Jump to content

Megane 2 ph2 - slabo kratko svijetlo


dom

Recommended Posts

1 hour ago, frenchkey said:

potrajat će 3,4 godine, ali nemoj stavljati no name halogenke

Narucio sam Valeo farove, nadam da ces bar godinu vise potrajat, 350 eura obadva, mislim da je to oke.

A zarulje sam uvijek bosch uzimao, jedanput mozda samo neke talijanske zaboravio sam kojeg proizvodjaca

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Valeo i Hella bi trebali biti dobri.

Depo i TYC prema mom iskustvu su loše zamjene. 

Link to comment
Share on other sites

Ja bih u te lece stavio led h7, barem nece spaliti ogledalo

Link to comment
Share on other sites

nemoze led u lece i da pravilno svijetli... stavio sma vam slike kako se obrazuje snop u leci... https://www.renault-klub.hr/forum/index.php?/topic/59376-preporuku-za-h7-led-zarulje-i-savjet-oko-popravka-leda-u-faru/&do=findComment&comment=10346434

i ponovicu, za meg 2 je depo far TOP kvalitete...

ako hoces bolje svjetlo, uzmi d2s philips i upasi ljepo. montiraj perace farova (makar samo vizualno, ne i funkcionalno) i rjesio si se 90% sumnje.. ako uklonis i kotacic visine fara iz enterijera vecina nece ni gledat dalje... 

Link to comment
Share on other sites

On 06. 05. 2023. at 22:24, frenchkey said:

Ja bih u te lece stavio led h7, barem nece spaliti ogledalo

Iz prve ruke potvrđujem da Scenic II sa Hella lećama i H7 LED žaruljama pristojno svijetli (bolje nego sa istom halogenom žaruljom). Skinuo sam na izgled nove Depo farove i reparirao stare OEM Hella. Razlika nebo i zemlja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bez uvrede, ali :

image.png.e17309778f18755360751f20ae85dd14.png

mozes samo i s LED, lako se vidi jel dobro ili ne i bez usporedbe..

 

vecina ne zna sta je dobro, nego "vidi vise svijetli (citaj blijesti)"...

led prosto ne moze zadrzat tvornicku sirinu i imat dovoljan intenzitet u daljinu i vice versa... 

 

u reflektorima led u 99% slucajeva moze dati mnogo vise svjetlosti od halogene ali i dalje ne moze biti ok jer previse curi tamo gde ne treba, u projektoru apsolutno ne moze.. nisam video jos ni jedan primjer gde je to izgledalo kudikamo ok... 

Link to comment
Share on other sites

Bome da, decki vele " a led je dobar, gruni ga samo u far bit ce to ok" a onda po mraku kao da je potjera neka to izgleda , svjetla na sve strane samo ne tam di treba.

Vozio sam jedno vrijeme m2 di je netko bubno led neki cak bolji, cini mi se da je nekakvo hladenje imao il nesto, ovak izdaleka je izgledalo ok al u stvarnosti to je tuklo ko u Bahmutu

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

da se razumijemo, ja imam LED.. 

imam ih u Dugima i maglenkama..  tamo LED jako ljepo radi, ali mi ne pada na pamet da to bude ukljuceno nekome u susret.. maglenke koristim samo po magli i one su konstrukcijom jako sirokog snopa i ne smetaju danju i bez magle.. nocu su previse naravno...

Naravno pricamo o kvalitetnim LED zaruljama.. i poboljsanje je doslovce 100% tj duplo vise svjetla tamo gde treba, ali i gde ne treba!  (mjereno)... ali to u kratkome ne moze.... tamo gde treba fali, a gde ne treba ima mnogo vise viska...

za motore mi je ok i stava sam da ljudi motore kasno primjete ili ne primjete, i tu tolerisem bljestavilo.. i onako u vecini slucajeva ga brzo vise ne gledam.. nece mi se vozit u guzici sl 20km..

