Jump to content

Gorivo


shorva

Recommended Posts

Vidim ja što se sprema i bit će nam skupo i sve skuplje se vozit bez obzira na opciju pogona.. Samo kad zagusti kanta goriva se uvijek nađe, a struja samo ide iz utičnice.. 
Lol gdje se to kanta goriva samo "nadje" hahaha

Pa lakse je "naci" struju nego npr benzin, struju mozes i sam prozvwsti. Naftni derivat ne
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fredy said:

Lol gdje se to kanta goriva samo "nadje" hahaha

Pa lakse je "naci" struju nego npr benzin, struju mozes i sam prozvwsti. Naftni derivat ne

Aha, spojiš generator na dizel motor i opet ti treba par kanti goriva da napunis EV. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fabi said:

Aha, spojiš generator na dizel motor i opet ti treba par kanti goriva da napunis EV. 

Ako misliš da je lakše uzet kantu goriva pa sipat u spremnik - jeste! No postoje i takva rješenja za EV, prijenosna baterija npr. No je se ne sjećam da sam u svojoj 20+g vozačkoj karijeri ikada ostao bez goriva pa ne vidim ni zašto bih sa EV. Govorim o tesli, ostali EV sa svojim "mrežama" punionica su hit/ miss igra. 

Ono što ja hintam je da mogu npr kroz kućnu elektranu sam raditi svoje "gorivo" dok to sa naftnom prepađevinom ne možeš.  A štekera ima posvuda, više nego benzinskih/ rafinerija jel tako? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Fredy said:

Ako misliš da je lakše uzet kantu goriva pa sipat u spremnik - jeste! No postoje i takva rješenja za EV, prijenosna baterija npr. No je se ne sjećam da sam u svojoj 20+g vozačkoj karijeri ikada ostao bez goriva pa ne vidim ni zašto bih sa EV. Govorim o tesli, ostali EV sa svojim "mrežama" punionica su hit/ miss igra. 

Ono što ja hintam je da mogu npr kroz kućnu elektranu sam raditi svoje "gorivo" dok to sa naftnom prepađevinom ne možeš.  A štekera ima posvuda, više nego benzinskih/ rafinerija jel tako? 

 

Život nije bajka, da je, svi bi vozili EV i punili ga iz kućne utičnice od struje koje dobivamo besplatno od obnovljivih izvora energije, a za range ne bi brinuli jer bi se auti prilikom dužeg putovanja punili wireless-li preko instalacije ugrađene ispod ceste. Do tada, kanta goriva i neograničeni domet ICE auta za mene ostaje zakon. Što se tiče Tesle ja ih viđam kao gradske aute od pola miliona kuna na više i kao vozila koje se u zavjetrini šlepera (u range modu) vuku na autocesti. I da m, viđam i vozače EV-ova kako panično traže brze punjače na odmorištima AC dok svi ostali se u puno jeftinijim ICE autima bezbrižno voze.

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Call me hater ali baš me zanima koliko milijuna tona bakra bi se potrošilo da se na cijeli A1 autoput polože špule dovoljno jake za induktivno punjenje EV i kako bi se to elektrificiralo [emoji1]

Mislim da su to SF priče. Imalo bi možda smisla na cestama gdje su konsantno čepovi ili recimo 50m od semafora ali cijelom cestom…. teško. Osim toga gubici induktivnog punjenja bi bili golemi zbog praznog prostora između ceste i auta, a tu infrastrukturu bi trebalo i održavati.

Zdravstveni učinci tako jakih električnih i magnetskih polja bi mogli biti u najmanju ruku zanimljiva tema za vozače koji se induktivno pune.

Back2topic: išao u Ikeu, natankao prvi puta za 10kn/litri nakon dugo vremena. Bio gotov za 5-6 minuta i tjeraj dalje mjesec-dva bez potrebe za tankanjem.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Med0 said:

Back2topic: išao u Ikeu, natankao prvi puta za 10kn/litri nakon dugo vremena. Bio gotov za 5-6 minuta i tjeraj dalje mjesec-dva bez potrebe za tankanjem.

