Jump to content

Električni romobili - za ili protiv


logan

Recommended Posts

Taj sta snima def vise ugrozava neg ovaj na mini kotacicima...

Link to comment
Share on other sites

U 5,5tkm na romobilu, definitivno najvise me dodju gume... 

Sa punih se vratia natrag na normalne gume, ovaj put tubeless, 9.5 umjesto 8.5 cola, 100€... idu na 3.5bara!

IMG-20240422-WA0011.thumb.jpg.0058186d04dc08ab2e2d370595a77478.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Lik na tom govancu nije uspio zakočiti i na zebri bočno udario auto ispred firme. Da je imao osiguranje lako bi se naplatio od njegovog osiguranja. Ovako ide privatna tužba pa troškovi postupka i odvjetnika budu toliki da je skuplja pita od tepsije.

Možemo mi smišljati opravdanja za posjedovanje i korištenje tih romobila ali činjenica je da su opasni. Jedan od dokaza tome je zagrebačka trauma koja je svakodnevno puna ekipe koja se polomila. Ima ih više nego biciklista i motorista zajedno.

Ne znam nikoga tko dopušta te romobile u uredu isto kao i bicikle. Lik na poslu je pokušao i ekspresno su ga stjerali van s time i rekli da mu više ne pada na pamet. Osim što je prljav sa svega što ima na gumama ima (uz to što vrlo vjerojatno i smeta) još je i fire hazzard. Događalo se.

Bicikl je isplativiji i (puno) dulje dura.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hoces rec auto ga nije propustilo na pjesackom i udria ga je u bok... jer tako sam iscita to sto si napisa...

I motori/skuteri su opasni, statisticki ih najvise gine na tim prometalima, ocemo i njih zabranit? I kad smo tom logikom, pjesaka gine jos vise, triba li ih zamotat u stitnike i kacige dok setaju? 

Sve ovisi ko diktira politiku firme. Ako je hostile poput te, onda moze zabranit sto god zeli. Siguran sam da se na ulazu u firmu ljudi ne preoblace u kucne papuce, vec su citav dan u postolama u kojima su dosli. Valjda dobiju plasticne presvlake za postole tako da sve bude cisto? Ne?! Onda ti argument pada u vodu. Nosis mobitel? Ni jedan mob se nije zapalia  pogotovo na punjacu? Ili mob ostavljas u fireproof box na ulazu u firmu? 

Tako da necija glupost i politika je stvar ljubomore i fiks ideja, a ne temeljeno na stvarnosti.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"budimo zeleni" ali niko nista nesmije da vozi... najprljavija su velika vozila di ides u 3T SUV-u da bi bio "siguran" da te neko nece lupiti... 

A onda ujedno svima zabranimo koristenje zelenih prometala (skuter/romobil, elektricna bicikla itd) pod raznim iznimkama... 

Tu ljepo dodjem na posao i imam uticnicu di dopunit biciklu ili romobil... u Ind zoni za koju sam polagao boga oca pravila i krcata je opasnih kemikalija.. (amonijak, metan, hidrogen itd).. cak mogu i kroz explozivne zone da vozim s E biciklom , ili romobilom (gde auti smiju samo s spark aresterom na spuhu), a voze ih mnogi jer je zona ogromna, a osobni auto ne moze unutra sem za potrebe obavljanja posla. 

1 hour ago, wifi said:

Hoces rec auto ga nije propustilo na pjesackom i udria ga je u bok... jer tako sam iscita to sto si napisa...

biciklista , romobilista, a i pjesak je duzan zaustaviti se na pjesackom prije nego stupi na njega, i pored toga sta ima pravo prvenstva.. plus prema zakonu pjesacki bi trebao da preguras i biciklu i romobil a ne da se vozis na njima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kod nas u ZG, ako je pješački prelaz pofarban crveno, vozač bicikla ne mora gurati, može voziti, naravno ako provjeri da ga netko ne misli zgazit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AllesGut said:

kod nas u ZG, ako je pješački prelaz pofarban crveno, vozač bicikla ne mora gurati, može voziti, naravno ako provjeri da ga netko ne misli zgazit

Problem je što preletavaju. I uni vražji romobilaši. U sk čest slučaj

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dado_sk said:

Problem je što preletavaju. I uni vražji romobilaši. U sk čest slučaj

generaliziras... jer tako mos rec i da pjesaci ne gledaju prije nego izlete na pjesacki vec bleje u mob.

osobno se ne skidam s romobila, ali usporim na brzinu hoda, osobito u prilazu pjesackom, tako da nema iznenadjenja... to sto "netko" u punoj brzini preleti pjesackim samo je pokazatelj da bi romobili tribali bit na cesti, i da takve bas za sebe nije brige...

