Jump to content

Laguna 2 automatska nivelacija ne radi


Marko_Os

Recommended Posts

Problem je slijedeci, imam tvornicki xenon na Laguni 2 ph1. Dogodilo se to da mi lijevi far puca tocno ispred branika, tj. pao je u najnizu tocku. Desni far je ok. Probao sam sa upaljenim svjetlima dodati kontakt da vidim da li odradi nivelaciju, medjutoa ne odradi nista ni lijevi ni desni far. 

Gdje da krenem traziti problem i na koji nacin mogu ispitati da li su mi senzori na vilici i mostu ispravni/neispravni?

Link to comment
Share on other sites

Senzore možeš pomicati ručno. Smotaj volan full lijevo i ispred prednje lijeve vilice treba biti senzor. Povezan je plastikom koja na kraju ima polu kugle. Lagano isčupaš jedan kraj i onda se nivelator može vertikalno pomicati. Pomicanje bi trebali pratiti farovi.

Link to comment
Share on other sites

Ok, znam gdje su senzori, pa cu probat tako, jedino mi nije bistro zasto je pao samo lijevi. Da je do motorica u faru, onda bi desni trebao normalno odraditi nivelaciju kod paljenja, ali i on miruje. 

Pregledat cu sutra i osgurace. Ne znam u biti jel ima uopce osigurac samo za nivelaciju.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nema samo osigurač za nivelaciju. Pričekaj malo odgovore naših znalaca.

Link to comment
Share on other sites

Ma ja se kladim da Dragan zna i gdje je kvar i kako ga rijesiti u DIY verziji. :-)

Link to comment
Share on other sites

Prvo lakši dio. Osigurači.

Kompjuter nivelacije (to ti je taj senzor iza prednjega lijevog kola) i motorići se napajaju sa osigurača br.3 od 10A. Simbol mu je kao na slici u prilogu.

 

post-14075-0-49072600-1405846512_thumb.j

 

Komp ima i drugo napajanje sa osigurača br.7 od 15A koji ima simbol lijevoga kratkoga svjetla. Pošto ti to svjetlo radi onda je osigurač OK.

 

Sada teži dio.

Nakon svake zamjene xenona, balasta, motorića ili senzora potrebno je ponovno inicijalizirati (kalibrirati) sustav. Procedura kalibracije ti je u prilogu.

 

Kalibracija kompjutera.pdf

 

Da li se komanda kalibracije aktivira Clipom ili lokalnim kompom Lagune, ne znam jer nemam Lagunu. Ti ćeš to bolje znati od mene.

Link to comment
Share on other sites

Hm, pokusat cu sa tim F3 osiguracem, ali vidim da on kontrolira i zvucne poruke, a to mi radi normalno. Jutros mi je bas rekla welcome aboard kad sam stisnuo zvucnik. 

Xenone sam mjenjao prije 4 mjeseca i do jucer je snop bio ok. Najvise me buni sto je pao samo jedan far,a nemam neko logicno objasnjenje zasto. 

Zaletit cu se do frenda da ga spojimo na Clip, pa da vidim hoce odraditi kalibraciju

Link to comment
Share on other sites

Update situacije, osigurac je dobar, otkacio sam polugicu sa senzora i pomicao ga, ali nema nikakvog pokreta ni na jednom faru. Sad sam taj far sto je pao, rucno podesio i stoji tu bez pomaka. Nisam isrobavao senzor na zadnjem mostu.

Link to comment
Share on other sites

Obično far padne kad rikne neki od senzora, tj oni češće riknu nego motorići. Imao sam taj kvar na CC-u i kolega na R26. Nije baš ni jeftin taj senzor.

Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno je skuplji onaj prednji, jer je u njemu i komp koji nivelira svjetla na osnovu ulaznih parametara (zadnji senzor, prednji senzor i brzina auta).

Zadnji senzor daje info o visini stražnjeg dijela (je li auto prekrcano i koliko). Prednji senzor daje info o visini prednjeg dijela auta pa komp nivelira svjetla prilikom ubrzanja i kočenja. Na osnovu podatka o brzini također dolazi do nivelacije (veća brzina - svjetla se podižu).

 

Marko, ajde ti provjeri još i stražnji senzor. Vidi vizualno u kakvom je stanju, možda mu se otkačila poluga ili mu je ispao konektor. Mogao bi i na oba senzora otkačiti konektore i malo ih poprskati kontakt sprejem.

Ako ni tada nebude radio sustav spoji se na dijagnostiku i u slučaju da nešto u sustavu nevalja sigurno će izbaciti neku grešku (komp u prednjem senzoru je direktno spojen na utičnicu za dijagnostiku).

Link to comment
Share on other sites

meni desni puca skroz ispred branika dok lijevi svijetli dobro, mjenjao sam žarulje pa sam ostavio upaljena kratka svijetla, ali sam skinuo žarulje i čulo se neko zujanje tipa motorića u farovima, pretpostavljam da to znači da ok odrade i da treba samo kalibraciju odraditi? btw gdje se nalaze osigurači na laguni i kakva je to zvučna poruka u laguni 2?

