Jump to content

Za broj veće felge - koliko dobijem, koliko izgubim?


Nathaniel

Recommended Posts

Koliko sam shvatio i to mi se cini najlogicnije. Majstor reze prihvate za glavcine i pomjera ih navise. Medjutim, imam osjecaj da se cijela geometrija prednjeg trapa pomjera i kvari, upito mi je to i ne bih to radio.

@Nathaniel moras razluciti hoces li estetski prihvatljiv automobil ili dobre performanse, da li ce guma biti blize ili dalje rubu u tom kontekstu nema nikakvog znacaja, ako hoces krivine onda moras kesirati, ako hoces da dobro izgleda to rijesis za jedno popodne sa brusilicom ili CO2 aparatom........

Sto se mene tice trazio bih sto laksu felgu u fabrickoj dimenziji i isao na samo malo sire gume, ako su bile 185 mozda na 195. S obzirom da si chipovao automobil, da li si razmisljao o poboljsanju kocnica? Ili si to vec uradio pa mi je promaklo?

Kakve kocnice i gume... bit je da auto ide sto brze za sto manje sekundi... a stat ce negdje xD

Trafika. Bankina. Rasvjeta :p

Salum se ja malo. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nathaniel

    66

  • GoPlay

    34

  • moril

    25

  • Blue_Fatal1ty

    15

Sa 205/50 R17 nećeš ga spustiti, nego baš suprotno. Auto će biti viši, blatobran će biti bolje popunjen, auto će sporije ubrzavati radi daleko većeg promjera kotača, brzinomjer će pokazivati manje nego što je stvarna brzina.

 

Sa 195/45 R16 auto će biti nešto niži, ali zbog manjeg promjera kotača biti će ti veća rupa između blatobrana i gume. Auto će imati bolje ubrzanje, brzinomjer će pokazivati više nego što zbilja voziš.

 

Ja imam 195/50 R16, to je i tvornički propisano. Mislim da je najbolji izbor. Kao alternativu, ja bi uzeo samo 205/45 R16. 

 

Pa vec sam skoro odustao od gledanja 17" ali prebolesno dobro bi mi auto izgledao sa ovim DEZENT ili cak jednim OZ koje sam nasao...nisu ni puno skupe ali gume opasno puno kostaju pa ce biti ipak 16". Vjerovatno u tim tvojim propisanim dimenzijama ako ne 195/55/16. Ovisit ce o cijeni i brandu gume.

 

Koliko sam shvatio i to mi se cini najlogicnije. Majstor reze prihvate za glavcine i pomjera ih navise. Medjutim, imam osjecaj da se cijela geometrija prednjeg trapa pomjera i kvari, upito mi je to i ne bih to radio.

 

@Nathaniel  moras razluciti hoces li estetski prihvatljiv automobil ili dobre performanse, da li ce guma biti blize ili dalje rubu u tom kontekstu nema nikakvog znacaja, ako hoces krivine onda moras kesirati, ako hoces da dobro izgleda to rijesis za jedno popodne sa brusilicom ili CO2 aparatom........

Sto se mene tice trazio bih sto laksu felgu u fabrickoj dimenziji i isao na samo malo sire gume, ako su bile 185 mozda na 195. S obzirom da si chipovao automobil, da li si razmisljao o poboljsanju kocnica? Ili si to vec uradio pa mi je promaklo?

 

Opruge su pale, pisao sam na drugoj temi. Nismo nista petljali sa rezanjem prihvata.

 

Kocnice ce se poboljsati na proljece - imam tri opcije: najskuplja i mozda najbolja je sa busenim diskovima kao kod kolege Fatality-ja, imam opciju ATE diskova sa nekim mekanim plocicama koja mi je usput i gledam jos jedne diskove (u kombinaciji s plocicama) pa cemo vidjeti sta od toga ide na Clinju u proljece...

