Jump to content

Akumulator - baterija


shorva

Recommended Posts

44 minutes ago, shorva said:

Ipak sam se odlučio sutra kupiti aku u dućanu i sam ga promjeniti.

nije mi se uspio upaliti, iako je cijelu noc punjač bio na bateriji..

sad tražim kod od radija koji ce mi trebati nakon što odspojim stari i stavim novi aku, ali ga ne mogu pronaći.

Može pomoć gdje da tražim, evo slika sta imam od papira

D61862B7-E047-40EE-8B59-D40A26747E2B.jpeg

za original radio poslikas na poleđini kod, unesi ga u aplikaciju, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jmtproducts.Radiocalc&hl=en_US i riješen problem... Ak ta ne radi, ima ih još.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kod od radija i jos neke podatke dobio na posebnom papiru, nema veze sa tim knjizicama od uputstava, a taj papir formata A5 na kojem pise "tehnicki podaci o vozilu" bio je u "MAPA  ZA KUPCA"

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam jednom vidio neki video da se taj precode može dobiti i bez vađenja radia... Neku kombinaciji tipki je trebalo držati kod paljenja i onda je na displayu ispisao ta 4 slova pa se to onda ubaci u program koji generira kod. Negdje na YT, ali ne mogu to više naći...

Link to comment
Share on other sites

Odi u Beren

Imamo ti 70Ah EFB za start/stop, njemačka proizvodnja, jamstvo 24 mj., 629 Kn

Beren Start Stop75-01.jpg

http://beren.hr/akumulatori-beren-start-stop-efb/

I još ti ga tamo besplatno zamijene

Samo naglasi da se auto prespoji na kleme dok se radi izmjena, tako da nemaš nikakvih dvojbi oko možebitnih lampica

On 15. 07. 2019. at 20:18, shorva said:

Pozdrav,

izgleda da je riknula baterija.

imam Megane III (2014 g) GT grandtour 1.5 dci, sa opcijom start-stop

zvao sam ovlastenog servisa, novi +zamjena -1700 kn ?‍♂️

Nekako mi se to puno čini, što mislite da idem u Tokića, kupim bateriju i sam je promjenim, ili da idem u ovlastenog?

8FAED87A-D712-4A74-A6C5-B76CBDE822D8.jpeg

 

Bezobrazno i odvratno previsoka cijena u ovlaštenom

Neb reć da je od zlata

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo rješen “problem”

kupio u tokića ek700 (1490kn - 20%) ispao me 1200kn

pratio upute sa linka:

doslovno odvidati i zavidati 4 vide??

sve gotovo u 5 min, upalio bez problema, radi radio (ne treba kod)

p.s. I original je bio Exide

0F73F566-23E9-48F5-B4D9-3EB558771F9F.jpeg

B34F7D36-B565-4AD6-95F8-780964380554.jpeg

507A025E-AE6C-482F-A7DF-6F2F0D97CD49.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Exide premium je exide premium....

 

Ali tokic napise jednu cijenu i kad dodjes druga. Radije bih kupio u Berenu exide jer su friski itd.

Daj poslikaj brojeve na novom aku one ustancane da vidimo koliko je stajao na polici..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ivan.martinko said:

Radije

To je istina, preko tel. su mi rekli da je cijena 1080kn, kad sam dosao kod njih 1200kn..

nisam mogao u berenu jer sam u šibeniku, a tu nemaju dućan.

ja sam zadovoljan, bez problema je sve prošlo, i valjda sam miran barem 2.god

Imao sam još jednu opciju, za istu cijenu (1200kn) u Metalia Auto, oni od AGM-a drže samo Duracell.

malo sam bio skeptičan, duracell mi je vise za baterije u daljinskom, ima li ko iskustva s njima?

9B6B1203-1EE3-4AF1-989D-4C2911B10FEC.jpeg

1 hour ago, ivan.martinko said:

Exide premium je exide premium....

 

Ali tokic napise jednu cijenu i kad dodjes druga. Radije bih kupio u Berenu exide jer su friski itd.

Daj poslikaj brojeve na novom aku one ustancane da vidimo koliko je stajao na polici..

Necu slikati da ne bi još ispalo da je stajao 3 god na polici, radije cu živjeti u neznanju?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daj slikaj jer zanima i mene, trebam uskoro i ja exide premium EA530 ili EA612 za svoj meg benzinac..

5005c660cd34369f38ad955095636385.jpg

Ako ima 8 ok je..
I think it is the first two characters 3 for 2013 E for May

I just purchased a similar battery Exide EA770 (March 16) and it is 5MD16B3 - 5M at the start so mine is made in Dec 2015.

