Jump to content

Električni romobili - za ili protiv


logan

Recommended Posts

U ekspanziji elektro motorizacije su romobili doživjeli najveći boom i postali svakodnevnica na svim mogućim površinama pa je samo pitanje dana kad ćemo ih zateći na autocestama jer sam u nekom katalogu vidio da postoje romobili koji mogu postići brzine do 80 km/h 😯

Moj zet mi se prije par dana pohvalio novim romobilom koji ima neobičan ovjes s amortizerima a također i poseban elektromotor na prednjem i stražnjem kotaču. To čudo tehnike stvarno izgleda impozantno ali mene ipak nije impresioniralo tako da mu nisam ni marku zapamtio. 

Nisam pobornik vožnje tih prometala na javnim prometnicama, prije bih rekao da sam protivnik i možda je bolje da se mene ne pita što bih učinio da sam na vlasti 😬

Usporedno s romobilima za odrasle, elktrificirali su se i romobili za djecu pa sam jučer dobio na popravak jedan dječji romobil koji je prestao raditi. 

Sumnja je odmah pala na bateriju a nakon otvaranju kućišta baterije miris paljevine je potvrdio moje sumnje. Gledao sam video u kojem se zapalila baterija na romobilu i gdje je gašenje bilo nemoguća misija pa me je uhvatila jeza na pomisao što bi se dogodilo da je planuo ovaj romobil u stanu od susjeda. Nisam do sada imao priliku vidjeti da se zapalila Li-ion baterija 18650 kakvim su u pravilu opremljene baterije svih alata, vozila i drugih aku uređaja. 

Ne smijem ni pomisliti kakva bi to bila drama da je planuo ovaj romobil u stanu od susjeda 😱. Kad sam ocu dječačića pokazao što se dogodilo odmah je rekao da ni slučajno ne tražim za naručiti novu bateriju. Romobil će se nastaviti voziti onako kako su se vozili u vrijeme kad sam ja bio dijete.

Od sad ću s dodatnim oprezom rukovati s aku uređajima, posebno kod punjenja bez nadzora. Definitivno odustajem od namjere da unucima kupim električne romobile ili druge uređaje s Li-ion baterijama. 

IMG_20240325_195837.thumb.jpg.cc4cff05af7218b15481bcde666d7ceb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Svabi recimo zabranili romobile brze od 25 kmh mislim. Tj. moras ga registrirati i osigurati... nest u tom smislu. Tak da recimo tu kod nas nema otkljucanih jurilica, sva sreca. 

Za neke kratke rute su ok ti xiaomiji il slicni. Idu 20-25 i mores s njima 20ak km napravit. Znaci punis jednom do dva put na tjedan za bzo kretanje na relaciji poso il ducan il slicno. Cisto ok. Al da se klincima kupuje da se s tim voze?!?! Isto ko i onaj hoverboard!! Od danasnjih klinaca se rade mali, nesposobni debili. Gledah davno na nekom crticu nekaj kaj me zgrozilo, debeli ljudi krecu se u foteljama koje lebde, pred njima ekran i gumbici pa ne moraju za nista ustajat uopce... danas cesto vidm klince na hoverboardu s mobitelom u ruci!!! Ludo kud srljamo!

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, pere said:

Gledah davno na nekom crticu nekaj kaj me zgrozilo, debeli ljudi krecu se u foteljama koje lebde, pred njima ekran i gumbici pa ne moraju za nista ustajat uopce... danas cesto vidm klince na hoverboardu s mobitelom u ruci!!! Ludo kud srljamo!

WALL E crtić. 

Nevjerojatno koje predviđanje  budućnosti. Ali kad malo bolje razmisliš stremimo ka tome (kao društvo) 

Prvi put ga nisam doživio, ali drugi put sam se naježio na realnosti koja bi nas mogla dočekati. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Isto kao i "Idiocracy" film te "in time". Te s malo prenesenom vrijednosti matrix, ja robot...

