Jump to content

Alati i aparati


Med0

Recommended Posts

Ne trebaš jači od 30Nm, ako šarafiš oplatu i male vijke. Znači to je sa baterijom od 10.8V , 1.2-2.0Ah. Gledaj da je baterija unutar ručke i da ima LED osvjetljenje.

Za vijke veće od M10 treba 45Nm, 12 ili 14V, 2.0-4.0 Ah.

Što je veći kapacitet to je teža i veća baterija pa je nezgodno s njome po malom prostoru.

Edited by mata73
Link to comment
Share on other sites

Nije bas da kapacitet i tezina baterije uvijek prate jedno drugo. Ja imam Li-ion od 5 Ah i nije nista teza od one od 1.5 Ah Ni-Mh

.

Link to comment
Share on other sites

Pa naravno. Al punjac za lion i za nimh su full slicne cijene :D

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam na Li-ion, jer većina novih i boljih dolazi sa takvima.

Obje baterije imaju svoje prednosti i mane. Ako radiš u teškim uvjetima punima vlage, niskih i visokih temperatura bolja je Ni-Mh, jer nema hrpu elektronike koja pravi probleme.

Da skratim, prednosti Li-ion : manja težina, nema samopražnjenja, može se nadopunjavati i isporučuje jednako snage do samog kraja.

Prednosti Ni-Mh: nema elektronike, može se puniti od -20 do +50°C, jeftinija.

Link to comment
Share on other sites

sto jaci mozes priustiti :D

mogu ja i tak, ali volio bi da ju ne moram s dve ruke uvijek drzat :D

 

Ne trebaš jači od 30Nm, ako šarafiš oplatu i male vijke. Znači to je sa baterijom od 10.8V , 1.2-2.0Ah. Gledaj da je baterija unutar ručke i da ima LED osvjetljenje.

Za vijke veće od M10 treba 45Nm, 12 ili 14V, 2.0-4.0 Ah.

Što je veći kapacitet to je teža i veća baterija pa je nezgodno s njome po malom prostoru.

a kolko watta mi savjetujete? ove velke vijke tipa osovine od kotaca rukom odvidam i zavidam, ali recimo ostale vijke velicine 8 - 14.. s tim da bi volio da kad zavida da je to to a ne da moram provjeravat jos rukom ili da zgubum vijke po cesti od vibracija..

a kasnije jednog dana bude dosao kompresor i kompresijski pistolj pa onda nebu brige ;)

Link to comment
Share on other sites

Na baterijskom alatu teško ćeš naći podatak o watt-ima.

Bitan ti je max okretni moment, kao i mogućnost podešavanja istog te kapacitet baterije.

Navest cu podatke za kvalitetan alat:

10.8V-30Nm

12V-45Nm

14V-66Nm

18V-85Nm

Mislim da je jedna dobra od 12V i 45Nm sasvim dovoljna. Nisi bauštelac i nećeš turbo vijke od 250mm šarafiti u beton. Samo što 12V nema baš sa baterijom unutar ručke.

Link to comment
Share on other sites

Na baterijskom alatu teško ćeš naći podatak o watt-ima.

Bitan ti je max okretni moment, kao i mogućnost podešavanja istog te kapacitet baterije.

Navest cu podatke za kvalitetan alat:

10.8V-30Nm

12V-45Nm

14V-66Nm

18V-85Nm

Mislim da je jedna dobra od 12V i 45Nm sasvim dovoljna. Nisi bauštelac i nećeš turbo vijke od 250mm šarafiti u beton. Samo što 12V nema baš sa baterijom unutar ručke.

ne sjecam se da li Nm navedeni, prvom prilikom pogledam pa javim, tnx decki!!

Link to comment
Share on other sites

I Nm nema bas veze sa strujom, ima alata koji vrti masu Nm iz 18V. Bitan je pogon i kako je rijeseno koliko ce masina davati snage i obrtaja.

Link to comment
Share on other sites

Lidl je imao dva tipa aku bušilica u ponudi. 18V je imala 35Nm. Za 10.8V koju imam doma ne piše u uputama koliki je maksimalni moment, ali u letku i na web siteu kad sam kupovao je pisalo 14Nm.

 

Uglavnom sila stezanja 10.8V aku bušilice je dovoljna da mi stegne kotače na autu toliko da ga komotno mogu spustiti na asfalt i završiti stvar s moment ključem.

Link to comment
Share on other sites

danas slucajno u jednom shopping centru naletio na el aku odvijac i u pravilu sam uspio saznat sljedece informacije

9.6V/1.5Ah 19Nm

jel to preslabo ili je ok?

Link to comment
Share on other sites

Slabo, to je za bušenje lima do 6mm, lim vijke do 6.3mm i iver vijke do 6mm.

Za sklapanje namještaja taman.

Link to comment
Share on other sites

sto kazete na "set nasadnih kljuceva ili cegrtaljka" 15 nasadnih nastavaka, 2 cegrtaljke za 75 kn.?

Link to comment
Share on other sites

Ovo i izgleda ozbiljno

Odma sam kupio i Boscheva svrdla za metal, drvo i kamen... univerzalna :) Kroz beton prolazi kao kroz maslo, osim kad ima metala, ali onda se ni torna ne proslavi, osim onih velikih, ako joj kuplung ne presudi prije :)

http://www.bosch-pt.com/hr/hr/accocs/Pribor/207730/visenamjenska-svrdla-cyl-9-multi-construction/

Link to comment
Share on other sites

Bosch svrdla iz Tifona izbjegavati pod obavezno! Za drvo su mi tri bila van centra, za željezo su do debljine 5 svi popucali bez nekog posebnog siljenja. Jedino je kofer ok, ostalo je smeće!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na informaciji :dobroje:  Svrdla u koferu su mi nepraktična jer mi troše previše mjesta.

 

Koristim svrdla iz Lidla, a za heavy duty poput bušenja granitnog nosivog armiranog zida i sl. odem kod lokalnog željezara po savjet i svrdlo. Par puta me iznenadilo što može obična mala aku bušilica s pravim svrdlom.

Link to comment
Share on other sites

Odma sam kupio i Boscheva svrdla za metal, drvo i kamen... univerzalna :) Kroz beton prolazi kao kroz maslo, osim kad ima metala, ali onda se ni torna ne proslavi, osim onih velikih, ako joj kuplung ne presudi prije :)

http://www.bosch-pt.com/hr/hr/accocs/Pribor/207730/visenamjenska-svrdla-cyl-9-multi-construction/

 

Ova su ti svrdla odlicna samo pazi na broj okretaja jer za svaki materijal imas preporuceni broj okretaja.

Jer ako ih spalis nemogu se ostriti kao obicna

Link to comment
Share on other sites

mogu dijamantom :D haha

al rezat kamen s istom kao i celik, kako god to ce se otupiti... a i kutevi s kojima je najbolje rezat su drugciji za meke, i tvrde metale a i kamen itd.. mislim da je to glupost. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.