Jump to content

Akumulator - baterija


shorva

Recommended Posts

Pozdrav,

izgleda da je riknula baterija.

imam Megane III (2014 g) GT grandtour 1.5 dci, sa opcijom start-stop

zvao sam ovlastenog servisa, novi +zamjena -1700 kn ?‍♂️

Nekako mi se to puno čini, što mislite da idem u Tokića, kupim bateriju i sam je promjenim, ili da idem u ovlastenog?

8FAED87A-D712-4A74-A6C5-B76CBDE822D8.jpeg

13FB086E-D07E-45F4-9335-A9F002257369.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Da i meni to nije jasno zašto toliko puno, ja recimo gasim start i stop kao i vjerujem većina ljudi... šta onda moram imat posebno na tom akumulatoru? neznam jel ima caka? najobicniji 70 a akumulator? ili ima neki trik?

Dobro čitam agm mora bit... jel probao to tko sam ili se prodaje pirča da auto umre i samo ga kompjuter ovlaštenog servisa sa 500 kn sat može sapsit (sarkazam) :)

Link to comment
Share on other sites

Tako sam i mislio, u Tokić trgovini mi nudu Exide (neznam koji točno, ali mi je rekao da ima 70 ah i 760 a) tako da je vjerovatno to ovaj što kažeš @ivan.martinko

 

1350kn je kod njih, uz popust na gotovinu dobijem ga  za 1080kn.

Nadam se da nije tolika znanost promjeniti akumulator, da dajem dodatnih 600kn u ovlaštenom servisu?

mogu li što zaje... ako idem sam promjeniti prema nekom tutorijalu na youtube?

veceras sam spoijo ovaj ‘stari’ aku što je na autu da se puni preko punjača, pa sutra moram odluciti ici kod ovlastenog ili kucna radinost

Link to comment
Share on other sites

Neznam koliko su stari i koje je porijeklo Tokicevih akumulatora a u berenu dobijes nov nov.
Ovlasteni se nikako ne isplati. Beren je malo skuplji ali ti besplatno zamjeni aku a ak ces sam kod tokica trebas par kljuceva, mislim 10, ocisti malo terminale, stavi malo neke masti ili wd 40 i umjereno stegni. Aku mora biti visok 190 cm da normalno sjedi u kucistu..
Ili daj nekom mehanicaru da ti zamijeni.
Inace svaki ducan kolko znam mijenja aku. Tokic je samo trgovina ps im se neda zezat s tim a ostave ti i tvoj stari i tak..

Link to comment
Share on other sites

A priče da će bit check engina lampica i to ako se odspoji? To mi nema logike...

Edited by macan
Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ali čuo sam priče da treba u ovlašteni inače će svijetliti neke lampice. Baš me zanima kako će kolega svoj riješit jer i ja mogu očekivati kroz godinu/max dvije da će mi riknut (3.5 godine i 85 tkm sad)

Link to comment
Share on other sites

Ja kada sam solo mijenjao akumulator na Fluensu nisam htio riskirati gubitak kodova radia/greske na tabli pa sam prije skidanja klemi spojio na njih drugi akumulator da ne ostaje bez struje... Ali postoji i "uredjaj" (baterija sa krokodil klemama) koja se spoji na kleme ili usteka u 12v uticnicu u autu i onda nebi trebalo biti problema..

Link to comment
Share on other sites

Pa realno mogu onda i ispravljač(varijabilni) podesit na 12,5 v i prebrikat dok mjenjam akumulator... vidiš to nije loša ideja...

Link to comment
Share on other sites

Mislite da mogu ovaj moj punjač spojiti na kleme dok mjenjam aku?

E3E7C170-AE17-4CBB-9498-42067868E262.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ivan.martinko said:

Punjac na kleme.

Ako daje struju dok nije spojen na aku..

@shorva mislim da ne jer mislim da i ja imam isti a moj ne pali struju dok nije spojen na aku.. ustekaj u struju i vidi voltmetrom jel ima napon..

