Jump to content

Megane 2, 1.5 dCi, 74 kW, 2005. godina. Trese/vibrira kad krećem kad je auto ugrijan


Promina

Recommended Posts

Pozdrav ekipa, 

kao što u naslovu piše, kad krećem s autom dok je hladan, ne trese mi, tek da napravim nekoliko kilometara, da se malo ugrije, onda mi prilikom kretanja zatrese auto. Ako dam više gasa, mislim da se smanji intenzitet trešnje, to mi se sve sinoć manifestiralo. Jutros kad sam išao na posao, kad sam krenuo prvi put, ništa nije bilo, već cca 6 km kasnije kad sam se zaustavio i krenuo, osjetio sam, i tako sve do posla, 2 puta kad sam morao u prvoj brzini krenut.

Ne znam točno kad je kvačilo mijenjano, prijašnji vlasnici su rekli da je mijenjano 2021. godine, u mene je od 12. mjeseca 2022. godine. (Ima 236 000 km, ako išta znači taj podatak).

Na prvu kad opišem situaciju, ukazuje na kvačilo, nažalost, ali otvaram temu u slučaju da postoji možda neko sa sličnim iskustvom. 

 

Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno nije do kvačila. Imao sam taj problem na službenima koji su imali ručni i automatski mjenjač, dizli i benzinci. Zamjena kvačila bi prividno pomogla jer novo glatko klizi ali ubrzo bi opet počelo.

Kod mene na benzincu se to događa kada MAP senzor ne brtvi kako treba. Češće i jače trese kada sam u gradskim gužvama. Tada su gumice mekše jer je usisna grana puno toplija. Zamjenim o-ring na MAP senzoru i ne trese.

Ti vjerojatno imaš MAF senzor (mjeri protok zraka). Očisti ga s brake cleanerom i JAKO pazi kad to radiš jer ga lako možeš uništiti. Samo kratki mlazovi i budi uporan.

Ta čađa ne ide dolje ni lako ni brzo.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam na odgovoru, 

Je li postoji koji način da se utvrdi da je do senzora? Na dijagnostici, skidanjem itd... Radije bi kupio novi, da se ne zezam s tim čišćenjem.

Link to comment
Share on other sites

Lamela nekad zna tresti kod kretanja zbog nečistoća koje se nakupe na njoj.

Pokušaj 2-3x oštrije krenuti sa više kvačila (više proklizavanja) kako bi se očistila. Poslije toga zna biti bez problema nekoliko tisuća km, pa se postupak ponovi.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mata73 said:

Lamela nekad zna tresti kod kretanja zbog nečistoća koje se nakupe na njoj.

Pokušaj 2-3x oštrije krenuti sa više kvačila (više proklizavanja) kako bi se očistila. Poslije toga zna biti bez problema nekoliko tisuća km, pa se postupak ponovi.

 

Hvala Vam,

Probat ću i to, danas kad se vratim s posla pošto sam ovo sinoć skužio tek.

Link to comment
Share on other sites

Kada trese, je li na način da cupka cijeli auto u brzim i kratkim intervalima? Je li treskanje traje isključivo dok nisi potpuno otpustio papučicu spojke ili treska i kad potpuno otpustiš?

Link to comment
Share on other sites

Update: 

Kad sam isa s posla, ni nakon 1 km je opet poceo trest. Parkira na Lidlov parking, da cu krenit - opet trese. Puka mi film, nabija mu gascine dok sam isa krenit i nije se nista osjetilo. Jos par puta, sta na semaforima, sta do kuce sta sam mora stajat, opet bi nabija gasa kad bi krenuo i ne bi nista osjetio. I nakon toga, dodjem kuci, ugasim auto i idem ponovo. Ovaj put normalno krecem kao sta bi i prije ove situacije - i ništa ne osjetim. Normalno krece. Iako mi se cini da slabije malo vuce kad ga stisnem. Nije sad da kad ga stisnem da obrtaji lete, a brzina ista, vec kao da sporije ubrzava. 