Coding would be:

Year

0= 2010

1=2011

2=2012

3=2013

4=2014

5=2015

6=2016 etc

Month

A=Jan

B=Feb

C=Mar

D=Apr

E=May

F=Jun

G=Jul

H=Aug

I=Sep

J=Oct

K=Nov

M=DEC (L is not used to avoid confusion with the I)

Link to comment
Share on other sites

On 15. 07. 2019. at 20:18, shorva said:

Pozdrav,

izgleda da je riknula baterija.

imam Megane III (2014 g) GT grandtour 1.5 dci, sa opcijom start-stop

zvao sam ovlastenog servisa, novi +zamjena -1700 kn ?‍♂️

Nekako mi se to puno čini, što mislite da idem u Tokića, kupim bateriju i sam je promjenim, ili da idem u ovlastenog?

8FAED87A-D712-4A74-A6C5-B76CBDE822D8.jpeg

 

Malo mi je čudno da je u tom autu tvornički bio EFB.

Npr, kod mene je u 2g starijem autu s istim motorom i S&S došao Varta AGM.

Ili je to renault počeo stavljati jeftinije aku u novije aute?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad se poveca jedna od njegovih slika dobis ovo, ako je to to, neznam jer se dobro vidi:

 

 

image.png

Edited by Fernand
Link to comment
Share on other sites

Btw kakvi su to EFB start stop akumulatori?

 

ad07d2b46f7248818e51925333c996a2.jpg

Jeftinija verzija AGM-a, nesto izmedu AGM-a i obicnog akumulatora, samo naravno prilagoden za S/S...

 

Sukus price je, ako auto ima samo S/S onda moze biti i EFB i AGM, ali ako uz S/S ima neki tip regeneracije energije, tj. Da pri kocenju puni akumulator itd..., onda mora biti AGM...

 

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad se poveca jedna od njegovih slika dobis ovo, ako je to to, neznam jer se dobro vidi:
 
 
image.thumb.png.06b291d101bb2ac670f0d2eafbb379be.png
11. 2018. Ok je pol godine je stajao..
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, shorva said:

To je istina, preko tel. su mi rekli da je cijena 1080kn, kad sam dosao kod njih 1200kn..

nisam mogao u berenu jer sam u šibeniku, a tu nemaju dućan.

ja sam zadovoljan, bez problema je sve prošlo, i valjda sam miran barem 2.god

Imao sam još jednu opciju, za istu cijenu (1200kn) u Metalia Auto, oni od AGM-a drže samo Duracell.

malo sam bio skeptičan, duracell mi je vise za baterije u daljinskom, ima li ko iskustva s njima?

 

Necu slikati da ne bi još ispalo da je stajao 3 god na polici, radije cu živjeti u neznanju?

Nisi triba kupovat agm, ako ti je u autu bila original efb baterija. Al svakako super si napravio, agm je definitivno bolji nego efb.

9 hours ago, Ivan1902 said:

Jeftinija verzija AGM-a, nesto izmedu AGM-a i obicnog akumulatora, samo naravno prilagoden za S/S...

 

Sukus price je, ako auto ima samo S/S onda moze biti i EFB i AGM, ali ako uz S/S ima neki tip regeneracije energije, tj. Da pri kocenju puni akumulator itd..., onda mora biti AGM...

 

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

 

 

 

EFB - Enhanced flooded battery

Kako i naziv kaže, to je klasični akumulator s elektrolitom, ali s pojačanim separatorima i posebnim premazom na rešetkama (Exide koristi aditive na bazi ugljika) kako bi akumulator mogao dati extremno veliki broj startanja. EFB ima 3x više ciklusa od klasičnih aku. Npr Yuasa svoje EFB akumulatore deklarira za 270.000 startanja. Za Exide ne znam taj podatak

Link to comment
Share on other sites

Slažem se, nisam ni išao za tim podatkom na starom, da sam vidio išao bih sa EFB-om

ovako mi ostaje radost da sam uštedio 600kn u odnosu na ovlašteni servis (i pitanje je koji bi oni ugradili, vrlo vjerovatno EFB)

I eto, valjda sam pomogao nekom od vas kad se nadjete u istoj situaciji, da nema straha oko razno-raznih lampica i koda od radija, sve radi iako nisam spajao nikakvi eksterni napon

i još me, pametno moje auto, nakon što sam ga prvi put upalio nakon zamjene, pitao preko poruke na putnom računalu, da li sam zamjenio novu bateriju, na što sam mu potvrdno odgovorio a on meni pokazao OK??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Izgleda da je i nama otisao aku, auto ni da zavergla, sat se resetira (--:--), ima nekih 86k km i 5 god i jos je original unutra. Koliko vidim identican je ovom s pocetka posta (EFB, 70Ah, 720A). Pitanje da li da uzmem opet EFB ili je AGM bolji? StartStop gasimo u 99% slucajeva.

Cijena ovog EFB Berena mi se jako svidja a inace imam OK iskustva s njima tako da bi mozda isao na to ako su iskustva pozitivna?

 

Link to comment
Share on other sites

Da odgovorim sam sebi :D

Rijeseno sve u Berenu za 630kn, covjek ekstra simpatican, odmah nam zamijenio i vozi dalje! Ovo nam je vec 3ci aku kupljen kod njih i definitivno preporuka!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.