Jump to content

Par pitanja prije odlaska na servis


pokra89

Recommended Posts

Ovako, nadam se da ovakvim naslovom ne krsim neka pravila, ali u pitanju je nekoliko stvari pa mi je glupo za svaku otvarati temu. Idemo redom:

1. kada prijedem preko imalo vece rupe ili neravnine lijevim prednjim tockom, cuje se nesto kao da udara zeljezo od zeljezo, imam osjecaj da su sarafi skroz odvijeni i da ce poispadat, a provjerio sam i sve je ok. Prosle godine kada sam bio na velikom servisu, promijenjena je desna (?!) krajnica, lijeva ne. Pa me zanima jel to ima veze s krajnicom, sa sponom, s amortizerom ili necim stotim?

 

2. Kod polazenja, znaci kada auto krece, ili kad se salta u vecu brzinu ali pri manjim obrtajima, cuje s desne zadnje strane neko klapanje nalik na auspuh kao da od nesto udara, ali je auspuh na lijevoj strani, tj njegov zavrsetak, pa me zanima jel moze biti auspuh, posto ne znam tocno kojim dijelom auta on prolazi.

 

3. Sve isto kao i pod brojem 2, ali ovoga puta je rijec NAJVJERNOJATNIJE od motorica u vratima, bar je to neki moj osjecaj. Znaci cuje se zujanje i brujanje sekudnu dvije, zbog cega?

 

4. Ima li tko preporuciti dobrog majstora koji je s podrucja splita i/ili juznije, moze i hercegovina, da je voljan igrati se s anlaserom/alanserom ili kako god, jer je ocito da ne budi kako treba, svako mi je upaljena lampica od akumulatora, a zadnji akumulator je trajao cijelu godinu dana.  A bojim se da ce ovaj i krace.

 

5. Kada otvorim vozaceva vrata, vecinom ne svijetli ona sijalica na vratima, a tada ne radi ni memorija siceva, niti na displeju navigacije prikazuje da su vrata otvorena. Sto bi to moglo biti, i kako rijesiti. 

6. Vidim da mi zadnjih nekoliko dana ne rade niti svjetla u kabini na krovu, ni prednje ni zadnje, bez obzira koja vrata otvorio. Jel stvar u svjecicama ili? Postoje li uopce svjecice samo za kabinsko svjetlo? Btw. svjetla koja se nalaze ispod siceva i instrument table, i dalje uredno rade...

 

7. Prilikom zaključavanja i odključavanja umjesto poznatog zvuka klik pojavljuje se neki tupi i dugački zvuk kao da nesto zapinje. Sto je, pak, sad to?

Hvala puno svima na pomoci

Edited by pokra89
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pokra89

    26

  • DraganST

    7

  • petak

    6

  • usrmaatre

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo ja ću probati za stavke 4., 5. i 6.

 

4. To šta ti svijetli lampica akumulatora na tabli nema nikakve veze niti sa alnaserom niti sa akumulatorom. Lampica označava slabo punjenje alternatora. Problem je u njemu. Najvjerojatnije mu treba zanjeniti četkice.

 

5. i 6. Uzrok su te žarulje u vratima. Već je o tome pisano na više mjesta. Da skratim, moraš ih sve zamjeniti sa LED-icama i onda će sve biti OK. Dok ne nabaviš LED žaruljice izvadi sve te žaruljice u vratima i sve će ti raditi kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Evo ja ću probati za stavke 4., 5. i 6.

 

4. To šta ti svijetli lampica akumulatora na tabli nema nikakve veze niti sa alnaserom niti sa akumulatorom. Lampica označava slabo punjenje alternatora. Problem je u njemu. Najvjerojatnije mu treba zanjeniti četkice.

 

5. i 6. Uzrok su te žarulje u vratima. Već je o tome pisano na više mjesta. Da skratim, moraš ih sve zamjeniti sa LED-icama i onda će sve biti OK. Dok ne nabaviš LED žaruljice izvadi sve te žaruljice u vratima i sve će ti raditi kako treba.

da, to pod 4. mi je i ranije receno, da je stvar u cetkicama, ali NITKO ne zeli promijeniti cetkice na laguni. Jel zna itko majstora koji je to voljan uciniti? ovi iz ovlastenog kazu da dijagnostika kaze da je sve ok i da nema potrebe za mijenjanjem, a ovaj lokalni ne zeli ni cuti za lagunu...

