Jump to content

Alati i aparati


Med0

Recommended Posts

Profići koji zarađuju za život svojim alatom koji kupuju samo najbolje imaju alate poput Parksidea, Powerfixa, Einhella kao sekundarni priručni alat kojeg im nije žao ako se strgaju ili ako im ukradu. Od takvih sam par puta čuo da Lidlov alat može izdržati puno više nego što košta.

 

gedore... usr veli da su mu dobre, coupe veli da pucaju pri velikim opterećenjima. jučer sam s njima uspio otpustiti jako zapečene šarafe na GMT senzoru. ima Exx nastavke i ima dodatne 10/12/14/15mm produljene nastavke. problem je što brzo nestanu. Lidl se otvorio u 7h ujutro, ja sam došao u 9h i uzeo zadnje gedore.

Link to comment
Share on other sites

Ne možeš usporediti Einhell s Powerfix alatom, jednostavno nije usporedivo. Powerfix alat je puno bolji od Einhella.

Ma gle, ja imam einhelovog alata starog po 5,6 godina koji radi ko prvog dana (cak i baterije traju dosta dugo), ali imam i lidlovog alata i isto je za moje potrebe sasvim ok!

Lidl ko lidl je skroz ok. Navikao sam se na njega u dugom selu, a i sad mi je blizu u zagrebu i volim tam kupvat.

Najvise kaj me smeta je manji asortiman, pa za neke stvari moram dalje, al to je tak. imaji jako dobro voc, povrce i meso, skuplje, ali i bolje od konkurencije. Ot sorry

Link to comment
Share on other sites

Ma gle, ja imam einhelovog alata starog po 5,6 godina koji radi ko prvog dana (cak i baterije traju dosta dugo), ali imam i lidlovog alata i isto je za moje potrebe sasvim ok!

Lidl ko lidl je skroz ok. Navikao sam se na njega u dugom selu, a i sad mi je blizu u zagrebu i volim tam kupvat.

Najvise kaj me smeta je manji asortiman, pa za neke stvari moram dalje, al to je tak. imaji jako dobro voc, povrce i meso, skuplje, ali i bolje od konkurencije. Ot sorry

Jedini problem s Lidlom je taj što alata nema konstantno u ponudi. Što se tiče Einhell-ovog alata aku bušilice su OK (imam je već 10 godina i još radi), za razliku od bušilica na 220V koje su se meni pokazale katastrofalne (spržio 2 kom u roku od 2 dana). Sav Powerfix-ov alat (Lidl) mi funkcionia bez ikakvog problema.

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

Profići koji zarađuju za život svojim alatom koji kupuju samo najbolje imaju alate poput Parksidea, Powerfixa, Einhella kao sekundarni priručni alat kojeg im nije žao ako se strgaju ili ako im ukradu. Od takvih sam par puta čuo da Lidlov alat može izdržati puno više nego što košta.

 

gedore... usr veli da su mu dobre, coupe veli da pucaju pri velikim opterećenjima. jučer sam s njima uspio otpustiti jako zapečene šarafe na GMT senzoru. ima Exx nastavke i ima dodatne 10/12/14/15mm produljene nastavke. problem je što brzo nestanu. Lidl se otvorio u 7h ujutro, ja sam došao u 9h i uzeo zadnje gedore.

Ja stezao centralnu na poluosovini i gedor je izdržao. :D  Nebrojeno puta sam lupao čekićem po kombiniranim ključevima i nisu puknuli. Ako to nije dokaz kvalitete (barem prosječne) ne znam što jest. Ja sam žurio u Knin peko marende da pokupim gedore, kad sam došao (10:00) ostale dvoje. :D

Edited by usrmaatre
Link to comment
Share on other sites

A najjači su ti "profesionalci" koji sa jeftinim alatom završavaju najprljavije i najteže poslove uz spiku ako rikne nije ga šteta, a skupi alat štede i valjd ga drže na nahtkasliću jer je to kao skupo i vrijedno...pa tomu je i namjenjen..bila je prije par godina priča na forumu hr. kak lik koji radi limariju prestao koristit Makitu jer je super alat al mu bilo skupo jer mu u godinu dana tri Makitine accu bušilice pale sa krova, pa je prešao na Einhell, jer kad padne, nije ga šteta...mislim profić a leta mu alat sa krova svako malo?!! Kao da nije svejedno ak nekog sa 15 m u glavu zvekne alphatools il Fein, Festo il DeWalt ?! Sačuvaj me Bože takvih profesionalaca !! I kad vidim likove koji stavljaju cijev na račnu, da odvrnu štogod i kad rikne. račna je onda smeće

Link to comment
Share on other sites

Prvenstveno treba znati raditi. Kasnije finese ostavljaju dojam. Ako si fušer,đaba ti svi alati. Ja sam 90% dosad odradio s jeftinim alatom i sa smećem pa nikad ništa nije crklo.

