Jump to content

Sto ste danas napravili za sebe, kucanstvo ili nes slicno?


zeko

Recommended Posts

Dimnjake treba dobro čistit a zavisno od ozvedbe i količine loženja i 2 puta u sezoni . Govorimo o loženju na kruta goriva , jer tu ljudi lože svašta a najčešće i ne suha drva. Inače za vašu informaciju daleko najveći postotak požara krovišta  a time i uništenja objekta je kriv upravo dimnjak  . Naslage čađi koje se uhvate za stjenke prilikom požara dimnjaka stvaraju temperature i do 1200 stupnjeva. A kako ima dimnjaka koji u tavanu i ne brtve iliti su malo i šuplji ili je greda do njih to je recept za katastrofu.

Zaboravih napomenut da ako se i dogodi požar dimnjaka ništa bez vatrogasaca , da ne bi nekom palo na pamet da uspe vodu u dimnjak jer sljedi pucanje dimnjaka usljed stvaranja vodika . Drugim rječima sljedi uništenje istog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dado_sk said:

Ovo je za prijavu protiv dimnjačara. 

Apsolutno !! 

30 minutes ago, trapavi said:

Zaboravih napomenut da ako se i dogodi požar dimnjaka ništa bez vatrogasaca , da ne bi nekom palo na pamet da uspe vodu u dimnjak jer sljedi pucanje dimnjaka usljed stvaranja vodika . Drugim rječima sljedi uništenje istog.

Jel bi Co2 aparat u pecnicu da ga povuce "cug" dimnjaka pomogao ili bi dodatni zrak uslijed otvaranja vrata pogorsao ? 

Tj dal se ista moze od "doma" pomoci?

Kako su tu sve kuce drvene, a dimnjacar nije obavezan... No CO2 je.. 

Jedina sreca je da su cijevi dimnjaka duple stijenke + izolovano izmedju ako xam 

Link to comment
Share on other sites

Pomogao bi CO2 nešto jer bi ohladio upaljeni žar i ugasio plamen . No ako ima dosta naslage ona bi opet planula jer iako bi aparat utrnuo plamen ispd je još žara i opet bi išlo dalje . No kod modernih dimnjaka koji su ili zidani tipa Šider (ili bilo koji te izvedbe ) požar dimnjaka ne bi učinio katastrofalnu štetu jer oko nutarnje cjevi postoji izolacija tako da ne prenosi tako temperaturu na okolinu . Naravno takvi su dimnjaci u objektima izvedeni da napr ne ide greda naslonjena na dimnjak ili nešto slično . Naravno dimnjaci koji su od čeličnih cjevi imaju isto duplu stjenku iliti 2 promjera između kojih je izolacija tako da ni tu nema problema . Vatrogasci prilikom gašenja dimnjaka kotiste najviše brentača aparate gdje pomješaju vodu sas pjenilom i ubacuju u dimovod pjenu za gašenje . Naravno pritom koriste i mehanička sredstva tipa sajle ili nastavci ili što već da probiju čep jer se zna dogoditi da je gotovo potpuno začeplljen . Može i sa krovišta kugla na lancu da se probije čep i ruši dolje žar . Paralelno polako dogašuju i nema loženja poslije požara dimnjaka dok ga dimnjačar ne očisti i pregleda.  a kući sam možeš zatvorit zrak na peći da nema cuga i kontrolirat vertikalu da nije nešto naslonjeno na dimnjak ili ko zna što . naravno najbolje je zvat vatrogasce jer ljudi takvih požara imaju svakodnevno pa lako sa tim izađu na kraj . O tome možeš knjigu napisat ali samo za informaciju najgori su u starim objektima koji memaju armirano betonsku konstrukciju između etaža . Tu najčešće ako se ne vidi na vrijeme i zove vatrogasce ode objekat ili dobar dio . Napr iza hotela Bonavija u onim starim zgradama smo jednom otvarali jedan plafon i na 2 etaže iznad pod (skidanje tj motorkom rezanje hrastovih parketa). Kad smo otvorili greda je u dužini od najmanje metra bila sva izgorena tj žar, Naravno u pripremi su brentače sa pjenom kad se to radi jer čim dobije zrak eto otvorena plamena . Naravno ima i sad ljudi koji sami zapale dimnjak da ne moraju čistit no to je moguće samo na ovim novijeg tipa (šideli i ostali takvi). Logično naročito ako to radi nestručna osoba može doć do problema da ne kažem nešto drugo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Za CO2 sam pitao kao dodatno vrijeme dok dodju strucni a ne nuzno kao potpuno gasenje. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ibirkic said:

