Jump to content

Teško pali kad je TOPAL


kuro

Recommended Posts

Nije uvijek, recimo u 50% slučajeva. Znači nekad kad je topal zavergla samo jedan put i onda muk 1-2 sekunde pa se obično upali. Ali ponekad mu moram dati malo gasa pa tek onda upali.

Star 9 godina, prešao 130k km.

Je li to akumulator pri kraju ili nešto drugo? Akumulator nikad nisam mijenjao (Dalmacija).

Link to comment
Share on other sites

Senzor radilice ili ti je potreban remap paljenja...uglavnom...ovlašteni provjereni servis i nebudu te oderali

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je bil senzor radilice u pitanju - isti simptomi. U ovlaštenom servisu su rekli da ga je samo trebalo počistiti i sada već skoro 8 god. mir.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savjetima...

 

Zamjeni senzor, a i akumulator bih zamjenio jos jucer da sam na tvom mjestu.

Zašto bi ga zamijenio ako još valja?

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savjetima...

 

Zašto bi ga zamijenio ako još valja?

jer je star preko 9g. Ja ne cekam da me po obicaju nakon 3g, samo ostavi na cesti. Sami ces jednom zaverglat i bit ce mrtav. Ne bih volio cekati dan kad ce se to i dogodit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Odlučio sam promijeniti akumulator pa skinuo poklopac da vidim koji je kapacitet, kad ono... vidi sliku :) Izgleda kao da je netko pravio kajganu.

Originalni je Varta 12V / 70Ah / L3 / EN Test 720A

Namjeravam je sam zamijeniti i počistiti ovu kajganu...

Moram li na nešto posebno obratiti pažnju prilikom kupovine? Što znači ovo L3? Da uzmem isti kapacitet?

 

IMG_20180304_151411.jpg

Link to comment
Share on other sites

Katastrofa.. ovo godinama nitko nije cistio..

Isti ili veci.. startna struja ista ili veca..

Link to comment
Share on other sites

Odlučio sam promijeniti akumulator pa skinuo poklopac da vidim koji je kapacitet, kad ono... vidi sliku [emoji4] Izgleda kao da je netko pravio kajganu.

Originalni je Varta 12V / 70Ah / L3 / EN Test 720A

Namjeravam je sam zamijeniti i počistiti ovu kajganu...

Moram li na nešto posebno obratiti pažnju prilikom kupovine? Što znači ovo L3? Da uzmem isti kapacitet?

Kapacitet i snaga su ti OK. Mozes tako nesto gledati. Zanima te s koje strane su terminali a treba ti desni +.

Upravo ti ta oznaka L to označava. Samo je ona vezana za minus ako se ne varam tj da imas lijevi minus.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ima li šta jeftinije/bolje od ovog Vartinog Silver Dynamic 74Ah / 750A?

https://www.ekupi.hr/Akumulator-Varta--Silver-Dynamic-12V--74Ah-D--E38-1001749.aspx

Gledam kod autokreše gdje je sada akcija, najbliže što ima je Energizer 74Ah / 680A:

https://www.autokreso.hr/74-ah-akumulator-energizer-plus-d-ep74-l3/

Dimenzijama i kapacitetom odgovara, ali daje slabiju struju... je li tih bijednih 40A razlike predstavlja problem?

Link to comment
Share on other sites

Kupio danas 4-Max 74Ah / 700A... Cijena 510kn, mislim da niže ne ide :) Vidjet ćemo je li išta vrijedi, garancija je 2g.

Međutim, izgleda da mi je kiselina pojela vijak na "-" klemi pa ga ne mogu odvidati. Totalno se zaoblio nakon dva pokušaja odvidavanja. Je li ovakva klema egzotika ili je ima kupiti svuda?

IMG_20180305_224324.jpg

jer je star preko 9g. Ja ne cekam da me po obicaju nakon 3g, samo ostavi na cesti. Sami ces jednom zaverglat i bit ce mrtav. Ne bih volio cekati dan kad ce se to i dogodit.

Ovo se na kraju i dogodilo - izdahnuo je točno na dan kada sam imao namjeru otiči u dućan po novoga :)

Link to comment
Share on other sites

Ipak sam bio u pravu :-). Trgovina auto dijelovima bi morala imati. Kad budes stavljao novi uzmi si i sprej za kleme tj.poseban kontakt sprej koji sprecava ovakve situacije. Onak moj je bio plavi kad se nasprica. Pitaj i za to. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na pomoći, nadam se da i druge marke imaju ovako dobar forum :)

Link to comment
Share on other sites

ma može i običnim wd40 par puta godišnje našpricati kleme.. nema tu neke nauke..bitno da ne oksidira.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.