Jump to content

Gorivo


shorva

Recommended Posts

Evo i postenog keramicara,daj mi reci kad u fusu radis plocice,jel das racun i platis porez drzavi ili to ide onak malo mimo toga pa zavaljas drzavu?

Na ovom forumu nemres nis napisat da te netko ne poklopi ili proziva...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, stanky069 said:

Kod Zovka sam par puta(3-4) točio dok smo Corsu imali...benzin...nisam primjetio nikakvu razliku...u HR smo točili na Petrolu većinom.

 

Nekad davno dok sam radio kao keramičar,na more smo isli preko Bosne i uvijek stajali kod Zovka točiti,VW Caddy dizel,2006 godište mislim... nikad problema nije šef nije imao s tim gorivom...

 

 

Da tako sam i ja cuo. Imam dosta pajdasa u bih i ne zale se. Ali kad smo vec kod Petrola - posto imamo flotu od 40 vozila, tu i tamo se bas potrefi da je hitno i tocili su vozaci na Petrolu. Problemi su se pojavljivali samo kod mercedesovih tegljaca. MAN ne, Iveco kombiji ne niti opel kombiji. I dijagnoza koju je aervis donio je losa kvaliteta goriva na Petrolu - to je bilo prije dvije godine koliko me pamcenje sluzi. 
 

a sto se same nabave tice kako je islo - Lukoil i Ina iz vlastitih rafinerija, Tifon - Ina, Omv - Austrija (eurosuper 100 - ne ajecam se da li je i 95 isto) a Petrol iz BIH za podrucje Slavonije

Edited by Blashyrkh
Dopuna
Link to comment
Share on other sites

Evo i postenog keramicara,daj mi reci kad u fusu radis plocice,jel das racun i platis porez drzavi ili to ide onak malo mimo toga pa zavaljas drzavu? Na ovom forumu nemres nis napisat da te netko ne poklopi ili proziva...   

 

Ako te zanima,keramikom se ne bavim već 7-8 godina... a fuševe nisam nikad radio...nije me to zanimalo...dovoljno sam si zarađivao na poslu. A ono malo slobodnog vremena sam radije provodio sa suprugom nego jebavajući se po privatnim kućama za siću...jer ljudi bi najradije za džabe da im radiš....zato smo i bili na terenu,Zagreb ili more....jer u Slavoniji je cijena bila tad jadna.  I da ne misliš da muljam,radio sam 2 tjedna(ako smo u zagrebu)3 tjedna(ako smo na moru) na terenu pa jedan vikend kod kuće...tako i da sam htio i da me to zanimalo nisam mogao raditi fuševe. Tu i tamo u zadnjih 4-5 godina sam napravio neko kupatilo obitelji ili prijateljima besplatno ...

 

I eto sad crtam crte po cesti u Stuttgartu...na papire...nema ništa sa strane.

 

Zanima te još nešto???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da tako sam i ja cuo. Imam dosta pajdasa u bih i ne zale se. Ali kad smo vec kod Petrola - posto imamo flotu od 40 vozila, tu i tamo se bas potrefi da je hitno i tocili su vozaci na Petrolu. Problemi su se pojavljivali samo kod mercedesovih tegljaca. MAN ne, Iveco kombiji ne niti opel kombiji. I dijagnoza koju je aervis donio je losa kvaliteta goriva na Petrolu - to je bilo prije dvije godine koliko me pamcenje sluzi. 
 
a sto se same nabave tice kako je islo - Lukoil i Ina iz vlastitih rafinerija, Tifon - Ina, Omv - Austrija (eurosuper 100 - ne ajecam se da li je i 95 isto) a Petrol iz BIH za podrucje Slavonije
Kolega ovdje iz firme mi rekao da Crodux sad uzima gorivo iz Italije,kao neki njegov prijatelj vozi cisternu...sad jel istina ne znam...
Link to comment
Share on other sites

Jos kad bi znali podrijetlo derivata, tj. da nam daju informacije kad vec imaju slobodne ruke odredjivanja cijene to bi bilo idealno. 

Link to comment
Share on other sites

A mozda bi se moglo preko speditera doci do infa. Da, poslovna tajna iako mi kesiramo za tu uslugu - realno trebalo bi biti dostupno. 
 

ja trusim oko 1700 kn na eurosuper 95.