 

 

inace, danas odma za probu bia s gumama na kisi... po asfaltu sasvim ok, na poliranim plocama u centru grada ubitacno... razlog vise za vozit cestom...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A,ne kolega moj.. pješaci se ne lome na cesti. Rijetko koji hoda i padne. Ovi satru sebe i drugoga. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok s romobilima dok se uredno voze i bude se obziran prema pjesacima i cestovnom prometu. Slampavost pjesaka nema smisla usporedjivat s debilima koji voze romobile ko da su ceste i staze samo za njih napravljene. Oni se krecu 20-30 i nepredvidivo mjenjaju smjer, deru po cesti (a samo smetaju) i jure po pjeseckim stazama (a prebrzo). Biciklistickih staza nazalost ima premalo. Vozeci po cesti su veliki rizik jer s tim malim kotacicima se po nasim krasnim cestama nemos niti vozit niti osjecat sigurno. O kulturi voznje automobila da i ne govorim. O ne imanju osiguranja i izazivanju stete ili ozljedjivanju pjesaka (prvenstveno mislim na djecu) necu ni pomisljati. To gadjam kamenom odma.

Svabi su tu dosta kulturni pa mi na jetra idu samo kad se voze 20 kroz naselje, a pretjerano pristojni deda u B klasi iz 17 stoljeca vozi za njim i ne prestize ga ili dok projure po centru, a  moj mali garanja golubove shuffle/random metodom.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, dado_sk said:

A,ne kolega moj.. pješaci se ne lome na cesti. Rijetko koji hoda i padne. Ovi satru sebe i drugoga. 

zablude i predrasude...

imas vise sanse da te primjerice po st skupi koji wolt/glovo na bicikli/skuteru nego netko s romobilom. isto tako, vece su sanse da tudum pjesak dospije pod auto svojim prekrsajem nego da ih auto baci dok su na pjesackom i dok im je zeleno. 

Cak si u zabludi i za samopadanje i samoozljedjivanje jer pjeasaci hodaju ko zombiji, glava u mobu, ne da ce zapet vec je pravo cudo da ne pocmu upadat u sahtove i otvorne radove na plocniku. 

inace, biciklisti imaju obvezu ic po cesti. rijetki su takvi po st, svi se iz nekog razloga guraju na plocnik. s druge pak strane, romobile su zakonski gurnili na plocnik sto je takodjer glupo. Kako god okrenes, me valja. Ali ic demonizirat ta vozila jer eto netko vozi ko budala je kao da ides demonizirat biciklu jer imas debila koji od nje, jer nije njihova naprave ovo jer voze po dvoje troje i divljaju...

20240425_064701.thumb.jpg.a06fa3fbe14058f6b69141437c71fc06.jpg

 

@pere s nepredvidivo mijenjaju smjer si upravo opisa pjesake... romobil ne moze iznenada okrenit za 90 ili 180 stupnjeva, pjesaci to redovito i bez najave rade. 

kad netko kaze da romobil ne cuje, a bar je na papir dobrog sluha znas da ili sere ili ima slusalice u usima 24/7 ili je doista gluv ko top. Ja ih odotraga skuzim na 30 do 50m ovisno o okolini cisto po zvuku, tako da mi je to "nije cua" u rangu kad seta prugom i ne cuje vlak pa izgine, a bilo je i takvih bisera.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako u st ali koliko gledam oko sebe glovo je rezerviran za Nepali i Indiju radnu snagu. Gledajući po YouTube kako tamo žive i kreću se,ne čudim se njihovoj vozačkoj kulturi. Čitam kako taxije voze i razbijaju aute. Tko im to uopće da da voze? Pa jel mi priznajemo Nepal i Indiju vozačku dozvolu B?