@logan lipo ni za biga ostavljati bez nadzora na punjacu.. Pogotovo tim jeftinim ugradjenim ... Dobri imaju BMS.. Vecina nema ni to nego se sve puni na nazivni napon, a sad jel jedna celija 3 a druga 5.4, boze moj, prosjek ce biti 4.2... 

Liion je mnogo sigurniji ali ne trpi ni blizu tako brza praznjenja...lipo trpi i 100C praznjenje, liion 10C cca ili se sahrani baterija u par praznjenja... 

Elektro je zakon.. Imam rc helikopter i EM 50V 80A kontinuirano trpi te do 120A izlete.. Prost hovering helikoptera je 40tak A.. A motor je 5-6cm promjera/visine i 25000 okretaja.. Na kraju leta bude tek mlak... 

 

Stari vojni sanduci metalni su preporuceni kao skladiste baterija jer ako se zapali plamen ce biti zaustavljen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gledao sam dobro jutro Hrvatska nekog dr s traumatologije. Kaže da mu dnevno dođe između 8-10 polomljenih s romobila. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To se zove prirodna selekcija te igranje bogova i omogucavanje debilima da nastave zivjet...khm khm :D

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Ja nemam protov takvih nista.. Ali jednako ko i svo drugi u prometu.. vozacka, rega, osiguranje... 

Ocito je da mu snage ne fali kad u stajacem polozaju vozi tom brzinom..

Link to comment
Share on other sites

Kolega sa našeg foruma koji rijetko naiđe prije 2-3g stajao je s autom na semaforu kad se dečko od 15g zaletio u zadnji desni dio auta. Oštećena hauba, branik, štop svjetlo puklo, zadnja desna vrata, prednja desna vrata i odvaljen retrovizor.

Klinac ne može namiriti štetu, starci isto i pojeo vuk magare.

Popravi si auto sam.

  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, petak said:

WALL E crtić

U Puli u Areni gledao, sad si mi evocirao uspomene. Zaradio si sladoled. 😁

37 minutes ago, mata73 said:

Na dijelu ZG obilaznice, ne znam tko je snimao.

 

 

 

 

Zamisli naleti na neku rupu veličine polovice kotača 😬

  • Thanks 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, direstraits said:

U Puli u Areni gledao, sad si mi evocirao uspomene. Zaradio si sladoled. 😁

Nek se hladi dok se ne sretnemo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posto sam ja isprovociral ovu situaciju, zahtjevam proviziju plativu u sladoledu takodjer. Hvala unaprijed!😁

Nazalost nece ubacit gif od fat fuck-a na lebdecoj fotelji i wall-e-a.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

ne kuzim zakaj bi ta sranja vozio, ko fosna na tom govnu, kad postoji bicikl koji spaja korist i kakvu takvu tjelovjezbu, par km, par km, vise nego nista

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, pere said:

Posto sam ja isprovociral ovu situaciju, zahtjevam proviziju plativu u sladoledu takodjer. Hvala unaprijed!😁

Nazalost nece ubacit gif od fat fuck-a na lebdecoj fotelji i wall-e-a.

Dogovorito.

Stavio sam 6paK u frižider.....možemo i na zidiću sladoled riješiti

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, petak said:

Dogovorito.

Stavio sam 6paK u frižider.....možemo i na zidiću sladoled riješiti

Moram nabaciti 5-10 kg u gornji kat da mogu sjediti u majici bez rukava da se vidi svaki mišić 😁

Trenutno sam na 91 kg i kad ima bočnog vjetra uhvati mi bradu i okrene glavu 

 

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Dire..... To je ta pjesma.... Na Max. :bigl:

Ne sekiraj se za masu gore. Kraj mene (masa dole) svi izgledaju kao atlete. Tako da će pogledi ionako ići prema tebi :hahahe:

 

Još komičnija mi je scena u kojoj debeljuco (na gifu desno) spusti svoju nogu sa fotelje na pod i shvati da može i hodati. 

