Jump to content

FIA Formula One World Championship 2010/2011


ZD1400RT

Recommended Posts

FIA Formula One World Championship 2010/2011

Još jedna sezona Formule 1 je iza nas, a time i novi topic u kojeg ćemo trpati sve novosti vezane uz Formulu 1 u periodu do početka nove sezone 2011. Za početak ako imate kakve dojmove o sezoni 2010. koja je proglašena najnapetijom stavite ih ovdje.

Ja bi se prvo osvrnuo na pravilo koje je 90% ljudi koji gleda F1 (namjerno neću reči fanovi jer njih je premalo) popljuvalo nakon prve utrke u Bahrainu. Radi se o pravilu zabrane nadoljevanja goriva. Kritike su prvo ekplodirale od strane čuvenog nam dvojca Blažičko/Novak sa riječima: "puni kao brodovi" i "teški kao lokomotive". Kao ono, sa bolidom teškim cca 900 kg (sa gorivom i vozačem) i cca 750 ks se ne može brzo voziti, al eto nije lako raditi prijenose 10 različitih sportova i u sve se razumjeti. Isto tako sam bio neugodno iznenađen što se tiče ekipe na 2 hrvatska F1 foruma gdje su između ostalih i ljudi koji prate ovaj sport popljuvali to pravilo pozivajući se na to da su bolidi preteški, neupravljivi i da su pretjecanja otežana. Također je bilo dosta i onih koji žale za vremenima taktiziranja kroz boksove. Samo malo, jel mi pratimo i želimo utrkivanje ili smo u podsvjesti ljubitelji šahovskih turnira? Osobno, ne da mi je drago što nema taktiziranja sa gorivom, nego sam presretan, a pravilo zabrane nadoljevanja goriva pored novog sustava bodovanja je najbolja stvar što se dogodila F1. Ipak, navijam da ova dva pravila ostanu duži period jer smatram da će F1 biti još bolja zato jer večina vozača, čitajući iz njihovih izjava, još voze po starom sistemu. Nerijetko smo mogli izdvojiti iz izjave: "Bodovni zaostatak i nije velik ako se gleda po prošlogodišnjem sistemu 10-8-6" Krivo razmišljanje, a prvi je to shvatio Alonso i počeo grist kad je već bio na rubu ponora i bez kompromisa se probijao prema vrhu. Npr. mogli smo vidjeti Webera kako je se sa superiornim bolidom zadovoljio 2. mjestom u Belgiji i time izgubio 7 bodova, a bio je na sekundu iza Hamiltona... primjera je još puno. Kad i ako se primjeni filozofija da se naslovi osvajaju pretjecanjem, a ne ziheraškom vožnjom u nadi da će se kroz boxove nešto dogoditi tada ćemo dobiti utrkivanje, a ne kruženje.

Malo bi se osvrnuo na neke od vozača:

Vettel- Po meni još prošle sezone uhvatio stav vrhunskog vozača koji je trebao osvojiti naslov i to mi je smetalo. Kad sam malo razmislio, shvatio sam da mu nije lako jer je premlad i ima ogroman pritisak na sebi iz svih smjerova. Od uzgoja iz RB-a gdje su mu punili glavi da je budući prvak pa nadalje. Imao je grešaka, ali i hrabrost za pokušaje pretjecajna. Je, pamtimo Tursku i Belgiju, ali sve je to iskustvo koje će mnogima doći na naplatu u narednim sezonama.

Shumacher- Iako mi omražen zbog prenapuhivanja od strane njegovih navijača iz Ferrarijevih dana, očekivao sam bolju sezonu, pogotovo na temelju Brawnove prošle sezone. Međutim, bolid koji je vozio 2006. nema veze sa bolidom iz 2010. krenuvši od TC-a, kočenjem motora, druge gume, ukidanje aerodinamičkih pomagala... S obzirom na te promjene, pauzu i njegove godine, još je i bio dobar.