Edited by Blashyrkh
Dopuna
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stanky069 said:
3 hours ago, Blashyrkh said:
Da tako sam i ja cuo. Imam dosta pajdasa u bih i ne zale se. Ali kad smo vec kod Petrola - posto imamo flotu od 40 vozila, tu i tamo se bas potrefi da je hitno i tocili su vozaci na Petrolu. Problemi su se pojavljivali samo kod mercedesovih tegljaca. MAN ne, Iveco kombiji ne niti opel kombiji. I dijagnoza koju je aervis donio je losa kvaliteta goriva na Petrolu - to je bilo prije dvije godine koliko me pamcenje sluzi. 
 
a sto se same nabave tice kako je islo - Lukoil i Ina iz vlastitih rafinerija, Tifon - Ina, Omv - Austrija (eurosuper 100 - ne ajecam se da li je i 95 isto) a Petrol iz BIH za podrucje Slavonije

Kolega ovdje iz firme mi rekao da Crodux sad uzima gorivo iz Italije,kao neki njegov prijatelj vozi cisternu...sad jel istina ne znam...

Sad neznam dali iz Italije ili ne,ali Crodux nabavlja dizel iz uvoza i to sve ide preko Janafa u Omišlju..isto tako radi i Lukoil koji ima rafineriju na Siciliji,pa je lako moguce da je Croduxov dizel bas iz te Lukoil-ove rafinerije.

Link to comment
Share on other sites

Od kud dizel, tko proizvodi benzin??? Recimo da imam neke informacije o tome i da je to sve jedno globalno selo. Netko je spomenuo LUKOIL, a da li je netko čuo za LITASCO? Lukoil international trading and supply organizatoron-tako nekako. Da li znate koliko brodova gotovog proizvoda (ugl dizel ali i benzina) je uplovilo ove godine u Jadran - dobavljača LITASCO?  Ako nije LITASCO, onda je SHELl ili BP.. Sicilija, Malta, Crno more - svega tu ima..I šta mislite tko sve vozi na taj dizel? I da li znate da (ponekad) jedan takav brod koji vozi 30 kt dizela iskrcava tu robu u 3 parcele po 10 kt za INA, Crodux, Petrol, sve u istoj luci (terminalu)  i na istom vezu, samo u drugi spremnik.. Da li ste znali da je Riječka rafinerija imala ove godine najveći remont u povijesti koji je trajao 6 mjeseci? I na što (čije gorivo) smo se svi mi onda vozili tih 6 mjeseci?  Uglavnom sve je to danas globalno selo barem kada je Mediteran u pitanju. Ono što ne dolazi brodom sa Mediterana, dolazi željeznicom iz Srednje Europe. Isto tako sve vrijedi i obrnuto, kada ne uvozimo onda izvozimo..Sve ostale zaključke izvucite dalje sami jer ne bi o tome pisao.

Za sve one koje kupuju gorivo na crnom tržištu pogotovo obojana goriva mogu samo reći sljedeće:

Plavi dizel je identičan običnom dizelu sa dodatkom boje odnosno sy124 indikatora (koji je jako zaheban i teško ga se riješit).

Loža odnosno LUEL ima 1000 ppm-a sumpora, u dizelu samo 10 ppm-a. Ta loža može u traktor, jako stari traktor, a za sve ostali zaboravi.  I loža ima sy124 indikatora.

Tog sy124 indikatora se jako teško riješiti i jednom kad ti uđe u sustav ostaje prisutan i nakon ispiranja sustava sa običnim dizelom.. Golim okom nije vidljiv, ali analiza ga pokaže.. 

Znam gdje i kako Carina zbrinjava tu ZAPLIJENJENU robu (uništava se) i mogu samo reći da oni toga hvataju dosta barem količinski.. Pa ko voli NEK izvoli 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je da gorivo dolazi sa svih strana...ali da su isti aditivi u svom gorivu,to je već druga priča... Svatko stavlja svoje,sto se i vidi na analizama uzoraka...nedavno sam čitao članak ovdje u DE o kvaliteti goriva...i ovdje ima razlike u gorivu. A da nema kod nas...pitanje je tko što stavi u to gorivo nakon sto se iskrca sa tankera...to je ono bitno.

 

I ne može mi nitko reći da nema razlike,kad mi razlika potrošnje između Petrolovog Class dizela i Croduxovog Max Power iznosi skoro litru po BC. Isti vozač 90% vremena,iste relacije.

