Jump to content

Raznolika kratka pitanja


Tanatos

Recommended Posts

PK6 ide elf tranself NFP 75W80

U ostale ide elf tranself NFJ 75W80

Jel znaš možda ti gdje se uljeva ulje u mjenjač (PK6) ?

Link to comment
Share on other sites

Pošto je tema raznolika pitanja, imam i ja, dva :) Nedavno sam kupio Scenic II i dvije stvari (za većinu vjerojatno banalne) me zanimaju. Prva je da li se može kad je auto ugašen ugasiti svjetla koja se nalaze na vratima i koja se  pale kad su vrata otvorena? Recimo jučer sam  ga čistio i vrata su bila otvorena više od pola sata i svjetlo se nije gasilo. Znam da su žarulje samo 5w ali svejedno zašto bi trošio akumulator ako ne treba :) 

Drugo pitanje je da li netko ko je vlasnik istog auta može reći da li sjenilo za sunce na vozačevoj strani ima pomični otvor za ogledalo? Naime ja imam to na suvozačevoj strani i pri otvaranju ogledala pali se svjetlo na tom mjestu. Isto to svjetlo imam ispod vozačevog sjenila ali pomični otvor kao da je netko zalijepio. Sad me strah to na silu otvarati da nešto ne polomim :)

Hvala na pomoći!

Link to comment
Share on other sites

http://www.scribd.com/doc/27227857/Manual-Gearbox Ovdje ima sve za tu getribu, kada je trebalo proucio sam sve moguce oko nje ali nije pomoglo. I ne sjecam se tocno kako je cep pozicioniran kada je sve na autu, ali ce valjda barem malo pomoci :)

Bil sam ćorav...tj.gledam opis i piše filler plug i kreten čitam filter plug  :headbang:  :wall:  i nije mi jasno kaj sad tu radi filter :tup:  :tup:  :tup: Hvala!

Sad u nabavu ulja  :taz:

Link to comment
Share on other sites

koliko vam se kreće potrošnja laguna, ja za sad po gradu, pretežno kratke relacije oko 8 litara na 100 km

 

Ja ga sad vozim 3 mjeseca,napravio sam nešto više od 5000 km i potrošnja se kreče od 6,5 do 7 litara. Radim kombinirane relacije,a nemam baš puno "gradske" vožnje jer ne živim u gradu...a nemam ni tešku nogu na gasu.

Link to comment
Share on other sites

Jel znaš možda ti gdje se uljeva ulje u mjenjač (PK6) ?

Plastični čep na mjenjaču s prednje strane (do hladnjaka) nemoj se zafrkati i uliti do izlijevanja jer u mjenjač ide točno 2,4 litre. Postoji poseban mjerač kojim se mjeri nivo. Usprkos Lageros-ovim informacijama da u mjenjač ide API GL4 to nije istina. U PK6 mjenjač ide isključivo Elf Tranself NFP (prije je postojao TRP) 75W80 koje je API GL4+ ulje i niti jedno drugo (tako navodi Renault u manualima i notama).

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

kako mi je motor zaribao u vožnji, tj. leteći se razletili dobila je i turbina svoje, kako je ostala bez ulja dobila je lufta i sad na oko 2000 okretaja fijuče poprilično i prekida na momente, i potrošnja mi je skočila. Sad isplati li se naći neku rabljenu turbinu ili dati ovu na reparaciju?

Link to comment
Share on other sites

Bolje je ići na reparaciju, moj kolega s posla kojemu je isto otišla turbina kupio polovnu i na kraju ta polovna nakon 10kkm isto otišla.

Link to comment
Share on other sites

Evo pošto sam početnik, molio bi lijepo ako može pomoć gje se nalaze grijači, pošto mislim da je došlo vrijeme promjene, te kolika je okvirna cifra za njih?

Link to comment
Share on other sites

nalaze se blizu dizni, skini poklopac zaštitni motora gore i odma se vidi, ima ih 4, svaki ide u svoj cilindar, nemora značiti da su otišli. možeš ih jednostavno testirati, skini sa svih grijača žicu koja dođe na njih, uzmi komad duže bakrene žice, stavi jedan kraj na plus akumulatora,a drugim dotakni grijač, ako zaiskri na grijalu ispravan je. Tako napravi i za ostale.

