Jump to content

Ugradnja svjetla u pretinac i dodatnog u gepek


borny

Recommended Posts

Pokušat ću ugraditi svjetlo u pretinac i dodatno u gepek.

Oko ovoga u pretincu me muči dio oko uključivanja prilikom otvaranja i spajanja na 12V.

Postoji li neki prekidač kojeg moram nabaviti uz samo svjetlo? Gdje se vuku kablovi i može li se to spojiti negdje ispod armature?

Za gepek su problemi više vezani uz rezanje i provlačenje žica, ali u suštini mislim da sve znam.

Samo da jednu stvar potvrdim... Dodatno svjetlo ću spajati u kombinaciji sa postojećim, spoj bi trebao biti paralelan?

Link to comment
Share on other sites

Paralelno ako je led onda pazi plus minus. Minus je sasija. A sta se tice pretinca mos dovuc napajanje s upaljaca

Link to comment
Share on other sites

Pokušat ću ugraditi svjetlo u pretinac i dodatno u gepek.

Oko ovoga u pretincu me muči dio oko uključivanja prilikom otvaranja i spajanja na 12V.

Postoji li neki prekidač kojeg moram nabaviti uz samo svjetlo? Gdje se vuku kablovi i može li se to spojiti negdje ispod armature?

Za gepek su problemi više vezani uz rezanje i provlačenje žica, ali u suštini mislim da sve znam.

Samo da jednu stvar potvrdim... Dodatno svjetlo ću spajati u kombinaciji sa postojećim, spoj bi trebao biti paralelan?

imaš gotovu stvar:

http://www.renault-klub.hr/forum/index.php?showtopic=33022

Link to comment
Share on other sites

hah super fora .. samo mi nije jasno kak tocno funkcionira, jel ima neka zicica il kak, kak zna da je otvoren pretinac?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Čime u gepeku izbušiti rupu za dodatno svjetlo?

Ubodnom pilom teško da bih precizno napravio posao. Imam dremel, ali dosta je nezgodno sa njime radit jer je čudan kut i rezne pločice dosta lagano pucaju, barem na aluminiju.

Pila za željezo također otpada...

Any ideas?

Još uvijek pokušavam smisliti kako provući žice ispod tapecirunga, nadam se da ću to danas odraditi.

Link to comment
Share on other sites

zgrij recimo skalper pa s vrućim npr... :nezna:

lijepo si nacrtaš s olovkom prvo i udri :)

Link to comment
Share on other sites

zgrij recimo skalper pa s vrućim npr... :nezna:

lijepo si nacrtaš s olovkom prvo i udri :)

E vidiš, možda bi sa malo boljim skalpićem ili nožem išlo. Thanks dobroje.gif

Link to comment
Share on other sites

Od rezanja još ništa, ali sam barem kabel provukao.

Nije bilo jednostavno provući kabel ispod tapecirunga, ali uspio sam nekak. Odozgo sam provukao krutu žicu prema dolje i izvukao je na dnu gepeka.

Vezicom i selotejpom sam za nju pričvrstio narančastu i povukao prema gore.

Postupak sam ponovio i na drugoj strani, sredinu kabela ugurao ispod sjedala, a iza ove plastike/graničnika/štogod. Teško bih izveo provlačenje da taj dio nisam izvadio jer sam dobio malo prostora i felksibilnosti tapecirunga.

Kabel je mogao biti i tanji, ali taj je bio pri ruci. Četverožilni je, nisam mogao naći trožilni, na svjetlo idu 2 zelena i jedna crna ili koje je već boje.

Uspio sam se porezati skalpelom režući vezicu (lijen bio otići po cik-cange) :tup:

Evo par slika:

post-11796-051144800 1333209493_thumb.jp

post-11796-070786100 1333209497_thumb.jp

post-11796-029927200 1333209501_thumb.jp

post-11796-041745300 1333209505_thumb.jp

Imao sam malu pomoć, netko je trebao čuvati auto i alat dok sam ja liječio rane i jurcao po vezice :laugh:

post-11796-025802300 1333209513_thumb.jp

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

Danas zgotovio svjetlo u gepeku :hdbg:

Rezao sam skalpelom, materijal je poput tvrde gume, tak da je išlo nekak.

post-11796-011551300 1333386986_thumb.jp

post-11796-086708800 1333386992_thumb.jp

Malo je potrajalo dok sam sredio da sjedne kako treba, a da ne odrežem previše što bi bilo katastrofa.

post-11796-040253900 1333386996_thumb.jp

Spajanje žica je bilo jednostavno, ali mi je falila luster klema pa sam jedan vod zalemio i omotao izolirkom.