Bio kod svojih, kaže mama da joj dimi peć kad otvara vrata. Očistili peć i dio cijevi koji ide u dimnjak, ista stvar samo sad dimi i na cijevi kod ulaza u dimnjak na plafonu. Popeli se brat i ja na krov, kad imamo što za viditi. Kapa od dimnjaka zapekla, vjerojatno nije čišćeno 10+ godina. Nakon sat ipo vrimena očišćeno, naravno, dimi samo tamo di i triba, na vrhu :)

Dimnjačar, interesantno, čistio samo odozdo kroz cijev, valjda bušilicom sa nastavcima, ne kužim se u to. Ali nikome nije palo na pamet da ode viditi gori kakvo je stanje. Slika prikazuje stanje kad smo skinuli vrh, ni blizu ne dočarava količinu smeća koje smo sastrugali. Puna kanta od jupola na kraju obavljena posla.

 

PXL_20240203_145444676.jpg

Prosla su vremena kada su se dimnjacari pentrali na krovove i odozgo cackali dimnjake. Sad sve peglaju odozdo i kroz "bocna" vrata. 

A ovo sa cadjom i naslagama ti se moze napravit za mj. dana lozenja prigusene peci u kombinaciji sa mokrim drvima + bacanja peezdarya da ih ne bacas u smece. A i te kape na dimnjacima rade vise stete nego koristi. Eventualno u vjetrovitim krajevima mogu bit od koristi. 

Edited by ph-quick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prigušena peć i mokra drva su kako si i rekao idealna kombinacija za stvaranje čađe koja se ljepi za stjenke . Jedino što ovi dimnjaci tipa Šidel ili slični imaju prilično glatku stjenku pa ipak manje love čađu (ali love). Naravno to vrijedi i za čelične a i lakše se čiste pošto četka lakše skine zaljepljenu čađu. Može se dobro očistit i odozdo ali treba pazit da četka dođe do kraja što u dosta slučajeva nije. Na starijim kućama su obično zidali dimnjake koji i  nisu okruglog presjeka a bili grubo obrađeni što dodatno komplicira stvar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prošlu zimu sam pred sam kraj loženja imao poteškoća - na buri mi jedva vuklo, ili dimilo natrag. Dok puše bura, jedini način da ne dimi mi je bio "pakleni" plamen u ložištu, zrak sekundarni otvoren na max. Imam etažno centralno, kamin-ložište, dovod zraka je automatski reguliran iz vana. Lani je bila 10. godina loženja. Peć / dimnjak / cijev od kamina do dimnjaka zidanog kad je i peć postavljena čistim sam svake godine, ali kapu na krovu nikad nisam ni posumnjao.

Nakon sezone grijanja, rođak stari zidar se uspeo gore i imao šta vidit: otvori na kapi  se većinom začepili. 

Poskidao dijelove kape jedan po jedan, otukli čađu, tako da mi je to još jedan element za godišnju provjeru. Još samo da prevladam strah od visine :D

Inače pazim da su mi drva suha, kad ona koja kupim sve zime do 2022. ne bi ložio, već ostavio zaštićene u dvorištu najamnje 1. godinu, ponekad i 2. Za centralno, ako nisu suha kako treba, zagrijat vodu u sistemu "kako treba" je sizifov posao.

Edited by Domagoj84
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja isto kupujem za onu drugu grejnu sezonu. 

A kupujem kao susena s <10%

Link to comment
Share on other sites

@Domagoj84 koja ti je prosjecna temperatura u sistemu?

Ako tesko postizes "radnu temperaturu" mozda nije sistem slozen kak spada ili je kamin preslab za grijat potrebne kubike. 

Link to comment
Share on other sites

Ovisi o vatri khmkhm :d 

Može dignut temperaturu i sa "zelenim" drvima, ali treba ih dosta više nakrcat unutra, a da ne govorim koliko pepela više bude (prvu zimu sam drva uzeo, bila su vidno "zelena"). Otad nikad više. 

Temperatura vode koju vidim varira dosta - kad su ovi topli dani dovoljno je i 50°. Ne gledam je previše kolika je, generalno u kući bude oko 24°-25° C uvijek. Kupatilo nešto više jer u njemu nemam termostatsku glavu. Bojler za potrošnu vodu imam kombinirani (hibrid :p )

Stan je iznutra dosta otvoren, te se sama toplina iz kamina lako širi (5kW, 20 kW je nekakva snaga za grijanje vode, tako je rating).

I po "jakoj" hladnoći (koliko to može biti u Šibeniku) mogu u kući natjerat temp prilično visoko (27° i više). Kuća nema vanjsku izolaciju, sa unutarnje strane je većim dijelom Multipor, dijelom knauf+stiropor na zidovima.