Strašno! 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, direstraits said:

Moram nabaciti 5-10 kg u gornji kat da mogu sjediti u majici bez rukava da se vidi svaki mišić 😁

Trenutno sam na 91 kg i kad ima bočnog vjetra uhvati mi bradu i okrene glavu 

 

 

E ovo je bija život...

A ne ova današnja omladina aplikacije-generacije .. To se nezna samo ni obrisat nakon sranja a kamali nešto više... 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Danas sam napravio "obdukciju" baterije el. romobila i zatekao izgorjeli smd modul koji je vjerojatno BMS koji regulira punjenje. Izgorjele su do neprepoznatljivosti sitne komponente i pritom se razvila vrlo visoka temperatura koja je rastopila omotač aku bloka. Dobro je da nije došlo do zapaljenja Li-ion članaka i cijelog romobila koji je većim dijelom napravljen od plastike jer to ne bi dobro završilo. 

IMG_20240327_125219_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

sad miri napone i vidi u kakvom su stanju pojedine celije... ako je nastrada bms ne znaci da su celije stradale, dapace, vjv ih je to spasilo...

btw, koji je to fakin plasticni romobil, proizvodjac/model???

Link to comment
Share on other sites

Meni kao svakodnevnom biciklisti ne bi palo na pamet imati tako nešto iz više razloga najviše zbog ovoga što se tu dogodilo.

Uz to kako radim u centru ZGa ponekad vidim kako ta ekipa pada s toga i nalijeće na pješake i aute najviše iz razloga što je prelako stisnuti gas a kočenje i mogućnosti manevriranja su slabe. Najveći je problem kad bočno nalete na auto jer glava udara u krov.

Bicikl je daleko stabilniji i upravljiviji. I ide na žgance odnosno troši moj šlauf oko škembe :D

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mozda sa nesto vise od 5tkm i 4godine na Xiaomi Pro nisam među onima koji prelaze sulude kilometraze, ali svakako je garantirano vise od svih clanova sabora i vlade zajedno, a vrlo vjerojatno i vise od svih clanova foruma zajedno, tako da cu se nac prozvan napisat koju crtu.

Screenshot_20240326-172801_MiHome.thumb.jpg.b8502a69ab15b4f42cdb45a698007c8b.jpg

Xiaomi je dosa kao odgovor na koronu, restrikcije kretanja i voznje, u situaciji kada gotovo nitko nije mica auto. Tada nikavi zakoni po pitanju romobila nisu postojali, i prorocanski, govoria sam, bolje da ne postoje, jer ovi nasi uspiju sj...t sta god se sj...t moze. Nisam pogrijesia nimalo! 

Prva stvar, nisam se pravia pametan, vec pravac na youtube, vidit kako se ne ubit, i to od ljudi koji su ih vec tada prominili 100, i to onih daleko brzih. Odluka da idem na Pro je osim prvotne funkcije, vece baterije, pokazalo se, bila dobra i zbog vidno duze i sire ploce za noge, te viseg volana. Oboje su bitni u tom stavu (pozi) na romobilu, i danas kad vidim kako ljudi nepravilno stoje i voze se na njemu, nimalo me ne cudi da nastradaju cak i na male rupe i prepreke. Tako da bi moja prva preporuka bila romobil dovoljno duge ploce i volana na dovoljnoj visini, a odmah zatim proucit kako se ispravno vozit cine se smanjuje mogucnost pada i iskoristavaju dinamicka svojstva romobila. Tko na njega stane ka drvena mare, taj je naj..a kako god okrenes. 

