Jump to content

Prijedlozi i savjeti za uređenje garaže


logan

Recommended Posts

Poklopce i vide držim u jednoj platnenoj vrečici koja je zavezana za jednu felgu dotičnog seta felgi.

Link to comment
Share on other sites

napravit nosace za felge ko na slici ali stavit ravnu sipku pod 45 stupnjeva, na sipku navuc komad slauha, na to nabit komad kartona i onda okacit felgu sa, valjda, licem prema zidu i to kroz bilo koju rupu na felgi tak da moze ostat poklopac u sredini.... onda imas i 4 funky okrugle police :yeah:

Edited by zac7654321
Link to comment
Share on other sites

Kad su već spomenute police, onda se može napraviti slično tome što je @mata73 fotkao, ali se baza koja je na zidu složi veća i L oblika na način da druga ploha ide okomito na zid iznad kotača pa bi polica stvarno i postojala.
Istina, treba malo više materijala, odnosno metalnih ploča i varenja, ali da se složiti. Eventualno složiti makar jedno pojačanje pod 45 stupnjeva koje bi držalo taj komad okomiti na zid, odnosno vodoravan za odlaganje stvari.

Edited by borny
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Konačno sam odradio jedan ozbiljniji korak u uređenju garaže. Prvo što je kočilo sve ostale poslove je bilo napraviti skale za penjanje na galeriju i to bilo kakve jer trebaju biti funkcionalne a da ne oduzimaju prostor u garaži skromne širine 2,90 m. Promišljao sam i mijenjao više ideja i planova pa se na kraju vratio na prvu ideju koju sam vidio negdje na facebooku. Trebalo je napraviti drvene bočno preklopne skale, čvrste i stabilne, koje imaju normalna gazišta poput klasičnog stubišta a kad se preklope da zauzimaju što je moguće manje mjesta

Ali ideju je trebalo detaljno razraditi, odrediti mjere i sve to uklopiti u nesavršeni prostor garaže gdje ništa nije idealno ravno i na kraju pribaviti potreban materijal što mi se na kraju pokazalo kao najteži dio zahvata. Obilazio sam sve trgovine građevinskog materijala u Dubrovniku i okolici u potrazi za tri obične sirove građevinske daske duljine 4 m i širine 25-30 cm. Na to da ćeš sve što to treba naći na jednom mjestu ne treba ni pomišljati.

Izračun i mjere sam najprije radio "pješice" uz nekakve skice i nacrte u mjerilu 1:10 i došao do rezultata koji mi se činio zadovoljavajućim. Onda sam sasvim slučajno naletio na neku rusku aplikaciju s kalkulatorom za izračun skala i u nju unio zadane mjere. Rezultat je bio identičan onom što sam prije toga sam izračunao. Tada sam bio siguran da sam na pravom putu i krenuo sam s konkretinim poslom. http://www.zhitov.ru/en/lestnica/

Rezultat je i mene iznenadio jer se sve savršeno uklopilo s obzirom da same mjere ne znače puno ako ne radiš precizno a specifičnosti duljina, oblika i kosina bočnih stanica skale moraš odrediti s posebnim osjećajem za prostor jer ni pod i zidovi ni oslonci na vrhu nisi idealno ravni, ni pod pravim kutem gde svaki milimetar znači veliko odstupanje na drugom kraju.

Da bi se gazišta stepenica preklapala svako od njih treba učvrstiti sa metalnim dijelovima za koje sam u potrazi naišao na iznenađujući broj naziva. Čak i kod nas u ih ljudi zovu različito:  kanele, britvele, baglame a naišao sam još na nazive pantovi, šarke i šarniri... :bigl:  

I za njima je bila potraga jer moraju biti čvrste i nositi veliku težinu a bio bi idealno da imaju širinu približnu širini gazišta. Kako je nemoguće pronaći takve, kupio sam po dvije za svaku stranu gazišta tako da za svaki skalin treba ukupno 4 kanele, britvele, šarke tj. za ukupno 8 skalina sam ih kupio 32 komada što je u cijeloj investiciji bila najveća stavka.

Kad su bočne stranice bile izrezane na pravu mjeru , iscrtao sam skaline na jednu od njih i počeo montirati jedan po jedan skalin strog pazeći na razmake i da svaki bude idealno vodoravan a kad se podigne idealno vertikalan.

