Jump to content

Kratka svjetla ili DRL po danu?


Golman

Kratka svjetla po danu?  

37 members have voted

  1. 1. Imate li upaljena kratka svjetla po danu?

    • Da, tokom vožnje kratka uvijek upaljena, bez obzira na vremenske prilike i/ili zakon
      14
    • Po danu ne, osim kada zakon i/ili vremenske prilike to uvjetuju
      23


Recommended Posts

Redovito upalim kratka svijetla.

Skužio sam da je auto uočljiviji.

Čak i po ljetnom danu kad sunce prži i nema ni oblačka na nebu.

Link to comment
Share on other sites

Kada nisam zakonski prisiljen upaliti svjetla, najčešće ih i ne palim.

Link to comment
Share on other sites

Obavezno, kratka ili DRL!
Problem su ljudi koji misle da u periodu ljetnog računanja vremenu nisu dužni NIKADA upaliti svjetla, bilo DRL bilo kratka. Tako možete primijetiti pregršt situacija gdje ljudi ne upale svjetla: za vrijeme kiše, oblačnog vremena, sumraka ili zore, kada je sunce nisko pa su slabo uočljivi itd... Šteta što su povukli pravilo da svjetla moraju biti upaljena 365 dana u godini.

Nažalost, zakonom se ne može sankcionirati manjak zdravog razuma jer eto, važnija je žarulja od 30kn nego sigurnost svih nas u prometu.

Link to comment
Share on other sites

Trebao sam ubaciti i odgovor sa kombinacijom tko ima DRL pa drži DRL upaljen umjesto kratkih .. drugi put ili ako admin može dodati ;)

Uvijek palim kratka. Daleko je uočljiviji auto

slažem se

Link to comment
Share on other sites

Uvijek palim kratka. Da mi jednom spriječi sudar, ja prezadovoljan.

Slažem se sa Medom koji kaže da su auti sa upaljenim DRL ili kratkima u svakom mogućem trenutku (neovisno o dobu dana, uvjetima na cesti) vidljiviji drugima i drugi su vidljiviji meni. Stvarno je šteta što su to ukinuli veoma brzo nakon 2008. godine.

Link to comment
Share on other sites

Auto se lako "skrije" u sjeni drveća ili objekta uz cestu po sunčanom danu. Kreneš preticati ili zaobilaziti i nastaju stresne i opasne situacije koje su se mogle izbjeci da imaju svi upaljena svijetla.

Link to comment
Share on other sites

Uvijek (osim ako slucajno ne zaboravim) palim svjetla ako auto vec ne pali sam.

Nisu bas 30kn zarulje ako je xenon u pitanju.

Da se mene pita a ne pita, bila bi svima stalno upaljena svjetla, kratka.

Drl bi zabranio iz dva razloga 

-ne rade zadnje pozicije na vecini vozila ako ne i na svima pa u slucaju vec gore spomenutih uvjeta smanjene vidljivosti i ako je tamniji auto ne vidi se uopce kad mu nailazis od iza

-glupani misle da je drl isto sto i kratko pa ni po noci nemaju potrebu upaliti kratka 

 

Edited by laci
Link to comment
Share on other sites

na autoputu uvijek imam svjetla.

po gradu, ako imaš auto uočljive boje, možda nepotrebno.. iako se i meni automatski pale kratka a i auto mi je boje pijeska (neću reći zlata)

još ako je metalik sivi, ja bi na takvom autu uvijek imao svjetla, jer si inače nevidljiv..

tvoj je jako uočljiv, pa tko ne vidi crveni clio po danu, stvarno treba okulista..

sad si gruntam stavit DRL ako je to uopće legalno?

mislim da nije? ova brika sa modulom i dugim svjetlima je u hr zabranjena.. ili nije.. ak te policija zaustavi s tim svjetlima, kakve su reakcije.

zakon kaže ili dnevna ili kratka ili ništa.

Link to comment
Share on other sites

Uvijek (osim ako slucajno ne zaboravim) palim svjetla ako auto vec ne pali sam.

Nisu bas 30kn zarulje ako je xenon u pitanju.

Da se mene pita a ne pita, bila bi svima stalno upaljena svjetla, kratka.

Drl bi zabranio iz dva razloga 

-ne rade zadnje pozicije na vecini vozila ako ne i na svima pa u slucaju vec gore spomenutih uvjeta smanjene vidljivosti i ako je tamniji auto ne vidi se uopce kad mu nailazis od iza

-glupani misle da je drl isto sto i kratko pa ni po noci nemaju potrebu upaliti kratka 

 

Jesi ti skužio trend paljenja MAGLENKI umjesto kratkih svjetala? Najčešće je to na starijim autima koji nemaju DRL a imaju maglenke...

A ovo što svi pričaju - nije mi se još dogodilo na po danu ne vidim auto na daljinu, tj da bi ga vidio ako bi imao upaljena svjetla. 

