Jump to content

Renault Laguna II - moji mali projekti


Maxy911

Recommended Posts

Pozdrav raja,

evo da share-ujem i neke svoje "prepravke" na Laguni.

20180429_224016.thumb.jpg.8cca6a6d81f674

LEDice za poziciju i kratka, moram ih još malo podesiti a u skorije vrijeme ću se vjerovatno baciti na neku malo skuplju opciju pošto osim izgledom, nisam zadovoljan učinkom ovim po mraku...

20180610_222236.thumb.jpg.8a4aced7af5bba

LED rasvjeta na stropu (razmišljam da li da i pod noge stavim LED, iako mi i ovako izgleda jako fino, ali probat ću i tu postaviti LED pa da vidim kako izgleda).

 

 

Ee sad, moj glavni projekat :D

 

20180615_125855.thumb.jpg.10795616aeadbe

20180429_224238.thumb.jpg.db6a43e105c704

 

20180617_175452.thumb.jpg.eb93ecef535df5

 

 

Nexus 1gen tablet koji je baš knap stao u prostor gdje je prije bio fabrički uređaj, zadržao funkcionalnost držača za čaše i poklopca kojim mogu skloniti ovo sve :D

Na njega sam instalirao CarLauncher (iako sam krenuo da pravim svoju verziju, izbacit ću uskoro i te slike), PowerAMP, pružen HUB za dodatne USB uređaje.

Zamijenio sam fabrički sa Pioneer radiom koji na sebi ima AUX ulaz, pružio kablove sve do naslonjača za ruku gdje mi se sada i nalazi radio, fino sklonjen i dostupan za eventualne promjene.

Tablet iskonfigurisan tako da pri ubacivanju kartice se pali i pokreće osnovne servise (GPS, muzika, napajanje za eksterne uređaje) a pri vađenju kartice ulazi u sleep mode gdje štedi energiju, gasi GPS, WiFi i ostale stvari. Iza tableta je 6 baterija po 3Ah koje mogu držati tablet u funkciji za slučaj otpajanja akumulatora ili nečeg drugog, a pune se sa dva punjača od ukupno više od 3 ampera, s' tim da je tablet spojen sa OTG-Y kablom i kernel je takav da podržava brzo punjenje sa 1.8A punjenja a ostatak ide na prateće uređaje.

Iza tableta je Arduino Uno koji sam povezao sa fabričkim komandama Renault-a te mogu vršiti funkcije volume up/down, mijenjanja pjesme na PowerAMPu, pokretanja navigacije i ostalih stvari (kako god da iskonfigurišem šta koji buttom radi) a sve te komande šaljem preko serijskog porta Arduina na tablet preko USB-a.

Rikverc kameru sam stavio na svoje mjesto i povezao sa tabletom, inicijalno se palila na ubacivanje u rikverc (napajanje za kameru i slanje komande tabletu za pokretanje programa za pregled) ali sam to sada prebacio na manuelno, tj. samim stavljanjem kartice u čitač se pali i kamera, a po potrebi na click se pokreće i program na tabletu za pregled.

Navigacija Sygic sa mapama balkana. Prilikom ubacivanja kartice u čitač cijeli sistem se pali uz glasovnu poruku "Dobrodošao, Mario" i bye-bye poruku na izlazu. :D

Sljedeći korak je povezivanje i gornjeg display-a sa Arduinom, praćenje osnovnih parametara auta na tabletu preko OBD-a (ako uspijem natjerati to da radi bez problema), sniffanje protokola klima uređaja kako bi i to prebacio eventualno na tablet, sniffanje protokola instrument table, i još par nekih sitnica...Uglavnom, bit će update :D

 

Pišite mišljenja i pitanja, sve uvažavam :D

Link to comment
Share on other sites

Ovo sa Tabletom mi se jako svida! I ja sam razmiljao o slicnom ali nikada nisam krenio...

Link to comment
Share on other sites

Ovo sa Tabletom mi se jako svida! I ja sam razmiljao o slicnom ali nikada nisam krenio...