 

 

A što se tiče lože i plavog,znam da su prije često sondirali na GP Šamac,u zadnje vrijeme idem rijeđe pa ih i ne vidim...ali prije je bila često ekipa sa sondom tamo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

evo npr ja bi 1. rekao ne hvala ukradenoj nafti, jer sam u zivotu dosta najebao radi drugih, pa da onda sad isto se otkrije da se krade, pa da se otkrije tko koristi tu naftu, ne hvala

srecom pa za sad nemam problema tankirati 2 auta, od kojih jedan fino trosi...kad dode do takvog problema da ne budem imao za osnovne stvari, baj baj HR

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Ruske said:

evo npr ja bi 1. rekao ne hvala ukradenoj nafti, jer sam u zivotu dosta najebao radi drugih, pa da onda sad isto se otkrije da se krade, pa da se otkrije tko koristi tu naftu, ne hvala

srecom pa za sad nemam problema tankirati 2 auta, od kojih jedan fino trosi...kad dode do takvog problema da ne budem imao za osnovne stvari, baj baj HR

Ne lazi ovaj posten i napacen narod. Ako dodje do toga, sigurno ces napustit RH, kao i 50% ostalih (potvrdio pouzdan forumski statisticar), zbog moralnih dilema a ne financijske nestabilnosti. 

Edited by soe
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, stanky069 said:

 

I ne može mi nitko reći da nema razlike,kad mi razlika potrošnje između Petrolovog Class dizela i Croduxovog Max Power iznosi skoro litru po BC. Isti vozač 90% vremena,iste relacije.

a s kojim troši manje?

Link to comment
Share on other sites

S Croduxom...točim sad samo na Croduxu.

 

S Petrolovim mi bilo 0.8L,ponekad 0,9L više.

 

Obje benzinske renovirane,novi tankovi,te obje imaju dosta prometa.

Link to comment
Share on other sites

Meni je totalno čudno da troši toliko više. Ti znači da 10-20% manje energije da ima. Dakle i sam auto bi trebao 10-20% slabije ići i da to se ne primjeti. Ako troši 5l onda je 20% ako 1l a ako troši 10l onda 10% je 1l...

A što se tiče krade ili slično. Ako netko vozi na plavi dizel ili nešto slično to je njegov problem. Ne podržavam ali i briga me. Dok ne vozi na nešto što meni šteti. Istu priču možemo povezati tako što ću ja recimo sutra napuniti tank u Mađarskoj prije granice sa Hrvatskom i onda po Hrvatskoj voziti tih 700km koliko prodem sa tankom. I u povratku tamo početkom prosinca ću opet tankirati u Mađarskoj ili Austriji ili tko zna, jel mi je jeftinije. Dakle 10tak dana ću se voziti po Hrvatskoj i neću koristiti hrvatski benzin, ili točnije neću platiti cestarinu, porez i ostalo uz benzina u Hrvatskoj nego u Mađarskoj.

Za plavi dizel postoji kazna, i ako je netko voljan riskirati zašto ne. Ovako kako ću ja potpuno legalno...

Edited by Domba
Link to comment
Share on other sites

Vozi ga supruga koja zove za svaku sitnicu na autu... tako da to trebalo bi se primjetiti kod nje nema... njoj je sve isto...zna ulje izmjeriti i antifriz provjeriti i to je sve što ona kuži o autima

 

Jedino kaže da,a to sam i sam primjetio,to malo što budem kod kuće,auto je startniji sa Croduxovim dizelom,kao da lakše kreće...i recimo na naglim ubrzanjima kao da bolje prima gas.

 

Sad jel to samo u glavi ili stvarno...ja vise ne mogu ocijeniti jer ga vozim ono do trgovine i nazad kad sam kod kuće.

 

Znači kad smo uzeli auto,tankali na Petrolu gdje smo i Corsu(benzinca) dva i pol tjedna...BC kaže 6,4-6,5 prosječna... Onda smo neka dva-tri tjedna na Croduxu...5,7L kaže BC...

 

Odradio veliki servis,sve filtere,ulje,napunio klimu,BC kaze sa Croduxovim 5,5-5,6L.

 

Supruga par puta ponovo tankala na Petrolu jer joj se nije išlo do Đakova na Crodux...BC kaže opet 6,4L...

 

Počeli konstantno točiti na Croduxu 5,5-5,6 stalno...

 

Tako smo i ostali na Croduxu...

 

Koliko je sad BC točan ubto ne ulazim,ali ako laže sa jednim gorivom,laže jednako i sa drugim.

