Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Pošto ne znam gdje bi ovo pitao ajd da bude ovdje. Dakle radi se o tome da u konkretnom slučaju nisan qaskai koji ima tvorničke gume 19 cola a znam da postoje i 17 može proći na tehničkom sa 17 cola gumama ili pak ne . 

Mene inače jeza lovi od tih plitkih guma , ma mislim stavit na auto koje bi kadikad i malo terena tako niske gume mi neide . Da budem iskren ako nije moguće bez nekakva atesta to bi bio smjesta eliminirajući faktor . Dobro nije samo radi većeg klirensa zbog terena nego i jahanja po trotoaru itd - uglavnom nebitno .  Ako je komu poznata ta regulativa da ne idem na tehnički pregled pitati pa da kaže .

Link to comment
Share on other sites

Ako je homologiran sa tim gumama onda moze ici. Inace na CoC dokumentu pisu sve dimenzija guma. Naravno treba upisati tu dimenziju u prometnu i to je to. Ne znam koliko kosta ali ne puno. Ja sam imao na Focusu imao 15 - 18 sve upisano, vozio 15 16 i 18.

Link to comment
Share on other sites

Što piše na naljepnici na vratima? Na moj Kadjar koji je praktički isti auto kao Qashqai mogu ići 17 i 19 colni kotači.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Domba said:

Ako je homologiran sa tim gumama onda moze ici. Inace na CoC dokumentu pisu sve dimenzija guma. Naravno treba upisati tu dimenziju u prometnu i to je to. Ne znam koliko kosta ali ne puno. Ja sam imao na Focusu imao 15 - 18 sve upisano, vozio 15 16 i 18.

Pretpostavljam da bi trebalo bit kako kažeš , moguće su i upisane jer čovjek ima jedan komplet 17 i jedan ljetnji 19. Pitat ću i vlasnika jer znaš da kod nas tehnički može proć i malo ne baš po propisu .

4 minutes ago, filiplolic said:

Što piše na naljepnici na vratima? Na moj Kadjar koji je praktički isti auto kao Qashqai mogu ići 17 i 19 colni kotači.

Pa eto jedne eventualne brige manje ma inače mi je i ljepši kadjar ali vidit ću što povoljnije izjuri ako odlučim kupit.

Link to comment
Share on other sites

Just now, trapavi said:

Pretpostavljam da bi trebalo bit kako kažeš , moguće su i upisane jer čovjek ima jedan komplet 17 i jedan ljetnji 19. Pitat ću i vlasnika jer znaš da kod nas tehnički može proć i malo ne baš po propisu .

Ja imao u Hrvatskoj na Focusu. Focusa sam uvezao u Njemacku :)

Na tehnicki sam isao sa 16 i 18, jer je bio u osmom mjesecu, a 15 sam po zimi vozio.

BTW na https://www.wheel-size.com/ pogledaj sto je dolazilo sa autom, ako je za EU trziste vjerovatno to mozes staviti bez problema.

Link to comment
Share on other sites

Ako upisuješ dodatnu dimenziju na dan tehničkog pregleda ništa ne naplate.

Ako dođeš van tehničkog dakle samo to upiaati traže 10€.

Naravno za dimenzije za koje je homologiran.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mata73 said:

Ako upisuješ dodatnu dimenziju na dan tehničkog pregleda ništa ne naplate.

Ako dođeš van tehničkog dakle samo to upiaati traže 10€.

Naravno za dimenzije za koje je homologiran.

A kvragu valjda je homologiran ako ima i jedne i druge (19 i 17) kao tvorničku montažu . Lako za to što se nešto plati samo ne znam jer nisam vidio u prometnoj dozvoli dal su upisane obe dimenzije . To me trenutno zbunjuje ali ću vidit kod čovjeka jer ima obe dimenzije.

Link to comment
Share on other sites

Na redovnom tehnickom traži da ti upišu sve propisane dimenzije u prometnu za traženo vozilo i gotovo i bit će besplatno, sve izvan tog okvira treba atestirat

Edited by BorisL
Link to comment
Share on other sites

Ajd da se ja nadovežem i pitam na sve ovo. Kadjar mi ima 19 zolne felge i za zimski set hoću 17, što je i upisano u knjižice no mene više muči ET felgi jer ne želim da mi struže po karoseriji. Stranica wheel-size kaže da je ET 40 ali da može biti raspon od 38-42. A sve kaj nalazim je 35 40 i one BOSE edition kaj mi se sviđaju su ET49. Jel ima tko od Vas drukčiji raspon da nije u granicama ili gdje da nađem te veličine koje smogu ići. Hvala

Link to comment
Share on other sites

7Jx17 je širina za 17 zolla

Trenutno su gore 225/45 R19 7Jx19

A ja bi stavio 215/60 R 17

To mi kaže i stranica wheelsize. 

