Jump to content

CHAT


GTT

Recommended Posts

20 minutes ago, ivan.martinko said:

Gospar znači Gospodin.. po Dubrovački..

kaže moj frend, rođeni dubrovčan, ja nisam dalmatinac, ja sam Gospar..

 

to se on malo šali s tobom ?

Gospari su ljudi koji štuju Gospu sinjsku, znači stanovnici Sinja i Sinjske krajine

to što su oni ljubomorni na Sinjane pa bi htjeli da i oni budu Gospari to je drugi par rukava...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ivan.martinko said:

Gospar znači Gospodin.. po Dubrovački..

kaže moj frend, rođeni dubrovčan, ja nisam dalmatinac, ja sam Gospar..

da, ali je Dubrovnik uvijek bio poseban grad.. - republika.

Tada kad je nastala Dalmacija Dubrovnik nije postojao. Dubrovnik je nastao kad su stanovnici Epidauruma (Cavtata) bili prisiljeni napustiti svoj grad i utvrditi se na mjestu današnjeg Dubrovnika zbog stalnih upada Barbara, a nakon pada zapadnog Rimskog carstva. Isto tako nastala je Venecija (kad su stanovnici Akvileje bili prisiljeni napustiti svoj grad) vječni neprijatelj Dubrovnika.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, agricola said:

to se on malo šali s tobom ?

Gospari su ljudi koji štuju Gospu sinjsku, znači stanovnici Sinja i Sinjske krajine

to što su oni ljubomorni na Sinjane pa bi htjeli da i oni budu Gospari to je drugi par rukava...

pa našao sam to u rječniku dubrovačkih dijalekata..

http://www.effect.hr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=53&Itemid=110

što onda znači riječ gospodin? također štovatelj gospe? ne, nego dolazi od izraza gospodar, plemić, itd..

Link to comment
Share on other sites

PNNK A ŽNKT

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mislim da nam je ova tema davno trebala [emoji772]

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.