Link to comment
Share on other sites

Plastični čep na mjenjaču s prednje strane (do hladnjaka) nemoj se zafrkati i uliti do izlijevanja jer u mjenjač ide točno 2,4 litre. Postoji poseban mjerač kojim se mjeri nivo. Usprkos Lageros-ovim informacijama da u mjenjač ide API GL4 to nije istina. U PK6 mjenjač ide isključivo Elf Tranself NFP (prije je postojao TRP) 75W80 koje je API GL4+ ulje i niti jedno drugo (tako navodi Renault u manualima i notama).

Hvala na savjetima. Plastični čep na prednjem dijelu getribe nebi smio biti problem nać. 

Kaj se tiče ulja uzet ču Tranself 75w80. Vidio sam u ovom manualu http://www.scribd.co.../Manual-Gearbox kak se izrađuje ta naprava za mjerenje razine ulja :D

Link to comment
Share on other sites

Pošto je tema raznolika pitanja, imam i ja, dva :) Nedavno sam kupio Scenic II i dvije stvari (za većinu vjerojatno banalne) me zanimaju. Prva je da li se može kad je auto ugašen ugasiti svjetla koja se nalaze na vratima i koja se  pale kad su vrata otvorena? Recimo jučer sam  ga čistio i vrata su bila otvorena više od pola sata i svjetlo se nije gasilo. Znam da su žarulje samo 5w ali svejedno zašto bi trošio akumulator ako ne treba :)

Drugo pitanje je da li netko ko je vlasnik istog auta može reći da li sjenilo za sunce na vozačevoj strani ima pomični otvor za ogledalo? Naime ja imam to na suvozačevoj strani i pri otvaranju ogledala pali se svjetlo na tom mjestu. Isto to svjetlo imam ispod vozačevog sjenila ali pomični otvor kao da je netko zalijepio. Sad me strah to na silu otvarati da nešto ne polomim :)

Hvala na pomoći!

1. izvadis zaruljicu van i problem rijesen, ili stavis ledice kao ja pa nek ih 10 svijetli i trose kao jedna

2. kod mene na Laguni su i vozacevo i suvozacevo sa ogledalom i svjetlom

Link to comment
Share on other sites

ako netko može kopirati tehnical data za grand scenic 1,9 dci 96 kw sa dpf-om 2006 god ili reći gdje je mogu naći

 

jučer sam se našao u jednom društvu i u razgovoru o autima jedan  kolega me uvjeravao pola sata

da koristim krivo ulje za svoje auto.inače nije stručnjak oko auta jer je zagriženi pravnik i sve gleda po ps-u

ali njegov kum je mehaničar i održava njegovu lagunu sa istim motorom i tvrdi da u taj motor ide samo 5w30

pa mi treba neki papir da mu mogu pokazati jer ne vjeruje na riječ.

 

ja zadnjih 60000 km (3,5 god) koristim motul 8100 x-clean 5w40 acea c3 na preporuku prijatelja koji je 3 god radio u renaulta u novom mestu i kaže da je to odlično ulje koje zadovoljava potrebe dci motora sa dpf-om iz 2006 godine jer je norma rn0720 c4 u upotrebi od 2007 god.

mjenjam ulje svako 10000 km (otprilike 6,5-7 mjeseci) i auto dobro radi, nema nikakvih problema oko motora i nikad mi se nije pojavila poruka za regeneraciju dpf-a(često sam na autoputu do st pa je možda i to razlog)

na njemu je orginalna turbina,dpf i egr i sve je u dobrom stanju i sad je na satu 182000 km

Link to comment
Share on other sites

dobro ti govori, ide 5w-30. Dizelima sa dpf filterom kada se filter napuni ubrizgava se veća količina nafte i filter se zagrije na 700 stupnjeva i čađa izgara, dio te nafte završi u karteru sa uljem. zato ide 5w-30 jer su ta ulja prilagođena za to. To najlakše se primjeti kada auto se često sporo vozi, pa nafta u ulju nemože sagoriti pa se razina ulja počne dizati.

 

i15shmz91pom08p2ip3h_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

dobro ti govori, ide 5w-30. Dizelima sa dpf filterom kada se filter napuni ubrizgava se veća količina nafte i filter se zagrije na 700 stupnjeva i čađa izgara, dio te nafte završi u karteru sa uljem. zato ide 5w-30 jer su ta ulja prilagođena za to. To najlakše se primjeti kada auto se često sporo vozi, pa nafta u ulju nemože sagoriti pa se razina ulja počne dizati.