Sto se tice kaciga, nisam njihov pobornik. Smatram da mjesta greskama nema, osobito u ranjivim kategorijama, i tamo prvenstveno MORAS vozit tako da racunas da su svi drugi idioti (jer obicno jesu) i kao da vozis po cesti punoj graba (kakve obicno jesu). Kazem cesti, jer smatram da je unatoc grabama tamo stanje ipak daleko bolje nego na pjesackom. Osim toga, kretanja vozila na cesti uglavnom su predvidivija nego idioti pjesaci koji su poput zombija - mobiteli, nagle promjene smjera, ignoriranje romobila i namjerno kompleksasko blokiranje, iskakanje iz ducana, svega tu ima. Cesta, bar ona lokalna, gradska, jednotracna, puuuuno je sigurnija opcija. Biciklisticke staze zaboravimo. U Splitu takvo sto postoji samo na papiru, ako ih i ima razj...ne su do te granice da je bolje proc Znjanskim gradilistem nego tzv. biciklistickom stazom. Daleko smo mi od jednog Osijeka gdje odes sve do Kopackog rita biciklom/romobilom i to ne stazom, vec biciklistickim autoputem! U Spitu te pjesaci mrze jer ti "nije misto na pjesackom", a onda ih moras educirat da se obrate saboru koji je donia ovaj kretenski zakon. Sto je najbolje, slazem se s njima i kad god mogu idem za sebe i za sve sigurnijom cestom. U prilog cesti ide i mogucnost da se napokon ulovi tih 25/30km/h. Tamo gdje su dvostruke/trostruke trake NE IDEM po cesti, brzine vozila tamo premasuju uglavnom brzinu romobila pa nema smisla. Inace, nerijetko s romobilom budem brzi nego auti. Romobil vozim kad god je to moguce, nerijetko me pritom ulovi i kisa jer ga u nekim periodima dana zelim koristit radje nego auto, cak i ako to znaci mogucnost kise. Ovaj konkretno od modova ima pune gume naprid i nazad jer mi je davnih dana dopiz...lo svako malo krpat zracnice zbog nasig divnih i cistih cesta i plocnika. Otkad sam stavia pune, nisam se vraca. Od neplanskih stvari, lezaji motora, prominjen jedan zadnji blatobran koji je na spoju od vibracija popustia i prominjena piksna volana, doslovce 2mm promjer x 30tak mm duzine. To je to! Romobil se ne zali, gazi ga se! Vozia sam pored sebe jos i dicu, i to s punom "ratnom" opremom za treninge, prakticki otisa na 150% nominalnog kapaciteta po procjeni i svejedno mi nije jasno kako sve to izdrzi. Prija je relativno nedavno uzela ninebot max tenk, dosad vec partila baterija jedna i volan proklapa da se mora minjat. svakako razocaravajuce jer mi se naizgled cinia dobrim modelom. Njoj je to primarno i jedino vozilo, radi cca 50-70% vise km godisnje od mene. 

Usporedba i preferencija bicikla nije na mjestu. Nisu uopce usporedivi! Ovaj stane na daleko manje prostora nego bicikla, mozes ga vozit od vrata do vrata, doslovce stane pod stol. Cak ni sklopive bicikle to ne mogu! Argument o voznji bicikle, osobito ne-elektricne kao daily commute je takodjer promasen osim ako vam nije normalno na posa doc smdljiv i takav se kiselit po cili dan. Poneke dane, u 15tak min tribam bit na dvi lokacije udaljene 3, 4km, a to ovisno o dobu dana ne mozes cak ni s autom garantirat, i to samo voznje. A ako jos racunam da auto triba parkirat sto je ponekad misija sama po sebi, onda je shvatljivo zasto biram romobil pred autom. Cak ni argument potrosnje ne moze nitko upotrijebit protiv mene jer imam i elektrosmarta pa ne trosim kako god okrenes, vec je doslovce stvar izbora najboljeg i nevjerojatno, ali NAJBRZEG prijevoznog sredstva za dane uvjete. To cuda mi doslovce kupuje vrime! 

