Jump to content

Kupnja novog vozila


Vlado-Baotic

Recommended Posts

30 minutes ago, AllesGut said:

ma da, ovo je poluzajebancija, ne gleda svatko isto na to niti su svakome bitne iste stvari

u svakom slučaju sam za neko investiranje, a ne svu lovu u glupi auto (ne ide nikoga ovdje to)

compounding je dosta moćna stvar, recimo da se stavi 10k eura na nešto kaj donosi 10% godišnje, da više ni 1 cent ne staviš nikad, za 20 god je to 70k eura

 

Za 20 godina, za tih 70k eura vjerovatno neces moci kupiti bicikl, a ne automobil.

https://web.dzs.hr/calcinfl.htm

Znaci samo od 2020 godine, je inflacija ukupna preko 25%, sto znaci da je novac koji imas u djepu izgubio 25% kupovne moci. S time da su to frizirani podatci koje DZS frizira, da izgledaju ljepse nego sto je stvarna situacija u praksi, gdje one stvari koje stvarno kupujes svaki/dan mjesec vjerovatno prelaze tih 25% inflacije, koliko su cijene otisle gore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Domba said:

Ja ne pricam iz o razradi, nego dostavi auta.

..

ja sam tebe savrsneo razumio, ja sam dodao ono cemu sam svedocio svaki put kad sma bio na nekom od teretnih RoRo brodova.. to se vozi nemilordno preko svega na hladno i najmanja mi je briga kolko km je na satu.. :) 

8 minutes ago, zveroboy said:

Za 20 godina, za tih 70k eura vjerovatno neces moci kupiti bicikl, a ne automobil.

https://web.dzs.hr/calcinfl.htm

Znaci samo od 2020 godine, je inflacija ukupna preko 25%, sto znaci da je novac koji imas u djepu izgubio 25% kupovne moci. S time da su to frizirani podatci koje DZS frizira, da izgledaju ljepse nego sto je stvarna situacija u praksi, gdje one stvari koje stvarno kupujes svaki/dan mjesec vjerovatno prelaze tih 25% inflacije, koliko su cijene otisle gore.

pa realna inflacija je preko 100% za zadnjih nekoliko godina... 25% je mazanje ociju...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A da to nije neki izoliran, black swan event, koji se eto pojavio od nikuda, dovoljno pokazuje chart ispod za US dollar, koji je dakle vodeci primjer kapitalistickog trzisnog ekonomskog modela.

https://www.investopedia.com/ask/answers/042415/what-impact-does-inflation-have-time-value-money.asp

dotdash_Final_What_Impact_Does_Inflation

Milton Friedman famously said: “Inflation is always and everywhere a monetary phenomenon, in the sense that it is and can be produced only by a more rapid increase in the quantity of money than in output.”

Dakle u prijevodu, inflacija je uvijek rezultat, stampanja novca iz nicega, a tko stampa novac?

Znaci inflacija je zapravo metoda kojom se provodi nevidljivo oporezivanje vecinom neukih masa, zauzetih pukim prezivljavanjem koje to ne dozivljavaju dramaticno jer su kratkog pamcenja, i nitko im nije dosao nista otimati sa dvorista, ili im povecao porez. Tako da to prolazi, i prolazit ce i dalje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, borny said:


Jbg, ako sam dao svu lovu za auto, odakle mi za tepihe još? :laugh:

Što se tiče compoundinga, da je to tako jednostavno, ne bi bilo siromašnih. Ti reci na kaj da stavim 10k€ i dam ti pola zarade, ali ako kihne, pokrivaš pola gubitka. :p

stavi u S&P index fondove.. kroz sve krize se jako jako brzo oporavilo i uvijek je iznad inflacije.. 

1 minute ago, zveroboy said:

...

Dakle u prijevodu, inflacija je uvijek rezultat, stampanja novca iz nicega, a tko stampa novac?

...

ljudi i kompanije koje dizu kredite :D (fractal banking system) :)

ps, ne pamtim kad je neko spomenuo BlackSwan event u zivotu :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AllesGut said:

rabljeni se možeš cjenkat, da si recimo uzel neki rabljeni za 17k, ovih 8k na ETF S&P 500, sad bi imao sličan auto koji bu za 5 god vrijedio više manje isto isto ovaj novi kaj si kupio, ali i 10k eura u kešu :) 

Mogo je prosle godine u sijecnu pol BTC-a kupit pa bi sad samo od toga kupio novi auto i 100 setova tepiha :D... a rabljenu kantu prodat za 15ak :zubo:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, borny said:

Jbg, ako sam dao svu lovu za auto, odakle mi za tepihe još? :laugh:

Što se tiče compoundinga, da je to tako jednostavno, ne bi bilo siromašnih. Ti reci na kaj da stavim 10k€ i dam ti pola zarade, ali ako kihne, pokrivaš pola gubitka. :p

da, to je vrlo jednostavno, samo kaj se ekipa ne želi s tim zajebavat, neda im se malo proučiti to