Veći mi problem što su sve felge koje mi se sviđaju ET veći ili manji od propisanog. Bose edition je ET49

Edited by dipetek
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Danas u BiH uzeo conti allseason contact 2 za cmaxa. Cijena njih i Hankooka ista. 

205/55/16, nakon povrata poreza izašlo 80e po gumi. Vozim kući a volan mekan ko putar 😆

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bok ljudovi,

ubio se od traženja zadnjih dana po konfiguratorima dealera (gumishop, gume.com.hr i ostali) i proizvođača felgi i nikako da nađem. Naime treba mi set kotača baziran na alu felgama s ECE certifikatom, da koriste serijske šarafe i da su pogodne za zimu (ne znam točno što to znači ali proizvođači felgi imaju to kao opciju pa valjda znači da su felge dodatno zaštićene). I koji je sad problem - pa ne pronalazim apsolutno niti jedan jedini model felgi koji odgovara homologiranoj dimenziji za auto. Gume se daju naći bez problema, al nigdje kotača (koji odgovaraju homologaciji) na koje bi ih stavio 🙄

Ima li nade ili je netko tražio pa našao takve felge negdje? Prošao sve ove standardne DE proizvođače koje kod nas nude (Ronal, Brock/RCD, Dezent, Rial), niti jedan nema. Gdje tražiti, gdje?! 😅

Homologirana dimenzija ja 205/55 R19 7J 5x114.3 ET 19-32 i centralna rupa je 66.1 ak se ne varam (nije navedena na homologaciji). To je najmanja dimenzija homologirana za auto. Pronašao sam recimo 7.5J felgu s ET35 koja je najbliža tome i ide 205/55 guma na nju, al takva automatski nema ECE certifikat ili nije "zimska".

Hvala unaprijed za svaki info/savjet!

 

Link to comment
Share on other sites

Kupi gumu koja ti se svidja i da je u potrebnim dimenzijama: promjer, sirina, et. Raspon rupa za kotace, da je konusni dosjed za felge (pretpostavka ako imas reno) i da je centralna odgovarajuca ili veca pa s prstenovima na odgovarajucu (standard kod zamjenskih felgi) . O ostalom se ne zamaraj.. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, MilosB said:

Kupi gumu koja ti se svidja i da je u potrebnim dimenzijama: promjer, sirina, et. Raspon rupa za kotace, da je konusni dosjed za felge (pretpostavka ako imas reno) i da je centralna odgovarajuca ili veca pa s prstenovima na odgovarajucu (standard kod zamjenskih felgi) . O ostalom se ne zamaraj.. 

ako se radi o autu iz potpisa, kolegi je to bitno za kasko i da bude legalan na tehnickom, na sve vise teh stanica su se stvari poostrile, radim sa CVH pa imam info iz prve ruke, ide se u smjeru kako je u razvijenim drzavama, sve preinake ce morat biti upisane...

kod nas jos uvek prolazi za upis na tehnickom i za kasko njemacki TUV papiri, ali ide se na ECE kako kolega i trazi da ima cim manje zafrkancije s papirima....

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sve prolazi dok jednom ne prođe, onda je kukulele. Još je tehnički manji problem, to se relativno bezbolno riješi. Prijaviti štetu preko kaska i dobiti "pedalu" zbog krivih felgi/guma bi bilo pravo veselje.

Link to comment
Share on other sites

Ako aftermarket felga ima TUV i ECE, te sve brojke na cijelom kotaču pašu 1:1 homologiranoj OEM dimenziji, jel ipak treba nešto upisivati u prometnu?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Raven said:

Ako aftermarket felga ima TUV i ECE, te sve brojke na cijelom kotaču pašu 1:1 homologiranoj OEM dimenziji, jel ipak treba nešto upisivati u prometnu?

za sad jos ne upisuju na prometnu, nego samo nekaj u svojoj bazi valjda, za Kodiaq i Kamiq na prvoj registraciji su uz COC trazili papire za drugi set, posto nisu iste dimenzije,

Kodiaq regan prvi puta lani, a Kamiq sad na ljeto, sve radeno u STP zapresic i oba auta imaju full kasko, Kodiaq u generaliju i tamo sam isto prilagao TUV od felgi, a Kamiq je u croatiji, ali oni nisu trazili papir od felgi prilikom sklapanja osiguranja...

