Jump to content

ulja


frenchkey

Recommended Posts

Evo malo sam "googlao" i nasao neke info..

Slike kako sam gledao su iste kao mog a.t.mjenjaca iz kuteva kojih vidm, nisam se jos "podvukao" pod nju pa neznam jos kako izgleda iz te perspektive.. :)

Radi se o DPO mjenjacu...

Dali se zna sto o njemu?

Evo link o svim Renault a.t.mjenjacima..

 

http://www.renaultownersclub.com/auto.shtml

Link to comment
Share on other sites

Ono sto pise na mjenjacu sa donje strane je     FAC   TA96  i red brojeva 7700600228

Nema dr.brojeva ili oznaka...Bar s donje strane i onog sto je mom oku dostupno..

Po svemu sudeci je DPO getriba, jer iste slike sam gledao na netu a ugradjuje se u Lagune Phase2, od 98g.pa nadalje..

Ako ima pdf od nje, rado ga downlodam, jer nisam nasao nista slicno od tog modela..

Link to comment
Share on other sites

ako imas DPO oznaka se nalazi tocno gdje strelica pokazuje

 

 

 

post-288-0-61450100-1379350417_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pitanje. Nabavio sam elf Evolution SXR 5w 40 6L. Veliku kantu od 4L dugo nisam vidjeo kod nas ali me muči to sto je na njoj oznaka proizvodnje 12/2007, dok na malim ni nedjadjem godinu. Sad s obzirom da sam skeptičan, koliko ulje smije stajati tj. koliko je njegova starost. Ili da to vratim? Mislim original je ambalaza i od tog covijeka sve dijelove nabavljam ali me zanima misljenje i Vas?

Link to comment
Share on other sites

U biti to je datum za ambalazu. A sad kako znati kad je punjeno? Ili je to i datum punjenja?

Link to comment
Share on other sites

Evo malo edukativnog materijala da se ne upuštam u neke rasprave, ali moram reći da masu puta ljudi/majstori

(naravno u želji za uštedom ili majstor za jefitnijom uslugom) pribjegavaju raznim opcijama da je ovo ili ono bolje.

Htjeli vi/mi to priznati, ali i tako se često dogodi problem sam po sebi i niti je kriv brand/proizvođač/uvoznik/distributer/vi,

već jednostavno situacija u kojoj nitko nikome ne vjeruje i stalno se pokušava nešto kemijati.

Tako je to kod nas i vjerujte mi da je smiješno ovima vani slušati tu naša prepucavanja jer kod njih takvih problema nema.

 

S druge strane vozila novijih godišta više nisu kao prije i svaka promijena i samo male sitnice može dovesti ili do havarije ili nepravilnog rada motora.

To da ćete ušparati neke novce na dugoročnom planu nemojte uzimati zdravo za gotovo, jer nije kod svakoga isto i/ili jednako. Jer ne već jednom, nego milione puta je dokazano da nije sve isto i da ne može kod svakoga proći sve.

Netko je bolje baždaren na alkohol, netko lošije, a svi smo mi ljudi, zar ne? :)

 

Isto tako ja osobno ne bježim od toga da se greške u proizvodnji događaju i najboljima, pa koliko je u zadnje vrijeme premium brandova povlačeno s tržišta jer je bilo problema, a koštaju kao suho zlato. Dakle to se događa i to ne možemo izbjeći, niti vi, a niti ja. Sve ovisi kako se potrefite.

 

Ono što morate zapamtiti, to je da vi za svoje novce odlučujete što i kako i ako se odlučite na nešto iz vašeg interesa (a to je ušteda) isto tako imajte na umu da ste svjesno ušli u to i da ako se dogodi išta loše, jednostavno morate sami sebi priznati da ste i vi dio toga što se dogodilo. Dok god ne počnemo sami sebi priznavati da smo i mi "grešni" (da se tako izrazim) ovakvih tema će biti i dalje jako puno.

 

Pa eto, kako sam i na samom početlu rekao, evo malo edukativnih materijala od ELF-a i TOTAL-a (koja rima a? :D )

i nadam se da će to biti nekome od vas od koristi jer ima tu poprilično informacija i onih najsitnijih, jer i to se isto tako gleda, ma koliko neka ulja bila ista/slična.

 

Uživajte u "listanju" :)

 

Ulja 10W40 gradacije nisam uzimao u obzir u ovom slučaju od ELF-a, jer tu nema puno mudrolija, osim što neki proizvođači (uključujući i ELF i TOTAL) imaju posebno za benzinske motore i posebno za dieselske motore,

a ELF-ov materijal u nekom sličnom obliku kao od ovog TOTAL-a je malo prevelik i ne mogu ga uploadati.

