Jump to content

Light show stop svjetla


vip3141

Recommended Posts

Nastavak teme od jucer. Izgleda da pregoreni kontakti na lijevom stop svjetlu nisu uzrok nego posljedica. Naslov nije 100% tocan, ali neznam kako to lakse sazeti.

Uglavnom, sinoc sam se malo igrao sa multimetrom i mjerio napone na samom utikacu za stop svjetlo. Utikac ima 4 zice:

  •  zmigavac
  •  masa
  •  kocnica
  •  svjetlo

S upaljenim zmigavcima situacija je dobra, izmjerio sam: 12.35V   0V   0V   0V
S upaljenim svjetlima pocinju problemi, izmjerio sam: 0V   0V   0.25V   12.1V
Sa stisnutom kocnicicom isto problemi, izmjerio sam: 0V   0V   12.1V   0.25V

Jednu pipkalicu instumenta sam stavljao i na masu u utikacu i direktno na sasiju auta, dobivao sam iste rezultate.

Iz ovog zakljucujem da mi se negdje zice od kocnice i svjetala dodiruju.

Ovo u praksi rezultira da imam light show iza kad kocim i upalim lijevi zmigavac - dakle kod svakog skretanja lijevo.

Odakle poceti?

Link to comment
Share on other sites

Nastavak teme od jucer. Izgleda da pregoreni kontakti na lijevom stop svjetlu nisu uzrok nego posljedica. Naslov nije 100% tocan, ali neznam kako to lakse sazeti.

Uglavnom, sinoc sam se malo igrao sa multimetrom i mjerio napone na samom utikacu za stop svjetlo. Utikac ima 4 zice:

  •  zmigavac
  •  masa
  •  kocnica
  •  svjetlo
S upaljenim zmigavcima situacija je dobra, izmjerio sam: 12.35V   0V   0V   0V

S upaljenim svjetlima pocinju problemi, izmjerio sam: 0V   0V   0.25V   12.1V

Sa stisnutom kocnicicom isto problemi, izmjerio sam: 0V   0V   12.1V   0.25V

Jednu pipkalicu instumenta sam stavljao i na masu u utikacu i direktno na sasiju auta, dobivao sam iste rezultate.

Iz ovog zakljucujem da mi se negdje zice od kocnice i svjetala dodiruju.

Ovo u praksi rezultira da imam light show iza kad kocim i upalim lijevi zmigavac - dakle kod svakog skretanja lijevo.

Odakle poceti?

Meni je tako bilo, ne znam jel isto. Prilikom davanja lijevog žmigavca žmigalo mi je lijevo štop svijetlo i kad kočim iza light show. Otisao sam kod elektricara, uz taj popravak sam promijenio i dvije prednje pozicije i sve skupa me izaslo 20 KM-80 kuna. Tako da ti je mozda jednostavnije opcija odvest auto elektricaru.

Link to comment
Share on other sites

Slična situacija na Fiatu me koštala kod električara 100,00 kn, tako da mislim da se ne isplati previše zezati ako nemaš potrebno znanje i vrijeme

Moje mišljenje

Link to comment
Share on other sites

Problem rijesen.

Masa na konektoru sto ide u stop svjetlo je bila losa. Sam konektor nije toliko korodirao, vec se se spojevi jednostavno izmotali i vise to nije drzalo kako treba. Konektore sam s tankim odvijacem poravano koliko se dalo.

Kvar se lagano dijagnosticira multimetrom - skinuti stop svjetlo, povaditi sijalice i onda samo golu plocu (circuit board) spojiti s autom (s konektorom). S pipaklicama multimetra provjeravati napone, kod ukljucenih zmigavaca/svjetala/kocnice. Odmah sam vidio da nemam mase na toj ploci sa sijalicama.

Zajeb prvi put, kod otvaranja teme, je da sam multimetrom mjerio na samom konektoru, a trebao sam na ploci.

Zakljucak price, ako imate iza light show kada istovremeno pritisnete kocnicu i upalite svjetla ili zmigavac, onda je bez iznimke problem u masi. Treba samo naci gdje. Konektore prvo provjeriti.

Da se pjesnicki izrazim, struja kao i voda ide linijom manjeg otpora i uvijek nadje svoj put, pa ako nema mase, onda ce traziti svoj put kroz druge elemente. Zato ostale sijalice tinjaju kad se istovremeno pritisne kocnica/upale zmigavci ...

Molim admina da promijeni naslov u "Treperenje zmigavaca kad se pritisne kocnica" ili u nesto slicno sto dobro opisuje problem.

Link to comment
Share on other sites

Imaš li kakav tutorial, bas sam danas vidio da mi treperi i desno stop svijetlo kad dam zmigavac, a kad stisnem kocnicu dok zmigavac radi sve je ok.

Link to comment
Share on other sites

Meni se pojavi light show kad stisnem kočnicu, zasvijetli mi i lampica od zadnje maglenke. A kad je upaljeno svjetlo ili brisači onda su to čudne kombinacije, upali se zadnji brisač ili lampica žmigavca počne ubrzano treperiti. Već neko vrijeme mi ne radi treće stop svjetlo u spojleru. Puknuto je i ulazi voda u nju. Da li to može biti razlog ovog light showa?

Link to comment
Share on other sites

Imaš li kakav tutorial, bas sam danas vidio da mi treperi i desno stop svijetlo kad dam zmigavac, a kad stisnem kocnicu dok zmigavac radi sve je ok.

Radio sam to sinoc u garazi, pa nisam razmisljao o slikanju. Uglavnom 20-ak min posla za pronaci kvar i sanirati ga. Zato ti auto elektricari i uzmu tako malo para.

Skini desno stop svjetlo, kao kad mjenjas zarulje i pregledaj kontakte. Vjerovatno ce ti vec na prvi pogled biti jasno sta je problem. Ako ne, onda multimetar u ruke i trazi gdje je masa/nula/crna zica u prekidu tj. losem kontaktu.

Meni se pojavi light show kad stisnem kočnicu, zasvijetli mi i lampica od zadnje maglenke. A kad je upaljeno svjetlo ili brisači onda su to čudne kombinacije, upali se zadnji brisač ili lampica žmigavca počne ubrzano treperiti. Već neko vrijeme mi ne radi treće stop svjetlo u spojleru. Puknuto je i ulazi voda u nju. Da li to može biti razlog ovog light showa?

Kad sam na internetu istrazivao za svoj problem, svaki ali bas svaki clanak u kojem je spominjan light show na tabli i iza na svjetlima, uzrok je bila losa masa i to uglavnom bas na onom faru na kojem ima najvise problema.

I meni je bio light show na tabli kad dam lijevi zmigavac i stisnem kocinicu.

Ovako na daljinu - baba Vanga metodom bi rekao da su kod tebe 2 problema: far i to 3. stop svjetlo. Skini i jedno i drugo i pregledaj ih. Kao sto sam napisao, vjerovatno ce ti sve biti jasno odmah cim ih skines. Meni je bio pougljen i malo otopljen kontakt mase u zadnjem faru gdje su se problemi najvise pokazivali.

Link to comment
Share on other sites

Meni se pojavi light show kad stisnem kočnicu, zasvijetli mi i lampica od zadnje maglenke. ...

Evo ti Youtube link gdje lik ima identican problem na istom autu. Jucer sam nasao taj link kad sam trazi rjesenje za svoju muku.

https://youtu.be/udbWZLc0obg

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.