Link to comment
Share on other sites

Pa o tom i govorim :-) kupi čovjek bušilicu (običnu vibracijsku) zeleni bosch i ide okačit sliku ili policu, živi na Sjenjaku u Osijeku gdje je pol zidova u stanovima armirani beton i onda ista krepa i pusti dim jer na kutiji piše da buši beton do fi 10, ma da, i onda je bosch smece, ili buše zid metalskom( stolarskom) bušilicom, imam takvu iskrinu dvobrzinsu predratnu i služi mi samo za bravariju, a ono nikak da probuši, pa se čude..

Imam susjeda koji se bavi bravarijom i stolarijom pa preko bašće redovno čujem da kad god šta upali od alata, jbt nikad ne pusti da stroj uhvati puni broj okretaja prije nego njim krene na obradak...

A oni likovi su šlag na tortu što kad gasi brusilicu, šajbom pritisne po betonu da što prije stane, mislim stvarno...i onda je alat smeće, a moje su brusilice odčetkale nekoliko poluprikolica i nikad nisu krepale, al sam ja zato okvalificiran ko picajzla i higijeničar zato što malo malo ispirim alat zrakom i nakon većih poslova rastavljam i očistim uz promjenu masti u prijenosu, eventualno četkica..masa bravara koristi po 20-25 godina stare iskrine brusilice, gdje se za njih ne kaže koliko su stare, nego ti majstor onda veli koliko joj je puta kabl promjenjen?!

Link to comment
Share on other sites

Imam iz Lidla set okasto - viljuškastih ključeva, svaki sa mehanizmom za okretanje. Neznam kako se to stručno zove.

Poanta je da ih ne morate vaditi sa matice, nego preskaće kao gedora.

Jako zadovoljan, jer puno olakšava posao pogotovo ako ima malo mjesta.

Moment-ključ nisam puno koristio, ali pošto nisam profesionalac zadovoljava me.

Mislim da su alati bolji od Einhella.

Link to comment
Share on other sites

Jako sam zadovoljan sa ekscentričnom brusilicom kupljenom u Baumax-u ( kojeg više nema) Koštala je oko 120-130 kn, a pošlajfao sam već tri auta, 20 met. ograde i cijelu drveninu u stanu- vrata i prozore. Još radi ko nova, ali poslije svake upotrebe je ispušem sa zrakom. To je 10 sec posla

Link to comment
Share on other sites

Imam iz Lidla set okasto - viljuškastih ključeva, svaki sa mehanizmom za okretanje. Neznam kako se to stručno zove.

Poanta je da ih ne morate vaditi sa matice, nego preskaće kao gedora.

Jako zadovoljan, jer puno olakšava posao pogotovo ako ima malo mjesta.

Moment-ključ nisam puno koristio, ali pošto nisam profesionalac zadovoljava me.

Mislim da su alati bolji od Einhella.

Misliš na kriket ključ? Imam ih i ja i jako su dobri.

Link to comment
Share on other sites

Koliko para, toliko muzike. Aku kombivibracijska bušilica Hitachi 18V Li-ion 5Ah, mala kutna i velika kutna Ford. :-D Na kablu je sve ostalo Hitachi, obična bušilica, vibracijska SDS bušilica, ubodna i bajonet pila, kao i set sa svrdlima.

Alat za šarafanja je uglavnom Wurth, Wisent, Biltema.

Link to comment
Share on other sites

Koristiš zeleni Bosch u profi svrhe praktički i kažeš da je sr*nje?

Imam zelenu bušilicu 650W već nekoliko godina i nije me izdala, a ne mogu reći da sam je koristio jednom-dvaput. Susjed isto dođe po nju jer njegova stara Iskra nema snage za neke stvari.

Naravno da ne jer je to nemoguće, to bi nam rikavalo na tjednoj bazi, to to je valjda jasno. Naravno, taj alat nije ni zamišljen za tako nešto. Riječ "s***e" sam upotrijebio jer je preskup taj Boschov hobi asortiman za ono sto nudi. Ako je netko vec hobist, bolje je onda uzeti te no-name jeftinjare.

P.s. ovdje je netko spomenuo stari (30 i vise godina) Iskrin asortiman. To je stvarno bilo dobro. Imam cak i jednu busilicu sa metalnim kucistem. Teska je i ne odvec jaka, ali vrti i dalje...

Link to comment
Share on other sites

Gdje bi mogao jeftino kupiti kilo(moment) ključ za male momente... od npr. 6-50...?