 

Link to comment
Share on other sites

@x3m zasto bi to stavljao ? 

evo s stranice proizvodjaca.

image.thumb.png.5843c28bf3aa4d5e2469cf963cd3a913.png

halogen se smatra upgrade-om u odnosu na LED

ujedno, po specifikaciji je bijesnih 1500lumena

image.thumb.png.92e49776da5587ee961e7c990b43abde.png

https://www.osram.com/ecat/NIGHT BREAKER H7-LED PRO-LED lamps (street-legal)-Car lighting-Automotive/com/en/GPS01_3434533/ZMP_4062291/#tools

 

vs halogeno

https://www.osram.com/ecat/NIGHT BREAKER LASER-HALOGEN headlight lamps-Car lighting-Automotive/com/en/GPS01_3043435/ZMP_4057697/

image.png.dae0481d7f5b521d0d96fbc5152d353d.png

 

znaci poboljsanje = 0 a prakticno smanjenje jer je bjelicasta svjetlost losija, manje boje ima u sebi itd itd.. 

 

(xenon oem obican 3200, upgrade je 3400 lumena)

 

Osram je ispunio trzisnu rupu legalnih ledica, jer "led bolje vise" 6000K je vise bolje od 3400K,, bijelo je coool wau much fast auto :D

u praksi je po svim aspektima drugim losije, samo je bjelje. ljudi ce kupovat jer je LED i jer je legalan.. a zbog "buyers remorse" nece napisati da je losije jer rijetko tko ima tolko obraza da kaze da je nesto lose kupio ida to ne vrijedi .... 

Link to comment
Share on other sites

zato ja te osram ne bih ni stavio u far s lećama. Leća dosta priguši svjetlo, reflektorski far puno više daje, samo ako nije homologirana žarulja, a to su osram ili philips, curi na sve strane.

u leću bi stavio nekog od top Kineza po recenzijama, a na tehnički s halogenim. Leća fino odreže snop i nebi trebalo smetati, možda nekih gubitaka ima ispred i po širini, ali s tim se da živjeti

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pusti literaturu.

Ja ti kazem kako je u praksi i da je za moje oci, bolje.

photo-output.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

po ovome mi se jako cini da halogena zarulja nije bila pravilno montirana... ta zarisna tocka treba biti na liniji reza (delom odrezana).. a led uopste nema to izrazeno na liniji reza tako da fali svjetlosti... prema slici bih rekao da je zarulja vertikalno, tj da svetli bocno...  a upravo vertikalni deo svetljenja je zaduzen u leci da napravi intenzitet za u daljinu

image.thumb.png.2d67a1d4ceeb97e0aad3a14e601d9825.png

nije literatura @x3m nego praksa nakon par tisuca evra i 100+h potrosenih na bolest... 

27 minutes ago, frenchkey said:

..... Leća fino odreže snop i nebi trebalo smetati, možda nekih gubitaka ima ispred i po širini, ali s tim se da živjeti

neodreze ga pravilno. ujedno ili kompletno gubis sirinu (ako su diode postavljene gore - dole) ili kompletno gubis daljinu (ako su postavljene levo desno kao kod kolege gore) vidis da nema uopste "hot spot" a..

 

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako to izgleda po noci sa novim farovima i h7 halogenim zaruljama osram

 

20230508_205343.jpg

20230510_212250.jpg

Zasada sam zadovoljan u odnosu kako je bilo jer nisam ni vidio po noci vozit, ali da moze bolje to uvijek moze

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Da ne otvaram novu temu, imam sljedece pitanje.

Megane 2 phase 2 (2007 godina), farovi su sa lecom, da li u te farove ide xenon ili halogena H7 zarulja? Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Pise ti na plastkci od fara :) ili kad dignes haubu na rubu ili na samoj prozirnoj plastici.

(obe verzije su s lecom tako da je nemoguce znati bez barem slike)

Ujedno i paljenje je znatno drugcije xenon od halogenih. Xenon starta jako pa onda izgubi intenzitet i polako se pojaca, a halogen je tako kako je..

Ako ti je xenon far onda slabo svjetlo 99% nije posledica lose zarulje

Link to comment
Share on other sites

Hvala.

 

Dekodiranje oznaka na farovima.

https://www.hella.co.nz/en/about-us/technology/headlamps-and-inserts/decoding-the-combinations/

 

Oznaka na farovima, na mom Meg2.

