Jump to content

najava (neočekivanog) servisa


Sinisha

Recommended Posts

Bok svima...

radio sam redoviti servis prije cca 8.500 km, u svibnju ove godine... i sad mi se neki dan upalila obavijest na konzoli da mi slijedi servis za 1.500 km
Na tom zadnjem servisu između ostalog, mijenjalo se naravno i ulje sa filterom,  5W30 ELF Evolution Fulltech FE (5L) - kako je preporučeno od strane Renaulta

Kako me sad auto traži servis nakon samo 10.000 km, slao sam upit u Renault pa su odgovorili sljedeće:

Vaše vozilo je opremljeno sustavom za nadzor kvalitete ulja koji se koristi za pravovremeno otkrivanje istrošenosti ulja, te se isti aktivira ukoliko zaprimi informaciju o prisustvu zagađenog ili nedovoljno kvalitetnog ulja u motoru. Učestalost zamjene motornog ulja ne ovisi o programu redovitog održavanja vozila. Ovisno o vozilu, doseg do zamjene ulja prilagođava se stilu vožnje i uvjetima upotrebe vozila.
Također, ukoliko se gore navedeni sustav aktivira, potrebno je izvršiti prijevremenu zamjenu ulja i filtera ulja kako je navedeno u programu održavanja Vašeg vozila od proizvođača Renault...

Da li je tko imao sličnih iskustava sa promjenom ulja nakon sam 10k km ili slično...

Link to comment
Share on other sites

Ja svake godine promijenim ulje i filter, a napravim u prosjeku s tim autom oko 10-15tkm. Ne vidim tu ništa čudno.

Link to comment
Share on other sites

Mozes zamijeniti. To je meni pisalo na fauveu 2.0 tdi nakon 15000 km kad je i bilo ulje za izmjenu, 4 litre ulja pomjesanog sa naftom ukupno 6 litara iscurilo, zbog 1000 prekinutih regeneracija.
Ako se vecinom vozis po gradu, nista cudno.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Ninoo said:

Ja svake godine promijenim ulje i filter, a napravim u prosjeku s tim autom oko 10-15tkm. Ne vidim tu ništa čudno.

servisni interval za megane po servisnoj knjižici je svakih 30.000 km ili jednom godišnje...
ja obično radim godišnje 20.000 tako da odradim te servise taman svake godine prije tehničkog
a ovaj mi se sad pojavio u pola perioda, pa mi je zato malo čudno...

 

image.thumb.png.e7d8665b956ce282d42d1a5cd3aacd3f.png

image.png

Edited by Sinisha
Link to comment
Share on other sites

Iako je meni na 30k servis... ako rucno poništitš servisni interval pisat ce 20k do sljedeceg servisa...

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sinisha said:

servisni interval za megane po servisnoj knjižici je svakih 30.000 km ili jednom godišnje...
ja obično radim godišnje 20.000 tako da odradim te servise taman svake godine prije tehničkog
a ovaj mi se sad pojavio u pola perioda, pa mi je zato malo čudno...

 

image.thumb.png.e7d8665b956ce282d42d1a5cd3aacd3f.png

image.png

Obično bi još negdje moralo biti navedeno da sve ovisi u kojim uvjetima se koristi vozilo,
jer nije isto voziti 30 ili 20 tkm po gradu i otvorenoj cesti:
Gradskom vožnjom sve kraće traje, od kočnica, kvačila, ovjesa pa samim time i motornog dijela.
I dok je mnogima logično to po pitanju kvačila i kočnica, za motor često puta to mnogima nije jasno,
a identično je, kao i kratke relacije.
Ista stvar je i sa distribucijom remenja, gdje neki proizvođači vozila navode od 200tkm na više, a što vrijedi u uvjetima da se tih 200tkm napravi kroz 2-3 godine,
uglavnom po otvorenim cestama pa je to onaj lagani režim rada gdje se vrlo malo troši i ima malo praznog hoda.
Naime, ja isto tako, mnogi gledaju koliko piše kilometara na satu, a zaboravljaju da motor radi i u leru pa bi ja osobno volio da se uvede radni sat,
jer samo je to onda točno i mjerodavno, dok ovako je to sve samo ne točno koliko je što u eksploataciji.

