Jump to content

Izmjena zupčastog remena


Arktur

Recommended Posts

Pozdrav svima !

Zanima me vaše iskustvo glede izmjene zupčastog remena, nisam baš uvjeren da je potrebno raditi izmjenu  svako 5 godina, bez obzira na kilometražu.

Koji je vam je bio najduži period izmjene i u kakvom je stanju bio remen kad ste ga promjenili ?

Eto ja imam jednog starog fiata Uno i remen nisam promjenio već sigurno 12 godina. Vjerojatno i neću jer cijena izmjene remena nadmašuje vrijednost automobila   :-D

Link to comment
Share on other sites

meni na renou sam sve komplet mijenjao na 85000 km i 9 godina starosti. s tim da je samo remen zamijenjen i nakon 5 godina i 50000km

na puntu na 80000 km pa na 150000km. a koji je uno? na fire motoru zamijenim remen za 45 minuta.

Link to comment
Share on other sites

Ako razmisljas na taj nacin onda ga nemoj mijenjati dok ne pukne pa si na miru i ne opterecujes se kad bi trebalo i dal bi trebalo..

Jer uvijek je bilo jeftinije platiti 3-4tisuce kuna i biti bez auta par dana nego cca1500za izmjenu remena od par sati..

Link to comment
Share on other sites

Ak je fire motor, ventili se ne sudaraju s klipovima. Ali istina, remen za taj motor je 80 kn, lager napinjac 60 kn i pumpa vode 150 kn..

Link to comment
Share on other sites

meni na renou sam sve komplet mijenjao na 85000 km i 9 godina starosti. s tim da je samo remen zamijenjen i nakon 5 godina i 50000km

na puntu na 80000 km pa na 150000km. a koji je uno? na fire motoru zamijenim remen za 45 minuta.

Ako razmisljas na taj nacin onda ga nemoj mijenjati dok ne pukne pa si na miru i ne opterecujes se kad bi trebalo i dal bi trebalo..

Jer uvijek je bilo jeftinije platiti 3-4tisuce kuna i biti bez auta par dana nego cca1500za izmjenu remena od par sati..

A eto .. razmišljam kako je 1500 kn preskupo za npr. izmjenu remena starog 5 godina koji je odvrtio 30000 km i kad ga se skineš,  ne vidiš razliku između njega i ovoga s kojim ga mjenjaš. 

moja izmjena na 86000km ali 10g starosti

Jeli to bilo na ovome na Meganeu 1.6 16v  ?

Link to comment
Share on other sites

Pocni ga voziti pa nece biti samo 30oookm

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mala paralela, nije zupcasti vec kanalni. Ja sam ga na svojoj Laguni mijenjao nakon 8 godina i nekih 200 tkm. Inace je interval 160tkm i mislim 5 god.

Uglavnom, kad smo ga skinuli, remen je bio u savrsenom stanju. Golim okom se nije vidjela razlika izmedju njega i ovog novog kojeg sam stavljao.

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek mijenjam nakon 100 000, a meni to obicno bude nakon 4 godine i svaki je imao one male mikro pukotine iako je na prvu djelovao OK.

Sada imam lanac na dva auta, ali i remenje za pomocne agregate i na starijem sam mijenjao dva remena pomocnih agregata i isto su remeni bili ispucali.

Jednostavno ne volim lose odrzavati auto i onda kada u gluho doba noci vozim po nepoznatom da razmisljam hoce li stati negdje...jednostavno smanjujem rizik gdje god mogu.

Link to comment
Share on other sites

remen je napravljen od materijala koji stari vremenom i gubi svojstva zbog kojih je napravljen

može izdržati i puno više od navedenih 5 godina ali i ne mora

zavisi i je li auto bio izložen velikoj toplini ili hladnoći (je li u garaži stalno) ili ne

na tebi je odluka i rizik ali sigurno može izdržati još par godina pitanje je imaš li sreće ili ne... 

ako ti auto ne treba prodaj ga ako treba koristi ga, ako želiš pouzdan auto servisiraj ga... 

Link to comment
Share on other sites

A eto .. razmišljam kako je 1500 kn preskupo za npr. izmjenu remena starog 5 godina koji je odvrtio 30000 km i kad ga se skineš,  ne vidiš razliku između njega i ovoga s kojim ga mjenjaš. 

 

 

To ti mislis da nema razlike.

Svatko ima pravo na svoje misljenje kao i odrzavati auto kako hoce isto tako ima pravo kukati kad nesto pode po zlu.

Sretno u sparanju:hm:

Link to comment
Share on other sites

Zamijeni ga za 7 godina, nebude mu nista za te dvije godine vise. Onda na 50000 km zamijeni cijeli set. Pumpu vode, spanere itd.