 

Znači prosječna razlika 0.7L

 

Link to comment
Share on other sites

Ne želim uopće negirati tvrdnje da nekome automobil troši više s nekim drugim gorivom, ali evo reći ću to da mi je to dosta velika enigma. Isto tako sam od jako malo ljudi znao čuti priče da ne idu u BiH po gorivo jer iako je jeftinije, auto im trokira i slično, tako da to gorivo nije odgovarajuće kvalitete. S druge strane, da ne kažem pola Slavonskog Broda toči gorivo u Bosanskom Brodu kad god može, i nitko nikada nikakvih problema nije imao niti su im automobili s tim gorivom trošili više. I radni kolege, i prijatelji, poznanici, nitko ništa nije rekao za gorivo preko mosta. Ja sam točio u prethodni automobil u BiH kad god sam bio prazan (a kamera na HAK-ovoj aplikaciji pokazivalla da nema gužve na mostu) i nikada nisam primijetio nikakav problem s radom motora niti s potrošnjom. Iz tog razloga uopće ne marim na kojoj pumpi u HR točim. Trenutni automobil nisam točio preko (osim jednom da i njega probam s 98 oktana jer takvo gorivo u Sl. Brodu nema), jer sam si rekao da mi je glupo da sad štedim nešto sitno na gorivu s praktički novim autom, ali s druge strane ako mogu platiti manje za isti proizvod, što ne. Tako da se još uvijek premišljam.

Edited by VedranSB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Corsu smo točili često u Bosni nikad problema...niti se primjetila neka razlika.

 

Ok,tamo nisam imao BC pa o potošnji ne mogu ništa reći...nisam ju nikad ni pratio ni računao.

 

Ovaj nisam nikad u Bosni točio...pa neznam.

 

I meni je razlika čudna,ali BC je pokazuje.

Jedino ako laze sa jednim gorivom,a drugim ne.

 

Kolega s kojim putujem kući svog Tourana toči u DE(Aral)u Sloveniji(Petrol),u Bosanskom Brodu i Derventi(ne znam koje pumpe),kaže da ne primjećuje razliku...isto je iz SB.

 

Ne točim obični dizel,već onaj skuplji,ta mala razlika mi ne znači nista davsad jos i tu šparam.

 

Iskreno,na Croduxu točim najviše zbog CO kartice,dobio sam ju sa osiguranjem...pa mi to najvise i je razlog.

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja znam samo da kad natočim RSa na Petrolu, kazaljka na očigled brže pada nego na Tifonu. A i auto puno više puca na petrolovom gorivu. Ocito neke razlike ima. Inače točim samo 100tku, 90% na Tifonu i zadovoljan sam. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Corsu smo točili često u Bosni nikad problema...niti se primjetila neka razlika.
 
Ok,tamo nisam imao BC pa o potošnji ne mogu ništa reći...nisam ju nikad ni pratio ni računao.
 
Ovaj nisam nikad u Bosni točio...pa neznam.
 
I meni je razlika čudna,ali BC je pokazuje.
Jedino ako laze sa jednim gorivom,a drugim ne.
 
Kolega s kojim putujem kući svog Tourana toči u DE(Aral)u Sloveniji(Petrol),u Bosanskom Brodu i Derventi(ne znam koje pumpe),kaže da ne primjećuje razliku...isto je iz SB.
 
Ne točim obični dizel,već onaj skuplji,ta mala razlika mi ne znači nista davsad jos i tu šparam.
 
Iskreno,na Croduxu točim najviše zbog CO kartice,dobio sam ju sa osiguranjem...pa mi to najvise i je razlog.
 
 
 
 
 
 
I ja sam predao zahtjev kazu doc ce kartica za mjesec dana..
Doduse crodux mi nije usput al ima u dubravi pa bum subotom kad idem i shopping tocio..
Link to comment
Share on other sites

Nije ni supruzi usput,ali kad ide u Đakovo svaki put natoči do vrha i mir...najčešće to bude kad ide u shoping pa usput.

Link to comment
Share on other sites

Uz to što se sa karticom Dobra prilika od CO može uštedjeti 30lp po litri goriva uspio sam već dva puta osvojiti na nagradnoj igri nagradu CO i njihovih partnera tako da sam jednom dobio powerbank od 10000 mAh i drugi puta 100kn na potrošačkoj kartici Crodux-a. Iznos sam potrošio na benzin za kosilicu i flaksericu 🤣

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.