Jump to content

Ne radi sam, kupuj gotovo


frenchkey

Recommended Posts

Uradi sam topic zadnji put bio aktivan 2010. Koji smo gotovani i carevi potrošačkog društva, samo se novo kupuje, staro baca, pa mi smo postali truli zapad.

 

Evo par ideja koje sam pronašao a lagane su za ostvariti:

 

indikator potrošenosti tekućine brisača

http://megane2.ru/forum/threads/signalizator-nalichija-zhidkosti-v-bachke-omyvajki.14032/

 

komfort žmigavci naknadna ugradnja

https://www.hackster.io/news/add-comfort-blinkers-to-your-old-ride-with-this-simple-hack-7567f0fda9cc

 

ugradnja bixenon projektora megane 2 phase 2 bez rezanja ili otvaranja fara

http://megane2.ru/forum/threads/ustanovka-biksenonovyx-linz-2-5-sigma-g5-mini-h1-bez-razbora-rezki-fary.25364/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sta se cudis. Auti su moderniji i lagano nemas sta cackat po njima. Ne pomaze ni generacija koja je za krasan k.. kad se radi o uradi sam metodama. Problem je otic i u servis bez necije asistencije da tamo nesto zine kamoli nesto sam napravit.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Evo primjera. Prije koji mjesec sam mijenjao onaj limiter na vratima vozačevim -škljocao. Istražio po netu i forumima, i opći konsenzus je da se ne isplati zamjena, već da je idealno rješenje odnit tokaru da napravi nove valjčiće. Super, ali - treba je skinut, rastavit, odnit kod tokara, čekat da on to rješi i ponovo je sklopit nazad. Ne računajući samo vrijeme, druga loša stvar je - nema je na vratima za to vrijeme: vrlo lako se može dogodit da vrata kliznu iz ruke i da ih udubimo, također i tuđa se mogu nać na putu i eto ti 2x štete.

Tako da sam na kraju naručio sa Silux-a za 87,50 kn, besplatna dostava kupon imao od prije. Isto ima plastične valjke ko i originalna. Kad počne škljocat - tada će me motivirat da ovu staru rastavim i obnovim - tada će bit uvjet da se vrata mogu normalno koristit zadovoljen.

Dosta raznih stvari radim sam, ali nekada je najrazumnija opcija novo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da se razumimo, nije to nikakav original već "polcar", iako vizualnim pregledom nisam moga nać zamjerku. Malo metala, plastičnih valjačića, jedna ili dvi opruge nisam siguran, ne vidim prostora za neki veći fail od strane proizvođača. 

 

Pazi ovo...

Dakle ovo je iz moje narudžbe, još je tu bilo nešto za moj stari auto i ovaj graničnik, cijena kako vidite doli 87.50.

image.thumb.png.50e7c2880f616e71eccda45226a75445.png

 

A vidi sad cijene.

image.thumb.png.224134924e97433023ec8feafa9859af.png

Link to comment
Share on other sites

Popravi svoj stari sto prije.
Ne moras u tokara. Kupi siroku vodilicu za rolete u Pevexu za 10kn i valjcice samo skratis pilom za željezo, ostale dimenzije pašu.
Taj Polcar se hoce izvitoperiti u metalnom dijelu.
I bitno je podmazati samo osovinu za valjcic, nikako mazati sam valjcic izvana.

18347932772a586f326691f724942f54.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

a i današnji auti su složeni tako da nekad (francuzi pogotovo) moraš skinut hrpu stvari i  rastavit štošta da bi došao do nečeg što bi ti sam popravljao, da bi taj popravat toga na kraju bio prekompliciran i u tom vremenu zaboravio kako šta ide natrag .

eto recimo pročišćavanje kanal za odvodnju kišnice. imao sam to u planu zbog sigurnosnih razloga i kad sam pročitao šta sve treba odustao sam.  a kamoli minjenjat killer. na fabiji se taj killer promjeni za 10 minuta na parkingu trg. centra. ovdje kod scenica i dečki u servisu imaju šta radit i trebaju pomoć treće ruke.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Na ovoj stranici sam na preporuku Mate73 kupio modul za dnevna svjetla i besprijekorno radi već godinama, za razliku od sličnih sa Alija (2 bacio nakon mjesec dana).

