Jump to content

Megane 1.5 dci 110 DTC 380


Brainmind

Recommended Posts

Imam jedno pitanje. Radi se o Meganeu 2012 1.5 dCi 110 ks, sa 260 Nm i 2 EGR-a, ako je to bitno,

Simptomi su sledeci: prvi minut kad se upali auto radi na 1000 rpm, posle minuta rada krecu obrtaji da se spustaju polako i auto pocinje da se gusi, radi neravnomerno i da slabije prima gas, a na auspuh ide dim, meni lici na nesagorelo gorivo. Kada se zagreje, simptomi nestaju i sve je normalno, radi glatko "kao bebina guza".

Uradio sam mu dijagnostiku Delphi-jem, Clip mi nije bio dostupan. Pokazao je gresku DTC 0380, odnosno, preheating module connection. Jasno mi je da se radi o sistemu predgrejanja, ali lampicu grejaca pali uredno. Moj drugar, koji je majstor, sumnja na dizne i prljavstinu u sistemu ubrizgavanja, ali ja nesto nemam takav nacin razmisljanja. Po njegovim recima, mnogo Renaulta ima tu gresku u kompjuteru ubrizgavanja.

Gledao sam parametre motora. U FAP-u ima 17 g cadji, korekcija dizni je max 1.58 na dva cilindra, a na preostalim je 0.0. Po tome, sa diznama je sve u redu.

Svaka pomoc dobrodosla.

Link to comment
Share on other sites

Provjeri modul predgrijavanja, nije rijetkost da crkne. Također, LP EGR zna praviti problem, vidjeti je li potpuno funkcionalan.

Link to comment
Share on other sites

Problem je resen. U pitanju je bio obican grejac, sto je i bila moja sumnja. Sa diznama je sve u najboljem redu.

Eto, ako neko bude imao slican problem, da zna odakle da krene.

Link to comment
Share on other sites

Problem je resen. U pitanju je bio obican grejac, sto je i bila moja sumnja. Sa diznama je sve u najboljem redu.

Eto, ako neko bude imao slican problem, da zna odakle da krene.

Bio sam pretpostavio da su grijači prvi premjereni.

Link to comment
Share on other sites

Mozda glupo pitanje, ali sto ne radi grijac samo kod paljenja auta ?

Kako mislis? Grejac nastavlja da radi i posle startovanja auta, nekad i do 2-3 minuta.

Link to comment
Share on other sites

Nekako sam mislio da on zagrije nabrzaka tocku u cilindru gdje se pali smjesa, pa se ugasi kad i ona lampica na instrument ploci.

Naucio nesto novo...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.