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek mijenjam nakon 100 000, a meni to obicno bude nakon 4 godine i svaki je imao one male mikro pukotine iako je na prvu djelovao OK.

Sada imam lanac na dva auta, ali i remenje za pomocne agregate i na starijem sam mijenjao dva remena pomocnih agregata i isto su remeni bili ispucali.

Jednostavno ne volim lose odrzavati auto i onda kada u gluho doba noci vozim po nepoznatom da razmisljam hoce li stati negdje...jednostavno smanjujem rizik gdje god mogu.

tocno to. ako vozis auto negde van svog "sela" to sparanje jako brzo bude mnogo skuplje... 

Link to comment
Share on other sites

Mala paralela, nije zupcasti vec kanalni. Ja sam ga na svojoj Laguni mijenjao nakon 8 godina i nekih 200 tkm. Inace je interval 160tkm i mislim 5 god.

Uglavnom, kad smo ga skinuli, remen je bio u savrsenom stanju. Golim okom se nije vidjela razlika izmedju njega i ovog novog kojeg sam stavljao.

Takve ja odgovore očekujem !   :yeah:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 ti baš želiš riskirati...

poznam nekoliko vlasnika koji su kasnije plakali

puno sreće i najbolje ti je ne voziti ga neće nikad puknuti

 

Takve ja odgovore očekujem !   :yeah:

Link to comment
Share on other sites

 ti baš želiš riskirati...

poznam nekoliko vlasnika koji su kasnije plakali

puno sreće i najbolje ti je ne voziti ga neće nikad puknuti

 

Takav odgovor bi isto pozdravio, samo kad bi naveli na kojim im se vozilima to dogodilo, koliko  je godina i kilometara prošlo od zadnje izmjene remena kad im se to dogodilo.    Auto vozim koliko mi treba, ne namjeravam tjedno napraviti turu do Zagreba i nazad samo zato da bi remen mjenjao na 100000 km  a ne vremenski ..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ja sam remene mijenjao na 18 000km, 34 000, 50 000, 80 000... radi godina, kilometri me ne zanimaju...

motori 1.6 16v i jedan 1.2 16v...

Link to comment
Share on other sites

Ako vec škrtariš na tome, dogovori se sa svojim majstorom da vidi u kakvom je stanju razvod(španer , rolice, pumpa vode, bla bla). Ako nista nezuji i cini se u oke stanju zamjeni si samo remen, a ostalo ostavi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pitanje oko velikog servisa.

Megane 1.6 16v, 2006 godina.

Trenutno sam na 160 t km, veliki servis je zadnji raden na 100t km i prije 5 godina.

Spremam se uskoro raditi veliki servis i muci me dio oko remenice bregaste.

Da li se ona mora mjenjati bas svaki put prilikom velikog servisa, da li ona moze otici samo od jednom bez ikakvih znakova koji bi upucivali na istrosenost te da li se moze promjeniti bez skidanja ostalih remena to jest nevezano uz veliki servis?

I gdje da pogledam za cijenu, u Tokicu su lupili cijenu 2000kn bez popusta samo za taj dio (?!) ?

Link to comment
Share on other sites

kakvo crno mijenjanje remenice bregaste, to se mijenja kad krepa ako imas varijabilnu... 

Link to comment
Share on other sites

Tako je, varijabilna je.

Dakle to sad nemam potrebe mjenjati?

Navodno po rjecima bivseg vlasnika mjenjana je na prvom velikom servisu, onda su mi svi rekli da se to ne mjenja dok se ne raspadne, a da su prijasnjeg vlasnika jednostavno ozenili na servisu ( :-) )pa sad vise ni ja je znam sto je tocno.

Dakle auto gotovo sigurno ima originalnu jos uvijek gore unatoc navodnoj izmjeni na prvom servisu, a sad ima 11godina i 160 t km, pa ne znam sto da ocekujem u buducnosti.

Nije mi ni za baciti sigurnih 1000+ kn a niti za riskirati poprilacan kvar ako se pokvari.

A da li postoje i kakvi su simptomi istrosenosti?

Link to comment
Share on other sites

krene lupati za pocetak, samo dobro ulje i nema bojazni... moze se voziti i s pokvarenom, i ako nije bas najbolje nece se nista razleteti

Link to comment
Share on other sites

Ok, znaci ne moze samo odjednom otici kao recimo remen koji moze puknuti?

Koliko uopce traju, ima netko iskustva, ili nema pravila?

Ulje se koristi iskljucivo ELF 5w40, sve po propisu, svakih godinu dana redovito(taman ispadne nekih 10-15 t km od servisa do servisa).

I da li se mora opet skidati remen i sve da se ona zamjeni ili moze i bez toga?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.