Pa vidi, ako razmišljaš o tom nekom multimedia sistemu, moja preporuka je definitivno tablet. Neke 2DIN uređaje koje sam našao ovih karakteristika se mogu nabaviti za minimalno 500€ a da valjaju, da nisu kinezi, da piksel na display-u nije k'o krompir i tako...A sa tabletom definitivno dobijaš slobodu da radiš šta hoćeš, Android je tu da trpi sve :D

Ako se odlučiš na opciju tableta, ganjaj obavezno Nexus tablete, prva ili druga generacija, jeftini su, odlični, izdržljivi i što je meni bilo najvažnije, njihov stock kernel podržava eksterne kamere i to pa sam sa namjerom ciljao njih da bih mogao spojiti rikverc kameru. Evo neki summary cijena:

- Tablet, uzeo polovan ali kao nov izgledom za 40€ (uzeo i par rezervnih flat kablova jer sam slučajno lošom lemilicom spalio glavni flat na kojem je USB i audio jack)

- Arduino (imam ih na izvoz jer se bavim programiranjem svačeg) ali eto ovaj Arduino UNO izađe nekih 4-5€ preko eBay-a

- Zamjenski radio jer moj fabrički nema AUX ulaz je bio 15€ isto polovan, kao nov, a i koga briga, ionako ga niko ne vidi ispod naslonjača :D

- CarLauncher (jer sam ga kupio preko GooglePlay-a), PowerAMP i easyCAP (jer mi se nije dalo da programiram moje) ukupno nekih 5€

- Sygic navigaciju skinuo krekovanu jer je ima na sve strane i ne dolazi u obzir da i to plaćam :D

- Rikverc kamera - dobio kao poklon nekad davno, ali inače koštaju nekih 20€

- EasyCAP uređaj za USB-RCA za povezivanje kamere i tableta je bio nekih 5€ isto

 

Sve u svemu, kako god okreneš - isplati se ova verzija tableta, još pogotov ako ti ovako legne lijepo na poziciju kao kod Lagune...

Link to comment
Share on other sites

Znam da nije neki problem. Kada sam htio napraviti nešto nisam imao volje krenuti. Razmišljao sam i o verziji sa RPi. Sada imam Toyotinu multimediju u autu i ne planiram do daljnjega ništa mijenjati. Što ne znači da ako kupim weekend auto neću nešto kemijati. Sada imam i 3D printer tako da doslovce samo nebo je granica. Ali svakako kapa do poda jel si krenuo i projekt za koji sam se ja dugo pripremao i nisam napravio.

Link to comment
Share on other sites

Znam da nije neki problem. Kada sam htio napraviti nešto nisam imao volje krenuti. Razmišljao sam i o verziji sa RPi. Sada imam Toyotinu multimediju u autu i ne planiram do daljnjega ništa mijenjati. Što ne znači da ako kupim weekend auto neću nešto kemijati. Sada imam i 3D printer tako da doslovce samo nebo je granica. Ali svakako kapa do poda jel si krenuo i projekt za koji sam se ja dugo pripremao i nisam napravio.

Razmišljao sam i ja o opciji RPi al' mi je to bio malo overkill u tom trenutku; sa Arduinom sam uspio uklopiti sve što mi je trebalo, a da kupim RPi otvorili bi mi se novi vidici gdje bih onda potrošio masu para na neke dodatke :D

Dodatak će vjerovatno biti Arduino MEGA jer će mi trebati svih 52 portova i 15 analognih za ovo što mislim uraditi u budućnosti; opcija sa RPi je bila da krenem baš od nule praviti sve ali bi me ispalo jako skupo da kupujem još i display i touch za njega i samim tim bih već prešao neki zamišljeni budžet...

3D printer sam 1000 puta spomenuo kad sam na početku mislio praviti neku blendu i pakovanje za svu ovu elektroniku ali eto, nema ga i šta je tu je, leglo je i ovako :D

Na tehničkom pregledu je bilo malo zagledanja i to kao šta je ova budala napravila i komentari tipa "Gospodine, auto će vam se zapaliti" :D

 

Hvala!

Edited by Maxy911
Link to comment
Share on other sites

Uglavnom RPi zero sam pripremio, gps adapter isto i neko pojačalo više i tu je stalo. Inače slažem se sa tobom da opcije su samo ograničene budžetom za RPi.

Ja iščekujem dalje info kako si složio i što :)

a tehnicki neznam sto da kazem, to je tako :) ako budem slagao ikada svoju multimediju slicno ocekujem.

Link to comment
Share on other sites

projekt je vrh, pratim :) svida mi se kako se uklopio tablet

bavis se programiranjem android apk? imao bi par pitanja, pa ti saljem uskoro upit na PM :) 

Edited by Ruske
Link to comment
Share on other sites

@ Ruske- što šalješ upite na PM ?

I druge intetesira pa podijeli.