Link to comment
Share on other sites

Od lidla sam se nakupovao podosta alata, od šarafincigera, kliješta, cvik kliješta, vodoinstalaterskih kliješta, moment ključa, libela pa do aku odvijača.

 

Aku odvijač mi je nešto najbolje što sam mogao kupiti.

 

Pa sam uzeo one plastične organizatore/nosače za zid.

 

Uglavnom ja sam prezadovoljan s alatom.

 

Link to comment
Share on other sites

gedore... usr veli da su mu dobre, coupe veli da pucaju pri velikim opterećenjima. jučer sam s njima uspio otpustiti jako zapečene šarafe na GMT senzoru. ima Exx nastavke i ima dodatne 10/12/14/15mm produljene nastavke. problem je što brzo nestanu. Lidl se otvorio u 7h ujutro, ja sam došao u 9h i uzeo zadnje gedore.

Razgrabe se vrlo brzo, bio jučer popodne u lokalnom Lidlu i više ih nije bilo, tako da uzeo samo onaj sprej za klimu. :)

Edited by Ico_Zg
Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da je usporedba profi alata sa Lidlovim kao usporedba Fluke i Agilent mjernih instrumenata sa Uni-T i Mastech jeftilenima koji će za hobistu napraviti isto što Fluke i Agilent samo za nekoliko faktora manje novaca. Štoviše za Uni-T i Mastech se na netu nađu sheme kako u kućnoj radinosti kalibrirati i poboljšati multimetar s novim mogućnostima tako da stvarno dobiješ jako puno za svoje novce.

 

Spominjem to jer je vani u Lidlovima bilo za kupiti 5-in-1 environmental multimetar koji uz napon/struju/otpor/frekvenciju i ostalo što multimetar mjeri može mjeriti jačinu svjetla, zvuka, temperaturu i vlagu. Mislim da ga je čak bilo u Sloveniji jednom. To je u biti rebrendani Mastech MS8229. Jako dobra stvar čak osvjetli označi rupe u koje treba staviti testne kabele ovisno o onome što se mjeri pa je sigurniji za početnike. Za one naprednije na netu postoje procedure za kalibriranje i dodavanje RS232 izlaza za datalogging :)

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da je usporedba profi alata sa Lidlovim kao usporedba Fluke i Agilent mjernih instrumenata sa Uni-T i Mastech jeftilenima koji će za hobistu napraviti isto što Fluke i Agilent samo za nekoliko faktora manje novaca. Štoviše za Uni-T i Mastech se na netu nađu sheme kako u kućnoj radinosti kalibrirati i poboljšati multimetar s novim mogućnostima tako da stvarno dobiješ jako puno za svoje novce.

Usporedba ti je dobra ;)

 

Nego, kad si se već dotakao multimetara, UNI-T i Mastech neće nikad biti kao Fluke i Agilent, koliko god ih kalibrirao i poboljšavao.

Odnosno, ako im se ikad približe performansama, približit će im se i cijenom ;)

Možeš ti kalibrirati jeftinjaka, ali već sutra ti neće biti kalibriran, ili ako se temperatura promijeni za par stupnjeva.

Imam i UNI-T i Mastech koje nosam okolo u alatu i služe mi za izmjerit "je li ima ili nema struje", ali ako hoću nešto

izmjeriti kako spada i biti 100% siguran da je to to, koristim dva stolna Keithleya.

 

Tako da ti je usporedba s Lidlovim alatima ok. Imam i ja Lidl  Li-Ion bušilicu već par godina i izuzetno sam zadovoljan s njom.

I nakon godinu dana nekorištenja baterija je puna, ima regulaciju brzine i dvije mehaničke brzine. Ali da s njom idem zarađivati raspala

bi se za dva dana. Postoji razlog zašto je koštala 500kn, a neka tamo Makita 3000...

Link to comment
Share on other sites

Slažem se u potpunosti. Hobist neće kupiti Fluke ili Agilent jer je preskup i nepotreban (osim ako se ne želi bahatiti), a profić će uzeti Uni-T ili Mastech kao sekundarni alat jer nemaju visoke CAT II/III/IV ratinge, nemaju kvalitetu izrade, nemaju IPxx certove za prašnjave i vlažne uvjete, nemaju OLED ekran koji funkcionira na vrlo niskim temperaturama i velikim kutevima, nemaju raznorazne korisne dodatke....

 

Ta analogija vjerojatno vrijedi za npr. Makitu i DeWalt naspram Parkside, PowerFix, Einhella....

Link to comment
Share on other sites

Stara iskra se u dedinoj radioni jos uvijek vrti..

Spomenuli ste bili brusilice i kocenje istih nakon gasenja.

Usudicu se reci da 90% njih koji ih uopce koriste NEZNAJU rezat s njima..

