Jump to content

Clio 2 (ph2) - popravak konektora stražnjih svjetala


Alen

Recommended Posts

Ako imate problema s lošim spojevima na stražnjim svjetilima, pored čišćenja kontakata, provjerite si da možda konektor nije pokvaren.

Na prvi pogleda konektor izgleda ok:

01_konektor_prije_popravka.jpg.bd9c69d7b66ff75ba8675a2a9d02396f.jpg

Pinovi su svijetle boje, neki nikl, inox, tako nešto.

Obično na suprotnoj strani - pinovi na pločici u samoj lampi korodiraju jer su od nekog pocinčanog lima.

Ali ako malo bolje zavirimo u konektor, kontakti 1,2,3 i 5 su oštećeni:

02_konektor_iznutra.thumb.jpg.20c145071d48a2dc941fa667640a12b0.jpg

Te klemice unutra izgledaju ovako (fotka s interneta):

konektor.jpg.0275fa6ed13b4bc2339c16001d737abd.jpg

Kod uštekavanja se dogodi da pinovi s druge strane ne uđu između ove dvije "opruge" nego zapnu za vrh jedne od njih i onda se savinu i nagužvaju unutra.

Odozgora to izgleda ovako:

02_konektor_iznutra_savinuti_pinovi.thumb.jpg.3a6cca5d4ba0d274182f644ae07d702a.jpg

Ako gledamo s lijeve strane, prva 3 i predzadnji su se nagužvali.

Savinuti jezičak:

03_klema_jeziak_savinut.thumb.jpg.5c0e6899bf6fd51510ffc71d56e1eac6.jpg

04_klema_jeziak_savinut_2.thumb.jpg.4874abfc4297b85308cec8d42c480b26.jpg

Za izvaditi te kleme prvo treba otvoriti konektor - najprije odmaknuti bočne stranice (1), nakon toga podignuti polopac (2) u smjeru strelice:

05_otvaranje_konektora.thumb.jpg.11ddb2b777981cbe5db0ec6d08aaebf5.jpg

Kleme se izvade van tako da se uz povlačenje za žicu tankim odvijačem otraga odmakne ova mala plastika koja je osigurač:

06_vaenje_kleme.thumb.jpg.d198d96a752e0e264bc12e386cb2fff8.jpg

Konačan izgled nakon izvlaćenja i ravnanja klemica:

07_konano.thumb.jpg.5ad8f29e33cb5f50ebe301bd78fe7c67.jpg

Pinovi numerirani 1-3 i 5 bili su savinuti, vidi se kako su malo promijenili boju, korodirali ili nagorili zbog lošeg spoja.

Korišteni alat:

alat.thumb.jpg.66f747afbea3b5d9d4e97764b88ed2b5.jpg

Raspored žica u konektoru (iz renault VISU):

rasporedicaukonektoru.thumb.jpg.f19f893b5a2999f155c11f4f5e83307d.jpg

 

Stvarno ne znam kada i u kojem slučaju se ovo dogodilo, nekoliko puta sam skidao te konektore radi promjene žarulja i čišćenja kontakata i stvarno pazim na takve situacije. Kontakti jesu jako tanki i mekani i lako je moguće da se niti ne osjeti da se tako stisnu. Bio je auto pred nekoliko godina i u ovlaštenom servisu u limariji jer me lagano udario otraga neki lik dok sam stajao pješacima na zebri. A znamo kako se radi u servisima :)

Kod stavljanja tog konektora treba ga malo mrdati dok pinovi ne uđu, dalje ide glatko. Jedva da se i osjeti neka razlika sada i kako je bilo dosad s 4 savinuta kontakta. Možda mrvica, a svaki sam kontakt nakon ravnanja isprobao kako ide na pinove na lampi.

Patent je tipično renaultovski, sigurno ima boljih i čvršćih konektora, ali eto to je taj francuski šarm :)

Renfault inače ima i repair kit, ali nisam ga našao u aftermarketu, u ovlaštenom nisam još pitao:

7701476626_set_1.thumb.jpg.89962d0a1ee102ecbccd542f9cdd6606.jpg

Edited by Alen
  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Odlično opisano i ilustrirano :dobroje:

Tu često bude korozije, oksidacije i pomaknutih pinova od rastopljene plastike. Rastavio sam obitelji i forumašima tih konektora, išao dremelom po njima, kontakt sprejevima, lubrikantima... obično pin od mase bude najgori.

Kod tebe je bilo mehaničko oštećenje. Netko je na silu gurao konektor natrag u pinove od zadnjeg fara. Konektor izgleda jako dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo je i kod mene prije više godina lagano pocrnjelih pinova na drugoj strani, samo nisam kužio tada zašto.

Možda se sjetiš, bili smo već raspravljali o čišćenju dremelom, brušenju s onim finim polir nastavcima i o pacanju u octu i kemijama raznim, ali to je valjda za teške slučajeve :)

Dugo nisam kužio gdje je problem, kulminiralo je nedavno prije tehničkog, sve pregledao i kad sam došao u STP nije radilo stop svjetlo otraga.  Vjerojatno se od vibracija po putu pomaknulo :fucka:

Kontaki čisti, nigdje korozije... i onda mirakulozno opet proradi... ni na kraj pameti da bi konektor bio strgan. 4 oštećena kontakta na jednom konektoru i 1 na drugom :bigl:

Edited by Alen
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.