Stoga, nije problem tih 30tkm u uvjetima kada se stalno vozi po otvorenoj cesti bez čestih šaltanja i stajanja i dok se to napravi i za manje od godinu dana,
ali kod nas je to uglavnom vrlo rijetko pa mi nije jasno čemu uopće inzostiraju na tim i takvim intervalima, jer tako izgleda kao da se treba manje plaćati
na servise, no činjenica je da su danas motori i sve oko njih vrlo osjetljivi pa shodno tome loše ulje nakon takve eksploatacije može napraviti štetu
koja će koštati više, nego li da se servis napravi svakih 15 ili do 20 tkm.

Ista stvar je i za ulje u mjenjaču, gdje gotovo svi govore kako se to ulje ne mijenja uopće, a zapravo se mijenja češće nego li se misli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda mu je na dijagnostici postavljen interval od 10k?
Mene više zanima kakav to senzor za ulje ima i što to točno mjeri u ulju?
Gledao sam jednom kod mene i nakon 7t km pisalo je oil dilution 0.55%
Ili na tom autu nešto opako ne valja pa je skužio loše ulje. Renaulti baš nisu poznati da regeneracija dpfa razrijedi ulje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

razrjedi nafta ulje, kak ne, i na renou.. pogotovo ovi najnoviji, imaš isti nivo stalno a on ti pomalo pije ulje i pušta naftu u karter.. srećom da i nafta podmazuje inače bi bila havarija..

a kak se mjeri, neznam, vjerojatno prek senzora pritiska ulja..

https://www.lubricants.total.com/news-press-releases/fuel-dilution-engine-oil-causes-and-effects

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ulje u getribi svakih 30.000km po meni. 

Ulje u motoru svakih 10tkn do maxx 15.000km

Top servisiran auto jamci da bu vozio dugo bez vecih posljedica.

Ja osobno bi na 80tkm radio veliki servis i zamjenio letece itd...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ili je netko u servisu upisao krivi termin za sljedeći servis... namjerno ili slučajno... jel baš da zaokružen na ravno 10 iljada km je čudno, i meni je nakon zadnjeg servisa, 24mjeseca ili 20000 km... a trebalo biti 30000....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Veoma jednostavno za provjeriti. Poništi servis i vidi da li stoji 10k. Ako da, onda odeš u servis i tražiš da ti daju napismeno zašto su ti promijenili servisni interval. 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kod mene u knjižici piše, servisni interval je 30000km.

ali ako se vozilo koristi za kratke relacije i gradsku vožnju, interval treba prepoloviti..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

hmmm....sad pričam napamet, no da nije ona poruka koja traži da odeš u servis radi dpf-a?

vjerujem da će ti netko bolje objasniti o čemu se radi...

Link to comment
Share on other sites

Čekaj. Na 20k km radiš servis? I sada ti je javio nakon što si prešao skoro 10k.

20k + 10k = 30k. Jesi siguran da su u servisu poništili interval kada su mijenjali ulje? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ivan.martinko said:

kod mene u knjižici piše, servisni interval je 30000km.

ali ako se vozilo koristi za kratke relacije i gradsku vožnju, interval treba prepoloviti..

E to je to, tako treba biti navedeno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma dajte me nemojte zahebavati. Pa tebi je samo netko zaboravio poništiti servisni interval na autu prilikom zadnjeg izvršenog servisa pa ti zasvjetlila lampica. Nikakvo loše ulje tu nije u pitanju i prvi put čujem da ti auto ima senzor kvalitete ulja.

Imaš na youtubeu kako se poresetria  taj servisni interval, ja sam to isto tako sam napravio na mom autu (meg 3 1.5 dci iz 2016.) Uglavnom, meniu za servisne intervale pristupaš preko putnog računala, ali dok je motor ugašen - moraš gurnuti karticu u čitač i vrti putno računalo. Tamo ćeš naići na intervale koje moraš resetirati, a to se restetira isto kao i podaci na putnom računalu. Ako ne uspijepš onda youtube

 

1 hour ago, Domba said:

Čekaj. Na 20k km radiš servis? I sada ti je javio nakon što si prešao skoro 10k.

20k + 10k = 30k. Jesi siguran da su u servisu poništili interval kada su mijenjali ulje? 

Ja sam 100 % siguran da je to, to!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fabi said:

Ma dajte me nemojte zahebavati. Pa tebi je samo netko zaboravio poništiti servisni interval na autu prilikom zadnjeg izvršenog servisa pa ti zasvjetlila lampica. Nikakvo loše ulje tu nije u pitanju i prvi put čujem da ti auto ima senzor kvalitete ulja.