A kupovina? E pa ide i to! Kese na rucke, vece stvari na plocu. Na njemu sam preveza plasticne nadzbukne kanalice od 2m poput alkara, UPS u kutiji s jednom nogom na kutiji, pitar limuna s plodovima sad zadnje iz Lidla, ruksaci od dice stave se naprid priko rucki, oni isprid mene. Sta od shoppinga stane u smarta, maltene stane i na romobil. 

Punjenje radim stalno! Ispod 50% romobil vidno postaje slabiji, povecavaju se struje, gubi forcu za uzbrdo, tako je od prvog dana... neprestano ga drzim u rasponu od 70 do 100% i ne punim ga ako nisam prisutan (ili netko). Xiaomi je jako uredan po tom pitanju, nece ni zapocet punit ako je gazen liti na +40C dok se baterija ne ohladi. Zimi nikakvog problema. Po kisi se uredno vozi, prolazi duboke lokve, cidi se sa njega, ali vozi! Nevjerojatno, draze mi ga je uzet po kisi nego pjeske jer noge ostanu suhe, a ja kisobran i inace nikad ne nosim. Zbog punih guma, kad je mokro s njim triba pazljivo. Prednji pogon i kocnica nazad su predvidivi, osjetis kad pretjeras. Mali kotaci su svakako stvar navike i tehnike. Primjerice, one S ili U ograde (prepreke) za vozila di se i pjesaci provlace uspijem bez skidanja zalomit. Ne skidam se za manje kornize, ni rupe, ni izbocine. Lezece za aute prelazim punom brzinom. 

Idu mi na k...c i romobilisti i biciklisti i motoristi za koje ne postoji crveno na semaforu ili lete priko pjesackog dok dominantno voze po nogostupu. Takvi kreiraju stereotipe poput onih o vozacima bmw-a, svakako ne pozitivne. Iako doma svi imamo bicikle, i dica ih znaju isto odvest na trening, kad je vrime premija, romobilu nema premca. Ako triba, cak stane u Smarta. Ni jedna bicikla nema sanse uspit u tome. Meni je spas! Manje izgubljenih zivaca na kilave debile (osim autoskola koje i s ovim pretjecem), instant parking i punjenje gdje god i kud god, prakticki mukte za vozit, a poseban gust proc pored pustih auti dok stoje u one najgore ure kad svi idu na/sa posla. Tesko ruganje! 

Moze netko imat misljenje o romobilima kakvo god, ali evo, ovo je ipak iz iskustva od nekog ko za promjenu i za razliku od vecine koji grintaju svakodnevno koristi romobil. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu vjerovati ali se s svime slazem.

025PHOTO.thumb.jpg.48847a4c06ae46734a5ff61de744e5bb.jpg

Ne moze se porediti bicikla i romobil po prakticnosti.. Kad moras mozes i na bus s njim, bilo koji ured itd... Bez jebemti stane i u najmanji auto za parkirat ga negde dalje od srca centra i onda s time obavit sta treba..

Nije mi za kupovat djeci da se voze na tome na trening.. Ili u teretanu kad vidim da neko ide.. Ali ima jakp puno primjene...

Link to comment
Share on other sites

I sam sam si gledao kupit romobil jer bi me (u to vrijeme) spasio no eto, nikako se nisam odvazio. Ali sam ih koristio h par navrata

al moram nesto rec, gore pises pjesaci idioti, zuje u mobitele izletavaju iz ducana i slicno. Pa jbga, hodaju po nogostupu, gdje ce drugdje? Mobitel koriste danas gotovo svi (na skuteru sam svaki dan pa gledam vozace auti). A izlete ljudi i iz zgrada i iz ducana, to trebaju predvidit i vozaci romobila i bicikla i rolasa i skateborda.. nisu bas uvijek za sve krivi pjesaci jel :) 

 

podrzavam romobile u centru grada (problem je sto hr nema niti jedan grad uredjen) ali na obilaznici ne nikako. Da se lik stepe, auto iza ga pregazi u roku keks….

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.