Jump to content

Wallbox trebam informacije


Kostur_OS

Recommended Posts

Posted (edited)

I nama je eTwingo na putu. Imamo kucu i garazu, mozemo od sata direktno odvuci kabel tamo. MISLIM da imam trofaznu struju u kuci(barem smo ju prije imali) ali nisam siguran kako da provjerim.

Da li da uzmem neki wallbox, konkretno koji, gdje, cijene, prednosti i mane???

Ili samo da uzmem industrijsku suko uticnicu?
Svi savjeti i ponude dobrodosle

Edited by Kostur_OS
Link to comment
Share on other sites

Ako imas trofaznu kupi wallbox.. Dodjes i samo ustekas auto.. 

Uticnica ne moze biti ujedno i industrijska i shuko.. 

Ovaj kanal ima jako puno o prrporukama i propisima

 

 

Ps, ja sam jako oristran teslinoj opremi. Prosto je mnogo pametnije slozena od vecine i mnogo manje failova...

Ali ne bilo koji:

 

Ovo su industrijski..

Plavi, 16 i 32 A monofazni

Crveni 16A trofazni

41tTLGnRsKL-3312588478.jpg

s-l1600-593519319.jpg

81Prf-4olEL._SL1500_-1922696821.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iskreno zovi električara od povjerenja, ili nekoga tko zna i neka ti složi najbolje moguće. Ako imaš trofazno 11kw svakako. 1h punjenja za 50+km.

I da budem iskren igrati se sa strujom za punjenje auta bolje ne. To je već puno struje i grijanja i šanse za požar.

Link to comment
Share on other sites

nikako sam da ugradjuje. ja sam sugerirao da pogleda malo reviewse jer i ako je jednostavna stavka, jako puno njih je bilo ozbiljnih problema i generalnih opoziva.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, Kostur_OS said:

I nama je eTwingo na putu. Imamo kucu i garazu, mozemo od sata direktno odvuci kabel tamo. MISLIM da imam trofaznu struju u kuci(barem smo ju prije imali) ali nisam siguran kako da provjerim.
 

Otvori si razvodni ormar u kući ili di ti je već. Ako ti se ne skida ukrasna plastična blenda - baci oko na diferencijalnu zastitnu sklopku (FID-ovku) i ako je "široka" dosta onda je 99% da imas doma trofaznu instalaciju. 

Mozes pogledat i mjerilo. Ili jednostavno u podžbuknom ormaru skini plastiku i pogledaj žice.

Da imas i monofaznu nemas problema za wallbox. 7kW je dovoljno za tu primjenu, auto se doma puni ionako preko noći tako da 7kW vs. 11kW nije neka tako drastična razlika ako ti auto ima bateriju kapaciteta 50-60 kWh...ne znam koliko taj Twingo uopce ima.

Edited by Coupe RS
Link to comment
Share on other sites

Wallbox svakak. Od kad ga imamo ne tankam po noci nek svakih par dana ga popodne zastekam na koji sat dok sam dole i dok je baterija jos topla, a dok kaj zagusti u pol sata-sat imas +50tak km. 

Ne znam kaj se doma u hr nudi al mi uzeli najobicniji bazicni Heidelberg bez ikakvih djidja-midja, bluetootha, kazaljki, displayeva, nista... i super zadovoljni i sretni. Odradjuje svoje bez greske, a racunati znam i sam... kolko struje trebam, kolko jako puni. kolka je baterija i kolko mi auto trosi. Kutija me kostala 250tak eur mislim, a kable i sve sam provuko sam, kutiju na zid takodjer. Kanalice, busenje zidova i sl u pravilu uvijek sam bolje napravis nek externi majstor. Elektricar spojio sve i uzeo 100€.

Frend u Ck je wallbox kupio uz neki poticaj ili na nekoj super akciji (al prije koju godinu), a strujac mu za ondasnjih 100 kn spojil sve. Posto je kod nas struja smjesno jeftina, valjda je vec svojeg ID-a i isplatil.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, pere said:

Wallbox svakak. Od kad ga imamo ne tankam po noci nek svakih par dana ga popodne zastekam na koji sat dok sam dole i dok je baterija jos topla, a dok kaj zagusti u pol sata-sat imas +50tak km. 

Ne znam kaj se doma u hr nudi al mi uzeli najobicniji bazicni Heidelberg bez ikakvih djidja-midja, bluetootha, kazaljki, displayeva, nista... i super zadovoljni i sretni. Odradjuje svoje bez greske, a racunati znam i sam... kolko struje trebam, kolko jako puni. kolka je baterija i kolko mi auto trosi. Kutija me kostala 250tak eur mislim, a kable i sve sam provuko sam, kutiju na zid takodjer. Kanalice, busenje zidova i sl u pravilu uvijek sam bolje napravis nek externi majstor. Elektricar spojio sve i uzeo 100€.

Frend u Ck je wallbox kupio uz neki poticaj ili na nekoj super akciji (al prije koju godinu), a strujac mu za ondasnjih 100 kn spojil sve. Posto je kod nas struja smjesno jeftina, valjda je vec svojeg ID-a i isplatil.

Nisam ni planirao sam nesto spajati, definitivno nisam za igranje sa strujom.

Neki link gdje ste kupovali ta Heidelberg wallbox? Do sada sam na Solarno.hr pronasao za 400€ neki Fuji. To je do sada mozda najjeftinije sti sam pronasao tako da 250€ je odlicna cijena.

Sutra dogovaramo financiranje tako da mogu poceti sa kupnjom i montazom iduci tjedan ako pronadem nesto prihvatljivo.

