Jump to content

Clio II 1,2 16V - motorno ulje


Del Piero

Recommended Posts

Pozdrav,

kratko pitanje u vezi ulja, auto je Clio II, 1,2 16 V, 2004. g.

Bivši vlasnik je prije prodaje auta napravio mali servis i, među ostalim, zamjenio je i ulje. To je bilo u 7 mjesecu na 98 000 km. Sada je unutra Mobil 10W40. Svako malo bacim pogled na sipku i do sada je bilo sve ok, vrlo blizu maksimuma. Danas sam opet bacio pogled na sipku i primjetio sam da je malo palo, malo ispod sredine sipke je (auto je bio na ravnom i motor je bio hladan). Dakle, od zadnje zamjene je prošlo 5 mj i napravio sam otprilike 4000 km (sada sam na 102 000 km). Na instrument ploči piše "oil ok" i prikazuje 4 kružića i dvije crtice. Auto lijepo radi, sve ok. Imam li razloga za brigu ili je ovo sve normalno? Prijatelj mi predlaže da dolijem litru ulja prije zamjene (zamjenu sam planirao napraviti na 10 000 km). On govori da je ovo polusintetičko ulje i da sada ulijem neku full sintetitku, kao 0W40 ili 5W40. Pošto nisam znalac, zanima me smije li se ovo napraviti, odnosno smiju li se miješati ulja različitih gradacija i različitih proizvođača? Je li dosta da ulijem jednu litru do sljedeće izmjene?

Također, kada već pitam, zanima me i preporuka koje konkretno ulje vi koristite za Clio 1,2 16 V? U knjižici vozila sam našao da je preporuka koristiti ELF ulja i to sljedeća: ELF EXCELLIUM LDX 5W-40 (za sve tipove motora) i ELF EVOLUTION SXR 5W-30 (benzinski motori, svi tipovi motora na GNV i GPL osim 2,0 L RS - što god to značilo). Nekako sam skloniji ovom 5W-40, ali volio bih vašu preporuku iz prve ruke. Za sljedeću izmjenu bi volio koristiti upravo ELF ulje pa me zanima i gdje vi nabavljate ulje odnosno gdje je najpovoljnije (preporuka neke trgovine ili internet stranice s dostavom) i koliku količinu (je li isplativije kupiti neku veću količinu ili? - pročitao sam da u ovaj motro ide otprilike 4 l)

Ispričavam se na podužem postu, valjda će netko imati volje pročitati i pomoći mi savjetom :)

Link to comment
Share on other sites

i nikako miješat ulja različitih gradacija,a ako ti je ulje malo ispod sredine štangice ulij pola litre jer  od min do max ide litra ulja..

Link to comment
Share on other sites

Znaci, unutra pola litre obavezno 10W40. Da li da stavim i od istog proizvodaca? (Mobil)

Koju gradaciju da izaberem za sljedecu redovnu izmjenu? Citam po forumima da ovi motori vole popit malo ulja i da se najbolje pokazalo elfovo 10W40. Molim preporuke ostalih.

Link to comment
Share on other sites

ma da,a bilo bi poželjno da bude istog proizvođača...imaš u solar shopu (preko puta stanice kod meka ) dosta jeftina ulja,pa si zemi tamo ako češ..

Link to comment
Share on other sites

Prati razinu ulja. Ako počne padati promjeni. Jedino mjerodavno ti je šipka. Recimo meni je na scenicu pokazivao 3 crtice kad je vruć, a kad se ohladi 4 crtice, nekad i 5.

Inače imam ti ja za prodati elf 900NF 5w40 4 litre i još 1l kantica. Mjenjao sam neku robu u dućanu, pa sam to uzeo. Ponudi neku cijenu, pa se dogovorimo. Pošaljem ti preko tiska za 15kn.

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam isto Mobilovo u Solar shopu (hvala kralj na preporuci!) i nadolio otprilike 0,6 l i sad je blizu maksimuma.