S&P 500 u zadnjih 80 godina ima prosječni prinos od 10% godišnje, naravno, bilo je velikih padova i kriza, ali se opet oporavilo, dugoročno (min 10 god period), bar u zadnjih 80 god je uvijek bio win

39 minutes ago, zveroboy said:

Za 20 godina, za tih 70k eura vjerovatno neces moci kupiti bicikl, a ne automobil.

https://web.dzs.hr/calcinfl.htm

Znaci samo od 2020 godine, je inflacija ukupna preko 25%, sto znaci da je novac koji imas u djepu izgubio 25% kupovne moci. S time da su to frizirani podatci koje DZS frizira, da izgledaju ljepse nego sto je stvarna situacija u praksi, gdje one stvari koje stvarno kupujes svaki/dan mjesec vjerovatno prelaze tih 25% inflacije, koliko su cijene otisle gore.

nebi se složio, 70k eura prije 20 godina je naravno vrijedilo puno više, ali baš da je sad za bicikl i sladoled je masno pretjerivanje

osim toga, nitko ne stavi neku vrijednost da više opće ne dira nego kolko i kad može dodatno stavlja na to

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pere said:

Mogo je prosle godine u sijecnu pol BTC-a kupit pa bi sad samo od toga kupio novi auto i 100 setova tepiha :D... a rabljenu kantu prodat za 15ak :zubo:

 

Jesi ti kupio? :p

Imao sam više od pola BTC-a kada je vrijedio 400-500$, ali jbg, tko je mogao znati da je bolje ništa ne dirati nego trgovati i čačkati mečku.  Sada bih imao za 2 auta, barem 2 seta tepiha i set brisača za jednoga. 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

...naravno!

Uh, steta da si prodal.... je, da imamo staklenu kuglu bilo bi lakse.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vladek said:

Evo meni dolazi novo - jeftino vozilo do kraja mjeseca pa vam javim da li sam dobio tepihe. 😉

Ako je dacia, dobit ces gratis opremu i gumene tepihe, onaj u gepeku trebas nadoplatiti. 

I to sve ako se izboris, znaci moze i bez toga. 

Ako je neka druga marka neznam

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sretne kilometre i puno sretnih i sigurnih km tebi i obitelji. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Čestitam i sretno. Puno je tuscona na cesti, ne i u ovoj boji. 👍

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Na koliko okretaja puca iz auspuha? 

  • Thanks 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Nek je sa srećom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Puno sretnih km i uzivajte!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, filipbabok said:

Stigao auto proizvodnje češke

Nadamo se poći s njime i ne vraćati se pješke

Conti gume, 9 km

PXL_20240315_1324082602.thumb.jpg.bed60da3d71611a3bf73d3f229a82a77.jpg

Boja mi se mnlgo svidja !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dado_sk said:

Na koliko okretaja puca iz auspuha? 

Taman htjedoh pitat. Nego, došlo toplije vrijeme pa te sad ne zanima kako grije?

@filipbabokBoju sviđam. Baš izgleda. Puno sretnih i bezbrižnih kilometara ti želim.

Edited by ivan08
  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Cestitam!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, MilosB said:

ujedno Domba je dotakao temu indirektno razrade... kad vidis uzivo kako se ukrcavaju ti auti na brodove preko ukrcajno iskrcajnih rampi... to je hladan motor, paljenje i odma pun gas bez cekanja... preko rampi se ne usporava a to je jednako penjanju na nogostup.... razrade to oni sve sta treba razraditi...

A to radi migrant upitnog vozačkog iskustva koji vozi najkraće moguće relacije s nekoliko različitih auta, svaki s različitim kuplungom i tako svaki dan... to je teško gledati.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Čestitke i puno sretnih kilometara! 👍🏼💪🏼 (dok se za godinu dana opet ne odlučiš za promjenu 😂😂)

Da, u ovoj boji još nisam vidio niti jednog na cesti nego sad ovdje na slici 😂😂😂

Edited by Danchibald
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, boja je bila neminovnost.

Od tri najpopularnije, na ovaj auto radije bih crnu ili sivu. Ali opet, draža mi je ova crvena nego bijela koja ostavlja dojam nedovršenog auta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Čestitke!! Auto u ovoj boji izgleda super. Kod mene su svi sivi i crni, ovo je baš osvježenje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Čestitke na novoj vozilici!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stetno s novim ljubimcem

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

čestitke @filipbabok zakon za michelinke, eto susjed jucer doterao novu sportage ista debilna dimenzija 215/65 R17 i isto dobio michelinke, drugi susjed dobio sluzbeni A6 50TDI i guess what, hankuk gore! prestrasno...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.