Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Sava zimska je shebana ako se pregrije, nakom toga postaje jako "skliska".. Sta bi znacilo ne vozit je ljeti nego na vrijeme izmjeniti... Nije jedina guma koja pati od toga.

Link to comment
Share on other sites

Zašto je nemoguće naći zimsku gumu sa zaštitnim rubom u dimenziji 205/55/16? Goodyear, Continental, Michelin nema nitko živ, a pitao sam na desetak mjesta, uključujući sve veće i manje meni poznate vulkanizere i trgovce.

Samo jedni su mi ponudli Dunlop Winter Sport 4D i to je to. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, borny said:

Zašto je nemoguće naći zimsku gumu sa zaštitnim rubom u dimenziji 205/55/16? Goodyear, Continental, Michelin nema nitko živ, a pitao sam na desetak mjesta, uključujući sve veće i manje meni poznate vulkanizere i trgovce.

Samo jedni su mi ponudli Dunlop Winter Sport 4D i to je to. 

To ti je uglavnom za premium niskoprofilne gume. Recimo ja za sebe gledam 225/40/18 i svaka marka ih ima...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

kao sta su vec rekli, sama guma svojim sirokim (balon) profilom stiti felgu. niskoprofilne gume su uglavnom montirane na pre siroke felne, i onda felga viri van gume. 

Link to comment
Share on other sites

Što će reći, zaje*o sam se sa dimenzijom zimskog seta :laugh:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa i nisi, ta dimenzija je dosta povoljna a opet dobra za zimski set nije previše široka a imaš "mesa" i udobnosti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

205/55/16

Jel netko vozi ili je vozio neke midrange cjelogodišnje gume tipa nexen, hankook, kleber i slično? Zanima me iz prve ruke jeste zadovoljni nakon xx km.

Mislim uzet allseason jer su mi ljeto/zima kompleti sad 5. i 6. godina, i radim sve manje km kroz godinu. A cijene ovih premiuma su fino ošle gore. 

Link to comment
Share on other sites

U kojem podneblju živiš / ćeš ih koristiti?

Nije ista dimenzija, ali slična - 195/65/15.

Osobno sam imao Kleber cjelogodišnje, na snijegu/kiša/jesen/zima bile sasvim ok.

Preko ljeta užareni Dalmatinski asfalt i autoput ih ne bi uništio kao zimske, ali zato su dosta lošije bile po istom, dakle po suhom ljeti, kontrola proklizavanja u nižim brzina na svaki malo jači pritisak gasa, kočenje očito slabije.

To gore se odnosi na stari model Kleber Quadraxer 2. Samik izgledom šare, guma je jako podsjećala na tadašnji zimsku gumu od Klebera, jako puno lamelica.

Već par godina koliko znam u prodaji je Quadraxer 3, koji izgledom šare jako podsjeća na Michelin Crossclimate (ukratko šara na Q2 i Q3 velika razlika).

Edited by Domagoj84
Link to comment
Share on other sites

Sad sam ocu kupio Hankook 4s2/h750 u toj dimenziji, a na Capturu ju imamo u nešto većoj već pune tri godine i okej je. Dapače redovito je u vrhu all-season testova https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm

Ne možeš joj vaditi mast kao nekim dedicated ljetnima/zimskima, pogotovo u kombinaciji sa možda više okretnog momenta, ali uz umjerenu vožnju ide fino u svim uvjetima. Iz osobnog iskustva, od tih cjelogodišnjih očekujem da se možemo normalno vratiti doma ako nas zatekne snijeg u Bregani/Rudama/Negdje u krugu 5-6km od Samobora, što u potpunosti izvršavaju. Parkirati u duboki snijeg, isparkirati van, krenuti u breg, nema problema.

Link to comment
Share on other sites

Treba mi za cmaxa, Sisak i okolica, par puta godišnje jadran, jednom il dvaput u godini ture od po 1000km tam i nazad. U biti niš specijalno.

Pitao sam u BiH za cjelogodišnje, jer mi je granica na pol sata. Cijene s povratom njihovog pdva su:

hankook 79e

nexen 71e

kleber 75e

U cijenu ulazi montaža, balans i novi ventili.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mata73 said:

Sava Eskimo HP ili Semperit bit ce dostatne za Clinju

 Hvala 👍

Iako nisi naveo koje Semperit. Znači svejedno?

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, maki210 said:

Treba mi za cmaxa, Sisak i okolica, par puta godišnje jadran, jednom il dvaput u godini ture od po 1000km tam i nazad. U biti niš specijalno.

Pitao sam u BiH za cjelogodišnje, jer mi je granica na pol sata. Cijene s povratom njihovog pdva su:

hankook 79e

nexen 71e

kleber 75e

U cijenu ulazi montaža, balans i novi ventili.

Zemo, probaj se rastegnuti za crossclimate. Isti auto,guma oduševljava. Meni treća godina i drže odlično. 30 iljad km već. Rotirao ih prošli servis. Doduše,snijega kod nas još nije bilo ali kako lijepo po mokrom i hladnijem drže nema razloga neće po snijegu

Uh,poskupila je

Screenshot_20230920_153607.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ribazvanafish said:

 Hvala 👍

Iako nisi naveo koje Semperit. Znači svejedno?