Alonso- Jedan od najboljih trkača, ali ne srami se prihvatiti na poklon bodove. Toliko se uživio u Ferrari da mi je postao antipatičan, ali koliko god griješio početkom sezone toliko je dao više truda u drugom dijelu i pošteno začinio sezonu. Još uvijek jedan od najboljih. Petrov je u Abu Dhabiju napravio vrhunski posao, drugim riječima, ako želiš naslov - zasluži ga!

Weber- Vozač starog kova koji je dobio pobjednički bolid i koji je mislio da će skupljanjem bodova osvojiti naslov. Iskreno se nadam da su ti dani prošlost.

Kubica- Zna biti pažljiv, konstantan i voli i zna pretjecati. Šteta što R30 nije bio kokurentniji ili čak konstatniji. U jednoj utrci bi bili u vrhu pa u druge dvije prosječni.

Petrov- Rookie u godinama. Sjajna karakteristika je ne što se ne boji voziti protiv najboljih, već je protiv njih posebno motoviran. Ogromni nedostatak su mu, rekli bi u tenisu, nepotrebne greške zbog kojih nije završavao utrke. Ipak, moram reči svaka čast na posljednjoj utrci.

Button- Tamo je gdje sam ga očekivao. Uz nekoliko odličnih taktičkih poteza uz "malo" sreče ugurao se u vrh prvenstva jedno vrijeme. Vozač sa najmanje grešaka, ali očito to nije dovoljno ako će složiti jednu narodnu formulu: Griješi onaj to riskira, a tko ne riskira, ne profitira. Sigurno mu nije išlo u prilog što je u Hamiltonovoj momčadi iako je McLaren poznat da daje obojici vozača jednaku šansu.

Eto, toliko od mene za sad i pošto su moja mišljenja objektivno subjektivna tako očekujem malo rasprava. :bigl:

Komentirajte ono što ja nisam i ubacite koju sliku slavlja! :)

Edited by ZD1400RT
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ZD1400RT

    31

  • Blue_Fatal1ty

    16

  • Silvester

    15

Eto ga i to smo dobili, novog svjetskog prvaka. Zlatni dečko je ipak osvojio naslov. Drago mi je, pogotovo zbog suza preko radija koje svima otvaraju srce.

post-5414-057423200 1289807411_thumb.jpgpost-5414-070494900 1289807453_thumb.jpgpost-5414-081457400 1289807427_thumb.jpgpost-5414-007753900 1289807468_thumb.jpg

Žao mi je Alonsa, ali tako funkcionira ekipa koja se boji i u strahu se povlače kobni potezi, bilo im je bitno da budu ispred Webbera, a kad ono dočeka ih Petrov.

Kubica je uvijek bio moj favorit i čekam njegov naslov prvaka bez obzira na bolid u kojem ga osvojio (volio bih da to bude u Renaultu).

Jenson je za mene naj vozač jer pametno vozi i nikad neče nekoga ugroziti na stazi zato mislim da je naj čovjek od svih vozača, iskreno se veseli sa svakim pobjednikom.

Nova pravila koja su stupila ove sezone me nisu posebno oduševila niti odbila od F1, svejedno mi je hoče li mjenjati gume ili ne, točiti gorivo itd. Formulu gledam iz čistog gušta i ništa više.

Najgore mi je što sad moram čekati 3 mjesec da ponovno gledam svoj najdraži sport, a s druge strane žena je presretna jer nema formule 4 mjeseca. A tak je to, dok nekom ne smrkne drugom ne svane.

Sretno svima iduće sezone.

Link to comment
Share on other sites

Od uzgoja iz RB-a gdje su mu punili glavi da je budući prvak pa nadalje.