Desna, original strana:

post-11796-004123200 1333387000_thumb.jp

Lijeva, dodatno svjetlo:

post-11796-070117800 1333387006_thumb.jp

Ovako to izgleda po danu, fotkat ću i kad padne mrak. Još samo da ledice stignu :party:

post-11796-063737500 1333387010_thumb.jp

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

sta uopce nemas svijetlo u gepeku ili :nezna:

Imam, ali me "puklo" da ga ugradim i sa druge strane. Sve lijepo piše :dobroje:

Link to comment
Share on other sites

Zna li netko kako se aktivira svjetlo u suvozačevom pretincu?

Lampu imam, ali sve i da je spojim, ništa je ne bi upalilo/ugasilo.

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro shvatio tebe zanima što bi aktiviralo palenje i gašenje svijetla.

Trebaš montirati prekidač koji bi aktiviralo otvaranje i zatvaranje vrata pretinca.

Prekidač treba biti onaj koji propušta struju kada je otpušten i sličnog izgleda kao ovaj

post-10375-078208800 1333557740_thumb.jp

S tim da sami vrat treba biti malo duži.

Ima u Chipoteci za 10-15kn.

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro shvatio tebe zanima što bi aktiviralo palenje i gašenje svijetla.

Trebaš montirati prekidač koji bi aktiviralo otvaranje i zatvaranje vrata pretinca.

Prekidač treba biti onaj koji propušta struju kada je otpušten i sličnog izgleda kao ovaj

post-10375-078208800 1333557740_thumb.jp

S tim da sami vrat treba biti malo duži.

Ima u Chipoteci za 10-15kn.

To je rezervna varijanta.

Što u originalu aktivira svjetlo?

Link to comment
Share on other sites

To je rezervna varijanta.

Što u originalu aktivira svjetlo?

Isto prekidač

Link to comment
Share on other sites

Isto prekidač

:laugh::dobroje:

Borny u orginalu je prekidač (glove box light control), kat.br. 77 00 816 818.

Link to comment
Share on other sites

Isto prekidač

Ali kakav i gdje se nalazi?

Pored utora za kopču pretinca nalazi se malo duži i uski otvor, a osim njega unutra je i otvor za samo svjetlo.

Ako ne moram bušiti dodatnu rupu, radije ne bih.

I kako da to pospajam? Skidanje armature?

Link to comment
Share on other sites

Ali kakav i gdje se nalazi?

Pored utora za kopču pretinca nalazi se malo duži i uski otvor, a osim njega unutra je i otvor za samo svjetlo.

Ako ne moram bušiti dodatnu rupu, radije ne bih.

I kako da to pospajam? Skidanje armature?

Na nekim svijetlima odmah ima namontiran prekidač.

Ne znam kako je kod Clia, ali predpostavljam da je potreban poseban kao što sam i ranije napisao.

Ne trebaš skidati armaturu.

Skineš cijeli pretinac i iza imaš snop žica. "+" dovućeš sa neke žice koja ima napon dok radi motor ili kad su svijetla upaljena.

"-" možeš dovući sa šasije.

Link to comment
Share on other sites

Ahaaaa, pretinac semože skinuti zasebno :zubo:

Sad sam išao pogledati, našao sam jedan skriveni šeraf, valjda ima još koji.

U teoriji su svi problemi riješeni osim tog originalnog prekidača/tastera ili kako se već zove.

Link to comment
Share on other sites

Baš smo se potrefili. Prekidač je, koliko se vidi na ilustraciji, oblika kao rupa koju si opisal.

Jedino mislim da bi to svjetlo trebalo raditi neovisno o motoru i svjetlima, pa ne budeš svaki put daval kontakt kad budeš nešto tražil kao sad. I ona u gepeku rade neovisno o ostatku.

Edited by Mafro
Link to comment
Share on other sites

Kojoj ilustraciji? :rotfl:

Pa ako nekaj rujem po pretincu, auto je uglavnom upaljen ili je ključ u džepu ;)

Link to comment
Share on other sites

Vrati se stranicu prije i pogledaj :plazi:.

Ovo što je mata stavio?

Kuda onda ide taj prekidač?

Jer, ponavljam, postoji otvror za svjetlo, za kopču vrata pretinca i jedan duguljasti ful uski...

A ovo mi izgleda četvrtastog oblika...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.