Jump to content

ulje mjenjača nakon 300.000 km


mirko7

Recommended Posts

nakon tolko godina došlo i mjenjanje ulja u mjenjaču, ovako izgleda nakon 300.000 km , naravno malo ga je i nedostajalo jer je kanta od 5L a vidi se koliko nedostaje, naravno prije cca pola godine pita meštra da li je pogledao stanje ulja u mjenjaču i kaže ok , znači nije gledao, sam odradio i nalio 2,5 L -količinu našao na forumu( nakon dvosatne potrage), ulje puštalo na vijku koji se nalazi s prednje strane mjenjača ima podlošku na kojoj je unutar podloške lagano umetnuta guma(tvornički) sada stavija i još gume od baterije špine i malo jače pritega, naravno tuda sam uljio ulje jer čep se nalazi skroz otraga iza poluosovine a ispustio gdje treba uz pomoć kvake od vratiju ona je 8mm kockasta, ulje stavio koje sam našao da piše za ovaj mjenjač ( nakon dva sata potrage po forumu) ima na slici ulje , uzea u merčepa split 62,00 kn s popustom litra

hvala valjda sam netkom i pomogao

WP_20161210_10_31_14_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

dobro da si to napravio, a kad si bio u Merčepa trebao si uzeti novu podlošku s gumicom, cca 2 kn

ćepovi i brtve za ispust ulja.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja i dalje u fotku blejim ko tele u šarena vrata. Što je ovo, odraz kuće na površini ulja?

Link to comment
Share on other sites

To je kad se postuju manuali da se to ulje ne mijenja te kojekakvi strucnjaci koji isto tvrde iz svog velikog iskustva odrzavanja auta (imali ih preko 20, i svakog prodali u manje od 20ooo predjenih km :D )

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ima neko opće pravilo da se svakih 100tkm mijenjaju SVE tekućine u autu

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sinteticka ulja u manuelnim menjacima u putnickim vozilima poslednje generacije koje ne vuku prikolice se menjaju na 10 godina ili 300.000 km. Informacija dobijena od dr sc tehnoloskih nauka koji se bavi uljima (motornim, menjackim, itd).

Posebno vazi za one gde pise u uputstvu fill for life.

Link to comment
Share on other sites

Dr sc bi ti trebao rec da su i eksperimenti zapravo jako netocni. I da se nikad nesmije pouzdat u njih. Jer se nikad nezna korelacija izmedju simulacije ubrzanog starenja/pojacanog opterecenja i stvarnih uvjeta.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ja prenosim sto su me ucili dvije jako jake osobe a ne svoje misljenje. Ako te zanima baci malo oko tko su:

Milovan Peric

Magnus Faltinsen

Kad oni kazu za nesto cime se bave cijeli zivot i doslovce su tata mata u tome da se u sve to nesmije pouzdat a radi se o mnogo preciznijim eksperimentima.

U ostalom industrijanje jako dobro pokazala s sintetickim uljima i intervalom od 30oookm a i to je dobiveno iz eksperimenata ubrzanog starenja.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A da procitas jos jednom, onako natenane, sta sam napisao? Neopterecena putnicka vozila, u cijem uputstvu pise da je menjacko ulje "for lifetime". Izneta je preporuka da je interval zamene 10 godina ili 300.000 km.

Zar ne primecujes da je izneta tvrdnja da se ne treba postovati preporuka proizvodjaca i dat je podatak o procenjenom intervalu zamene? Niko nikome ne brani da menja ako hoce i na 20.000 km. Posle odredjene kilometraze je bolje i ne dirati menjacko ulje (tipa posle 500.000 km ako nikada nije menjano), ima razloga zasto je to tako. Ovo navodim samo kao ekstremni primer, ne preporuku i nacin razmisljanja

A ti po obicaju uvek moras da imas "zadnju" i potrebu da ispadnes najpametniji i sveznadar..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ima neko opće pravilo da se svakih 100tkm mijenjaju SVE tekućine u autu

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

 

 

a što ako prvi vlasnik u 10 godina napravi 40,000km? jel treba čekati još 15 godina, da auto bude star 25 godina pa da dođe do 100,000km?

ne, zato postoji vremenski interval, odnosno lijepo piše u svakoj servisnoj knjižici: ili svakih xx,xxx kilometara ili svakih x godina.

litra ulja za mjenjač nije skupa ko suho zlato da bi se trebalo čekati 100,000km da ga se zamijeni.

Edited by kcclio
Link to comment
Share on other sites

Mene fascinira da netko uopće i razmislja mjenjati ulje nakon 100000km ili pak 300000km u mjenjacu ili nakon 30000km u motoru. Ako mu je skupo mjenjati ulje svakih barem 15-20000km onda neka vozi bicikl. Jer kasnije su svi drugi krivi samo ne vlasnik koji vodi nebrigu o vozilo. To sto tvornica preporuca okacio bih macku o rep jer se mi sigurno ne vozimo em po preporuci, a em u uvjetima za to.

 

Druga stvar sto me fascinira jest da je tema prozvakana milijun puta i da se non stop otvaraju al sad zaista glupi topici i sam forum postaje zivi cirkus. Osobno da sam moderator bih sve pobrisao i ostavio jednu ili dvuje teme da bude pregledno onima koji su tu prvi puta pa nisu do sad citali. A za ive ostale ako im vec tema o uljima ne izlazi na guzicu onda nemam rijeci. Kao da dijetetu od 5g objasnjavam kako , zasto, kada i radi cega se mjenja ulje. 

Link to comment
Share on other sites

auto kupljen prije dvije godine, nije do mene već do prijašnjeg vlasnika ali zato tko je kupovao auto ali ne novo nek malo se zamisli i odradi, treba i njemu malo života

Link to comment
Share on other sites

mijenjao na oko 100 tkm ulje u mjenjaču, sad imam 383, mjenjač je mekan ko putar, ne zapinje, ne krči, ne vidim potrebe mijenjati prije 400 tkm, ako i onda

Link to comment
Share on other sites

Probao pronaci na forumu ali nisam nasao a posto je ovo vec tema o uljima mjenjaca :D . Znali netko koliko ide ulja u Clio 3 1.2 tce 2010 i koje ulje treba ici?

Link to comment
Share on other sites

Mjenjao ulje na klitaču, 260tkm, ne vidim neke razlike, osim kaj je novo ulje sad:D Zval renault prije nabavke ulja, tip mi veli da ulje nema potrebe mjenjat u mjenjaču, zvao drugi servis renault, tip veli da samo treba prekontrolirat i nadolijat po potrebi....

Link to comment
Share on other sites

Ma ja bi to promjenio, koliko sam skuzio nije skupo ulje i nejde ga puno samo kad vec radim mali servis da mehanicar i to zamjeni.

Link to comment
Share on other sites

ja bum na proljeće stavio ulje u getribu, sad ima 90000 km i star je 9 godina i mislim da je to dobro zamijeniti..

koje, ono elf 75w80? koliko ga ide u mjenjač? kupim 3 litre i sipam dok ne počne curiti na čep, ili?

megane 2 1.4 16v je u pitanju..

Link to comment
Share on other sites

Nikad u zivotu nisam ni na jednom autu mijenjao ulje u mjenjacu i nisam nikad imao problema s njima. A vozio sam 6 godina i Alfu 33QV i bio jedan od rijetkih koji nema problema.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.