Jump to content

Termostat i radna temperatura


Zaleks

Recommended Posts

Imam jedan problem,

Toliko je tema o termostatima a ja nikako da pronadjem odgovor pa hajdemo ovako probati. Mozda nekad nekom bude od koristi.

Auto je Megane 1.6e, 66kw, 97.god i nedavno je zamijenjen motor jer je stari riknuo na cca 330000km.

Što se dešava? Auto ide super i temperatura je po ljeti kad je iumjena napravljena bila negdje između 1/4 i 1/2 iako bi navodno trebala biti zakucana na 1/2... ali sve je radilo a ventilator se palio kad se penjala preko 1/2 itd.

Sad kako si dosle nize temperature (pogotovo danaa 4°C) kazaljka u voznji ne prelazi 1/4 odnosno malo se podigne i to je to... nema klasicnog dizanja temp pa pada nakon otvaranja termostata.

Odlucio sam prekjucer skinuti termostat i vidio da na njemu pise "Made in France", znaci origigi. Vlasnik motora rekao mi je da ima oko 150tkm.

Na vrhu piše "68"! Što znači taj broj na vrhu termostata?

Gumica je ok, bio je zatvoren jer je auto bio hladan, stavio ga u kipucu vodu i otvorio je. Ali prilikom zatvaranja skuzio sam da ide u krivo i tek nakon nekog vremena sjedne na mjesto.

Fale one microgumice na rupicama na samom zatvaracu.

Eh sad, da li je on uzrok nepodizanja temperature?

Da li je moguce sa otvara na 68?

Na koliko treba otvarati?

Unutra je za sada voda dok to ne rijesim...

I da, kod zaustavljanja auta na semaforu recimo i ubrzanja, stani-kreni voznje podigne se kazaljka do 1/4 i auto pocne cak i grijati... ali kod voznje opet pada dolje i grijanje slabi...

Nadam se da sam dobro objasnio problem.

Lp i tnx

Link to comment
Share on other sites

termostat ti ne valja sigurno... 2 iz renove kutije sam jedanput promijenio i nisu dugo trajali, stavio nekakav zamjenski... dosta je trajao, pa opet originalni i taj je jako dugo trajao.... tako da u pravilu nemoj štedit na termostatu, možda te posreći i dobro odzrači!

Link to comment
Share on other sites

Ako ga okrenes za 180 stupnjeva u lijevo ili u desno vidit ces sta zapravo pise - 89°

 

Stavi novi termostat.

Edited by laci
Link to comment
Share on other sites

Yep. Vrlo slican slucaj, samo dizelas. Navodno oni traju koliko i auto, ali ja sam stavio novi termostat i sve okej. Preporucam Behr-Mahle ako ga mozes nabaviti.

Link to comment
Share on other sites

aha-ha-ha, Zalex ti si kao ona žena što je tražila u dućanu rezervni čep na kojem piše ''710'' :tulum:

dakle nije 68 nego 89 i to stupnjeva celzijusovih. Postoje i oni 87, ali ti su još ''hladniji'' pa ih izbjegavaj. 

Promijeni novi 89 i uživaj ;)

Link to comment
Share on other sites

I da, kod zaustavljanja auta na semaforu recimo i ubrzanja, stani-kreni voznje podigne se kazaljka do 1/4 i auto pocne cak i grijati... ali kod voznje opet pada dolje i grijanje slabi...

To je simptom defektnog termostata.

Link to comment
Share on other sites

aha-ha-ha, Zalex ti si kao ona žena što je tražila u dućanu rezervni čep na kojem piše ''710'' :tulum:

dakle nije 68 nego 89 i to stupnjeva celzijusovih. Postoje i oni 87, ali ti su još ''hladniji'' pa ih izbjegavaj. 

Promijeni novi 89 i uživaj [emoji6]

[emoji1] [emoji1] [emoji1] [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23] Pa ne vjerujem, hahahahahaha...

Sad se sam sebi smijem... ne vjerujem...

Link to comment
Share on other sites

kad staviš novi termostat bit će sve ok, i ja ih sam promijenio nekoliko. Facet ti nebi preporučio jer imaju slabu brtvu pa može iz kućišta kapati van

Link to comment
Share on other sites

Yep. Stavio ga, ali sa starom gumicom jer je nova mutava, okrugla, manja i ne sjeda mi lijepo a kuciste je metalno...

Uglavom sad je sve ok, dize temperaturu i otvara... drzi je na 1/2.

Nadam se da ce potrajat....

Link to comment
Share on other sites

Yep. Stavio ga, ali sa starom gumicom jer je nova mutava, okrugla, manja i ne sjeda mi lijepo a kuciste je metalno...

Uglavom sad je sve ok, dize temperaturu i otvara... drzi je na 1/2.

Nadam se da ce potrajat....

Ajde, lijepo da si to sredio.

P.S. Otvara normalno na 68, kako je i red, jelda? :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Kad sam ga skinuo opet bacio pogled na broj, pise 68, okrenuo za 180 i vidi cuda, pise 89. Opet sam se sam sebi nasmijao.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Yep. Stavio ga, ali sa starom gumicom jer je nova mutava, okrugla, manja i ne sjeda mi lijepo a kuciste je metalno...

 

Uglavom sad je sve ok, dize temperaturu i otvara... drzi je na 1/2.

 

Nadam se da ce potrajat....

Isto sam ja napravio. Sa starog termostata prebacio gumicu na novi, jer mi je slinio antifriz na kučištu.

Link to comment
Share on other sites

pa nešto će izaći van svakako. Dio možeš spasiti tako da donju cijev s exp posude skineš i gurneš u neku posudu, a zatim skineš gornju cijev s posude i u nju puhneš sa ručnom pumpom za pumpanje guma ili slično. Tako će izaći oko 2 litre i vrlo malo će iscuriti kada skineš termostat

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.