Je li sad lamela bila prljava s necim pa sam uspio to skinut ili ne, zasto onda imam osjecaj da slabo ubrzava... 🤔

1 minute ago, DarioSafrane said:

Kada trese, je li na način da cupka cijeli auto u brzim i kratkim intervalima? Je li treskanje traje isključivo dok nisi potpuno otpustio papučicu spojke ili treska i kad potpuno otpustiš?

Treska je bio kao da ce se ugasit, onako nekako. I samo kad bi papucicu kvacila skoro pa do kraja otpusio. Pocnem pustat kvacilo, on kao da krene, i kad idem pustit kvacilo do kraja, on zatrese cijeli kao da ce se ugasit. 

Ali kao sta sam u update-u napisa, kad sam mu dava bas jako gasa, krenuo bi normalno, i sad vise to i pri normalnom kretanju ne osjetim. Je li lamela zaprljana bila, ne znam...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Promina said:

Update: 

Kad sam isa s posla, ni nakon 1 km je opet poceo trest. Parkira na Lidlov parking, da cu krenit - opet trese. Puka mi film, nabija mu gascine dok sam isa krenit i nije se nista osjetilo. Jos par puta, sta na semaforima, sta do kuce sta sam mora stajat, opet bi nabija gasa kad bi krenuo i ne bi nista osjetio. I nakon toga, dodjem kuci, ugasim auto i idem ponovo. Ovaj put normalno krecem kao sta bi i prije ove situacije - i ništa ne osjetim. Normalno krece. Iako mi se cini da slabije malo vuce kad ga stisnem. Nije sad da kad ga stisnem da obrtaji lete, a brzina ista, vec kao da sporije ubrzava. 

Je li sad lamela bila prljava s necim pa sam uspio to skinut ili ne, zasto onda imam osjecaj da slabo ubrzava... 🤔

Treska je bio kao da ce se ugasit, onako nekako. I samo kad bi papucicu kvacila skoro pa do kraja otpusio. Pocnem pustat kvacilo, on kao da krene, i kad idem pustit kvacilo do kraja, on zatrese cijeli kao da ce se ugasit. 

Ali kao sta sam u update-u napisa, kad sam mu dava bas jako gasa, krenuo bi normalno, i sad vise to i pri normalnom kretanju ne osjetim. Je li lamela zaprljana bila, ne znam...

Kako @mata73 kaže, najvjerojatnije je neka nečistoća bila na lameli. U mom slučaju, bila je to mala količina motornog ulja, jer je slinio jedan semering i mastio lamelu. Svako jutro bi mi tresao prilikom kretanja, i osjetilo se kao da lamela proklizava. To bi prošlo nakon par jačih kretanja. Zamijenio semering i set kvačila i riješio problem. Sad, kod tebe se to javlja kada se auto zagrije, no opet, ako je par jačih startova sve što treba da ga se dovede u red, u tom slučaju možda i ne trebaš neke mjere poduzimati. Obrati pozornost na neke čudne zvukove ako se pojave i to je to. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DarioSafrane said:

Kako @mata73 kaže, najvjerojatnije je neka nečistoća bila na lameli. U mom slučaju, bila je to mala količina motornog ulja, jer je slinio jedan semering i mastio lamelu. Svako jutro bi mi tresao prilikom kretanja, i osjetilo se kao da lamela proklizava. To bi prošlo nakon par jačih kretanja. Zamijenio semering i set kvačila i riješio problem. Sad, kod tebe se to javlja kada se auto zagrije, no opet, ako je par jačih startova sve što treba da ga se dovede u red, u tom slučaju možda i ne trebaš neke mjere poduzimati. Obrati pozornost na neke čudne zvukove ako se pojave i to je to. 

Nadam se da necu imat zahvata nekih. Svakako imam neki plan voziti ga do sljedece registracije koja je 9/2024, pa se nadam da ce izdrzat, a tad, ako prodje registraciju prodje, ako ne, odvozio je svoje onda. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.