 

i15shmz91pom08p2ip3h_thumb.png

hvala na odgovoru

mene zanima postoji li papir gdje piše koja sve ulja zadovoljavaju proizvođačeve kriterije.

u scenicovim upustvima samo piše da mora zadovoljavati normu acea c3 a da oni preporučuju elf 5w30

a zna se da postoje i 0w30, 5w30, 0w40, 5w40 ulja koja imaju oznaku acea c3 za dpf

pa me zanimalo dali u tehnical data ima sve to navedeno

 

ps.  nebi htio da ovo pređe u temu i raspravu o uljima i tekućinama nego me čisto zanima dali postoji taj podatak jer znamo da sva ulja i tekućine moraju zadovoljavati određenu normu i da to proizvođač treba navesti, a oni mogu samo preporučiti svoju(elf)

Link to comment
Share on other sites

Evo tehnički podaci za navedeno vozilo

 

 

Technical Data  
RENAULT GRAND SCÉNIC II (JM0/1_) 1.9 dCi (JM14)  

   

Filling quantities and specifications

 

Engine oil with filter:
without particle filter 4,60 litres     
with particle filter 4,90 litres     

 

Engine oil specification:
without particle filter RN0710       
with particle filter RN0720       (ELF SOLARIS DPF 5W30/5L = 290,00 Kn/5L - kod mene)

 

Manual gearbox:
  2,10 litres     

Manual gearbox oil specification:
  API GL4 SAE 75W-80     

 
Automatic gearbox:
  6,00 litres     

Amount to change 3,50 litres     

Automatic gearbox oil specification:
Gearbox SU1 77 11 218 368   Original oil   

 

Coolant:
Engine F9Q 803 - 8,10 litres     
Engine F9Q 804, Engine F9Q 816, Engine F9Q 818 - 7,60 litres     

Cooling fluid specification:
  Glaceol RX Typ D    

   
Brake fluid when changing:
  1,00 litres     

Brake fluid specification:
  DOT 4     

 
Air-conditioning system refrigerant:
  515 - 585 Gram     

Refrigerant specification:
  R134a    

   
Air-conditioning system oil:
  140 - 160 cm³     

Cooling oil specification:

  PAG 488       

 

Tank capacity:
  60 litres     
 

 

Pa nek se nađe za svaki slučaj

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako, prvo sam mislio da je problem akumulator, ali ispitao ga multimetrom i pokazuje 12,5V kad je ugašen i 14.37V  kad je na 2000 obrtaja, on ga, kod paljenja, vrti bez problema, ali nikako da upali, nekad dvaputa palim grijače u nadi da će mu to pomoći, ali nisam baš primjetio neki pomak nabolje, jednom je dosta teško upalio kad je bilo ono hladnije vrijeme. E sad, što bi moglo biti problem? Grijači, filter goriva? 

Link to comment
Share on other sites

Dijagnostika = CLIP i sve će ti biti jasno. Ovako naklapati napamet je uzaludno.

Link to comment
Share on other sites

kompresija motora,filter goriva,zrak u gorivu,ECT senzor,predpaljenje itd. Neznam kako ide kod renola,ali znam na vag vozilima da kada iskopčaš ECT senzor (senzor temperature motora) da motor pali non-stop grijače jer misli da je hladan, tad misli da je temp -40 pa radi i na max ćoku. Probaj možda upali

Link to comment
Share on other sites

Jedno kratko!

 

Koje svijecice za 1.2 8v 44kw iz Clia 1 ph3?

Link to comment
Share on other sites

Koja je godina Domba

EDIT: Nasao. Originalne su bile Eyquem FC42LS, a kao zamjenu Autodata nudi NGK BCP5ES

Edited by Marko_Os
Link to comment
Share on other sites

Jedno kratko!

 

Koje svijecice za 1.2 8v 44kw iz Clia 1 ph3?

 

Prema originalnom katalogu se nudi 4 oznake (2 Eyquem i 2 NGK) sa nešto više originalnih brojeva,

stoga broj šasije bi bio vrlo uputan i po tome ću točno znati što bi trebalo biti gore na autu i koliko bi to koštalo

odnosno, što je danas aktivno od oznaka.

Link to comment
Share on other sites

Evo broj sasije: VF1357K0F16544577

Ako je bitno auto je 1997

 

I sto je preporuka staviti?

Link to comment
Share on other sites

Evo broj sasije: VF1357K0F16544577

Ako je bitno auto je 1997

 

I sto je preporuka staviti?

 

Za navedeno vozilo preporuka:

EYQUEM = 17,00 Kn x 4 = 68,00 Kn/4komada

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.