Jump to content

Vijak M6 koji drži bobinu


frenchkey

Recommended Posts

Predhodnom vlasniku na mom Scenicu je netko mijenjao bobinu na 3. cilindru i krivo zašarafio vijak u glavu koji drži bobinu. Navoj je pojeden u rupi dok je vijak OK. Bobina svako malo iskoči par cm iz rupe.

Pitanje za one koji se više razumiju u tematiku: dali je moguće ureznicom M7 narezati navoj od 7mm direktno u ovu rupu ili bi predhodno trebalo proširiti rupu nekim svrdlom i kojim promjerom ako je tako? Kroz rupu u samoj bobini ide i vijak M7, provjerio sam. 

Dali je bolje nabaviti Helicoil set sa onim tzv. feder navojem i popraviti natrag na M6?

Poprilično je duboko između usisnih kanala i trebala bi neka dugačka ureznica.

Svaki savjet dobrodošao 

Link to comment
Share on other sites

Na svakom boljem pomicnom mjerilu odozada imas s kojim se svrdlom buši. M7 nisam siguran gdje ces uopce naci narezno svrdlo.

Idi na M8 ili na Helicoil M6. Samo M6 Helicoil bas i nemaju majstori. Obicno od M10 na vise a najcesce za svjecice i kotače.2e7db6efabc2ec9c341d8001374cd2be.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

imam baš doma jedan vijak M7, ali je kratak. M8 ne prolazi kroz rupu od bobine. M6 helicoil ima na internetu naručiti, ali dugo treba da stigne.

https://www.ebay.com/itm/54PCS-M6-Helicoil-Set-Tool-Metric-Thread-Repair-Insert-Kit-High-Speed-Steel/292604662740?epid=14020428712&hash=item442098d3d4:g:JtYAAOSw7m9bI4MQ

dođe mi da malo većim pleh vijkom bar malo pokušam zavrnuti, krug, dva. :bigl:

Ima i dugačka m7 ureznica na ebay, ali što ću s njom poslije, radije dat nekom majstoru 100 kn

https://www.ebay.com.au/itm/Long-M7-x-1-0-x-100mm-HSS-Right-hand-Thread-Tap/271261565544?_trksid=p2485497.m4902.l9144

Link to comment
Share on other sites

Napisao sam ti u prijasnjoj temi kaj je najjednostavnije. Kakvo narezivanje veceg navoja pa M7.. da je nosac motora druga je to stvar..
Ovo je sitnica..

Link to comment
Share on other sites

Imam ti ureznicu M7, ali običnu....kratku. Na R4 80% vijaka i matica je M7. Ima ih za nabaviti ali se treba naručivati....nemaju na stanju.....

Imaš u Splitu ispod bolnice Firule dućan koji se bavi samo vidama. Na onom križanju ispod bolnice di se ide ravno za Zentu (desno su teniski tereni), skreneš livo. Ulica Ivana pl. Zajca. Neznan napamet ime dućana ni točnu adresu, ali tamo san bija jednom prilikom uzeja M7 vide i matice.

Promjer narezanog M6 vijka bi trebao biti 5,35mm, a promjer narezanom M7 vijka 6,35mm

Za navoj M6 treba bušiti sa svrdlom 5mm, a za navoj M7 treba bušiti sa svrdlom 6mm

M6 i M7 navoj imaju isti korak od 1mm.

 

Na nekim mekšim materijalima mi je uspjevalo na M6 narezati M7 bez bužanja veće rupe.

NA tvrđim teško jer mu je ipak puno "mesa" koje mora pogristi. Postoji opasnost da ureznica pukne, a to definitivno nije dobra stvar koja ti se može dogoditi.