Link to comment
Share on other sites

205 50 17 je serijska dimenzija guma za Megana III, zamjenska za 205 55 16, dakle puno deblje od ovih serijskih. Vjerojatno bi strugalo posebno na spuštenom Cliu. Dugoročno je i za udobnost i performanse i trajnost ovjesa najbolje uzeti što lakše 16ke; jedini problem je što sportske gume (SC5, P Zero, Pilot sport) itd ne dolaze u serijskim 195 50 (55) 16 dimenzijama već su tu najbolje ove poput Turanze, Premium Contacta i slično, ali vjerojatno ti to nije presudno.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne vozim sportsko auto da ganjam hi-performance gume - poslije tigra ce svaka vjerovatno biti bolja hhh

 

 

Hvala na savjetu ipak, bit ce neke 16" OZ ili MOMO vjerovatno...

Link to comment
Share on other sites

daj sliku felgi. 

 

 

ne mogu ih skinuti sa PIK.ba, ne da mi da sacuvam fotku.

Link to comment
Share on other sites

ne mogu ih skinuti sa PIK.ba, ne da mi da sacuvam fotku.

daj link

Link to comment
Share on other sites

Preskoci :)

 

Upravo to... 

 

Razlog: preteške sve felge, na 17" predebele gume i preteške felge. Moje 17" sa gumama imaju 18,5 kila :zubo: 

Link to comment
Share on other sites

Hvala tebi na trudu al NE DAM 2000 maraka za felge i gume. Jos malo pa ce mi auto vrijediti toliko hhh

 

Plafon 200 € za same felge.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi ja felge sa golfa dvice na klia stavio.. da su dzaba ... ali o ukusima nema rasprave :)

Btw imas felgi tu za 200eura :)

Edited by GoPlay
Link to comment
Share on other sites

Nath,moj prijedlog ti je da stavis zlatne felge... To brutalno izgleda na crnom kliju...

Ak nis drugo kupi neke pa prefarbaj...

Link to comment
Share on other sites

Otkud znas? Mislis da nije 60mm rupa?

 

 

 

 

Nath,moj prijedlog ti je da stavis zlatne felge... To brutalno izgleda na crnom kliju... 
Ak nis drugo kupi neke pa prefarbaj... 

 

 

Ma jok to, da ne mogu prodat auto poslije s tim felgama a platim ih debelo...

Edited by Nathaniel
Link to comment
Share on other sites

Otkud znas? Mislis da nije 60mm rupa?

 

 

 

 

Ma jok to, da ne mogu prodat auto poslije s tim felgama a platim ih debelo...

prestani ulagati onda. pocasti se nekim putovanjem za te pare. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sta mislis o ovim?

 

http://www.pik.ba/artikal/10175503/felge-16-borbet-4x100/

 

 

Il im je mana sto su na opelu?

 

Te nikako. Nema nikakvog "wow" efekta na njima, preobične su, dosadne, meni čak i ružne. Od one gornje hrpe linkova ja bih uzeo Rotu, zatim Speedline, i onda Ultre, a tek poslije svega toga ove ostale.

Link to comment
Share on other sites

Probat cu s Canova OZ, napravio sam neku ponudu covjeku pa cemo vidjeti... ono ostalo je sve preskupo.

Link to comment
Share on other sites

Ja skupljam lovu za Ultre. Iako bi radije Rotu, ali mi je preskupa. Razmišljam i o onim bijelim Speedline felgama, ali izgledaju mi da su u vrlo lošem stanju, pa bi ih trebalo obnoviti, a u tom slučaju cijena nije prihvatljiva.

Link to comment
Share on other sites

ULTRE su vazda poprilicno skupe - u jeftine obicno treba ulagati.

 

Bijele su mi bile privlacne ali su prljave svaki dan koliko god se trudio oko njih (tako kazu ljudi).

 

Uvijek OZ ispred ostalih ali ne bjezim ni od MOMO ili DEZENTa....nije valjda da su toliko teze od OZ?

Link to comment
Share on other sites




×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.