Sad sam vidio da imaju u ponudi i uređaj za confort mode žmigavaca, a to mi baš fali u Scenicu

 

https://lepard.eu/modul-komfortowych-kierunkowskazow/

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, frenchkey said:

Na ovoj stranici sam na preporuku Mate73 kupio modul za dnevna svjetla i besprijekorno radi već godinama, za razliku od sličnih sa Alija (2 bacio nakon mjesec dana).

Sad sam vidio da imaju u ponudi i uređaj za confort mode žmigavaca, a to mi baš fali u Scenicu

 

https://lepard.eu/modul-komfortowych-kierunkowskazow/

također kupio lepard..bio na meganu a sad je i na laguni

Link to comment
Share on other sites

Kako sam nedavno nezgodno udrio zeca, osim donjeg grill-a pukao mi je i prednji desni led DRL. Odnosno, izvana je izgledalo kao da je prozirna plastika ispala iz kakvih kopči, što ipak nije bio slučaj - kad sam skinuo otpala je skroz, jer je zaljepljena - kombinacija udarca + starosti ju je razdvojila, također jedan ćošak je otkinulo sa nje.

 

Nije mi se dalo samom skidat cijeli branik, već sam išao slično ako i ekipa u ovom videu, no ja sam skinuo onaj poklopac ispod blatobrana koji se drži za branik sa dvije vide (ključ 7 čini mi se) i ostalo sa velikim plastičnim čepovima koji se vrlo lako skinu: (jel ovo neka ekipa sa foruma ??)

 

 

Par slika..

 

Ovako izgleda kad skinete poklopac, odvojite branik samo malo u ćošku. Također bocu nije potrebno odspajat cijevčice sa nje, ja sam ju vezicom zakačio za oprugu.

436580458_Snimkazaslona2021-09-21214417.thumb.png.8288d589b9da0519c6bee460fc518cd8.png

 

Tamo gdje je plava točka i konektor uključen, tu je LED DRL. Tri vide ga drže (zelene ikonice na slici). Ključ 7 također.

Meni osobno ovako sa skidanjem unutarnje oplate puno jednostavnije / komodnije nego provlačenje pokraj nje i rad naslijepo.

led_daytime_bolts_connector.thumb.png.47e44f82eed17b543a1e12d22abe494e.png

 

Evo malo još..

LED DRL "exploded view" 

led_daytime_exploded.thumb.jpg.3e07bbacb8aecf8dc0601880f6a560a7.jpg

 

Zoom na pločicu (nemam bolju sliku ovo sam iz neuspjelog videa otkinuo).

1860661380_Screenshot_2021-09-21-22-49-55-579_org.videolan_vlc1.thumb.jpg.db81b0c93355af094724def630c68f58.jpg

Link na proizvođača svjetla: 

https://www.cml-it.com/en

 

Svjetlo sam zaljepio slikonom i okolo još duct tape po rubu (ne vidi se), nek se nađe kao dodatno osigurnje.

Uglanom, ako ih budete trebali skidati, po meni jednostavnije skinut kotač i oplatu nego se gurat u uskom otvoru. Treba vam  5 minuta više kod demontaže i kod montaže. 

Također, na prvoj slici se nazire i filter goriva, ako se ne varam i do njega se dolazi "istim putem".

led_daytime_bolts_connector.png

Edited by Domagoj84
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 08. 09. 2021. at 22:39, Lowlife said:

Sta se cudis. Auti su moderniji i lagano nemas sta cackat po njima. Ne pomaze ni generacija koja je za krasan k.. kad se radi o uradi sam metodama. Problem je otic i u servis bez necije asistencije da tamo nesto zine kamoli nesto sam napravit.

Nhf ali smo ih mi naucili / ih ucimo (tj ne ucimo)

Link to comment
Share on other sites

Tak su se naucili jer im se servira sve na pladnju, roditelji idu logikom, ne moras ti prolaziti ono sto sam ja prosao ali generalno mladi danas ne zbaju raditi rukama (po novome je to ispod časti ili sramota čak)
Da, treba vise ovakvih projekata jer ima ljudi koji ipak sami odrzavaju svoje aute. Izuzev elektronike, jos 50% auta se popravlja konvencionalno..