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, pere said:

Sve je to ok s romobilima dok se uredno voze i bude se obziran prema pjesacima i cestovnom prometu. Slampavost pjesaka nema smisla usporedjivat s debilima koji voze romobile ko da su ceste i staze samo za njih napravljene. Oni se krecu 20-30 i nepredvidivo mjenjaju smjer, deru po cesti (a samo smetaju) i jure po pjeseckim stazama (a prebrzo).

Ovk gore je prosto stavljanje svih u istu kosaru i demoniziranje cijele grupe. Kao i "svi motoristi su divljaci i pijanice".. 

Ili sta sam video tu u marini 4-5 klinca drkala jet ski i pravili ogromne valove (umjesto da su izasli na otvoreno).. Nisu odma zbog toga svi vozaci jet ski-a debili

52 minutes ago, pere said:

Biciklistickih staza nazalost ima premalo.

Bingo... Najveci problem, a demoniziranjem romobilista (i biciklista kako smetaju ce biti sve mabje i manje staza jer bez potrebe nema ni infrastrukture)

aE16W0e_700b-2822430271.jpg.b87e7a83cdb20da19fac80ddf04719d6.jpg

Ili video..

https://www.fastcompany.com/3063344/these-animated-videos-show-just-how-much-space-cars-waste-in-our-cities

 

52 minutes ago, pere said:

Vozeci po cesti su veliki rizik jer s tim malim kotacicima se po nasim krasnim cestama nemos niti vozit niti osjecat sigurno. O kulturi voznje automobila da i ne govorim.

Znaci veci jenproblem kulture vozaca auta uz bivikliste i romobiliste a ne obrnuto. 

52 minutes ago, pere said:

O ne imanju osiguranja i izazivanju stete ili ozljedjivanju pjesaka (prvenstveno mislim na djecu) necu ni pomisljati. To gadjam kamenom odma.

Svabi su tu dosta kulturni pa mi na jetra idu samo kad se voze 20 kroz naselje, a pretjerano pristojni deda u B klasi iz 17 stoljeca vozi za njim i ne prestize ga ili dok projure po centru, a  moj mali garanja golubove shuffle/random metodom.

Ovo gore je opet vidjenje glasnih a ne vecine.. Ili zahtjevat od SVIH odgovornost ili od nikog... 

Romobil i da se punom brzinom zabije u auto ne moze mu uciniti strukturnu stetu, znaci trosak je par k€ za popraviti. S autom kad te neko lupi s 25-30 (brzina udara) imas poprilicna ostecenja a lako moguce i totalku..

Sto se vise prica kako oni smetaju, a ne kako su oni rjesenje, ce slika biti da su svi u suvovima.. 

A zapravo to moze cak i zimi po snijegu uz sasvim ljep confort.. Bez glavobolje nac parking u centru i sl.. 

 

Link to comment
Share on other sites

A što ćemo sa tim kad staru osobu na trotoaru udari romobil koja nit vidi previše dobro nit čuje , što bi se trebala stalno okretat i gledat kad će kreten na romobilu naić. Ili ne daj bože kad se malo djete koje ide kraj roditelja malo otrgne i na trotoaru ga unesreći frajer na romobilu čija je jedina svrha pederisanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ja imam dobar sluh, nemam slušalice, i ako čujem romobila, kasno je.. već projuri.. 
po zg se voze bez glave i pameti, po rinzolu, hop na cestu među aute, po tramvajskoj pruzi, pa hop natrag na rinzol i tako.. i to je 95% romobila tako i zato ih se i stalvja sve u isti koš jer misle da mogu sve.. Crveni semafori za njih ne postoje jer nemaju rege pa nema ni kazne..

pješaci su ti koji u prometu imaju prednost i uvijek će imat. zar bi trebao gledat iza sebe, dat signal rukom ili nešto ako se približim nekoj starijoj osobi i želim ju obić? 

djecu smo iovako zatvorili u sobe jer je vani "preopasno".. pustit dijete po trgu, parku, ili širem rinzolu više ne smijem jer će mijenjat smjer, a neće romobil bit kriv ak onaleti na njega jel to ta teorija?

ko klinac sam sam s BMX-om vozio od remeta do maksimira po cesti, nikad problema nije bilo, znalo se kako se spušta i kako se vozi (i gore i dole) a danas ne da dijete nebi pusti već ni meni nije svjedno..

u ovoj državi reda nema, a kompletni nered tek dolazi, kako u svemu tako i u prometu.. a hrvati ko hrvati, radije će jedan drugog kamenom u glavu nego pripazit, pomoć, respekta nema odavno.. a nadamo se da nam bude bolje :tup: 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trapavi said:

A što ćemo sa tim ...