Ima i ovak nes po ebayu i aliju.. ukopca se 9v baterija.

Screenshot_2019-07-16-13-06-52-519_com.android.chrome.png

Link to comment
Share on other sites

Aku uvijek mijenjam na isti nacin,
1.ugasim vozilo, spremim ključ u džep,
2.odspojim stari aku i izvadim ga van,
3.postavim novi aku i spojim ga,
4.upalim vozilo, podesim ako sto treba podesit,
5.idem na kavu umjesto odspajanja raznoraznih dodataka i skladistenja istih po kucama, stanovima, garazama...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shorva said:

Mislite da mogu ovaj moj punjač spojiti na kleme dok mjenjam aku?

E3E7C170-AE17-4CBB-9498-42067868E262.jpeg

ne možeš, neće dati struju ako nije aku spojen na kleme. Možeš neki obični bez elektronike, ali ja se nebi igrao

Link to comment
Share on other sites

A jel komplicirate oko zamjene akumulatora.

Lampice tipa check engine i ostale se 99% nece upaliti. Kakve je glupost da auto ne smije ostati bez struje? Kod bilo kojeg duzeg skladistenja auto nema struju. Recimo ona Trip kilometraza ce se restirati, takoder i prosjecna potrosnja i takve stvari. Evenutalno stanice na radiu, te gornja i donja razina prozora. Ostalo nema sto biti. Dakle sve sto je u privremenoj memoriji ce se izgubiti, a ono sto je u trajnoj (i sto treba da elektronika dalje normalno radi) ce ostati. Izgubiti ce se samo personalizirane stvari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma gluposti. Neznam da ikoji megane 3 ima radio kod. Ja sam izvadio aku iz auta na nekoliko sati nekoliko puta u godini i punio ga i kad sam ga spojio samo sat mi se poremetio a to narihtas za minutu. Cak ni radio stanice ni impulsni podizaci prozora nisu stekali..

 

 

Link to comment
Share on other sites

kod mene na scenicu izgubi kod, ali memorije stanica ostanu. Također i prozore ne treba kalibrirati ako su ostali do kraja zatvoreni. Kod za radio unesem u 15 sekundi, sat isto nije problem, jedino dnevna kilometraža koju resetiram zbog netočnog indikatora plina pa po tome znam kad je vrijeme za točiti. Sve u svemu nije neka nauka i ono gore nisam do sada koristio na svom autu, ali jesam na jednom focusu iz uvoza kojem se nije znao kod a trebao je u daljnju prodaju s novim akumulatorom. Stari jedva da je držao ikakvu memoriju

Link to comment
Share on other sites

To je scenic 2 ili koji.. na mom meg trojki mislim bas nista..
Nakon 7 sati samo sam spojio i sve radi.

Link to comment
Share on other sites

Ipak sam se odlučio sutra kupiti aku u dućanu i sam ga promjeniti.

nije mi se uspio upaliti, iako je cijelu noc punjač bio na bateriji..

sad tražim kod od radija koji ce mi trebati nakon što odspojim stari i stavim novi aku, ali ga ne mogu pronaći.

Može pomoć gdje da tražim, evo slika sta imam od papira

D61862B7-E047-40EE-8B59-D40A26747E2B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Pa obično piše na samim omotima/koricama knjižice na početku ili kraju... ako uopće to i ima, tj. možda se neće zaključat...

Edited by macan
Link to comment
Share on other sites

sjecam se dok sam jos vozio Clia II da mi je tražio kod za radio kad sam mjenjao bateriju, pa cisto sumnjam da sad nece trebati, ipak je ovaj Megane noviji za 10-ak godina?

Link to comment
Share on other sites

Ovisno kakav je radio.. mislim da neces imat nikakvih problema sa radio kodom. Meni pise u servisnoj pinkalom ali nikad mi nije trebao jer nikad nije zablokirao..

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.