:lool:

!Mario!, moja zena je isto sretna da je sada pauza do 3 mjeseca jer se svaka nedjelja i ruckovi nedjeljom prilagodjavaju F1. :zubo:

Sto se tice mene, meni se takodjer svidja sto su uveli neke promjene u F1, a prvenstvano mi se svidja novi sustav bodovanja jer osim sto je motivirajuci za vozace da pobjede, motivirajuci je i na vozace koji se nadju u nekom bodovnom zaostatku da isti nadoknade sto je Alonso lijepo demonstrirao prema kraju sezone.

Sto se tice krajnjeg rezultata sezone, zao mi je sto Alonso nije uspio jer sam navijac Ferraria, ali opet kao sto je netko rekao da ako nije bio u stanju proci Petrova 40-tak krugova naslov nije ni zasluzio.

Sto se Vettela tice, njemu cestitke iako je imao stvarno vrhunski bolid koji je bio toliko vrhunski da mu je omogucio da dodje do naslova unatoc brojnim glupostima i greskama, pa cak i kvarovima na stazi.

Link to comment
Share on other sites

Postavlja se jedno pitanje. Gdje ćemo sad gledat F1?

još nigjde nema službeno da HRT neće prenosit F1.. nadamo se nadamo.. ak niš drugo, satelitska, koju ima.. :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Postavlja se jedno pitanje. Gdje ćemo sad gledat F1?

Na našim računalima, utorkom, nakon što skinemo snimku od BBC-a sa neta. :laugh:

Najnovije vijesti govore da ćemo još uvijek pratiti Rubensa Barichella na stazama F1 i u 2011 jer je Williams potvrdio njegov ostanak. S druge strane još jedna blesava odluka je otpuštanje Hulkenberg-a, vozača u kojeg je Williams ulagao godinama i koji je osvojio naslov u GP2 seriji. Stvar je najvjerovatnije u tome što žele vozača sa jakom financijskom pozadinom tj. venezuleanskom naftnom kompanijom PDVSA, a to je Pastor Maldonado koji je odsvojio GP2 2010. dok je 2009. često bio u sjeni timskog kolege koji je bio upravo Nico Hulkenberg. Pastor je još poznat po tome što je pokupio kazne zbog prekoračenja brzine u pitlane-u te pretjecanjem pod žutom zastavom u zadnjem krugu što je rezultiralo razbijanjem u 2 vozača od kojih je jedan bio Kobayashi.

Evo i liste testiranja za ovu zimu:

16.-17. 11. 2010: Abu Dhabi, Yas Marina. Test rezerviran za mlade vozače

19.-20. 11. 2010: Abu Dhabi, Yas Marina. Pirelli Test

1.-3. 02. 2011: Valencia, Ricardo Tormo.

10.-13. 02. 2011: Jerez, La Frontera.

18.-21. 02. 2011: Barcelona, Circuit de Catalunya.

3.-6. 03. 2011: Bahrain, Bahrain International Circuit.

Link to comment
Share on other sites

post-73-097628800 1290165219_thumb.jpgpost-73-058653800 1290165230_thumb.jpg

Testiraju se gume, a nema više ni F-ducta na bolidu.

Nije baš današnja glasina, ali šuška se se sljedeće: Hulkenberg -> Ferrari

Link to comment
Share on other sites

Lijepo mi je vidjeti Pirelllllllllli natpis na gumi.

Znaći Massa leti, ova sezona mu je bila nakradikus, a prošle je do zadnjeg kruga imao naslov prvaka. Kako se to sve okrene u trenutku. Još se sječam face tate Massa iz boxa kad su mu rekli da netreba slaviti.

post-5414-063932000 1290168132_thumb.jpgpost-5414-020400100 1290168146_thumb.jpg

To su bili trenuci užasa obitelji Massa.

Link to comment
Share on other sites

Barem su se veselili cijelu utrku i 20 sec nakon nje :zubo:. Alonso je ove godine bio u agoniji 40 krugova iz Petrova! :plazi:

Renault će za dva tri tjedna potvrditi drugog vozača!

