Jump to content

Adaptivni tempomat


Golman

Recommended Posts

ništa vezano uz ovu moju situaciju, sve opisano u uputama je za vožnju na autocesti.

ova moja situacija je jednostavno situacija u kojoj on ne zbraja događaje ispred sebe na način na koji bi trebao. motor je jučer doslovce nestao u sporednu ulicu, skrenuo i nestao u sekundi. Ispred mene prazna cesta i još skrećem u lijevo jer je lijevi zavoj (motor otišao desno), AT je kočio kao da sam maltene 5cm od prepreke.

Link to comment
Share on other sites

Sve za adaptivni tempomat vezano za ponašanje na autocesti, kažeš? Ne stoji negdje da je adaptivni tempomat namijenjen poglavito za vožnju autocestom i da se u gradskoj vožnji i na nedovoljno iscrtanim i obilježenim cestama ne može 100% računati na potpuno uredno funkcioniranje?

Link to comment
Share on other sites

ima nekoliko raznih obavijesti u uputstvima u smislu kada ACC neće reagirati uopće, ili kada će teže reagirati. nigdje ne piše da je namijenjen poglavito za autocestu. ima obavijest da se ne koristi u off roadu, vožnji u rikverc, pri parkiranju itd., ima dosta obavijesti kada vozač treba preuzeti kontrolu nad vozilom, ali konkretno nema ništa o ovoj mojoj situaciji.

jedna obavijest kaže "ACC će usporavati kada vidi vozilo ispred vas, kada tog vozila ne bude (npr preticanje) ACC će ubrzati na namještenu brzinu". To je jedna od rijetkih stvari koja bi se mogla primjeniti na moju situaciju, jer u svakom mom slučaju ispred mene više nije bilo nikakvog vozila, otvoren prostor a ja sam bio poprilično udaljen od vozila koje je skretalo i uz to sam vozio sporo. Da ACC uspori auto - ok, da lagano koči - ok, ali da krene kočiti još jače i davati zvučne signale kao da ću udariti u auto a ispred mene nema nikoga već par sekundi - baš i nije ok.

No izgleda da će tako biti uvijek, i kada naletim na takvu situaciju, morati ću jednotavno preuzeti kontrolu nad upravljanjem tih par sekundi i naknadno opet aktivirati ACC.

EDIT: gradska vožnja se čak uopće ni ne spominje

Edited by Golman
Link to comment
Share on other sites

Pitam iz razloga što ti sustavi nisu bez greške. Proizvođači se obično ograde jako dobro. 

Link to comment
Share on other sites

Koristim isti sustav al od strane vw -a. moram priznat da sustav radi prilično dobro... jedino što mi se ne sviđa je podešavanje blizine i što sustav ne prepoznaje motocikle.

inače vrlo blizu autonomnoj vožnji

renaultov još nisam probao

Edited by BorisL
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Golman said:

ništa vezano uz ovu moju situaciju, sve opisano u uputama je za vožnju na autocesti.

ova moja situacija je jednostavno situacija u kojoj on ne zbraja događaje ispred sebe na način na koji bi trebao. motor je jučer doslovce nestao u sporednu ulicu, skrenuo i nestao u sekundi. Ispred mene prazna cesta i još skrećem u lijevo jer je lijevi zavoj (motor otišao desno), AT je kočio kao da sam maltene 5cm od prepreke.

Tvoj radar vidi duhove :D

Reklamiraj to.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Jučer još neobičnija situacija. Automobil ispred mene skreće desno, ne u ulicu nego ide u dućan i ispred dućana je veliki parking. Ja vidim da skreće, gasim ACC i preuzimam kontrolu, kad je on bio na parkingu, i skoro već pa paralelan sa cestom (ali dobrih 2 metra od ceste) i kad je moj prednji branik skoro pa došao u ravninu sa njegovim zadnjim branikom, tada odlučim upaliti ACC - on krene kočiti!!

Ovo bi mogla biti neka greška u sustavu. Još i cura sa mnom u autu pita me šta radiš ti? jer nije znala da sam aktivirao ACC opet. Dojam ove moguće greške je ta da se radar nekako zalijepi za taj auto koji skreće i čita ga kao da je ispred mene cijelo vrijeme, što ako je istina, je opet jaaaako loše.

Sutra idem do servisa na razgovor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da li vam nekad tempomat ne dozvoljava da u desnoj traci vozite brže od automobila u lijevoj traci?

Link to comment
Share on other sites

On 27. 10. 2019. at 9:59, Golman said:

Jučer još neobičnija situacija. Automobil ispred mene skreće desno, ne u ulicu nego ide u dućan i ispred dućana je veliki parking. Ja vidim da skreće, gasim ACC i preuzimam kontrolu, kad je on bio na parkingu, i skoro već pa paralelan sa cestom (ali dobrih 2 metra od ceste) i kad je moj prednji branik skoro pa došao u ravninu sa njegovim zadnjim branikom, tada odlučim upaliti ACC - on krene kočiti!!

Ovo bi mogla biti neka greška u sustavu. Još i cura sa mnom u autu pita me šta radiš ti? jer nije znala da sam aktivirao ACC opet. Dojam ove moguće greške je ta da se radar nekako zalijepi za taj auto koji skreće i čita ga kao da je ispred mene cijelo vrijeme, što ako je istina, je opet jaaaako loše.

Sutra idem do servisa na razgovor.

Shvatio sam da se moj radar ponaša slično, a ovakve stvari se rješavaju žmigavcem... čim da odgovarajući žmigavac, auto će se tome prilagoditi!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zvuci ko da ima lag response. [emoji2371]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Ivan1902 said:

Shvatio sam da se moj radar ponaša slično, a ovakve stvari se rješavaju žmigavcem... čim da odgovarajući žmigavac, auto će se tome prilagoditi!

Isto je kod mene. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ivan1902 said:

Shvatio sam da se moj radar ponaša slično, a ovakve stvari se rješavaju žmigavcem... čim da odgovarajući žmigavac, auto će se tome prilagoditi!

Probao sam, ne funkcionira kod mene ako taj automobil skreće. Funkcionira samo ako se približavam automobilu ispred mene, tempomat prilagodi brzinu, i onda kad dam žmigavac da ga prestignem krene ubrzavat. Ali provjeriti ću još jednom, nego mi malo čudno u desnoj traci davati lijevi žmigavac a ispred mene nikoga i uz to još ne skrećem. Vozač iza mene bi mogao malo biti iznenađen.

Jednom sam doduše uspio poništiti to kočenje adaptivnog tako da sam na ručici tempomata podignuo brzinu, no nisam 100% jeli tada taj automobil jednostavno izašao iz prostora detekcije radara ili je to podizanje brzine "naredilo" automobilu da nastavi normalno dalje.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Golman said:

Da li vam nekad tempomat ne dozvoljava da u desnoj traci vozite brže od automobila u lijevoj traci?

Usporavanje tempomata radi bržeg vozila u lijevoj traci se poništava podizanjem postavljene brzine na tempomatu. Danas testirao par puta i potvrdio.

Link to comment
Share on other sites

Riješene sve misterije. Podizanje postavljene brzine na tempomatu poništava i usporavanje automobila u slučaju kad automobil ispred mene skreće tj već je u drugoj traci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakav je to adaptivni tempomat gdje ti moras podici brzinu da se on ne zablesira, tj da ti nekoci auto koji je odavno izasao iz detekcije radara. Pa to je onda s**nje. Ti radis pola posla. To tako nesmije biti. Provjeri sa servisom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.