Kad je u pitanju auto, bicikla ili bilo sto drugo ?!  (Isto i za nastavak

2 hours ago, trapavi said:

. Ili ne daj bože kad se malo djete koje ide kraj roditelja malo otrgne

Zali se upravi grada sto joj je tesko odvojit malo od lenjivaca u autima (da se smanji povrsina prometnica za aute) te da se poveca broj biciklistickih staza.. 

Ili tako ne odgovara jer onda oduzimaju od tebe? 

2 hours ago, trapavi said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dolac said:

ja imam dobar sluh, nemam slušalice, i ako čujem romobila, kasno je.. već projuri.. 
po zg se voze bez glave i pameti, po rinzolu, hop na cestu među aute, po tramvajskoj pruzi, pa hop natrag na rinzol i tako.. i to je 95% romobila tako i zato ih se i stalvja sve u isti koš jer misle da mogu sve.. Crveni semafori za njih ne postoje jer nemaju rege pa nema ni kazne..

pješaci su ti koji u prometu imaju prednost i uvijek će imat. zar bi trebao gledat iza sebe, dat signal rukom ili nešto ako se približim nekoj starijoj osobi i želim ju obić? 

djecu smo iovako zatvorili u sobe jer je vani "preopasno".. pustit dijete po trgu, parku, ili širem rinzolu više ne smijem jer će mijenjat smjer, a neće romobil bit kriv ak onaleti na njega jel to ta teorija?

ko klinac sam sam s BMX-om vozio od remeta do maksimira po cesti, nikad problema nije bilo, znalo se kako se spušta i kako se vozi (i gore i dole) a danas ne da dijete nebi pusti već ni meni nije svjedno..

u ovoj državi reda nema, a kompletni nered tek dolazi, kako u svemu tako i u prometu.. a hrvati ko hrvati, radije će jedan drugog kamenom u glavu nego pripazit, pomoć, respekta nema odavno.. a nadamo se da nam bude bolje :tup: 

Upravo tako ,s tim da je Rijeka naročito nepogodna za romobile a i bicikle . Biciklističke staze nigdje , trotoari smješnih dimenzija, često i ispresjecani nekakvim kolskim ulazima. Da se ne govori o tom da je sve zaparkirano vozilima . I ako i ostane mjesta između parkiranih vozila do trotoara trake su tako široke da bus jedva prođe. A konfiguracija terena takva da je nagib od centra prema nekim smjerovima i 10%. Zato se jedva ikad vidi da neko uopće vozi bicikl na pedale. I sad tu neki koji se nasadi na romobil vozi neku čudnu slalomsku vožnju od ceste iliti vozne trake preko trotoara itd. I sad bi starci i djeca i ostali pješaci trebali vrtit glavu gledajući ko će ih zgazit.

Link to comment
Share on other sites

Znaci svi da se naklonimo autima... Oduzeto je i pjesacima i svima drugima da bi gosppda mogla u autima.. 

Biciklu se ne vozi jer niko nema obzira za nju... Nije mi bio problem vozit biciklu ni na Trsat, ni ka Podmurvicama a ziveo sam na Skoljicu.. 

No dok sam spor uzbrdo jednako mucenje medju pjesacima jer necu da kocim promet, a nizbrdo bi bio brzi od auta... 