Neki ni ulje neznaju promjeniti.
Ma kakvo ulje, ni kotac skinuti i staviti drugi.

Link to comment
Share on other sites

Nakon drugog sv. rata Europa je bila porušena i siromašna. Japan također. Prirodnih resursa je bilo malo, tvornice uništene i devastirane, a trebalo je strojeva i prijevoza svega pa i ljudi. Radili su se mali auti koji su jednostavni, ekonomični i koji se lako održavaju. Poticalo se "uradi sam" da se izbjegnu nepotrebni troškovi jer se kapital usmjeravao u obnovu i industrijalizaciju. Nije baš bilo servisa automobila u svakom kutu zemlje pa je dio populacije bio osuđen na "uradi-sam" i to ne samo za aute.

U americi je bilo suprotno. Pobjednici rata po kojima nisu padale bombe su htjeli raskoš i blagostanje (jer su oni kao pobjednici rata to zaslužili) pa su se vozili auti od šest metara sa motorima od sedam litara npr.   Nakon prve naftne krize takvo razmetanje im se počelo obijati o glavu. Dok su se ameri razmetali, Europa i Japan su usavršavali efikasne motore i optimalni dizajn auta. Ostalo je povijest.

Prošlo je 70 godina od drugog rata. Europa je odavno obnovljena i razvijena, a sada se već preklapaju treća i četvrta generacija od drugog rata koje su odgojene Hollywoodom koje detalji o autima uopće ne zanimaju nego gadgeti, RGB, veličina i količina ekrana u unutrašnjosti auta, te da po mogućnosti auto vozi sam dok oni tipkaju na mobitel. Za njih se rade moderni auti.

Edited by Med0
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tako ti je to @Med0, Milenijska generacija će tipkat i vozit se, a mi matori se vozimo i tipkamo😂😂

Edited by fabi
  • Haha 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Primjer kolege s kojim sam radio, malo mlađi od mene. Vozio je 7-8 godina star auto. Jedan dan idemo zajedno s parkinga u zgradu i kaže on meni kako mu je jučer zezalo zaključavanje auta. Kažem ja njemu da to ne bi trebalo biti skupo za riješiti, a on meni "ma uzet ću novi auto, ovaj očito više nije dobar".

Radili smo u firmi koja prodaje i održava aute. Mehaničari, električari, limari, lakireri i ostala ekipa su jedni od najboljih u Lijepoj našoj i kolege su nam. Svako malo smo na puš-pauzi s njima. Riješe mu to bez problema pogotovo ako je to poznati problem.

Ali ne. Novi auto....

2dcb329c4bb8abdd737f2bc3fdd79fb0.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Med0 said:

Svako malo smo na puš-pauzi

A zato ti ne voziš skupi auto 

Potroši sve pare na cigare

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Med0 said:

Primjer kolege s kojim sam radio, malo mlađi od mene. Vozio je 7-8 godina star auto. Jedan dan idemo zajedno s parkinga u zgradu i kaže on meni kako mu je jučer zezalo zaključavanje auta. Kažem ja njemu da to ne bi trebalo biti skupo za riješiti, a on meni "ma uzet ću novi auto, ovaj očito više nije dobar".

Radili smo u firmi koja prodaje i održava aute. Mehaničari, električari, limari, lakireri i ostala ekipa su jedni od najboljih u Lijepoj našoj i kolege su nam. Svako malo smo na puš-pauzi s njima. Riješe mu to bez problema pogotovo ako je to poznati problem.

Ali ne. Novi auto....

hahaha

ko da ti zapinju vrata od balkona u stanu, a ne, kupujem novi stan

ljudi su postali totalni retardi, ne znaju zamijeniti led plafonjeru, promijeniti one mrežice na pipama doma, bome neki ni jaja ispeč

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AllesGut said:

 promijeniti one mrežice na pipama

Ti mjenjaš  te mrežice.?......ja ih u kvasinu stavim i sutra su opet dobre.:bigl:

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Mogu ih staviti ne znam gdje kad su pune pijeska.
Moram rastaviti svaki sloj mrežice i očistiti.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.