Jump to content

Zamjena cilindra bravice - Megane 1


svirko

Recommended Posts

Hladno vrijeme i godina proizvodnje rezultiralo je potrganim bravicama. Prvo se pukla na gepeku i za tjedan dana se isto dogodilo na vozačevim vratima. Gepek bi još i zanemario jer se otvarao na centralno ali bravicu kod vozača sam trebao riješiti. Oba cilindra su pokazivala iste simptome, ključ se uokreće ali brava na vratima ne reagira. Izvadio sam cilindar i otišao do bravara. Rekao je da nema pomoći ali da mi može presložiti ključ ako mu donesen polovnu, ali original. Ako kupim novu zamjensku kod Tokića, neće je moći otvoriti jer se lim ne može raspertlati. Na njuškalu sam našao cilindar za vozačeva vrata i cijelu bravu za gepek( sa motorićem), 300 kn. Preslagivanje obje me je koštalo 200 kuna, s tim da sam ovu za gepek sam rastavio i donio samo cilindar. Taj tutorijal ću staviti u neku novu temu, a ovdje ću opisati kako doći do bravice vozačevih vrata.

Strelice označavaju 8 vijaka koje treba otpusiti.

vrata01.thumb.jpg.3e0214bf745240e23b29b453f356a541.jpg

 

Plastika s podizačima stakla se skida tako da odignemo desnu stranu i povlačenjem u desno se oslobađa. Konektori se samo izvuku i imaju različite utore tako da kod vračanja neće biti problema.

vrata02.thumb.jpg.9cff72b893eeed11b0c49f7e800b103b.jpg

vrata03.thumb.jpg.77987750f9b20d8d50857203ce91f6d1.jpg


Zaštitna plastika zvučnika na desnoj strani ima maleni utor koji nam pomaže da poklopac povučemo prema sebi i nakon toga poklopac povučemo u desno. Treba skinuti vijke na zvučniku jer oni ujedno učvršćuju cijeli panel. Zvučnik u donjoj zoni ima plastične držače i neće pasti već ostaje u dosjedu.

 

vrata05.thumb.jpg.6bc04be66ade28900ea426eb9b22da15.jpg


Poklopac ručice za otvaranje vrata treba zarotirati tako da se oslobodi od šipke koja povlači bravu. Jednostavno je, samo treba polagano pronaći odgovarajći kut i poklopac je skinut.

 

vrata04.thumb.jpg.a99eb545f721be386e0eada6a3003771.jpg


Zaštitni poklopac kod ručice retrovizora je samo nataknut i treba ga povući da se oslobodi. 

 

vrata06.thumb.jpg.1fd26c8b6cd0e4c49f3742322b886e9f.jpg

 

Oplatu treba odvojiti sa tri nosača (crveni krugovi) i nakon toga u donjoj zoni lagano povlačiti prema sebi. Osjetit ćete otpor koji nastaje od silikona koji brtvi između lima i plastike. S obzirom da sam radio na niskoj temperaturi (+4,+5) odvajanje je bilo još teže ali kad napravite prostor, slobodno zavucite skalper i razrežite silikon. Prilikom vraćanja oplate (nemam pojima kako se zove taj plastično platneni dio) on će se ponovo zalijepiti. Kada ste dovoljno odvojili donji dio, oplatu treba gurnuti prema gore da rub odvoji od lima.

 

vrata07.thumb.jpg.46dcb4a46ce706d189bbec17f54cbff0.jpg

 

Otpojite konektor zvučnika, izvucite kablove podizača stakla i oplata se može skinuti.

 

vrata08.thumb.jpg.fe17c6f4db0335a6cfdb7ccb9fe8bd09.jpg


Zaštitnu plastiku treba potegnuti da se odvoji od nosača (krugovi) i nakon toga zakrenuti u smjeru kazalje na satu. Nakon toga se povuče prema gore da se oslobodi donji dio utaknut u lim (kvadrat).

vrata09.thumb.jpg.c04ee8d16341e479ba91ea09f5af1bf3.jpg

 

 Još jedan pogleda na obavljeni posao. Kružići označavaju spojnice, a kvadratići su pozicije gdje su se nalazili vijci.

 

vrata10.thumb.jpg.24c4c0ba692d01e468ab140bacb33d28.jpg

 


Da bi došli do cilindra treba skinuti vodilicu za staklo.

vrata11.thumb.jpg.cdfc693206936c27218c7c155f3e9212.jpg

 

Nju drže dva vijka koja treba skinuti.

vrata12.thumb.jpg.8da8ae9a634bf34d19b8e8a24bfd6e5a.jpg

 

 Vodilicu izvučemo prema van i u dnu se vidi cilindar.

vrata13.thumb.jpg.4ea95ae92fa9f092866e1c5355cdd545.jpg

 

 

Bijelu plastiku treba okrenuti u lijevo i cilindar se može izvući prema van.

vrata14.thumb.jpg.dce9125da172da1297bfbd33b6f2510c.jpg

vrata15.thumb.jpg.5fb88fc96df804957e78a07509ef177b.jpg

 

Nisam obraćao pažnju niti sam detaljnije gledao bravicu prilikom kupovine. Na kraju se ispostavilo da je plastični nastavak kod preuređene bravice okrenut u suprotnu stranu. Predpostavljam da je to bravica desnih vrata. Pored toga je i debljina plastičnog dijela drugačija. Nešto sam iskemijao i prilagodio sam da sve bude funkcionalno.

 

vrata25a.thumb.jpg.7bc936006f5fff230dde2ab7b5262268.jpg


Na kraju sam sve vratio na svoje mjesto i vrata se zaključavaju bez problema. Iskoristio sam priliku i podmazao sajlu i vodilicu prozora pa niti on više ne škrpi. 
Nadam se da će ovaj opis pomoći nekome tko će raditi isti posao, a uskoro slijedi novi tutorijal za zamjenu bravice stražnjih vrata.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Svaka čast na trudu i opisu. Meni na Cliu isto bravica vozačevih rata ne radi, no iskreno nemam volje ni vremena za ovakav pothvat. 

Link to comment
Share on other sites

Svirko....svaka čast.... upute su ti izvrsne. Detaljne. 

Po ovome svaki laik uz malo volje za obaviti posao bez problema može napraviti ga.

Vjerujem da je i za dosta drugih modela iz tog razdoblja priča vrlo slična što ovim uputama daje dodatnu vrijednost.

Odlično!

Link to comment
Share on other sites

Odlican i koristan tutorial, da bar ima nekaj slicno za clia da ne cupam oplatu napamet jer me ista stvar ceka na mom autu na objim vratima + zastekana brava na zadnjim desnim 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na lijepim komentarima. Tu istu bravicu sam već mijenjao jako davno, a u sjećanju mi je ostao samo silikon pa sam opet proučavao gdje i što skidati.

Zato sam poslikao faze da se sjetim za  10 godina kada ću opet raditi isti posao 🙂 A stavljanje istih na Forum nije bio problem, sigurno će pomoći još nekome.

Kada bih sada radio isti posao, mislim da bi mi trebalo 30tak minuta.

Link to comment
Share on other sites

Dobar posao.
Na mom meganu jos uvijek rade, a najvise zato jer ih nikad ne upotrebljavam. Sve odraduje daljinsko.
Na cliu 2 sam zamijenio bravice lijevih i desnih vrata jer je lijeva provrtila u fazi dok je zezalo original IR daljinsko.
Prelaskom na kinesko daljinsko vise se brava ne dira, a tu je samo za nedajboze

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.