Jump to content

mjenjač lupka , luft na zglobu spojke mjenjača i getribe


ivca

Recommended Posts

kao što naslov kaže mjenjač mi lupka,  ko da stavite u prazno kinder jaje komadić plastike i tresete. Na početku (prije cca par mj.) se čulo samo ponekad u prvoj brzini, u mirovanju (pod lerom na semaforu i sl.) a sad sve više i jače, kod ubrzavanja na večim okretajima skoro stalno....  jučer sam išo u ZG i skoro sam poludio, držao ruku na mjenjaču cijelo vrijeme (plus šta mi počeo zujat i druk lager :jez: , ide novi set kvačila )

Danas sam probio prst nožom kad sam skido navlaku s mjenjača, jer se čulo ko da je u kugli/dršci mjenjača zvuk, makar znam da tamo nema ničega al eto. Da bi na kraju skužio da se to samo zvuk prenosi, nevjerojatno, skroz od onog spoja/zgloba, di se letva/spojnica mjenjača  (neznam pravi naziv) spaja s malom polugom koja ulazi u getribu, evo i slike:

sl1.thumb.jpg.98546a97377a20ac53fa667fc4

E sad ovako :) , ja kad mičem/tresem taj zglob (br3) , osjeti se loker i čuje se to lupkanje. Moj mehaničar je promijenio prekjučer ovu plastičnu piksu pod broj 1, jer sam ga molio da provjeri dal je ispod taj prijenos brzina od mjenjača do getribe u redu. Ja sam inače pitao to prvenstveno zbog težeg ubacivanja u prvu dok je hladno, al eto sad se pojavilo i to lupkanje.... Uglavnom, on je reko da ta  piksa ima lokera, pa možda i mjenjač malo teže nađe brzinu, e sad možda je i ona bila u banani, ali loker je i dalje ostao. 

Sve ovo pitam jer se molim bogu da je loker od tud (br.3), tj. da nije povezan sa polugom koja ide u getribu (br.2). jer ako je od tud onda sam hebo ježa brijem :) . Ta poluga se inače ne može ni pola mm pomicati na samom ulazu, to sam siguran, ali iznutra u getribi nemam pojma kak to izgleda, i šta može od šta lupkat i sl.

Ugalvanom dok je spojeno nemogu nikako točno odrediti od kud točno zvuk dolazi a kad bi odvojio taj zglob onda bi vidio dal i sama ta poluga lupka, također bi i mogao svući ovu gumenu zaštitu/manžetu sa zgloba te onda i vidit u kakvom je stanju to sve skupa.

Vidim da se inače taj sklop dosta vani prodaje pod imenom " gear lever selector kit repaire " , što znači da nije neoubičajeno da se i troši i odlazi s vremenom

Moje konačno pitanje je dal ja smijem odvrnuti maticu na zglobu pod 3 i da to rastavim, tj. jel se može kaj dogoditi. 

(eto malo poduži post al mislim da može i nekom drugom u budućnosti pomoć)

 

 

Link to comment
Share on other sites

rastavio sam zglob 3 i nije problem u njemu , sve je čvrsto kak treba biti, a i do njega ima slilikonizirana kugla koja isto nema lokera.

evo sl. tog dijela

download.thumb.jpg.e77cf611a473c47c603f4

a ovo je cijeli diagram možda kome zatreba

brojevi_2.thumb.jpg.aabbe56911d89cca83cb

i brojevi dijelova, al treba pazit koji je clio točno, ima stranica di se točno ukuca i dobiješ sve te diagrame i dijelove

renault_brojevi.thumb.jpg.c7f841b23ecc3e 

 

e sad nazad na moj problem - znači miče se poluga koja ide u getribu, neznam dal je to normalno, snimio sam video, pa ako netko može pogledati na svom autu ili možda već zna.

video online

 20160926_111751.mp4   - download

poslije toga sam podmazao sprejem ovaj zglob zaokružen na slici dolje, al samo nabrzaka i zvuk je nestao. Pošto žurim na posao te nisam mogao do njega, ne mogu uradit to kak spada, al ovaj tj. cu nekako dignut auto i probat taj zglob isto učvrstit. istokarit il nać original piksu il šta već ide, vidjet ću kad rasatvim, a i moram nać diagram original od clia tog dijela prijenosa, jer ova sl nije original, jer mi se žurilo.... 

Nadam se da je do njega, jer ovo s getribom mi je nekako besmisleno...., e da čitajući jučer do 2 poslije ponoći , našao sam dosta videa di je ljudima curilo ulje iz getribe, pa su rastavljali onaj zglob iz prvog posta, ili isto mijenjali onu plastičnu piksu, i ta poluga svima njima se isto kretala/imala mali loker ko i meni, pa se nadam d je to normalno...

zglob.thumb.jpg.c5ccd7f4f58938e0afdfcbd9

 

Edited by ivca
Link to comment
Share on other sites

evo ga konačno našao taj dio, poprilčno sam siguran da će to riješiti moj problem, čitajuči sam našao da je to i kod drugih često slučaj.....

evo i slike, na ebayu 42kn, te dvije čašice/pikse  idu sa strana na tom zglobu, inače već sad se puno lakše i preciznije mijenja, nakon što sam promijenio plastičnu piksu iz prvog posta te na novo podmazao cijeli zglob oko poluge za odabir brzina a  s ovim bi trebalo biti još bolje te još mirniji mjenjač... mislim da ću i zamijeniti donji nosač kad ovo promijenim i to je onda to.... eto nadam se da će ova tema i drugima bit od pomoći , pozdrav za sad

pikse.thumb.jpg.6553e4ada48efdc5b6c6930f

Edited by ivca
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.