I da, imam trofaznu struju u kuci, termika i rerna su radile na nju. Zato sam i mislio saom samostalnu instalaciju direkt iz sata jer navodno u Twingu se samostalno podesava koju snagu da povuce (punit ce se svako vece a prelaziti 50-100km dnevno pa nije neki bad sa vrmenom).

Link to comment
Share on other sites

Je, vidim da su cijene nesto otisle gore. Mislim da sam ja cak uzeo od nekog ko je kupio prek poticaja, a nije ugradio, nekaj tak. Sad je direkt kod Heidelberga prek 400€ al u online shopovima se vrti oko 300:

Heidelberg AMPERFIED Home Eco Wallbox (bis 11 kW) mit Typ 2-Ladekabel | 3,5 m | 11217 (energieloesung.de)

Ak uzmes duzi kabel cijena ide dosta gore. Ja na to uopce nisam milsio i doso je box s najkracim kablom od 3,5m. U garazi mi je svejedno, a dok je parkiran pred garazom i ocu punit onda je malo knap, moram ga skroz do vratiju na rikverc parkirat... al to je najmanji problem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Twingo ti imma 22kW punjač onboard i vjerujem da je isti kao i na Zoe i on uzima struje koliko god mu wallbox da do tih maximalnih 22kW. Misli na to koliko A su ti glavni osigurači. Nama je 16A bilo knap pošto grijemo kuću na struju, pa smo  preko zime smanjivali efekt u wallboxu da mi ne bi pucali osigurači. Prošle godine smo se digli na 20A i sad komotno možem preusmjeriti cca 11A u wallbox preko zime, a preko ljeta i na 15A. 

Običnu utičnicu se ne preporučuje nikako koristiti svakodnevno. Mi smo na Zoe jednom punili kod prijatelja kad smo bili na proputovanju i utičnica se fino zagrijala. Čitam da ima dosta ljudi koji koriste i produžne kablove i sve si mislim kakvu sreću imaju da još nisu izgorili i kuća i auto.

Imaš moj broj, pa zovi ako zatrebaš. Ne znam kakva je situacija sa wallboxovima u Hr, tako da ti tu ne mogu pomoći

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako znas sta radis moze i produzni i shuko na 18A struje punjenja bez da se ista grije... 

Vecina nema pojma pa uzme produzni koji ima kapacitet za sijalicu a ne za punit auto.. A u utikacima/uticnicama necu ni pricati... 

Kvalitetne uticnice se prosto ne mogu ni kupiti u HR nego jedino sta ima je kinesko smece upakovano ljepse ili ruznije.. 

Od ovog kvalitetnije u HR nisam nasao.

busch-jaeger-wall-outlet-schuko-palladium-16a-250v-2436817375.thumb.jpg.8e7ca28035582f11594384416acd7123.jpgHow-to-install-electric-outlet-0897.thumb.jpg.2a2e3b6faecf3f687bb131092020d0d3.jpg

Vs ovo.. Gde je kontakt skoro 10mm umjesto 3-4mm (po duzini utikaca). 

IMG_20240504_094235_195.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja se ne bi zezao uopce sa schuko uticnicama, ako je doma monofazno - uzme se industrijska monofazna uticnica i sprovede najblize sta se moze di auto bude parkiran. 

Ne znam ima li kupiti di danas kvalitetnijih schuko utičnica, s dosta keramičkog tijela i više bakra/boljim kontaktima. Problem je sto je punjenje auta dugotrajan proces i ono što utičnice/utikači/kablovi podnesu bez problema kratkotrajno (10ak minuta,l im zna stvorit probleme kad to traje 5-6 ili više sati.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se 100% (kao sta sam savetovao gore u temi) 

Poanta mog zadnjeg posta je da se moze mnogo vise kad se zna nego kad se samo uradi... 

Video sam produzne rate'ane na 16A a 1mm².. A i one od 2.5mm²  iste duzine... Nigde nije bilo napomene da onaj prvi to trpi svega 10sekunde bez zagrevanja :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi smo punili na cigli zastekanoj u shuko valjda godinu dana i nije se desilo nis. Je, walbox je daleko bolje rjesenje al ak su instalacije zdrave i kvalitetno izvedeno ne vidim problema. Oprema je bila topla, al nikad nist vrelo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za 300€ se moze naci na Amazon.de nekoliko modela. U HR na solarno ima od 400€. Izgleda da cu morati investirati u tako nesto.
Sada cujem da mogu imati i problem u tzv. nuliranju, uzemljenju i fazi (isprike uopce se n kuzim u struju, nikada nisam zelio nauciti jer zato postoje majstori) ali morat ce netko to ispitati u kuci da znam na cemu sam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 01. 05. 2024. at 20:18, Kostur_OS said:

I nama je eTwingo na putu. Imamo kucu i garazu, mozemo od sata direktno odvuci kabel tamo. MISLIM da imam trofaznu struju u kuci(barem smo ju prije imali) ali nisam siguran kako da provjerim.

Da li da uzmem neki wallbox, konkretno koji, gdje, cijene, prednosti i mane???

Ili samo da uzmem industrijsku suko uticnicu?
Svi savjeti i ponude dobrodosle

 

https://www.sancta-domenica.hr/ev-stanica-za-punjenje-fuji-solar-11kw-230v-16a-trofazna.html

 

 

Ja imam ovaj samo mene je došao nekih 400e sa ugradnjom. Imam 13,5 kw priključak na kući, svakako nek ti električar to napravi.

 

Uzmi u obzir prilikom planiranja obavezno kolike snage ti je priključak struje i tome prilagođavaš sve, ja sam sada nakon što je elektrana proradila digao max snagu punjenja na 9 kw (3x 3 faze) jer kada ti je auto na punjaču ostali jači potrošači (grijači, pečnice indukcija...) ti mogu povući više struje nego što ti priključak može isporučiti i iskakat će ti fidovka.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.