Imaš na youtubeu kako se poresetria  taj servisni interval, ja sam to isto tako sam napravio na mom autu (meg 3 1.5 dci iz 2016.) Uglavnom, meniu za servisne intervale pristupaš preko putnog računala, ali dok je motor ugašen - moraš gurnuti karticu u čitač i vrti putno računalo. Tamo ćeš naići na intervale koje moraš resetirati, a to se restetira isto kao i podaci na putnom računalu. Ako ne uspijepš onda youtube

 

Ja sam 100 % siguran da je to, to!

na zadnjem servisu koji je bio u svibnju ove godine je svijetlila obavijest o servisu, i prilikom tog servisa je to poništeno...

jedino sad ako ima više alarma za servise u računalu, npr.
    - redoviti godišnji servis (trigerira se na 30k km ili na 365 dana
    - triger za zamjenu ulja na svakih xxxxx km
itd...

pa da je recimo majstor resetirao glavni servis  a nije resetirao  ovaj da je napravio zamjenu ulja...

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, fabi said:

Ma dajte me nemojte zahebavati. Pa tebi je samo netko zaboravio poništiti servisni interval na autu prilikom zadnjeg izvršenog servisa pa ti zasvjetlila lampica. Nikakvo loše ulje tu nije u pitanju i prvi put čujem da ti auto ima senzor kvalitete ulja.

Imaš na youtubeu kako se poresetria  taj servisni interval, ja sam to isto tako sam napravio na mom autu (meg 3 1.5 dci iz 2016.) Uglavnom, meniu za servisne intervale pristupaš preko putnog računala, ali dok je motor ugašen - moraš gurnuti karticu u čitač i vrti putno računalo. Tamo ćeš naići na intervale koje moraš resetirati, a to se restetira isto kao i podaci na putnom računalu. Ako ne uspijepš onda youtube

 

Ja sam 100 % siguran da je to, to!

Imaju auti senzor za kvalitetu ulja. Doduse, nisam vidio u Renaultu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sinisha said:

na zadnjem servisu koji je bio u svibnju ove godine je svijetlila obavijest o servisu, i prilikom tog servisa je to poništeno...

jedino sad ako ima više alarma za servise u računalu, npr.
    - redoviti godišnji servis (trigerira se na 30k km ili na 365 dana
    - triger za zamjenu ulja na svakih xxxxx km
itd...

pa da je recimo majstor resetirao glavni servis  a nije resetirao  ovaj da je napravio zamjenu ulja...

 

Noviji modeli imaju A i B servis. Provjeri ima li tvoj. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Alen said:

A što bi ovo bilo?
a35ec2932eb719b003acc81763422823.jpg

preko čega si to očitavao komp? OBD2 pretpostavljam? i koji software?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 23. 10. 2019. at 11:09, ivan.martinko said:

razrjedi nafta ulje, kak ne, i na renou.. pogotovo ovi najnoviji, imaš isti nivo stalno a on ti pomalo pije ulje i pušta naftu u karter.. srećom da i nafta podmazuje inače bi bila havarija..

a kak se mjeri, neznam, vjerojatno prek senzora pritiska ulja..

https://www.lubricants.total.com/news-press-releases/fuel-dilution-engine-oil-causes-and-effects

Može malo objašnjenje, kako se točno miješa nafta u ulje?

On 23. 10. 2019. at 14:28, fabi said:

Ma dajte me nemojte zahebavati. Pa tebi je samo netko zaboravio poništiti servisni interval na autu prilikom zadnjeg izvršenog servisa pa ti zasvjetlila lampica. Nikakvo loše ulje tu nije u pitanju i prvi put čujem da ti auto ima senzor kvalitete ulja.

Imaš na youtubeu kako se poresetria  taj servisni interval, ja sam to isto tako sam napravio na mom autu (meg 3 1.5 dci iz 2016.) Uglavnom, meniu za servisne intervale pristupaš preko putnog računala, ali dok je motor ugašen - moraš gurnuti karticu u čitač i vrti putno računalo. Tamo ćeš naići na intervale koje moraš resetirati, a to se restetira isto kao i podaci na putnom računalu. Ako ne uspijepš onda youtube

 

Ja sam 100 % siguran da je to, to!

 

On 23. 10. 2019. at 15:07, f7p said:

Imaju auti senzor za kvalitetu ulja. Doduse, nisam vidio u Renaultu

Moj je 2010, još i generation, pa ima senzor. Doduše nije mi se nikad upalio, ali piše u uputama... :)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.