Par situacija koje sam se nagledao u firmi:

Zaustavljanje vrtnje osiguracem za skidanje ploce tj onim gumbicem (na profi makiti)

Upucivanje u rad na nacin da je ploca vec naslonjena na obradak.

Upucivanje u rad tako da je rezni disk u zljebu rucno uguran. Nakon cega sam istog momenta radnika udaljio s radnog mjesta...

Ljudi uglavnom ubijaju ploce misleci da ce tako brze nesto odrezati, dok u mnogo slucajeva (na 0.8 i 1.0mm diskovima) treba cak smanjit pritisak koji stvara sama brusilica svojom tezinom na reznu plocu. I onda se cude kako se ploce brzo trose, kako se lose reze itd itd... A laganim dodirom rezes i rezes i rezes satima i s jeftinom brusilicom bez da se pregrije.

Ono sto nor kod brusilica razlikuje kvalitetu od nekvalitetnih je buka i vibracije, te masa i gabariti samog uredjaja. (One najlosije ne zelim ubrajat jer je to za ukral a ne raditi.)

Einhel mi je najnize sto sam kupovao.

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da je usporedba profi alata sa Lidlovim kao usporedba Fluke i Agilent mjernih instrumenata sa Uni-T i Mastech jeftilenima koji će za hobistu napraviti isto što Fluke i Agilent samo za nekoliko faktora manje novaca. Štoviše za Uni-T i Mastech se na netu nađu sheme kako u kućnoj radinosti kalibrirati i poboljšati multimetar s novim mogućnostima tako da stvarno dobiješ jako puno za svoje novce.

 

Spominjem to jer je vani u Lidlovima bilo za kupiti 5-in-1 environmental multimetar koji uz napon/struju/otpor/frekvenciju i ostalo što multimetar mjeri može mjeriti jačinu svjetla, zvuka, temperaturu i vlagu. Mislim da ga je čak bilo u Sloveniji jednom. To je u biti rebrendani Mastech MS8229. Jako dobra stvar čak osvjetli označi rupe u koje treba staviti testne kabele ovisno o onome što se mjeri pa je sigurniji za početnike. Za one naprednije na netu postoje procedure za kalibriranje i dodavanje RS232 izlaza za datalogging :)

Nije mi jasno što tebi označava riječ "kalibrirati". Odnosno kako ti možeš umjeriti (kalibrirati) neki mjerni uređaj ako ga ne usporediš s etalonom? Ja konkretno na poslu koristim UNI-T za mjerenje razlike potencijala NiCr-Ni termopara (ovisnost razlike potencijala termopara o temperaturi) i svake godine šaljem taj uređaj na umjeravanje u ZIK (akreditirani umjerni laboratorij) u području istosmjernog napona (mV). Nisam primjetio neka značajnija odstupanja u odnosu na etalon. Također, nisam primijetio odstupanja u odnosu na Flukeov uređaj koji koristi ekipa iz elektro održavanja.

Link to comment
Share on other sites

Imaš etalona za kupiti. Nisu čak ni skupi. Ako imaš sreće poznaš ljude koji imaju procesni kalibrator ili etalonski multimetar (najčešće bench type) pa kalibriraš prema njemu. Ali da, UNI-T out of the box nerijetko bude u nekim mjerenjima puno točniji nego što deklarira.

 

on topic: vidim danas u Bauhausu accu odvijač za 290kn (narančasti Toolson) isti kakav sam kupio u Lidlu za 130kn (zeleni Parkside). Možda je Lidl jeftin zato što ima (puno) niže marže uz to što kvaliteta nije top :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Imaš etalona za kupiti. Nisu čak ni skupi. Ako imaš sreće poznaš ljude koji imaju procesni kalibrator ili etalonski multimetar (najčešće bench type) pa kalibriraš prema njemu. Ali da, UNI-T out of the box nerijetko bude u nekim mjerenjima puno točniji nego što deklarira.

 

on topic: vidim danas u Bauhausu accu odvijač za 290kn (narančasti Toolson) isti kakav sam kupio u Lidlu za 130kn (zeleni Parkside). Možda je Lidl jeftin zato što ima (puno) niže marže uz to što kvaliteta nije top :nezna:

Bauhaus je definitivno jedan od najskupljih trgovačkih lanaca. Najbolje opremljen, ali i jedan od najskupljih.

Link to comment
Share on other sites

Toolson je rebrandirani Einhell. Imao sam Toolson aku bušilicu i kuću mi je napravila. Riknule su baterije i nije mi se isplatilo mijenjati baterije. Toolson je bezobrazno podigao cijene tako da sam sada na Einhell.

Link to comment
Share on other sites

decki, kolko jak aku odvijac mi savjetujete da kupim? treba mi da brze sarafim po skuterima i motorima.. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.