 

Semperit Speed Grip 5 ako ima u toj dimenziji.

Naravno da je Conti prvi izbor ali za smirene i pažljive vozace odlicno ce biti i midle guma.

Michelin CC je odlična guma za tamo gdje nema puno snijega i leda.

Evo pa pročitaj:

 

Link to comment
Share on other sites

Kad je vrijeme za kupnju novih guma? Ovo mi je 4. ljeto (prvo ljeto je bilo od 9.9. do cca. 15.11.) sa ContiEcoContact 5 205/55 R17. Šara je na 5-6mm, ne primjećujem nikakvu promjenu u držanju ceste pri vožnji. 20000km radim godišnje, ali nije baš da 10 rade ljetne i 10 zimske, a sa promjenom mjesta stanovanja i posla, ljetne će iduće 2 godine raditi puno manje od zimskih. Razlog zašto pitam je taj što na skoro svakoj stranici na koju sam naišao piše da gume ne bi trebalo voziti duže od 5 godina, za ljetne sam našao podatak da ih ne bi trebalo voziti duže od 3-4, a za zimske 4-5 sezona. Ja sa svojim ljetnim završavam 4u ljetnu sezonu, pa se čisto želim informirati da li je vrijeme da do idućeg ljeta zamijenim gume ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Svaka guma koja ima Eco u nazivu nije cvijeće, dapače uvijek su osrednje do loše.

Ako je guma bez oštećenja i dobro drži za tvoj stil vožnje i nema izraženog proklizavanja na mokrom mozes ici do 4 mm profila.

Zakonski je za ljeto mislim 2 mm ali to je premalo i na svakoj normalnoj kiši plivat će bez gripa.

Ljetne bez problema 5-6g starosti ako je sve ranije navedeno zadovoljeno.

Zimska mi nakon 3 sezone vec pokazuje manje gripa.

4 sezone i bacam ju bez obzira na visinu profila.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, maki210 said:

Treba mi za cmaxa, Sisak i okolica, par puta godišnje jadran, jednom il dvaput u godini ture od po 1000km tam i nazad. U biti niš specijalno.

Pitao sam u BiH za cjelogodišnje, jer mi je granica na pol sata. Cijene s povratom njihovog pdva su:

hankook 79e

nexen 71e

kleber 75e

U cijenu ulazi montaža, balans i novi ventili.

Neven ti je u vulkalu 68. Ne zamaraš se s povratom poreza. Gleda da ih hvale. Drugi put ih uzimam. Michelin je preskup

Link to comment
Share on other sites

Da, ali balans, montaža, ventil ti je još cca 15-20 po kotaču. 

Uglavnom bude nesto od tih srednje klase početkom idućeg mjeseca. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mata73 said:

Svaka guma koja ima Eco u nazivu nije cvijeće, dapače uvijek su osrednje do loše.

Ako je guma bez oštećenja i dobro drži za tvoj stil vožnje i nema izraženog proklizavanja na mokrom mozes ici do 4 mm profila.

Zakonski je za ljeto mislim 2mm ali to je premalo i na svakoj normalnoj kiši plivat će bez gripa.

Ljetne bez problema 5-6g statosti ako je sve ranije navedeno zadovoljeno.

Zimska mi nakon 3 sezove vec pokazuje manje gripa.

4 sezone i bacam ju bez obzira na visinu profila.

onda ljetne ostaju još iduće ljeto, stvarno nema razloga za raniju zamjenu. iovako vozim normalno, i u mojoj vožnji nisam primjetio da je guma istrošena.

zimska (nokian wr d4) ulazi u 4. zimu, moram doći u zagreb da vidim kolika je šara, ali još ovu zimu svakako može odraditi.

hvala mata 🍻

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, maki210 said:

Da, ali balans, montaža, ventil ti je još cca 15-20 po kotaču. 

Uglavnom bude nesto od tih srednje klase početkom idućeg mjeseca. 

Bogte pa svabo oce tolko po kotacu! Zadnje kaj sam doma radil je bilo u ck za 2 kotaca 20€ s tim da smo dva put sve radili.

Link to comment
Share on other sites

Vezano uz gume i trajanje... Nisam se vodio datumima nego držanjem na cesti. Čim sam osjetio da nešto ne štima, odma sam mijenjao. Tako su prve gume na Cliu (Premium Contact 2 čini mi se) skinute skoro odmah nakon kupovine,a  stare malo više od 2 godine. S druge strane, zimske Conti TS800 (tada aktualan model) sam vozio 8 (!) sezona dok nisu postale plastične. Ripna je bila odlična i odvozile su malo km (<30tkm), ali nisu držale nikako i na hladnom suhom su počele bježati. Clio je bio lagan i sa malo momenta pa ih nije žderao, sumnjam da će se tako nastaviti i sa ovim autom...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.