Jump to content

Obrada dosjeda matice na felgi


petak

Recommended Posts

 Pozdrav društvo!

Naletih na jedan problemčić i nadam se da ću ga uspiti riješiti što bezbolnije.

Kad sam felge za moj autić uzimao bio sam "mlad i neiskusan" i na neke stvari nisam obračao pažnju.

Kako su felge stajale dugo u skladištu nisam se s njima bavio....

Neki dan sam ih izvadio i probao staviti na auto, ali sam skužio da 2 od 5 felgi imaju drugačiji dosjed za maticu. 

3 felge su originalne, a 2 su kopije....e ove dvije kopije imaju drugačiji dosjed

Kako su matice već nabavljene i uređene i odgovaraju na 3 felge razmišljao sam da se na ove dvije obradi dosjed prema matici.

Može li se to napraviti? 
Trebalo bi moći (na nekakvoj glodalici) samo je pitanje postoji li kod nas majstor koji je toliko sposoban da dosjed ostane u centru da poslije ne bi bilo problema sa skakutanjem auta...
Naime felga stoji na šarafima...centralnog prstena nema

Znate li nekog majstora koji bi to mogao odraditi?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo moras po obavezno nabaviti centralni prsten. Auto vide nisu dimenzionirane za "tread centric" sistem montiranja. Nemoj se igrati ni za boga s time. Sto se tice dosjeda bez problema ti odradi to na glodalici.

Na koji tip ti treba odraditi na polumjesec ili na konus?

Link to comment
Share on other sites

svejedno mora uraditi centricne prstenove za felgu da ne bi ostao bez koje putem.... 

Link to comment
Share on other sites

Evo slika da bude malo jasnije!

 

original felga sa originalnim dosjedom (konus - neznam koliko stupnjeva) za koji imam matice

post-142-0-95914200-1426412298_thumb.jpg

 

i kopija sa drugačijim dosjedom (najprije je ravan, a onda unutra ide manji konus)

post-142-0-38751600-1426412303_thumb.jpg

 

Miloše....auto nikad nije ima prsten i tako je izaša iz tvornice i prsten nemaš gdje staviti.

 

Zato konus i treba odraditi dobro centrirano da nebi bilo poskakivanja

Link to comment
Share on other sites

on uzme centrira glodalo na rupu i samo zamjeni na konusno glodalo i obradi. 

Link to comment
Share on other sites

on uzme centrira glodalo na rupu i samo zamjeni na konusno glodalo i obradi. 

Tako bi trebalo biti....ali jedan lokalni meštar se ne usudi to odraditi

 

 

Mjesto za nasjedanje felge na zadnjem kolu

post-142-0-72988400-1426413583_thumb.jpg

 

 

Mjesto za nasjedanje felge na prednjem kolu

post-142-0-55638400-1426413588_thumb.jpg

 

Nema prstena, nema ničega.....samo šarafi za felgu

Link to comment
Share on other sites

E to je problem da bisvi da ubru novac bez da imaju odgovornost...

Link to comment
Share on other sites

Dižem temu čisto da vidim ima li još netko koju pametnu za reći!

Link to comment
Share on other sites

Ak se taj ne usudi odradit onda nadi drugog, jer se to centrira bez problema s pupitastom na stalku koji se stavi u prihvat glodala, i naravno, treba mu odgovarajuce glodalo

Link to comment
Share on other sites

ima 101 nacin kako da to bude centrirano al nema majstora koji bi radili.... to je prvi i osnovni problem...

 

svi bi tokarili diskove i dizali na to pare...

Link to comment
Share on other sites

Naravno da se može to odraditi bez puno "nauke".

 

Problem je što lokalni tokari nemaju alat za to odraditi nego bi morali "izmišljati" toplu vodu.

 

Naravno da im se neisplati uzimati skupi alat za izglodati tri (ili 6) rupa, a i spod časti i i ugleda u lokalnoj zajednici im je priznati  i reći da nemogu, nemaju alat.

 

Jedan tu lokalni mi je reka da se neusudi jer nemože garantirati da će ispasti dobro.....poštujem i cijenim.....zato cijela ova tema ovdje....jer moram tražiti nekog van Vodica, šibenika ko to može odraditi.

 

Čini mi se da sam i našao nekog....doduše treba ga malo čekati i felge moraju ići u Samobor, ali nije ni to najgore.....

 

Za sad imam riješenje na vidiku...

 

Tema nek ostane ako netko uleti s još kakvim majstorom sposobnim za odraditi posao

Link to comment
Share on other sites

Ak nemaju ovaj alat s kojim bi centrilali na rupu onda mogu reci da ga ni nemaju. I svoju radionu mogu nazvat supom... To ko da kaze da nema "subler" minimum a realno bi trebao imat i mikrometar...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Samo da Vas obavijestim kako je stvar riješena... Vrlo bezbolno...jedino su kotači morali za Samobor.

Upravo danas preufeo kotače.

Cijena 170 kn za 6 rupa i 4 matice urediti.

Malo - puno? Meni se čini prihvatljivo (s tim da je transport felgi bio mukti)

Posebno jer su felge napravljene kako sam htio.

Zahvaljujem na pomoči.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.