@Maxy911- sviđa mi se sve, osim ovih baterija iza tableta. Nisam siguran bi li želio imati tako nešto da se zbilja ne zapali. Zapalila mi se kamera u vožnji tj.njezina baterija pa je bilo opecenih prstiju. Da nisam bio u autu izgorio bi taj tren jer je počela goriti bez naznaka i silovito. Otvoreni plamen 15-20 cm

Link to comment
Share on other sites

ma meni za leona na android radiu nesto, neke sitnice :D 

Link to comment
Share on other sites

projekt je vrh, pratim :) svida mi se kako se uklopio tablet

bavis se programiranjem android apk? imao bi par pitanja, pa ti saljem uskoro upit na PM :) 

Bavim se programiranjem svega i svačega, počelo je od osnovnog PHP-a, pa onda se prešlo na PLC-ove pa na Arduina i slične zezancije, a trenutno sam zaposlen kao Full Stack Developer gdje radim i PHP i Java programiranje + baze, tako da ima tu svega i svačega "udrobljeno" :D Hvala !

 

 

@ Ruske- što šalješ upite na PM ?

I druge intetesira pa podijeli.

 

@Maxy911- sviđa mi se sve, osim ovih baterija iza tableta. Nisam siguran bi li želio imati tako nešto da se zbilja ne zapali. Zapalila mi se kamera u vožnji tj.njezina baterija pa je bilo opecenih prstiju. Da nisam bio u autu izgorio bi taj tren jer je počela goriti bez naznaka i silovito. Otvoreni plamen 15-20 cm

I ja sam mislio da će to biti problem ali evo, polako sam radio sa projektom i u samom startu sam već posložio baterije prije nego što sam krenuo dalje raditi, a od toga je prošlo nekih 6 mjeseci, bilo je i baš toplog i baš hladnog vremena, nisam imao problema sa njima, što ne znači da neću imati, ali eto, sve je rizik...

Razlog držanja tih baterija je čisto to što nemam nikakvo napajanje sve dok ne ubacim karticu, i onda imam event na power koji kaže tabletu da uradi unlock i podigne servise; kad bih se riješio baterija imao bih problem sa tim da bi npr nakon 5-6 dana bez vožnje/paljenja auta vjerovatno se ispraznile i onda je muka, a bez baterija bih morao praviti full power-on što bi trajalo preeeedugo...Ovako evo, izvadim povremeno, napunim na punjaču možda jednom u 2-3 mjeseca, i to nema potrebe ali eto; pošto mi pokazatelji tj. kalibracija nisu dobri jer Ah ispada iz svih opsega :D Sa 6 ovih baterija imam nekih barem 12 Ah što jednostavno uvijek očitava kao da je 100% napunjeno

Link to comment
Share on other sites

Trebao bi radio imati stalno napajanje. Ili povući struju za stalno napajanje? Također probati složiti da ako stoji duže od xy vremena da se totalno ugasi i ne vuče bateriju? I ako ima smisla tražiti unlock event I onda krenuti bootati tablet? 

Link to comment
Share on other sites

Trebao bi radio imati stalno napajanje. Ili povući struju za stalno napajanje? Također probati složiti da ako stoji duže od xy vremena da se totalno ugasi i ne vuče bateriju? I ako ima smisla tražiti unlock event I onda krenuti bootati tablet? 

Radio nema stalno napajanje, dobija napon tek pri ubacivanju kartice u čitač; sa istog izvora sam uzeo i napajanje sa tablet jer je osigurač postavljen na 15A fabrički a radio jedva da vuče 3-4A, tako da sam imao prostora da ubacim još svoja 4A za potrebe tableta. Jedini problem kod ovakvog napajanja (ali to je problem do mog čitača kartice) je taj što kad ubacim karticu i kad palim auto moram držati Start dugme, i tu na trenutku izgubim napajanje i tablet ide u sleep mode. To sam riješio tako što sam postavio delay na 5 sekundi, baš to o čemu ti pričaš, kod gubitka napajanja čeka 5 sekundi da provjeri da li je stvarno napajanje izgubljeno ili je kratki prekid. A što se tiče eventualnog gašenja, imam mali taster u pepeljari gdje mogu ručno ugasiti tablet, gdje mi se samo ekran ugasi a procesi ostanu aktivni; ovo sam ostavio za npr ako se vozim po noći, duži put a smeta mi tablet iako je na minimum osvjetljenja...

A svejedno on kod gubitka totalnog napajanja ide u full sleep mode nakon nekog vremena, jednostavno je kernel tako podešen. A bootati tablet od nule jednostavno se ne isplati jer imam i dosta kratke gradske vožnje pali/gasi, a boot tableta koji je ovako konfigurisan traje i duže od minut...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam gledao ISO konektor i znam da ima ona žica da pamti, tj da memorija ostane. Ako se ne varam žuta. E sada kako je riješeno kod lagune pojma nemam.

Ja sam mislio složiti sleep tipa 12h i onda cold boot, ili tako nešto ovisno koliko bi mi išlo na zivce. Čekati. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.