ELF Excellium NF 5W40 - pdf.pdf

ELF Evolution SXR 5W40 - pdf.pdf

ELF Excellium DID 5W30 - pdf.pdf

ELF Evolution SXR 5W30 - pdf.pdf

ELF Solaris DPF 5W30 - pdf.pdf

TOTAL - PassengerCars - pdf.pdf

TOTAL QUARTZ 9000 5W40 - pdf.pdf

TOTAL QUARTZ Energy 9000 5W40 - pdf.pdf

TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30 - pdf.pdf

Edited by lageros-zg
Link to comment
Share on other sites

To je datum punjenja ulja u ambalažu. Taj datum se "printa" na ambalažu na proizvodnoj liniji nakon što se ulje ulije u tu istu posudu. Inače radim u tvornici na kontroli kvalitete i to je "zahtjev norme" odnosno svih sustava za upravljanje kvalitetom (ISO 9001, kao i norme za tvorničku kontrolu prizvodnje, odnosno norme u skladu s kojom je prizvod deklariran).

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Negdje kazu da je to datum proizvodnje ambalaze ali zasto nanekim uljima ima i otisnuta oznaka ona crna gdje pise kad je punjeno.? jednostavno mi nije jasno :(

Link to comment
Share on other sites

Po ovome elf evo 5w40 ispada samo za diesel???

Eto, tako ga u ELF-u deklariraju

Link to comment
Share on other sites

Negdje kazu da je to datum proizvodnje ambalaze ali zasto nanekim uljima ima i otisnuta oznaka ona crna gdje pise kad je punjeno.? jednostavno mi nije jasno :(

Datum proizvodnje ambalaže je ona poznata utisnuta oznaka sa strelicom koja pokazuje godinu, tipa one oznake (datuma, godine) prizvodnje na plastičnim dijelovima automobila (armatura, pepeljara, itd.). Datum prizvodnje je print crnom (ili bilo kojom drugom bojom) na ambalaži koji se printa prilikom punjenja. Dakle pint crnom bojom je kudikamo važniji od tog utisnutog znaka (datuma prizvodnje ambalaže).

Link to comment
Share on other sites

Eto, tako ga u ELF-u deklariraju

 

 

Pa tako onda ostaje jedina opcija excellium???još bolje :)

 

E sada vidim na sredini sheeta, OEM approval, Renault gasoline and turbo gasolina......samo sebe kosi?

Edited by shogo
Link to comment
Share on other sites

Datum proizvodnje ambalaže je ona poznata utisnuta oznaka sa strelicom koja pokazuje godinu, tipa one oznake (datuma, godine) prizvodnje na plastičnim dijelovima automobila (armatura, pepeljara, itd.). Datum prizvodnje je print crnom (ili bilo kojom drugom bojom) na ambalaži koji se printa prilikom punjenja. Dakle pint crnom bojom je kudikamo važniji od tog utisnutog znaka (datuma prizvodnje ambalaže).

 

A ako tog znaka nema ? A vjeruj mi nema ga na vecini.

Link to comment
Share on other sites

Sad evo baš gledam na policama što kod mene piše na uljima, pa npr:

 

OPEL 5W30 OE - na plastici dolje sa strelicom na br 3 i 13 u krugu, dok crno otprinitano je 22/03/2013

FORD 5W30 OE - na plastici dolje sa strelicom na br 1 i 13 u krugu, dok crno otprintano je 18.01.13

ELF EXCELLIUM NF 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 6 i 13 u krugu, dok crno otprintano 31622407 (obrnut redosljed 22.06.2013. u 7:04)

TOTAL QUARTZ 9000 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 7 i 13 u krugu, dok zlatno otprintano 1 029506 220713

MOBIL Super3000 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 3 i 13 u krugu, dok crno otprintano 28/03/13

 

Dakle i to sa strelicom na plastici/ambalaži na dnu i otprintano na donjem dijelu ili gornjem, mora biti jednak

odnosno vidi se kada je ta šarža punjena i jesu li se negdje zeznuli kod već unaprijed napravljene ambalaže sa strelicom

(jer ipak se ta ambalaža naručuje unaprijed) i sa točnim datumom printanja kada izlazi sa trake.