39 minutes ago, borny said:

Sve prolazi dok jednom ne prođe, onda je kukulele. Još je tehnički manji problem, to se relativno bezbolno riješi. Prijaviti štetu preko kaska i dobiti "pedalu" zbog krivih felgi/guma bi bilo pravo veselje.

ne znam da li sam vec i tu pisao, ali za zamjenu prednjeg stakla na Fabiji kad sam dosao na prijavu stete u osiguranje, prije nego je opce pogledao staklo, je prosao i pregledao sve 4 gume i KBA brojeve na felgama (koje su OEM)

isto tako za full kasko zimske gume ne priznaju manji index brzine od ljetnih kao na tehnickom, di moze biti jedan ili cak u nekim slucajevima prolazi i 2 indexa manje, vec moraju biti gume s kojima je auto homologiran, u mom slucaju je to bila pusiona,

jer su svi kodiaqi u HR homologirani s najmanje indexom V,a to drasticno smanjuje izbor guma i povecaje cijenu... :wall:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, riceburner said:

ako se radi o autu iz potpisa, kolegi je to bitno za kasko i da bude legalan na tehnickom, na sve vise teh stanica su se stvari poostrile, radim sa CVH pa imam info iz prve ruke, ide se u smjeru kako je u razvijenim drzavama, sve preinake ce morat biti upisane...

kod nas jos uvek prolazi za upis na tehnickom i za kasko njemacki TUV papiri, ali ide se na ECE kako kolega i trazi da ima cim manje zafrkancije s papirima....

Je, upravo me to brine, a i da ne bi bilo problema s garancijom u slučaju kvara (ili da sam nehomologirani kotač ne izazove nekakav problem na 4Controlu). Ostaje mi probati nabaviti originalne 19" Renault felge (te valjda odgovaraju), al te bi mi bilo žao uništavati po zimi (pretpostavljam da posebno za zimu nisu "ojačane") 🫤

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, riceburner said:

isto tako za full kasko zimske gume ne priznaju manji index brzine od ljetnih kao na tehnickom, di moze biti jedan ili cak u nekim slucajevima prolazi i 2 indexa manje, vec moraju biti gume s kojima je auto homologiran, u mom slucaju je to bila pusiona,

Ček, ali je okej veći index brzine? Captur ima OEM felge, ali su gore allseason gume s indexom V, dok je serijski bio H (tako piše i u coc dokumentu). Mislim, ako ćemo realno ne ide prek 175kmh da ga yebeš... :D

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Raven said:

Ček, ali je okej veći index brzine? Captur ima OEM felge, ali su gore allseason gume s indexom V, dok je serijski bio H (tako piše i u coc dokumentu). Mislim, ako ćemo realno ne ide prek 175kmh da ga yebeš... :D

e to nisam pital, al opet se otvara mogucnost da te netko zafrkava, jer auto nije homologiran, isto mos mislit kak bu moj Kodiaq isel 240km/h :rotfl: zanimljivo je recimo kod Kamiqa, ovi sa 3 cil motorima su homologirani sa indexom H, dok su ovi s 4 cilindra na V :luda:

Edited by riceburner
Link to comment
Share on other sites

Ali apsurd bi mi bilo isto tipa da su me išli zezat za Focusa, koji se kotrljao na Z/W gumama (zbog ponude u toj dimenziji, koja je oem), a došao je sa V.

Ako bude došlo do toga, budemo vještačili, nek institucije rade svoj posao, ne znam što drugo reći :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Max said:

@riceburner Ovo je potpuno suludo za index brzine, pa otkad to vrijedi? Bas ću provjeriti je li i ovdje tako! 

sto se osiguranja tice, navodno oduvijek mora biti kak je auto homologiran...

kak je @borny rekel, to sve klapa dok ne trazis neku isplatu od kaska, a onda oni traze iglu u plastu sijena da te otkantaju, da si prekrsio ugovor.

Sto se tice tehnickog tolerira se jedan index manje...

Link to comment
Share on other sites

Hahha stari moj sta izvode... Kakve ludarije jel su felge upisane ili ne... Vise se kontrolise u HR nego u njemackoj (pricamo o oem dimenzijama)... 

Doslovce jos uvijek ne mogu prozvakat stasam procitao @riceburner

Gleda ti gume i felge za sajbu.. Ja bi mijenjao osiguravajucu kucu a ne... Dobro da te nije isao gledat jel imas pbican diesel ili premium...

Ovo za index brzine je isto totalna debilana koju izmisljaju.. Sasvim je nkrmalno da zimske gume budu do 160km/h ... Nordijske zimske recimo ni nema za vece indexe... Insad neko u lici ne moze kupit nordijske zimske jer mu osiguranje ne pokriva.. A to sta NIGDE u drzavi nije legalno vozit preko 130km/h ali bitno je imat gume do 250... 

Kakve im se budalastine dozvoljava .... 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.