Rezultat je tu. Funkcionalne skale sa 8 skalina (deveti je pod galerije što posebno treba uzeti u obzir u izračunu a onaj kalkulator također nudi tu opciju) koje imaju širinu gazišta skalina od 23 cm i visinu 26 cm. Širina gazišta bi u idealnim mjerama mogla biti 25 cm ali sam je smanjio na 23 tako da kod preklopljenih skala gazišta dok stoje vertikalno imaju razmak od 2 cm. Primjetiti ćete da su na jednoj strani šarke, kanele , britvele ... s gornje strane skalina a na drugoj strani s donje strane. Tako mora biti zbog funkcije preklapanja iako je nosivost svakog skalina veća i stabilnija kad su s donje strane. Za spajanje sam koristio vijek za drvo 4,5 x 25 koji su u slučaju strane na kojoj su britvele s gornje strane samo privremeno rješenje. Iako je sve za sada čvrsto kao stijena, ne želim tako ostaviti i u postupku sam nabave posebnih matica za drvo kojih naravno nema kupiti u Dubrovniku pa ću ih potražiti u Splitu ili Zagrebu https://vijci.com.hr/?page_id=4497

Evo nekoliko slika mog djela na koje sam ponosan jer drvodjelstvo ipak nije moja struka. Molim bez primjedbi na kablove i električne instalacije. Znate kao se kaže - postolara bose žene a u kovača bose kobile :zubo: .

 

 

 

 

Bočne_stranice.jpg

Prvi_skalin.jpg

Rasklopljene.jpg

Preklopljene.jpg

Screen Shot 01-20-19 at 09.56 AM.PNG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Savršeno! Od ideje do realizacije.

Britvele na strani do zida možeš staviti s donje strane na način da ispod svake skaline dodaš komad daske u debljini  gazišta i onda se britvela raširi na 180 kad su skale spremljene uza zid, a pod 90kad su skale u funkciji.

Ima malo više zafrkancije ali to bi moglo funkcionirati.

Link to comment
Share on other sites

Dobro si to napravio! Svaka čast!

Negdje na pola sklopljeniih "skala" na zidu stavi kakvu kuku kojom ćeš ih zakvačit i spriječit neželjeno otvaranje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pratim ovo, posto zelim si urediti konobu na proljece, pa ce mi trebat ideje za felge vjesat i ostalo

Sent from my LG-H870 using Slapatalk

Link to comment
Share on other sites

za sad imam 12 felgi i 20 guma, osim onih 2 seta koji su na autima...trebam se malo toga porjesavati, da na proljece ovjesim 2 zimska seta u konobu + malo uredim prostor i izbacim stvari iz svastare u stanu :D 

mozda napravim od drva neki stolic za alat, iako nema puno prostora...

Edited by Ruske
Link to comment
Share on other sites

ocito nisam upucen u danasnju terminologiju mladih...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ocito nisam upucen u danasnju terminologiju mladih...


Ovi mladi zipaju, a obzirom na nacrt koji je stavio, stariji bi rekli da nije zipao nego samo tarao.
Link to comment
Share on other sites

Onda sam retardiran, pa ne kuzim obe rijeci...kako god imam svoju viziju, a ovdje eventualno ukrast koju ideju :)

Sent from my LG-H870 using Slapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ruske said:

ocito nisam upucen u danasnju terminologiju mladih...

Zipanje, zazipati itd je tebi terminoglija mladih?

Mladih od 40-50 godina možda. Očito jesi ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A gle, ne bi trebalo koristiti informatičku terminologiju na auto forumu. I još pritom krivo.
[emoji4]

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alen said:

A gle, ne bi trebalo koristiti informatičku terminologiju na auto forumu. I još pritom krivo.
emoji4.png

Ja stvarno ne poznajem nikoga tko ne zna za Winzip, Winrar, zipanje, kompresiranje, itd...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baš ste mi ukakili temu :beah:

Evo malo video uratka 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Sad trebam prijedlog za oblaganje drvenog poda galerije. Pod je napravljen od jelove daske debljine 5 cm koje mi u Dubrovniku zovemo ponti (negdje se zovu fosne...)

Pod je ravan ali bih želio da radi lakšeg održavanja postavim neku podlogu. Još bih htio izbjeći da kroz zazore između dasaka propada prašina kod netko hoda hoda gore.

Idealnim mi se učinio linoleum ali sam neugodno iznenađen cijenom. Večeras sam posjetio trgovinu i kad mi je lik rekao da je cijena najjeftinijeg linoleuma 59 kn po kvadratom metru, samo sam se okrenuo i otišao preko vrata. Pa je li moguće da za te novce gore mogu postaviti laminat!?  Za 9 kvadrata linoleuma mi treba 531 kn a u Pevecu imaju laminat za smješnih 31,50 kn po kvadratu.

Ima li netko kakvu drugu ideju?

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.