 

Edit:

Evo san ih naša. Slikovito ime firme

http://vida-split.com.hr/webshop/o-nama/

Edited by petak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima u ZG ducana sa vijcima koji se ne mogu ni izmislit a da ih imaju. Pa lijepo netko od nas uzme kaj treba i posalje, pa bar to nebi trebao biti problem. :)
French, ako bi radije M7 od one cahure reci, pa ti se to posalje.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petak i mario hvala, znam di je taj dućan na firulama, bio sam već tamo, sutra ću navratiti. Možda bi mogao direktno urezati sa M7, ipak je rupa u aluminiju nije u čeliku.

 

ivan.martinko na što misliš, nisam vidio tvoj odgovor na drugoj temi?

Link to comment
Share on other sites

To i velim zato kaj bi ja radije urezao veci navoj nego stavio cahuru, iako sigurno bi bila i ona dobra. Pa eto, ak slucajno tam ne nades javi pa ti netko iz ZG uzme, mogu i ja. Trebao bi imat i Imbus u Spanskom, a ak ne oni, Kranjec ima milion posto.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala, javim se još na ovoj temi kad i kako riješim

Link to comment
Share on other sites

Centar vijaka u Velebitskoj (malo poviše gumara Šakića) ti ima vijke i ureznice M7. Set ureznica dođe oko 90kn. Rupu trebaš proširiti na 6mm.

Ako ti se ne daju pare za ureznice, ja gotovo sigurno imam set doma, morao bi ga potražiti.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

imam i ja neki šugavi set iz Lidla, samo ga ne mogu nikako pronaći, a sve sumnjam da ima i M7. Vjerojatno ide M6 pa M8. S druge strane trebao bi nekakav nastavak, produžetak na standardnu ureznicu jer je duboko rupa i neće moći dohvatiti.

Kao na videu i kod mene je zelena, valeova bobina, poprilično je duboko rupa od vijka

 

Link to comment
Share on other sites

Taj set iz Lidla ima M7. Ja ga imam. I nije uopće loš. 

Link to comment
Share on other sites

Glupo pitanje, ali kako bobina može ispasti? Ja doduše nemam bobinu direktno na svječici, ali da bi skinuo kabel sa svječice moram primjeniti malo veću silu.... doslovno išćupati ga :)

Link to comment
Share on other sites

Nista ju ne drzi, naprotiv feder ju gura van. Zato ima vijak..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Točno tako.

Kupio danas u dućanu Vida dva vijka M7, 5,30 kn oba. Ureznicu nisam jer je preskupa (tri komada u pakiranju), gotovo 100 kn. Pošto mi treba samo za jednom, probat ću je negdje posuditi (filiplolic imaš li možda?)

Link to comment
Share on other sites

ak imas srece mozes probat sa vijkom "urezat" tj popravit navoj... ovisno o ostecenju

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Čitaš mi misli...

Jedan vijak od ova dva šta sam kupio odrezao da viri samo pola cm iz bobine i pritiskajući polako gedorom uvio dok ju nije lagano stisnuo. Išao je nešto teže, ali je sam urezao rupu tih pola cm (valjda zato jer je aluminij) i zasada drži bobinu od iskakanja. Poslužit će dok cijelom dužinom ne urežem ureznicom pravi navoj. Čak mislim i tu direktno ići bez bušenja svrdlom na fi 6 jer ako može vijak morala bi moći i ureznica koja je za to napravljena. Naravno polako, pola kruga naprijed, četvrtinu natrag

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Točno tako.
Kupio danas u dućanu Vida dva vijka M7, 5,30 kn oba. Ureznicu nisam jer je preskupa (tri komada u pakiranju), gotovo 100 kn. Pošto mi treba samo za jednom, probat ću je negdje posuditi (filiplolic imaš li možda?)
Ja sam kopao jucer po ormaru da ti posaljem i nasao set, al naravno nema M7, samo 6 i 8.
Bu se vec netko nasao.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Doleti do Vodica na pivkana i narežemo jedan tren.

samo onda ti je jeftinije kupiti ureznicu od 100kn :rotfl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.