Link to comment
Share on other sites

RENAULT : RN0710, RN0700 : gasoline, turbo gasoline and Diesel without Diesel Particulate filter, 2.2 dCi DPF

 

to pise za evolution sxr 5w40 i ova norma je bitna RN0710 i RN0700. Ostalo je nebitno. Naravno i ovo je bitno: ACEA 2004: A3/B4
API: SM/CF.

Link to comment
Share on other sites

Pa tako onda ostaje jedina opcija excellium???još bolje :)

 

E sada vidim na sredini sheeta, OEM approval, Renault gasoline and turbo gasolina......samo sebe kosi?

Sve je to trgovina, da se tako izrazim i baš sad maloprije razgovaram sa Zrmijem na telefon i kažem da su kod Francuza baš finu zeznuli ta ulja i ima ih na izbor more, dok evo kod Opela, Forda, Mazde, BMW-a imaš uglavnom originalna pakiranja i to je to, nema puno filozofije i radi bez problema.

Evo ja na svom Focusu Mk1 imam 300tkm i od prvog dana točim original Ford 5W30 i imam zlatne bregaste još uvijek i mijenjam servisni interval svakih 10tkm.

Ali i VAG koncern isto tako nema neku svoju ambalažu da ju možeš kupiti već se stalno tu gura Castrol ili SHELL, a kako uglavnom svi znamo/znate da su oni vrlo veliki potrošači ulja od servisa do servisa, evo ja imam već nekoliko zadovoljih VAG-aša gdje moraju točiti ono ulje 505.01 u svoje motore te koriste ELF EXCELLIUM DID 5W30 i od onda više nemaju doljevanja niti kapi.

I da bude interesantno, taj 505.01 Castrol radi u 5W40 gradaciji, dok evo ELF ima 5W30, kao i mnogi drugi, ali eto, VAG-aši vole taj Castrol ili SHELL,

a eto, ispada na kraju da ipak mogu prijeći na nešto drugo što svakako zadovoljava specifikacije motora, ne troši više ulje i jeftinije je za džep.

Link to comment
Share on other sites

A ako tog znaka nema ? A vjeruj mi nema ga na vecini.

Onda nema datuma proizvodnje ambalaže. Datum punjenja (proizvodnje) ulja je kudikamo važniji podatak i on je obavezan (zakonski) isto tako obavezan podatak je i rok trajanja proizvoda (u ovom slučaju ulja), a kako se može znati kada proizvodu ističe rok trajanja ako nema datuma prizvodnje (punjenja). Datum proizvodnje ambalaže nije toliko bitan jel ambalaža (plastika) nema definiran rok trajanja. Za ambalažu je kudikamo bitniji podatak od čega je ista napravljena zbog kasnijeg zbrinjavanja (u Hrvatskoj zakonski uređeno zakonom o otpadu).

Link to comment
Share on other sites

Frendovi s istim motorom znaju točit tj. toče excellium, ja sam ustrajan s evom, a neki pak ovdje iz iskustva vele da prelaze na shelll....pa tko će ga znat, još sada imam i plin pa ću izmjene radit na 10 000 - 12 000, ne 15 000, više grada

Link to comment
Share on other sites

Sad evo baš gledam na policama što kod mene piše na uljima, pa npr:

 

OPEL 5W30 OE - na plastici dolje sa strelicom na br 3 i 13 u krugu, dok crno otprinitano je 22/03/2013

FORD 5W30 OE - na plastici dolje sa strelicom na br 1 i 13 u krugu, dok crno otprintano je 18.01.13

ELF EXCELLIUM NF 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 6 i 13 u krugu, dok crno otprintano 31622407 (obrnut redosljed 22.06.2013. u 7:04)

TOTAL QUARTZ 9000 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 7 i 13 u krugu, dok zlatno otprintano 1 029506 220713

MOBIL Super3000 5W40 - na plastici dolje sa strelicom na br 3 i 13 u krugu, dok crno otprintano 28/03/13

 

Dakle i to sa strelicom na plastici/ambalaži na dnu i otprintano na donjem dijelu ili gornjem, mora biti jednak

odnosno vidi se kada je ta šarža punjena i jesu li se negdje zeznuli kod već unaprijed napravljene ambalaže sa strelicom

(jer ipak se ta ambalaža naručuje unaprijed) i sa točnim datumom printanja kada izlazi sa trake.

