Jump to content

Megane/Scenic II - relej kratkih svjetla


nspadic

Recommended Posts

Dakle... vjerujem da nema vlasnika koji nije imao problema sa kratkim svjetlima na Megane 2/Scenic 2. Jučer sam izgubio par sati za zamjenu releja i budući da nisam stavio novi nego odlemio sa stare UPC ploče, opet mi ne radi jedno kratko svjetlo (a proverio sam relej prije, očito sam ga pregrijao pri lemljenju).

Što se tiče samog problematičnog konektora farova, to sam lani eliminirao i spojio vanjska kučišta za auto osigurač direkt na staru stopicu od svakog 10A osigurača za farove na samom PCBu, te to radi odlično.

E sad je došao red da jednom zauvijek riješim i relej, pa molim potvrdu ako je ovo dobro zamišljeno i ako netko već tako riješio.

Ovo je relej koji zeza (slika je s neta, netko ga je očito već mijenjao jer su kod mene svi Tyco).

relej1.jpg.645d26a55dce88a60a6f460282de4478.jpg

Ovo žuto je pin koji mu daje masu (preko UCH i one vertikalne pločice na UPC-u). Na pinove FAR su mi spojeni ti eksterni osigurači, dakle cijela traka do konektora koji uvijek pregori je eliminirana.

276064524_upcpinovi.thumb.jpg.3ceb78b00a1adf309332f28544ce4beb.jpg

Sad mi je ideja elimirati i sami relej te postaviti dva odvojena vanjska releja sa 4 kontakta, i spojiti po istom sistemu kao i do sada:

30 i 86 na stalni plus

85 na pin na pločici koji daje masu kad se upale svjetla

87 - farovi

Drži vodu?

1205437513_kompletshema.thumb.jpg.e7f2f442785434821eda4a8238fa21e9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja ovo mogu samo kopirati u arhivu, jer taj problem nisam imao do sad, kuc, kuc.
Samo su mi se sprzili kablovi u faru pa sam im navlacio termobuzir i izolir traku

Link to comment
Share on other sites

I još jedan dodatak (možda nitko ne zna ali bar će biti u arhivi) 😬

Sudeći prema donjim slikama, postoji veza na PCB-u označena plavom crtom sa konektorom PPH2, na pinu 4.

Piše da je to: Protected feed for right-hand dipped beam headlight. Ne mogu dokučiti što je to jer meni ionako nije već godinu dana spojena ta linija i sve radi normalno. Ideje?

image.png.3a3344e0243ecb40f18d4a296492f0f9.png

image.png.38e5f087532d14d58ce708d28fbc81ca.png

image.png.ebc0c7ec51a344d39cf1d540e936670b.png

5 minutes ago, frenchkey said:

Ja ovo mogu samo kopirati u arhivu, jer taj problem nisam imao do sad, kuc, kuc.
Samo su mi se sprzili kablovi u faru pa sam im navlacio termobuzir i izolir traku
 

Ustvari da, ni ja nisam imao te probleme ni na jednom Scenicu... Ali bogme ovaj Megane mi dušu izvadio s tim svjetlima, a taj problem se vuče još od prošlog vlasnika. Kupio bih ja novi UPC još lani ali uzalud kad bi vjerojatno opet otišlo..

Redom sam:

1.  mijenjao konektor za svjetla na UPC-u, zajedno sa konektorom sa žicama prema svjetlima - opet izgorilo

2. onda sam uzeo drugu UPC jer je na onoj prvoj otišao i relej dugih svjetala

3. potom sam izveo te eksterne osigurače, što je ispalo super rješenje

4. sad opet relej zeza pa moram i njega trajno riješiti...

Auto je star ali ima ih na cestama još ohoho, i vjerujem da vlasnici nemaju volje i želje davati po mojoj procjeni bar 1500-2000 kuna za novi UPC i rad električara....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.