Za tih hladnih dana, temp vode u sistemu bude i preko 80°C.

Link to comment
Share on other sites

Fali ti onda grejnih tijela. Mi nikad nismo iznad 55°C dizali temp vode a kuca od 250m2 neizolovana (stara blokovska gradnja)

Link to comment
Share on other sites

On 05. 02. 2024. at 19:46, dado_sk said:

Ovo je za prijavu protiv dimnjačara. 

 

On 05. 02. 2024. at 20:47, MilosB said:

Apsolutno !! 

 

Upitno je uopće da li je pravi dimnjačar ili netko priučen pa radi taj posao. Ne znam, pošto sam rijetko doma. Uglavnom, svi bi uzeli novce ali posao ne bi napravili kako treba. Sad znamo da povremeno treba baciti oko na kapu dimnjaka pa se to neće više događati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedno kratko pitanjce, jel netko ima info gdje bih mogao na onom metalnom poklopcu, kojim zatvaraš rupu dimnjaka u stanu, odnijeti da mi se izreže rupica promjera 1-2 cm? Rubovi moraju biti OK i bez oštrih/šiljatih dijelova koji nastaju bušenjem. Dimnjak se ne koristi pa je sa stupa preko krova kroz dimnjak provučen kabel kad su mi uvodili optiku da se ne buše zidovi i ne stavljaju kanalice i kroz tu rupicu bi išao kabel.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Probušiš običnim svrdlom i rašpom za metal urediš rub. 

Odeš u pevex ili sličan dućan i kupiš jednu kabelsku uvodnicu i staviš u rupu. Kroz nju provučeš kabel. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Marko_Os said:

Mancave je 98% gotov. Ostala su još vrata na elementima i pronaći adekvatan hladnjak što se ispostavilo puno teže nego sam mislio. Nosač za čaše koji ide na strop je isto u dolasku. 

I sad od dosade, jer je ovo gotovo, počinjem projekt blagovaonski stol od oraha. Stay tuned

 

0-02-05-19e8612d4f0ef0f0f753f598f36d7d8cc466b61e9ecb4bf5785d7686311eb350_dca2da8af2cbec85.jpg

0-02-05-427c60627b9a5aa5e622c866e1751c1d7ec611fe421a8bfa0a65054daeb44a15_753b4712bf432a40.jpg

0-02-05-748278b7a34bcf0b7a9f193fb553afca11beb51157c669102af48ef441e1f208_a9b4247277f7f3cf.jpg

0-02-05-254530156807b7fc76fd7b0bddc960befd89df2ebc893883f66832346cb5dc10_a26d9bb2215d6d6.jpg

0-02-05-53392223794629ff57c2afda15f1daa12f11b90946992347b41e23a807eaa042_ee245ed7666c9a57.jpg

0-02-05-82f514df77fef77eac79f00bc4c39b2380402254f4afccdcdd0535b9d435c0f8_e63733094441b0c0.jpg

Ludnica!! Lajk na najače!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Fino, fino. 

A šta se troši u toj muževnoj jazbini? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja favoriziram destilat šljive iz domaće proizvodnje, a od ostalih stvari se nađe za svakog po nešto. Arsenal je uglavnom šarolik. Dođite i iskusite

Edited by Marko_Os
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ove prirodne sokove od šljive rado trošim, iako više trošim od ostataka grožđa sa dodatkom ljekovitih i mirisni trava. 

A i ukiseljeni sok od grožđa mi jako paše. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Marko_Os said:

Dođite i iskusite

Bilježim se sa štovanjem 😁

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, petak said:

Ove prirodne sokove od šljive rado trošim, iako više trošim od ostataka grožđa sa dodatkom ljekovitih i mirisni trava. 

A i ukiseljeni sok od grožđa mi jako paše. 

Ima i tih grožđano travnatih, kao i sa dodatkom meda, a ima i jedan specijalni sokić od trešnje. Od kiselih imamo šaroliku kolekciju Iločkih sokograda. 

10 hours ago, direstraits said:

Bilježim se sa štovanjem 😁

Ajde nismo si tako daleko😎

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Šarolik izbor.... Prava Jazbina. 

Slijedeći korak, bakreni kamin sa dvije komore i vodenim sustavom. 

Za grijanje Jazbine.......i toplu vodu

:bigl:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marko_Os said:

sokić od trešnje

A višnje?

59 minutes ago, petak said:

toplu vodu

Šta ti planiraš raditi tamo kad dođeš? 😲

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.