 

aj molim te ako imas kakav link od tog kako se mijenja, jel se mora cijela obloga i tapacirung skidati ili? hvala puno na odgovorima

Link to comment
Share on other sites

1. Vjerojatno je spona volana otišla ili kugla koja. 

2. ako je auspuh u pitanju onda je to lako provjeriti. Uhvati cijev ispuha rukom i probaj ju pomicati lijevo-desno, gori-doli. Ako su nosači otišli oda će ti auspuh uslijed tog cimanja negdje udariti

3. nemam pojma

4. neznam

5. Vjerojatno (odnosno skoro sam 100% siguran) da ti je otišao prekidač u vozačevoj bravi koji detektira otvorena vrata i pali sve ove funkcije

6. Vjerojatno su osidirali kontakti na žaruljicama od vratiju. očistiti kontakte ili staviti LED lampe. Na taj način su drugi kolege vlasnici laguna riješavali problem. 

    Osvijetljenje u stropu ti vjerojatno ne radi jer su oslabili kontakti koji drže žarulje. Probaj malo kontakte iskriviti ili očistiti kontakt sprejem.

    A možda je povezano i sa brojem 5.

7. Da li su vrata stvarno zaključana (probaj povući za ručku i otvoriti ih) kad ih zaključaš na daljinski. Vjerojatno ti je puknula polugica za zaključavanje/otključavanje koja se nalazi u samoj bravi

    Evo mojeg postupka popravka 

Link to comment
Share on other sites

Mali update za točku 6.

 

Pod izrazom "svječice" pretpostavljam da si mislio na osigurač. Postoji osigurač koji je samo za stropna svjetla. F5 od 15A i simbol mu je kao na slici u prilogu. Provjeri ga.

 

post-14075-0-75989600-1412166952_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

aj molim te ako imas kakav link od tog kako se mijenja, jel se mora cijela obloga i tapacirung skidati ili? hvala puno na odgovorima

 

Ma nemoraš oblogu vrata skidati za izvaditi žaruljice u vratima. Skini im plastiku i odma dođeš do žaruljica.

Link to comment
Share on other sites

@petak, glede tocke 7, da, vrata su zakljucana, sve je ok, samo sto je zvuk taj cudni, a ne onaj klik koji je donedavno bio.

 

Tocku 5 mogu križati, izvadio sijalicu iz vrata koja radi svaki deseti put, i sad je sve ok, radi i memorija sica a i prikazuje na displayu, to smo rijesili, hvala vam.

 

Točka 6 (osvijetljenje kabine), ipak nije povezana s tockom 5, kako je mislio DraganST, a i ja sam, otvorio sam obje ove kutijice, izvadio zaruljice, ocistio kontakte, vratio, ali nista (slika 1). Nije ni do osiguraca, jer sam mijenjao i stavljao na druga mjesta, tamo rade. jedino da su istodobno riknule obe zarulje, al cisto sumnjam, ne mogu vidjeti dobro jer nije prozirno staklo, al ovako koliko vidim, niti su spojene.

 

Glede auspuha, malo udara u onu gornju neku alu zastitu kad ga ljuljam, ali mi nekako u voznji to puno jace zveci. Cudni su mi ovi nosaci, kao da ce svakog trena puknuti, pogotovo desni. Jel normalno da su ovakvi? I jel auspuh visi o ove dvije gume samo (slika 2) ili 

 

Jos jednom hvala svima, jos malo pa cu sve rijesiti bez odlaska majstoru.

 

Btw, di imaju kupiti te ledice o kojima pricate? Sorry na glupom pitanju

 
 
 
slika 1   th_159109491_20141001150358_122_477lo.jp slika 2th_158931680_20141001150204_122_593lo.jp
Edited by pokra89
Link to comment
Share on other sites

nosač je okej koliko vidim...

a pod broj 1.  ležaj amortizera ti je otišao izgleda...    to baš onak ružno metalno udari

Link to comment
Share on other sites

Onda ti vjerojatno zupčanik nije puknuo,ali je na dobrom putu.

