Jump to content

Problem sa punjenjem akumulatora


dombos

Recommended Posts

Prije par tjedana dogodilo mi se da mi auto ujutro nije htio upaliti. Došao je susjed sa svojim i upalili smo auto preko klema bez problema.

 

Primjetio sam da mi se akumulator u leru ponekad uopće ne puni te napon na njemu bude 12-12.5V. Zbunjujuće je da ga u leru puni u 7/10 slučajeva, ali ne želim da mi se opet dogodi da auto ne upali.

 

U servisu nisu sigurni što je, četkice i kontakti na alternatoru su navodno ok. Za probu je stavljen drugi akumulator - ista stvar.

 

Sumnja je na regleru, ali on košta 700kn i nitko ne garantira da će riješiti problem.

 

Auto je Grand Scenic 3, 1.5 dci 2016.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nije prvi Scenic star 5-6 godina za koji sam čuo da mu alternator ne puni.

Ne treba novi, samo reparatura. Nove četkice, novi kolektor i to je to. Usput se stave i nove diode. 600-800kn ukupno.

Link to comment
Share on other sites

A nema on neki pametni alternator koji štedi gorivo pa uopce ne puni kad ne treba?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali nije li 12V u leru premalo... Koliko znam, za agm bi to trebalo biti oko 14

Link to comment
Share on other sites

On 08. 05. 2022. at 7:02, dombos said:

A regler?

Regler limitira visoki napon. Osobno mislim da je šansa praktički nepostojeća da limitira prenisko ako je klasičan regler.

On 08. 05. 2022. at 8:39, dombos said:

Ali nije li 12V u leru premalo... Koliko znam, za agm bi to trebalo biti oko 14

12V je full premalo. Treba biti u rasponu 13.5 - 14.5V.

Prenisko ne puni, previsoko kuha akumulator.

Link to comment
Share on other sites

Nije dci ali kod mene nikad nije preko 14V.
Od 13.4-13.9V

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.