Link to comment
Share on other sites

Iskreno... Mislim da je previše njemaca u igri... tj. fale mi kvalitetni finci u utrkama :bigl:

Kada imaš dobrog finca u konkurenciji uvijek je zabavno.

Slijedeće godine mislim da će Mclaren biti opasan, te se nadam povratku Renaulta u sam vrh. Neka konačno slože šasiju kak spada oko tog vrhunskog motora kojeg imaju!

Obzirom da ih je promjena guma sa Michelin na Bridgestone unazadila nadam se suprotnom raspletu sa novim Pirreli gumama

Edited by yutasknight
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Novac, novac, novac... samo da im je novac, glupi sport. Ako ne ništa barem sam uživao u čistokrvnom Renaultu na početku 21. stoljeća i dočekao žuto crni bolid.

Link to comment
Share on other sites

pa neloš je bolid!

Da se sad barem bore za naslova pa da se grizu ovi papci! :zubo:

Link to comment
Share on other sites

pa neloš je bolid!

Da se sad barem bore za naslova pa da se grizu ovi papci! :zubo:

U svakom slučaju bit će mi drago ako budu imali uspjeha radi Renaultovog motora, ali nisam Lotusov navijač pa mi je svejedno...

Link to comment
Share on other sites

Još i situacija s dva tima koja žele bit Lotus Renault i imati crno zlatnu boju za ne povjeovati zamislite četri ista ili vrlo slična bolida :tup:

Link to comment
Share on other sites

Postaje zanimljivo, a još ima nekoliko mjeseci do početka. Jadan Kubica, nadal se je da je došao u pravu ekipu :doh:

Iako Lotus je nekad bio ozbiljna ekipa u F1 kao i Renault pa bi to moglo i dobro završiti. Nadam se, htio bi ih vidjeti na podiju više nego ikoga.

Link to comment
Share on other sites

Postaje zanimljivo, a još ima nekoliko mjeseci do početka. Jadan Kubica, nadal se je da je došao u pravu ekipu :doh:

Iako Lotus je nekad bio ozbiljna ekipa u F1 kao i Renault pa bi to moglo i dobro završiti. Nadam se, htio bi ih vidjeti na podiju više nego ikoga.

I ja bi volio da nekakav Renault dogura Kubicu do naslova :bigl:

Link to comment
Share on other sites

ne pratim F1 skoro otkad je prvenstvo završilo i sad me ovo đočeka ... paaaaf ... nadao sam se da se neće desiti, ali hebiga ... to mi je isto kao da navijam za RedBull da uzme naslov ... maaaaa ... ajde bar livery izgleda jebeno dobro ...

Link to comment
Share on other sites

ne pratim F1 skoro otkad je prvenstvo završilo i sad me ovo đočeka ... paaaaf ... nadao sam se da se neće desiti, ali hebiga ... to mi je isto kao da navijam za RedBull da uzme naslov ... maaaaa ... ajde bar livery izgleda jebeno dobro ...

Da je to barem bio Williams :cool:

Link to comment
Share on other sites

Da je to barem bio Williams :cool:

da ... bar to ... ili Benneton :zubo: ... van svega sam zadnjih misec dana ... probat ću pohvati (premda nevjerujem) pa malo intenzivnije kritizirati ovdje :zubo:

Link to comment
Share on other sites

da ... bar to ... ili Benneton :zubo: ... van svega sam zadnjih misec dana ... probat ću pohvati (premda nevjerujem) pa malo intenzivnije kritizirati ovdje :zubo:

Da i Benneton ne bi bilo loše no dobro već ćemo se naviknut na taj Lotus pogotovo ako budu konkurentni :ahaa: i sad navijam za tri ekipe pa je mogućnost pobjede jednog od mojih favorita znatno veća :laugh::rotfl:

Edited by jeims
Link to comment
Share on other sites

Ovo je za mene tužna vijest, to više nije to jer sam čisti renault F1 fan. eto mogu reći da sam razočaran, i više se neće čuti marseljeza :frown::frown:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.