Nije baš tako. Ambalaža ne mora (barem ne u Hrvatskoj, a mi smo u EU dakle usklađeni s istom) imati isti datum proizvodnje kao ulje u koju se ono puni. Npr kod mene u tvrtki imamo vreće u koje punimo vapno i prilikom punjenja printa se datum punjenja/proizvodnje. Tvrtka koja proizvodi vreće printa svoj kod (datum proizvodnje) neovisno o našem datumu punjenja. Jedini problem nastaje stavljanjem "CE" oznake na proizvod (sukladnost prema određenoj normi za tržište EU) koja za građevne proizvode (vapno EN 459-1) propisuje da na oznaci za sukladnost (napisanoj na vreći) mora stajati godina proizvodnje, ali se može printati 3 mjeseca unatrag i 3 mjeseca unaprijed za određenu godinu. Dakle ako je vapno proizvedeno do kraja 3 mj. 2014 na vreći u oznaci sukladnosti može stajati 2013 i obrnuto vapno s oznakom 2014 može biti proizvedeno  01.10.2013. Ne znam kako je kod ulja, ali datum proizvodnje ambalaže je neovisan o datumu prizvodnje/punjenja proivoda.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa kolegom usrmaatre. Evo sad sam vidjeo da je ulje punjeno u 10 mjesecu 2011 barem po onom dugackom broju citanom od kraja. Ambalaza je iz 12/2007. Ok to i nije tako strasno ali one dvije manje nemaju nikakvih oznaka ni ambalaze ni punjenja. Samo original naljepnica. E to je problem.

Link to comment
Share on other sites

Nije baš tako. Ambalaža ne mora (barem ne u Hrvatskoj, a mi smo u EU dakle usklađeni s istom) imati isti datum proizvodnje kao ulje u koju se ono puni. Npr kod mene u tvrtki imamo vreće u koje punimo vapno i prilikom punjenja printa se datum punjenja/proizvodnje. Tvrtka koja proizvodi vreće printa svoj kod (datum proizvodnje) neovisno o našem datumu punjenja. Jedini problem nastaje stavljanjem "CE" oznake na proizvod (sukladnost prema određenoj normi za tržište EU) koja za građevne proizvode (vapno EN 459-1) propisuje da na oznaci za sukladnost (napisanoj na vreći) mora stajati godina proizvodnje, ali se može printati 3 mjeseca unatrag i 3 mjeseca unaprijed za određenu godinu. Dakle ako je vapno proizvedeno do kraja 3 mj. 2014 na vreći u oznaci sukladnosti može stajati 2013 i obrnuto vapno s oznakom 2014 može biti proizvedeno  01.10.2013. Ne znam kako je kod ulja, ali datum proizvodnje ambalaže je neovisan o datumu prizvodnje/punjenja proivoda.

 

Ma sve to stoji, no ipak u praksi je to (barem ono što ja imam mogućnosti vidjeti) upravo tako, dakle jedno s drugim se poklapa i koliko god smo mi u EU, još je to sve vrlo klimavo.

Naime, mi kao tvrtka podržavamo "pravo na servis = right to repair" što po EU zakonu već postoji i što znači da ako imaš novi auto iz tvornice te ako ne želiš izmjenu ulja raditi u ovlaštenom servisu, ti imaš pravo na to bez da ti se izuzme jamstvo na vozilu ukoliko ode daljinski ili mehanizam prozora ili nešto što nema veze sa izmjenom ulja i filtera.

No, ako se dogodi nešto na tom polju, onda tu isključivo odgovara servis/osoba koja je radila tu izmjenu i onda ta strana odgovara za neki problem

te se tako po tome i djeluje.

Dakle, to u EU postoji, ali kod nas se prave kao ludi da o tome nemaju pojma i da to kod nas ne vrijedi, tako da... još smo mi zeleni oko tih nekih pravila.

Link to comment
Share on other sites

Ja ti samo pišem o onom što znam (radim na tim poslovima) i znam da je datum proizvodnje/punjenja zakonski regulian (u mom slučaju uredba 305/11 CPR EU), a i prije je bila zakonski regulirana  Pravilnikom o ocjenjivanju sukladnosti, ispravama o sukladnosti i označavanju građevnih proizvoda. Vjerujem da je i kod ulja slično, ili čak isto (naočito sada kad smo tržište EU i samim time moramo zadovoljiti legislativu iste).

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa kolegom usrmaatre. Evo sad sam vidjeo da je ulje punjeno u 10 mjesecu 2011 barem po onom dugackom broju citanom od kraja. Ambalaza je iz 12/2007. Ok to i nije tako strasno ali one dvije manje nemaju nikakvih oznaka ni ambalaze ni punjenja. Samo original naljepnica. E to je problem.

Činjenica je da smo još uvijek plodno tlo za lažnu robu na tržištu koje ima i to je kao javna tajna

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.