Pošto još uvijek nisam dobio baš neki direktan odgovor koje ulje da ubuduće koristim, molio bih preporuku onih koji imaju ovaj motor (ili sličan benzinski) koji oni ulje koriste jer na 100 strana čitam razne savjete. Dakle, proizvođač je Elf i to je sigurno, ali zanima me gradacija. Da li da nastavim sa 10W40 (po servisima vidim da je ovo stalno stavljano) ili da uzmem 5W40, 5W30, 0W40 ili neko sasvim deseto?

Link to comment
Share on other sites

Vrazji Solar shop u Splitu, od 10. Mjeseca nisu u stanju nabaviti elf sxr 5 w40. Lik samo slegne ramenima i kaze da to nisu dobijali, uopce nije zainteresiran nabaviti. Vjerojatno je razocaran sto nisam trazio peć od 7000kn.

Link to comment
Share on other sites

U taj motor da staviš suncokretovo, bit će dobro :)

Šalu na stranu, sa 10W40 ne možeš fulati, a mislim da dosta ekipe sa 16V motorom stavlja i 5W40. Pogledaj da ima normu RN700 ili 710 i nemaš brige.

Link to comment
Share on other sites

Vrazji Solar shop u Splitu, od 10. Mjeseca nisu u stanju nabaviti elf sxr 5 w40. Lik samo slegne ramenima i kaze da to nisu dobijali, uopce nije zainteresiran nabaviti. Vjerojatno je razocaran sto nisam trazio peć od 7000kn.

Imaš na Abrakadabri, trenutna cijena je 40kn/l, dostave ti besplatno na Kiosk tiska po želji, ulja su od Jasmin maziva.

https://www.abrakadabra.com/hr-HR/Katalog-Auto---moto-Auto-dijelovi-i-dodaci/Motorno-ulje-5w40/p/W00508M

Edited by Ico_Zg
Link to comment
Share on other sites

Hvala na linku, tako cu i napraviti. Jes da je u Solaru ispod 150kn kanister od 5lit, ali neozbiljni su full

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim ELF EVO900FT 5w40 (bivši SXR) u svom cliju 3 s motorom 1.2tce a stavio sam i u dugog clija,clio 2, od žene isto motor 1.2 8v i moram priznati da malo tiše radi ,inače do sad sam stavljao u ženin 10w40 i nije bilo niakvih problema.

Za slijedeću promijenu na trojci si razmišljam staviti Shell ili Castrol naravno sa RN normama 700, 710

Link to comment
Share on other sites

Nije neki problem ako se miješaju ulja različitih gradacija ako su od istog proizvođača. Sad po zimi je bolje imati full sintetiku u motoru pogotovo po ovakvim minusima.  Osjetno lakše pali. Imam Shell 5W40 i potroši mi ga jednu-dvije crtice na 10.000km.

Bilo je već ovih tema, neke su bile vruće :)

 

Edited by Med0
Link to comment
Share on other sites

Nije neki problem ako se miješaju ulja različitih gradacija ako su od istog proizvođača. Sad po zimi je bolje imati full sintetiku u motoru pogotovo po ovakvim minusima.  Osjetno lakše pali. Imam Shell 5W40 i potroši mi ga jednu-dvije crtice na 10.000km.

Bilo je već ovih tema, neke su bile vruće :)

 

Ok, vidim da imamo isti auto sa istim motorom. Dakle, ti koristiš 5W40 i pokazalo ti se ok?

Možda kad stavim tu full sintetiku, neću morati niti nadolijevati između izmjena, kao što je sad slučaj sa 10W40.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Pozdrav,

da ne otvaram novu temu, postaviti ću tu pitanje jer ima veze sa uljem.

Dakle, bliži mi se vrijeme malog servisa (prošli je napravljen u 7. mjesecu prošle godine i od njega sam napravio nekih 10 000 km).

Veliki sam napravio odmah nakon kupovine i izmjenjen je zupčasti, vodena pumpa, mikroremeni, diskovi i pločice.

Dakle, zanima me što se sve mijenja na malom servisu? Gdje kupujete materijal?

Hvala!

 

Link to comment
Share on other sites

Lageros - Anđelko, nađeš ga pod partneri kluba.

Ulje, filter ulja, zraka, peludi i filter goriva pored rezervara ako nisi mijenjao.

Link to comment
Share on other sites

Ok, znači ulje i svi filteri, ništa drugo?

