Jump to content

Elektična ručna zablokirana


svirko

Recommended Posts

Iako ima par sličnih tema, nisam pronašao odgovor na problem pa otvaram novu.

Auto je bio vani, temperatura u minusu i automatska ručna se vjerojatno zamrznula. Inače je u graži pa nisam s tim imao problema.

Pričekao sam par dana, danas je bilo +7 i očekivao sam da će to riješiti problem. 

Na žalost, i dalje se ne pomiče s mjesta, a poruka je kao na slici. 

Može savjet što mi je činiti. Kako otpustiti ručnu da izbjegnem šlep službu i auto odvezem u servis?

Scenic Grand 2007. godina, 2.0DCI

parking brake fault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Morao bi imati ručkicu negdje u gepeku za otpuštanje ručne. Nakon toga bi trebao moći normalno voziti auto samo ti se ručna neće potezati i svijetliti će greška na tabli. 

Ustvari, točno ovako kako je prikazano na videu koji je Mata postavio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru.

Moj model je Grand, produžena verzija, rezervni kotač je ispod gepeka. Piše i u uputama za tu ručicu, čak je označena gdje se nalazi ali kod mene ona ne postoji.

Mehaničar mi je na servisu još prije  6-7 godina rekao da su bužiri popucali i da bi sajle trebalo promijeniti. Ručna je radila ok ali sam pristao na zamjenu. 

Ugradio je napravljene sajle jer se original mogao kupiti sao u kompletu s elektronikom što je bilo preskupo.

Tada sam ga pitao za ručicu ali mi je rekao da ju je netko već skinuo, da je nema???

Nije mi problem skinuti kotače i otpustiti sajle da se dokotrljam doma (ostao auto pred birtijom :-)) i u miru skinem elektroniku, otvorim je i po potrebi podmažem.

 

Link to comment
Share on other sites

Nema ručice ili nema cijele sajle za otpuštanje?

Onda otpusti sajle na kotačima, ako će se moći radi nategnuti sajli. 

Nožna kočnica bi morala normalno raditi. 

I ja sam na Espaceu mijenjao sajlu koja je napravljena jer po originalu ide samo zajedno sa mehanizmom. 

Kod vraćanja mehanizma mislim da ćeš morati kompjuterom podesiti rad ručne. Da jednako zateže lijevu i desnu. 

Link to comment
Share on other sites

Dobro si predpostavio, sajlu nisam mogao skinuti jer je bila nategnuta. Pokušao sam samo na jednom kotaču.

Ako i uspijem pomakunti metalnu zakvačku (he he, nadam se da znate na što mislim), toliko se i sajla pomakne jer je druga strana nateže.

Nakon 15-20 minuta maltretiranja (sebe i sajle), shvatio sam da je jedino rješenje skidanje kutije s elektronikom.

Rekoh, idem prije toga pokušati postupak resetiranja koji sam našao ovdje na forumu

".... Daj kontakt autu bez paljenja istog, otvoriš vrata vozača, i stisneš zaključavanje na kartici(naravno prvo je izvadiš iz čitača), vrati karticu u čitač i stisni START dugme pet sekundi(bez kvačila iili bez kočnice)

nakon pet sekundi povuci veliki dio park. kočnice te stisni manji dio park. kočnice bez puštanja velike park. kočnice, trebao bi čuti motor ručne kočnice da se resetira. i to je to ..."

I Voila, kočnica se otpustila i sada radi sve kao i prije. Greške se više ne prikazuje.

 

Temperatura je danas bila cca 12 stupnjeva, auto na suncu i sumnjam da je unutar saje moglo biti leda.

Prije bih rekao da je sve skupa bilo prenaregnuto i na neki način zablokirano pa sam današnjim pokušajem skidanja sajle djelovao da se ista malo otpusti.

U prvom postu nisam napisao što sam napravio prvi dan kad se kočnica zamrznula.

Osjetio sam da kočnica nije otpustila ali sam kvačilom cimnuo dva tri puta. Malo žešće i u nadi da će se kočnica otpustiti.

Tako sam se pomaknuo metar, dva i ostao na sred vozne trake parkirališta ... glupan. U rikverc se nisam usudio jer postoji odbojna ograda. 

Vozio sam auto 10-15 metara do prvog mjesta gdje je mogao ostati. Moguće da je to utjecalo da se sve skupa našpana.

 

Malo sam se raspisao ali znam da će možda moje iskustvo nekome pomoći u sličnoj situaciji.

Sad slijedi traženje sajli i zamjena istih. Ako netko ima informaciju, molio bih savijet.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Proizvodnja sajli Brčić,

Samoborska 107a,

01/ 3475-027

Nema što ne može napraviti po fer cijeni.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moje su došle iz Slovenije jer ih tada nitko nije radio u Hrvatskoj, a nisam imao uzorak za izradu.

A i na ebayu sam ih bio pronalazio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima čovik u zg. koji ti reparira električne ručne,ja san ima problema s njom.Izludila me, u st. to niko neće ni pogledat samo kažu uzmi novu. znači sam sam je skinija rastavija,moraš pazit koliko je bila navijena sajla kad je skidaš,odnija elektroniku tv serviseru on zalemija novi relej sa e buya i provjerija radi li motorić i sve. posli sve namaza masti sastavija vratija na auto i opet nije tila radit,zva čovika u zagrebu ovoga sa početka priče on kaže moraš ponovo spojit na kompjuter na originalni program da bi proradila i to je upalilo evo još radi ima godina dana.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.