Link to comment
Share on other sites

Obično far padne kad rikne neki od senzora, tj oni češće riknu nego motorići. Imao sam taj kvar na CC-u i kolega na R26. Nije baš ni jeftin taj senzor.

Taj senzor je obični potenciometar koji se nalazi na desnom ramenu. Dakle treba odspojiti senzor, otvoriti ga i očistiti kontakte (naravno, ako je do senzora)..

Link to comment
Share on other sites

meni desni puca skroz ispred branika dok lijevi svijetli dobro, mjenjao sam žarulje pa sam ostavio upaljena kratka svijetla, ali sam skinuo žarulje i čulo se neko zujanje tipa motorića u farovima, pretpostavljam da to znači da ok odrade i da treba samo kalibraciju odraditi? btw gdje se nalaze osigurači na laguni i kakva je to zvučna poruka u laguni 2?

 

Osigurači su ti na UCH jedinici. Na slici poz. 645. Izgleda mi da je kao i kod mene na Clia kada otvoriš vozačeva vrata sa lijeve strane konzole imaš plastični poklopac (na kojem bi sa unutrašnje strane trebali biti prikazani simboli osigurača, i barem kao kod mene, rezervni osigurači i ona štipalica za izvlačenje istih) koji skineš i vidiš osigurače. Za ovo i zvučne poruke će ti dati potvrdu i objašnjenje netko od vas sretnika šta vozate Lagune.

 

S4.pdf

Edited by DraganST
Link to comment
Share on other sites

Taj senzor je obični potenciometar koji se nalazi na desnom ramenu. Dakle treba odspojiti senzor, otvoriti ga i očistiti kontakte (naravno, ako je do senzora)..

Mala ispravka, senzor se nalazi na lijevom ramenu.

Link to comment
Share on other sites

Neke od Laguna imaju govorni komp koji uz vizualno još i zvučno upozorava npr. svijetla, tekućina za stakla, vrata, gorivo, pojas, neispravnost nekog od sustava itd.

Dakle sve što svijetli na tabli bude i uz govornu poruku na nekom od odabranih jezika.

Link to comment
Share on other sites

Neke od Laguna imaju govorni komp koji uz vizualno još i zvučno upozorava npr. svijetla, tekućina za stakla, vrata, gorivo, pojas, neispravnost nekog od sustava itd.

Dakle sve što svijetli na tabli bude i uz govornu poruku na nekom od odabranih jezika.

Recimo moja.

Link to comment
Share on other sites

Neke od Laguna imaju govorni komp koji uz vizualno još i zvučno upozorava npr. svijetla, tekućina za stakla, vrata, gorivo, pojas, neispravnost nekog od sustava itd.

Dakle sve što svijetli na tabli bude i uz govornu poruku na nekom od odabranih jezika.

 

 

ovo i moja sve ima.

Link to comment
Share on other sites

Ima netko ideju zasto na mojoj Clip ne prepoznaje uopce da imam xenone? A serijski su naravno.. Auto nivelacija mi ne radi, niti kad upalim a u zadnje vrijeme ni kad sam ju natovario nije spustala pa su bacala previsoko. Inace, nikad mi nike odradivala nivelaciju kad bi ju upalio, ali je radila nivelacija pri opterecenju, promijenjen zadnji senzor a nedavno i prednji!

Link to comment
Share on other sites

@Max- nisi li ti tražio koje su bolje H7 žarulje za ovaj auto ?

Tako da me to zbunjuje oko xenona.

 

Ako pak misliš na Lagunu, pogledaj da li ima onaj plastični pipac (cca 7cm) koji povezuje senzor sa prednjom vilicom.

Meni je to zimus snijeg otkačio pa isto nije radila nivelacija. Zakvačio nazad i radi!

Link to comment
Share on other sites

Sorry ak nisam jasan bio, naime, pitao sam za Lagunu jer je ona sad kod starog pa me i dalje zanima sve vezano uz nju! ;)

Sve je provjereno, svi dijelovi su na mjestu, covjek iz Renaulta mi je sve provjeravao i nije mogao nikako otkriti u cemu je stos!?

Link to comment
Share on other sites

Ima netko ideju zasto na mojoj Clip ne prepoznaje uopce da imam xenone? A serijski su naravno.. Auto nivelacija mi ne radi, niti kad upalim a u zadnje vrijeme ni kad sam ju natovario nije spustala pa su bacala previsoko. Inace, nikad mi nike odradivala nivelaciju kad bi ju upalio, ali je radila nivelacija pri opterecenju, promijenjen zadnji senzor a nedavno i prednji!

Ako se ne može uspostaviti veza na multipleks mreži onda je instalacija u pitanju. Znači instalacija do komp-a nivelacije. Upravo sam imao slučaj kada laguna 2 nije htjela upaliti (svjetlilo crveno svjetlo imobilizatora). Spojili je ljudi na moj Clip, kad vidi vraga uopće nije bilo moguće pristupiti komp-u ubrizgavanja. Na kraju se ispostavilo da jedan od pinova na komp-u nije imao dobar spoj.

Link to comment
Share on other sites

I kaj treba napraviti da se to popravi?

 

Pregledati instalaciju, odnosno utvrditi gdje je u prekidu.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.