Meni je brava još nekih mjesec dana zaključavala vrata, a onda je prestala.

Link to comment
Share on other sites

Par pitanja/sugestija:

 

1. Da li ti rade ta svjetla sa strane za čitanje (vozačko i suvozačko)?

2. Da li možeš ručno upaliti centralno svjetlo? Zavrti malo to kolo za dimanje. Možda ti je na minimumu pa zato ne svijetle centralna svjetla naprijed i nazad.

3. Trebao bi odspojiti konektor i onda instrumentom provjeriti da li imaš 12V kada otvoriš vrata na pinu br.5 (crvena žica).

 

Ako imaš 12V, a centralno svjetlo ne radi onda ti je izgorila žaruljica ili ti je izgorio dimer (potenciometar). Prije bi tipovao na dimer pošto ti neradi ni stražnje stropno svjetlo. Oba se napajaju preko tog dimera.

Edited by DraganST
Link to comment
Share on other sites

1. i 2. Da, rade sva cetiri ostala svjetla, samo ovo centralo i naprijed i nazad ne. Ni kad vrata otvoris niti kad ga rucno na prekidac palim.

3.  to je vec kompliciranije nesto. jel se taj dimer moze promijeniti? 

usput, led diode koje ste rekli u vrata da stavim, jel mogu smd t5? ima jos t8, t10, pa ne znam koje je najbolje.

Edited by pokra89
Link to comment
Share on other sites

3. Ovo je važno da prvo napraviš da se vidi da li uopće imaš napona na centralnim žaruljama. Dimer (potenciometar) je taj crni krug na tvojoj slici i okreću ga zupčanici kada vrtiš to kolo.

Ako imaš 12V onda taj dimer možeš i baypasirati tako da kratko spojiš pinove 3 i 5 i onda će ti svjetla raditi, ali uvijek sa najjačim intenzitetom.

 

LED-ice su ti ili T5 ili T10 (nemožeš stavit bilo koje jer im je to oznaka kučišta). Potvrdit će ti netko ko ima Lagunu koje su točno u pitanju..

Edited by DraganST
Link to comment
Share on other sites

T10 za vrata u Laguni. Meni se centralno svijetlo nije palilo kad su se vrata otvorila dok nisam stavio LED-ice. Provjeri, otvori vrata i izvadi žarulju iz vrata, svjetlo u kabini trebalo bi se upaliti i indikator da su vrata otvorena.

Link to comment
Share on other sites

a jel ti se palilo na prekidac ili nije nikako? jer meni sad nece ni ovako ni onako...

Link to comment
Share on other sites

Evo danas mi je zadnje svjetlo radilo kad sam otvorio vrata, al kad sam ga kasnije pokušavao paliti, opet ništa. I sad opet kad otvaram vrata, nista. Hm...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo samo da vam se javim i zahvalim, promijenio sam zarulje od vrata i centralne (prednju i zadnju) u led i sad sve ekstra radi (slika 1). Ono sto me sad zanima je koje se ledice (kako se sluzbeno zovu) stavljaju u ova dva (vozacevo i suvozacevo-slika 2) svjetla sa strane na krovu, kao i koje ledice mogu staviti ispod sjedista? glupo mi da mi je negdje plavobijelo a negdje zuto svjetlo

 
slika 1 th_330237492_3_122_1186lo.jpg
 
slika 2     th_302369199_1_122_191lo.jpg
 
     
Link to comment
Share on other sites

ma znam, njih sam promijenio. zanimaju me ovi krovni sa strane, za citanje ovi. al nasao sam da su ba9s

Link to comment
Share on other sites

ja sam za čitanje ostavio žute,jer ih palim svake prijestupne,a i žuta je bolja kad nešto čitaš za razliku od plave/bijele.

Link to comment
Share on other sites

Gledaj u specifikaciji LED-ice koja je temperatura boje (izražena u Kelvinima) i onda ćeš znat kako svijetli. Evo ti za orjentaciju:

 

post-14075-0-53894200-1413356616_thumb.j

Link to comment
Share on other sites




×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.