 

Ako ti tank u Cliu traje mjesec-dva, onda ti ni punjenje EV-a ne bi bilo problem 🙃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 08. 12. 2022. at 10:32, Lucky_ZG said:

 

Ako ti tank u Cliu traje mjesec-dva, onda ti ni punjenje EV-a ne bi bilo problem 🙃

ovo jje bilo ispod pojasa :D

Link to comment
Share on other sites

On 06. 12. 2022. at 12:58, fabi said:

Život nije bajka, da je, svi bi vozili EV i punili ga iz kućne utičnice od struje koje dobivamo besplatno od obnovljivih izvora energije, a za range ne bi brinuli jer bi se auti prilikom dužeg putovanja punili wireless-li preko instalacije ugrađene ispod ceste. Do tada, kanta goriva i neograničeni domet ICE auta za mene ostaje zakon. Što se tiče Tesle ja ih viđam kao gradske aute od pola miliona kuna na više i kao vozila koje se u zavjetrini šlepera (u range modu) vuku na autocesti. I da m, viđam i vozače EV-ova kako panično traže brze punjače na odmorištima AC dok svi ostali se u puno jeftinijim ICE autima bezbrižno voze.

 

Život je kak si ga napraviš a vrijeme sve pokaže

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Fredy said:

 

Život je kak si ga napraviš a vrijeme sve pokaže

Slažem se, svatko slaže kako može, ali još uvijek ne vidim da bi mi neki EV podigao kvalitetu života. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dakle očigledno će tužiti RH , a RH je poznata po tome da svaki spor izgubi , drugim riječima ne bi me iznenadilo da to na kraju plate porezni obveznici .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mogu pušt... zakonom je propisano kad se to može... oćeš prodavat u HR gas... onda si dužan poštivat propise te države... 

Link to comment
Share on other sites

Nisam pravnik nit o tome imam pojma , nonekako mi se čini da i ti koji se spremaju na tužbu nisu diletanti. Nekako mi se čini da znaju što rade , ali dao bog da ne znaju što rade.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da i taj popust na plin nije badava , jest za tebe ko korisnika ali neko je vjerovatno njima za to nešto  dao , ne bi rekao da je baš badava da samo zadrže mušteriju . no sve je moguće .

Link to comment
Share on other sites

Oni hoće prilagoditi cijene nauštrb korisnika.
A da mi malo (malo duže) ignoriramo njihove usluge?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da i taj popust na plin nije badava , jest za tebe ko korisnika ali neko je vjerovatno njima za to nešto  dao , ne bi rekao da je baš badava da samo zadrže mušteriju . no sve je moguće .
Ja sam ga dobiobkupovinom Sandera eco g za 2000 litara, 15% popusta.
Kako se Renault s njima dogovorio, i dali je to meni naplatio u cijeni auta, ne znam niti me briga. Szeta da propadne. A kad se potrosi idem tamo di je najjeftinije
Link to comment
Share on other sites

Bas sam nedavno, kada je cijena nafte u svijetu padala, a kod nas cijena derivata rasla, malo istraživao o tome. Naime, cijena se formira po formuli, a kao glavni faktor se uzima cijena na Maditeranskom tržištu, dakle ne WTI ili Brent, nego neko Mediteransko trziste... I naravno, meni ne bude teško, idem malo istražiti o tome, u glavnom, to Mediteransko tržište, uopće nije javno, već ako hoćeš sudjelovati plaćaš ogromnu članarinu na mjesečnoj razini, a da ne spominjem da je tržište toliko plitko da se cijene maltene mogu namještati... A najbitnija stvar, da po tom Mediteranskom tržištu se formiraju cijene, ali Petrolu, Ini, ili bilo kojoj veleprodaji ili maloprodaji, dopušteno je kupovati derivate na bilo kojem tržištu u svjetu. Pa tako mogu derivate kupovati u Indiji, a cijena se formira na Mediteranu.

Poslano sa mog SM-G988B koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cijenu bilo čije zjbncje na tržištu uzrokovane ratom poplavom ili šta se nekom šejku dignula qrčina plaća krajnji korisnik iz prostog razloga: nema nikakvog utjecaja ni na što 

Drugim riječima šuti i puši rvacki i svaki drugi narode jer vas ima mnogo i vlast je tu samo da je boli qrčina za vama i da vam uzme iz džepa 

Kad treba nešto dati e onda gleda da li ispunjavate uvjete da li su vam oči plave ili crne jeste li preko 40 i da li vam je godišnji prihod preko 100k ili manje i odgovor na kraju bude qrčina 

 

GIF-607a3e78233bc83619fcf3072e60ac8b.gif

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.