02A 00HCRPL  011 20 E9 5562 5563

 

HCR:       Halogen main beam and dipped beam

PL: Plastic lense

E9      Spain

 

Znaci izgleda, da je halogena i kratka i duga zarulja.

Pitao sam zato jer se na desnom faru, zarulja zacrnila na vrhu i staklo otopilo djelomicno, iako je jos svjetlila ali slabo. Ta je vec mijenjana prije ~1 godinu, pa sam mislio da sam stavio halogenu umjesto xenon, jer halogene se puno vise griju, pa sam mislio da se zato istopila, jer se pregrijala.

Zamjenio sam zarulju, medjutim, iako svijetlost se vidi iza lece, skoro pa nista nema svijetlosti na zidu ispred vozila sa te desne strane, kao da svijetlost ne prolazi kroz lecu van.

Budem sutra provjerio lijevu/vozacevu zarulju (ta je jos dobra) kakav je model/tip, te za svaki slucaj, jos jednom probao desnu/suvozacku izvaditi i ponovno staviti, jer mozda postoji mogucnost da je nisam dobro stavio, malo je bedasto, samo se ugura u leziste, nema nikakve kopce da drzi zarulju.

 

Dignem na dizalicu tu stranu na kojoj radim, tako mi je najlakse, da mi kotac ne smeta, dok pristupam zarulji od kratkog svjetla, iznutra kroz poklopac na plasticnoj zastiti iznad/okolo kotaca.

Edited by zveroboy
Link to comment
Share on other sites

Vjerojatno nisi dobro montirao zarulju. Montiranje je jako lose rjeseno. 

Ova sta se otopila je zbog otisaka prstiju i jer je kinez.. 

Ali baci sliku fara pa mogu i potvrditi dal je mozda sama leca (unutarnji reflektivni dio) stradao (staklo izgleda tada izuzetno prasnjavo) te projekcija svjetla na zidu kompletno fali sredisnju jacinu. 

Link to comment
Share on other sites

 

Tu se zapravo vidi kako se skida/stavlja zarulja za kratko svjetlo na meg2, i sto je jos bitnije polozaj u kojem zarulja treba biti, tj kako mora biti okrenuta, i koji bocni napinjaci moraju kliknuti da bi zarulja zapravo sjela u leziste ispravno. Ovaj na videu je pametan, pa je snimio sa mobitelom unutra, kad vec nije mogao glavu unutra ugurat, meni to nije palo na pamet.

Na videu dolje se vidi kako izgleda kada izgori/propadne reflektirajuci kromirani (chrome) sloj na plasticnoj casi od reflektora, koji zapravo reflektira svijetlost od zarulje na plasticnu lecu i dalje van u okolinu.

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Samo mala ispravka. Reflektirajuci sloj u svi fsrovima je vec decenijama aluminij a ne chrome... Chrome reflektira manje od pola...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zveroboy said:

 

Tu se zapravo vidi kako se skida/stavlja zarulja za kratko svjetlo na meg2, i sto je jos bitnije polozaj u kojem zarulja treba biti, tj kako mora biti okrenuta, i koji bocni napinjaci moraju kliknuti da bi zarulja zapravo sjela u leziste ispravno. Ovaj na videu je pametan, pa je snimio sa mobitelom unutra, kad vec nije mogao glavu unutra ugurat, meni to nije palo na pamet.

Na videu dolje se vidi kako izgleda kada izgori/propadne reflektirajuci kromirani (chrome) sloj na plasticnoj casi od reflektora, koji zapravo reflektira svijetlost od zarulje na plasticnu lecu i dalje van u okolinu.

 

zar nije mogao od limenke piva staviti glatki aluminij, a ne ovaj rebrasti?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mozda je anti-alkoholicar, pa se nije susretao sa tim limenkama. :zubo:

Taj reflektirajuci sloj je koliko sam shvatio izvadio iz halogenog reflektora, tako da je barem siguran da ce podnesti temperaturu koju halogena zarulja generira.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

meni ono izgleda ko podnica u autobusu

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

res_02de1b8ecb072da052360f2d8667dbbe.jpg

Takva je struktura tog reflektirajuceg sloja u halogenim reflektorima.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.