Link to comment
Share on other sites

Nikako nisam za to, al bolje da gore i maglenke oo danu nego nista.

Takoder, mislim da nemam ni jedan sat voznje po danu bez svjetala...

Iako, po gradu je stvarno pomalo i nepotrebno (iako je tu i obilaznica i ostalo), al po otvorenoj bi mi to bio glavni zakon za sigurnost.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Uvijek (osim ako slucajno ne zaboravim) palim svjetla ako auto vec ne pali sam.

Nisu bas 30kn zarulje ako je xenon u pitanju.

Da se mene pita a ne pita, bila bi svima stalno upaljena svjetla, kratka.

Drl bi zabranio iz dva razloga 

-ne rade zadnje pozicije na vecini vozila ako ne i na svima pa u slucaju vec gore spomenutih uvjeta smanjene vidljivosti i ako je tamniji auto ne vidi se uopce kad mu nailazis od iza

-glupani misle da je drl isto sto i kratko pa ni po noci nemaju potrebu upaliti kratka 

 

ja bi recimo da postoji i stražnji DRL, al nekako mi se čini da će i to doć na red kad tad ..

Jesi ti skužio trend paljenja MAGLENKI umjesto kratkih svjetala? Najčešće je to na starijim autima koji nemaju DRL a imaju maglenke...

to je još i dobro po danu, a jesi skužio trend paljenja maglenki i pozicija navečer? nemali broj puta sam to vidio :aua:

Link to comment
Share on other sites

DRL kod mene su maglenke dimane na 40%. U dvije godine koliko imam nisam u vezi toga imao ni jednu raspravu sa policijom niti u STP. Isto koristim i van HR i za sada nije bilo problema. Npr Passat i Octavia imaju DRL tvornički u maglenkama samo što su za DRL i maglenke različite žarulje.

Link to comment
Share on other sites

 

Nisu bas 30kn zarulje ako je xenon u pitanju.

 

Drl bi zabranio iz dva razloga 

-ne rade zadnje pozicije na vecini vozila ako ne i na svima pa u slucaju vec gore spomenutih uvjeta smanjene vidljivosti i ako je tamniji auto ne vidi se uopce kad mu nailazis od iza

-glupani misle da je drl isto sto i kratko pa ni po noci nemaju potrebu upaliti kratka 

 

Pa ni ksenon više nije cjenovno što je nekad bio... Ja imam ksenon i stalno je upaljen.

Slažem se za DRL 100%

Link to comment
Share on other sites

otkljucao si na dijagnostici nedavno DRL na maglenkama

Link to comment
Share on other sites

Kratka stalno upaljena. Bez razmisljanja. Jednom izlazio iz jako osvetljene ulice (sunce ka meni) i sloro se zabio u lika. Crni auto bez svjetala i samo izasao iz sjene. Mozda je 5cm falilo da ga pokupim s boka..

Od onda ja kratka upalim pa nek gore..

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Po Zagrebu pozicije, a van grada kratka..

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nek se nitko ne ljuti, al ako po normalnoj vidljivosti netko ima problem uočiti auto bez svjetala, mislim da bi trebao posjetiti okulista.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ja isto nemam problem s uocavanjem vozila po danu. Ako je vidljivost ok. U slucaju kise, magle i sl. slazem se da ih se upali. Ja imam drl po danu.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se za uočljivost. Meni dosta često pomogne kad izlazim iz nepregledne ulice koja ima ono zrcalo koje pomaže vidjeti nadolazeće automobile. Kad su svjetla upaljena, uredno možeš vidjeti da netko dolazi i na vrijeme se uključiti u promet.

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek imam nešto upaljeno, ako su danju normalni uvjeti na automatici mi je DRL. Ako padne kiša, okrećem na kratka jerbo čudo to ne kuži. Noću koristim i kratka i duga svijetla, jerbo ne vidim drugačije. :p

Link to comment
Share on other sites

Nek se nitko ne ljuti, al ako po normalnoj vidljivosti netko ima problem uočiti auto bez svjetala, mislim da bi trebao posjetiti okulista.

Nadam se da neces biti u situaciji kao ja. Imam dobar vid itd. Ali oci nisu svemoguci da ti mozes fleedat u sunce i videt jasno sta je tacno u najvecoj sjeni..

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek imam nešto upaljeno, ako su danju normalni uvjeti na automatici mi je DRL. Ako padne kiša, okrećem na kratka jerbo čudo to ne kuži. Noću koristim i kratka i duga svijetla, jerbo ne vidim drugačije. :p

Ja imam neki hibrid DRL-a, vjerojatno preko Clipa bivši vlasnik namjestio. Duga svjetla svijetle, rekao bi nekih 30 posto, tako mi se čini.

Zimi vozim sa kratkim svjetlima. Na AC uvijek kratka. Ne zato jer mislim da se ne vidi, nego zato jer su ljudi neoprezni, dekoncentrirani i ne paze.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.