Jump to content

Mikroremeni


Del Piero

Recommended Posts

Pozdrav,

par brzopoteznih pitanja jer mi je malo hitno. Auto je Clio 1,2 16 V, 2004. g., ima klimu, servo, ABS

1) Mijenja li se i mikroremenje kada se radi zamjena zupčastog i vodene pumpe i koje? Naime, majstor kaže da bi on zamjenio neko mikroremenje kod alternatora.

Jesu li to dva remena-od alternatora i klime? Mijenja li se usput mikroremen serva (ako on uopće postoji) ili je totalno na drugoj strani i to nije uobičajeno?

Molim pomoć, kao što vidite, veliki sam laik u ovome.

2) Je li minimalna debljina diska 17,7 mm (ovdje sam pronašao informaciju: http://www.sanel.biz/downloads/tehnicke-informacije/Ferodo/FERODO najmanja debljina i momenat pritezanja diska za putnicka vozila.pdf)

I može neka preporuka za diskove (prednje), pločice mi ne trebaju. Nešto ok kvalitete sa prihvatljivom cijenom (ako znate, nabacite i cijenu odmah).

Hvala na odgovorima!

Edited by Del Piero
Link to comment
Share on other sites

Imaš ukupno 2 remena.

Zupčasti i mikroremen. Kad se mijenja zupčasti najmanji je problem zamjeniti i mikro. Jer pucanjem mikro remena postoji velika šansa da se isti podvuče pod zupčasti i onda imaš štetu od nekoliko tisuća kuna.

Ako mijenjaš disk onda obavezno moraju ići nove pločice.

Uzmeš li ATE ili TRW nećeš pogriješiti.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno zašto mi onda majstor govori da bi on zamjenio remen alternatora i remen kompresora klime i on govori da samo tražim u prodavaonici dva mikroremena za clia i to je to? Po netu gledam i da postoji neki remen serva pa sam se sav pogubio u tome.

Zupčasti i pumpu vode sam već kupio i to je kod njega, ali za ovo nisam znao.

Je li obavezno mijenjati pločice kad i diskove? Jer diskovi su mi na granici. Jučer sam mjerio i 17,8 mm je debljina. Ali pločice su još uvijek vrlo solidne, TRW su i imaju još dosta mesa.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno zašto mi onda majstor govori da bi on zamjenio remen alternatora i remen kompresora klime i on govori da samo tražim u prodavaonici dva mikroremena za clia i to je to? Po netu gledam i da postoji neki remen serva pa sam se sav pogubio u tome.

Zupčasti i pumpu vode sam već kupio i to je kod njega, ali za ovo nisam znao.

Je li obavezno mijenjati pločice kad i diskove? Jer diskovi su mi na granici. Jučer sam mjerio i 17,8 mm je debljina. Ali pločice su još uvijek vrlo solidne, TRW su i imaju još dosta mesa.

Ako imaš električni servo (šta vjerovatno imaš), onda ide jedan remen koji pogoni alternator i klimu (el. servo se nalazi ispod volana). Ako pak imaš hidraulični servo, onda bi bila 2 remena, jedan pogoni servo pumpu. Neka me neko ispravi ako sam u krivu. Uostalom, uzmi svitlo, digni haubu, baci pogled na lijevu stranu motora i koliko remena vidiš?

Šta se tiče diskova i pločica, da obavezno je minjat i pločice uz nove diskove, stare neće imat dobar dosjed na nove diskove. I disk se može neravnomjerno trošit.

Edited by joda89911
Link to comment
Share on other sites

Ako je dignuo haubu i pogledao onda ti dobro kaže majstor, imaš 2 mikroremena, jedan je za klimu dok je drugi za alternator, tako je kod mene, moj je 2005g.

Ja sam ovo mijenjao na velikom servisu:

- zupčasti remen i natezač
- pumpa vode
- simering radilice
- simering bragaste osovine 
- kanalni remen klime
- kanalni remen alternatora
- natezač kanalnog remena
- antifriz 3l (+  2l vode)
 

Edited by Ico_Zg
Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na odgovorima, dva su mikroremena, kako kaže Ico. Pločice ću mijenjati sa diskovima, nisu preskupe s obzirom na ostalo.

Još jedno pitanje:
Trebaju li svijetliti ona tri potenciometra (ne znam kako da to drugačije nazovem) ispod radia (za hladno/toplo, smjer puhanja i jačinu puhanja)?

Sve ostalo mi svijetli, a to ne, a malo je nezgodno po noći kada hoćeš povećat/smanjit puhanje ili promjeniti smjer puhanja zraka.

Ako treba, koliko je komplicirana zamjena žarulja (treba li sve rastavljati) i koje žarulje i koliko komada idu dolje?

Ako nije previše komplicirano, malo bi ja prćkao po tome :)

Link to comment
Share on other sites

Treba svijetliti i idu ubodne žarulje 1.2W.

Možes sam ali nije bas jednostavno. Ima tutorijala o tome na forumu pa malo potraži.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na odgovorima, dva su mikroremena, kako kaže Ico. Pločice ću mijenjati sa diskovima, nisu preskupe s obzirom na ostalo.

Još jedno pitanje:
Trebaju li svijetliti ona tri potenciometra (ne znam kako da to drugačije nazovem) ispod radia (za hladno/toplo, smjer puhanja i jačinu puhanja)?

Sve ostalo mi svijetli, a to ne, a malo je nezgodno po noći kada hoćeš povećat/smanjit puhanje ili promjeniti smjer puhanja zraka.

Ako treba, koliko je komplicirana zamjena žarulja (treba li sve rastavljati) i koje žarulje i koliko komada idu dolje?

Ako nije previše komplicirano, malo bi ja prćkao po tome :)

Nemoj da se zastrašiš. Nije toliko teško uopće, pod pretpostavkom za nekoga ko ima volje i čak gušta u tome šta radi. 

Evo ti tutorial na engleskom, pretpostavljam da znaš engleski :bigl:


1, Remove the Radio/CD player using a pair of skewers into the locking holes on each side. Disconnect the cables and antenna.
2, Unclip the thin bit of trim between the Radio/CD player and the heater controls.
3, Remove the Ashtray and cup holder by simply lifting upwards.
4, Remove the trim beneath the heater controls by pulling forwards.
5, Remove the two Torx screws that secure the heater control unit, then extract the unit from the dash. This may need a bit of time to work out, but there will be sufficient slack on the cables to extract it, then turn it over so you can see the back.
6, Remove the two bulb holders by rotating them 90 degrees with long-nose pliers.
7, Pull out the bulbs, replace and then refit everthing

Link to comment
Share on other sites

    2) Je li minimalna debljina diska 17,7 mm (ovdje sam pronašao informaciju:

http://www.sanel.biz/downloads/tehnicke-informacije/Ferodo/FERODO najmanja debljina i momenat pritezanja diska za putnicka vozila.pdf

)

I može neka preporuka za diskove (prednje), pločice mi ne trebaju. Nešto ok kvalitete sa prihvatljivom cijenom (ako znate, nabacite i cijenu odmah).

Novi diskovi su 20.7mm, potrošeni minimum je 17.7mm. To je točno.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.