Jel ok ovo ulje za moj? Dobra mi je cijena i imam dućan usput prema doma pa bi ga odmah i uzeo, zadovoljava norme koje ste ovdje napisali:
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/ELFEVO5/elf-evolution-sxr-5w-40-5l-motorno-ulje

Gledao sam i ovo, vjerovatno je to jako slično, primjetio sam jedino razliku u nazivu i izgledu kanistra (ovo moram čekati dostavu):
https://www.mall.hr/motorna-ulja/elf-motorno-uljeelf-evolution-900-sxr-5w-40-5-l?gclid=COLX35yp4tMCFZFUGAod7WcM1w

 Trebam li što paziti kod izbora filtera, preporuka neke marke ili slično?

Link to comment
Share on other sites

Ima li to nekakve veze?

Specifikacije su potpuno identične. Osim izgleda kanistra, razlika je da ovo u solar shopu nema u nazivu brojku 9000 pa mi nije jasno jer to igra kakvu ulogu...

Ako ne igra, uzeo bi to jer mi je tako najjednostavnije...bez dostava, čekanja kurira, dogovora, itd...

Link to comment
Share on other sites

Ok, znači ulje i svi filteri, ništa drugo?

Jel ok ovo ulje za moj? Dobra mi je cijena i imam dućan usput prema doma pa bi ga odmah i uzeo, zadovoljava norme koje ste ovdje napisali:
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/ELFEVO5/elf-evolution-sxr-5w-40-5l-motorno-ulje

Gledao sam i ovo, vjerovatno je to jako slično, primjetio sam jedino razliku u nazivu i izgledu kanistra (ovo moram čekati dostavu):
https://www.mall.hr/motorna-ulja/elf-motorno-uljeelf-evolution-900-sxr-5w-40-5-l?gclid=COLX35yp4tMCFZFUGAod7WcM1w

 Trebam li što paziti kod izbora filtera, preporuka neke marke ili slično?

Dućan solarno u splitu reklamira se kao da ima sva ulja od Elf-a, ali kad dođeš tamo onda NEMA! 

Link to comment
Share on other sites

Dućan solarno u splitu reklamira se kao da ima sva ulja od Elf-a, ali kad dođeš tamo onda NEMA! 

Ja sam htio prvo tu pitati je li ok pa otići vidjeti jel imaju to jer mi na putu od posla prema doma. Kada sam zadnji put kupovao Mobil-ovo za nadoljevanje, imali su ga odmah na stanju, a vidio sam da imaju i dosta drugih ulja, ali nisam konkretno pitao za Elf-ovo.

Zasada me samo zanima potvrda je li ovo iz solara ok za moj motor (i koja je uopće razlika između ova dva u linku) jer je cijena vrlo solidna za full sintetiku. 

Link to comment
Share on other sites

Da, ELF 5W40 (9000) SXR odgovara za tvoj auto..
Radi se o istom ulju, ovo što vidiš u Solar shopu je staro pakiranje kojeg je prije dvije godine zamjenilo ovo sa oznakom 9000.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam htio prvo tu pitati je li ok pa otići vidjeti jel imaju to jer mi na putu od posla prema doma. Kada sam zadnji put kupovao Mobil-ovo za nadoljevanje, imali su ga odmah na stanju, a vidio sam da imaju i dosta drugih ulja, ali nisam konkretno pitao za Elf-ovo.

Zasada me samo zanima potvrda je li ovo iz solara ok za moj motor (i koja je uopće razlika između ova dva u linku) jer je cijena vrlo solidna za full sintetiku. 

U Auto Kreši ti je akcija na sva ulja 40%. Mislim da trenutno nećeš nigdje nać jeftinije ulje.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ma kupi u bilo kojem postenom ducanu dijelova. U kresi to je fake akcija.. napumpana cijena i onda kao -40%.. kad netko prodaje robu sa -40% znaci da je to rasprodaja i da propada firma. Radio sam u ducanu dijelova i znam to. 5 litara 5W40 elfa platit ces svugdje oko 160 kn. U kresi, tokicu itd.. ne nasjedajte bokte na -40. Sa popustom -30% trgovac ove vrste robe je na nuli. Sa 40% popusta radi s minusom..

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.