Jump to content

Ulje u mjenjaču - getribi


Mafro

Recommended Posts

Getriba se razradila s tim prvim, tvorničkim uljem. Tako da je to ulje pokupilo većinu smeća.

Barem ja to tako vidim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mata73

    14

  • Mafro

    13

  • usrmaatre

    10

  • direstraits

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

U mojem meganu još nije promijenjeno ulje u getribi, a na satu 330k. Teže se ušaltava samo kad je hladan..u vožnji sve normalno.

Link to comment
Share on other sites

@viry- auto je bio na kotačima u vagi jer imam grabu u garaži.

@Medo-i moje je ovo ulje koje sam ispustio, na čepu izgledalo prozirno i žućkasto i kad sam na špricu izvukao van malo. Pa sam se zato i premišljao da li mijenjati ili ne, jer sam se bojao da neću zeznuti getribu kao što su me plašili u servisima. Nakon što sam odlučio ispustiti ulje, zinuo sam ko registar kasa.

Edited by mata73
Link to comment
Share on other sites

"k'o registar kasa" :rotfl:

 

Možda je to crno talog koji se nakupio na dnu getribe od trošenja sinkrona ili nečeg?

Link to comment
Share on other sites

Medo nemoj me i ti peglati. Ne trebam ništa takvoga i ne želim ni misliti.

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv. Velim jer je to možda normalna pojava od trošenja nečega, a ne utječe bitno na rad getribe.

Link to comment
Share on other sites

"k'o registar kasa" :rotfl:

 

Možda je to crno talog koji se nakupio na dnu getribe od trošenja sinkrona ili nečeg?

To crnilo poječe od sitne špene, a špena nastaje trošenjem zupčanika što je normalna pojava. A i ulje starenjem mijenja boju (tamni).

Link to comment
Share on other sites

Grafitni aditivi daju crnu boju

Kakvi crni grafitni aditivi u ulju iz mjenjača?

Link to comment
Share on other sites

Grafitni aditivi daju crnu boju

tako je

neka ulja imaju u sebi te aditive

a može se ubaciti i naknadno kao sta imaš keramicke aditive...

nekad se stavljalo žlicu grafitne masti u mjenjac

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla. Grafitne masti se koriste kada ne želiš da ti se na neki pomični komad metala uhvati nešto što bi ga moglo zaribati, npr. prijenosni lanci, brave, satovi i sl gdje bi zrno nečega moglo sve zaustaviti ili uništiti.

 

Lako moguće da toga ima u ulju za getribu i da to spriječava otkinute komadiće metala kao i metalni prah i sl. da zaribaju mehanizam. Wild guess...

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla. Grafitne masti se koriste kada ne želiš da ti se na neki pomični komad metala uhvati nešto što bi ga moglo zaribati, npr. prijenosni lanci, brave, satovi i sl gdje bi zrno nečega moglo sve zaustaviti ili uništiti.

 

Lako moguće da toga ima u ulju za getribu i da to spriječava otkinute komadiće metala kao i metalni prah i sl. da zaribaju mehanizam. Wild guess...

Ima to smisla, ali do sada nisam čuo da netko stavlja grafitne aditive u mjenjač. Ajde keramičke u motor, ali grafitne u mjenjač ne. Ulje bude crno od onoga što sam naveo, tako je sa svakim nakon x godina i kilometara.

Link to comment
Share on other sites

netrebaš staviti dodatno aditiv kad današnja ulja imaju sve potrebne aditive u sebi.

danas imaš keramike i za staviti u mjenjac ako želiš.

to se nekad radilo sa autima starije generacije

hipenol i 1-2 žlice grafitne masti u mjenjac onda se šalta kao novi i cuvaš zupcanike, sinhrone...

Link to comment
Share on other sites

Dali ko možda zna koliko ullja ide u clia storia 1.5 dci 65ks i kud se naljeva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kako vidim, ulje se i u ručnom mjenjaču (moj je PK6) tretira kao lifetime. Baš sam malo pregledao račune iz servisa prijašnje vlasnice, izgleda da nije mijenjano. Štoviše, pregledao sam i Renaultove manuale i Haynes, nigdje se ne spominje nikakav interval izmjenje ulja u mjenjaču. Auto je sada 190 tkm i kontam da ću uskoro to napraviti. Tek tako.

Link to comment
Share on other sites

Ja cu to raditi pri sledecem velikom servisu,

Ulje sigurno moze izdrzati jer nema garezi, al opet ima opiljaka sitnih od zupcanika kako se trose i sigurno gubi svoja svojstva podmazivanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ovdje se počelo, pa da nastavimo tu, jedino bi molio modove da je preimenuju i zamijene/dodaju u naslovu na mjenjač ili getriba/mjenjač. Ovdje možemo nastaviti o elfovima i ostalim uljima za PK6 mjenjače.

Link to comment
Share on other sites




×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.