Da je manje auta i vise romobila, bicikli i busa za sve bi bilo vise mjesta.. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wifi said:

jer pjeasaci hodaju ko zombiji, glava u mobu

ovo je stvarno postalo bolesno, klinci i mlađi ljudi cca 15 do 25 god, ovo nije normalno, odsječeni od vanjskog svijeta potpuno, ne zna di je, me zanima ga niš oko sebe, doslovno bulja i tijelo nepovezani

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dolac said:

L

u ovoj državi reda nema, a kompletni nered tek dolazi, kako u svemu tako i u prometu.. a hrvati ko hrvati, radije će jedan drugog kamenom u glavu nego pripazit, pomoć, respekta nema odavno.. a nadamo se da nam bude bolje :tup: 

Oce to tako kad nam je uvijek neko drugi kriv. Svima smeta samo ono sta njima dmeta a svi njima da se prilagode.. Kao sta se i u ovoj temi vidi..

Niko ne moze izvuc glavu iz guze i malo razmotrit s drugog stajalista.. 

Nemam romobil niti sam ga ikad vozio. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, MilosB said:

Kad je u pitanju auto, bicikla ili bilo sto drugo ?!  (Isto i za nastavak

Zali se upravi grada sto joj je tesko odvojit malo od lenjivaca u autima (da se smanji povrsina prometnica za aute) te da se poveca broj biciklistickih staza.. 

Ili tako ne odgovara jer onda oduzimaju od tebe? 

 

Ti kao da nisi nikad bio u Rijeci . Gdje bi ti napravio te staze ? pa nema mjesta ni za trotoare a kud kreneš dočeka uspon od 10% . Nek se žale romobilaši pa možda od Japanaca uzmemo neki projekt da tava staza visi iznad grada.  Jednostavno mi nije jasno da ne vidiš oko sebe , ali vidiš ti itekako nego voliš po svom običaju mutit .

Link to comment
Share on other sites

@AllesGut .. Apsolutno...

 

 

Schrödinger sindrom.. Zelet sve i ono sta je potpuno suprotno, ilogicno nemoguce.

Zelis zivet u gradu/metropole, da vozis auto i da ne stojis stalno u guzvj, da imas parking mesto, da imas sirok trotoar, slobodu kao da si sam na poljani itd... 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MilosB said:

Oce to tako kad nam je uvijek neko drugi kriv. Svima smeta samo ono sta njima dmeta a svi njima da se prilagode.. Kao sta se i u ovoj temi vidi..

Niko ne moze izvuc glavu iz guze i malo razmotrit s drugog stajalista.. 

Nemam romobil niti sam ga ikad vozio. 

nije to nista preko noci, nazalost.. vec duuuuugo godina raste taj sraz, ali to je za potpuno drugu temu.. 
ja sam si htio kupit jedan el. romobil da ga imam po marinama kad se vozim ili po otocima da imam do ducana ili izvidit otok.. za po gradu sam na skuteru 365 dana u godini, vozim se apsolutno fer prema svima i nemam problema.. bar ne dok se ne nađe neki iskompleksirani vozač koji namjeno skreće u mene jer me se svrstava u grupu dostavljaca al eto, zivot ide dalje :)

da je u zg javni prijevoz icemu, koristio bi se vise.. a i cijene su debelo prenapuhane, a narod razmazen.. i to necemo tu na forumu promjeniti.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, trapavi said:

Ti kao da nisi nikad bio u Rijeci . Gdje bi ti napravio te staze ? pa nema mjesta ni za trotoare a kud kreneš dočeka uspon od 10% . Nek se žale romobilaši pa možda od Japanaca uzmemo neki projekt da tava staza visi iznad grada.  Jednostavno mi nije jasno da ne vidiš oko sebe , ali vidiš ti itekako nego voliš po svom običaju mutit .

aE16W0e_700b-2822430271.jpg.962a472d56d212a4c490349eaab48279.jpg

Evo ti opet prosto vizualbo objasnjenje.. Na svakoj slici je jednak broj prevezenih osoba.. 

1 minute ago, dolac said:

nije to nista preko noci, nazalost.. vec duuuuugo godina raste taj sraz, ali to je za potpuno drugu temu.. 
.......

.. bar ne dok se ne nađe neki iskompleksirani vozač koji namjeno skreće u mene jer me se svrstava u grupu dostavljaca

....

, a narod razmazen.. i to necemo tu na forumu promjeniti.

Evo kljuc problema.. Na koji aludiram i u drugim postovima :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.