Jump to content

Borbeni zrakoplovi Hr


dado_sk

Recommended Posts

Dečki,imate li favorita? Neki stav? Ako ima ljubitelja takve tehnike na forumu?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U ovom sada stanju...gdje djeca nemaju izbora za liječenje, gdje je država u banani, nepotrebno sr...

A favoriti, f16

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mala smo zemlja,nije nam presudan dolet tako da bi najradije gripen od ogavnih Šveda. Najjeftinije novo. Rafal je izvrstan ali i star minimalno 15 godina i 3500 sati naleta već ima. Cijena je ista kao novi gripeni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemam blage veze o avionima niti su me ikad zanimali. Čak ih neznam ni prepoznati na slici ako mi ne piše ispod nje (slike jelte)

MIslim da imamo daleko pametnih stvari a koje država može potrošiti novce, ali se bojim da je kupnja aviona dirigirana od strane nekog vanjskog utjecaja

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Moramo se naoružati. To je jedini način kako odvratiti potencijalnog neprijatelja. Istina da je puno novca u pitanju. 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

trgovina oružja je najjača industrija na svijetu.. odmah ispod nje je farmaceutika..

tak da oružje se mora prodavati.. idealno bi bilo da imamo ruske avione jer smo na njih navikli..

postoje i dva velika simulatora ruskih helikoptera u krapinskim toplicama

ali to se nebi nikad odobrilo..

 

Link to comment
Share on other sites

To nije neka kvaliteta. Održavanje je puno češće nego na zapadnoj tehnici,remontu su češći tako da dugoročno ne uštediš ništa. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

po mome mišljenju, tu lovu koju planiramo dati na avione, uložiti i  pokrenuti proizvodnju hrane u slavoniji i lici, hraniti cijelu europu s tom hranom pa za par godina od zarade možemo kupiti kakve god nove avione hoćemo...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Za kaj da se naoružamo, jedan s300 nam slisti cijelu flotu, od koliko...10 aviona...ma dajte, sprdačina

S kim to budemo ratovali s tolikom ergelom aviona🤣 Danas dobar sustav obrane i dronovi, u modernom ratu više ne treba...bemti i rat

Isključujem se iz debilne teme

Edited by shogo
  • Like 6
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Vidim da mnogi imaju stav da šta će nam avioni i slično. To je pitanje nacionalne sigurnosti i očuvanja vojnog zrakoplovstva kao takvog. Osim toga članica smo NATO-a, pa onda moraš nešto i ti valjda imati da bi bio u članstvu. Nadalje air policing, zar ćemo plaćati nekome da štiti naše nebo? A o obrambenoj komponenti da i ne govorimo. Kome će pasti na pamet glupe ideje kao one iz 90ih kad imaš eskadrilu rafalea ili f16 block 70? Pogledajte malo koji video vojnog analitičara Jana Ivanjeka u kojima govori o cijeloj problematici i kandidatima. Jako dobar frend mi je vojni pilot i dosta me uputio u situaciju.

Nadalje od kandidata, navijam za rafale koji je vrhunski avion i definitivno među 5 najboljih multirole aviona na svijetu sa svojim AESA radarom i SPECTRA pasivnim radarom (otkriva mete u radijusu 100km bez opasnosti od detekcije), najvećim doletom i djelovanjem, te mogućnošću nošenja oružja i dodatnih tankova goriva na 14 predvjesnih točaka i ogromne nosivosti. Dokazao se u Libiji, gdje su doslovno sami napravili dar mar. Na nekoj vojnoj vježbi je čak "srušio" F22 raptor, eto toliko je dobar 

F16 block 70/72 je isto vrhunski avion, možda malo manjih sposobnosti, ali savezništvo s Amerima je nešto što treba i dalje njegovati. Isto brutalan i premoćan avion i kako je rekao Jan, sa svim avionima u okruženju, ne bi bio dogfight, nego odstrel. 

Gripen C/D je smeće i ne može u istu rečenicu sa ova dva gore, a košta ko rabljeni rafale u najmanju ruku. Šveđani i njihove prodike nam ne trebaju, a i sat naleta je najskuplji, makar oni tvrde drukčije. Da su ponudili E/F verziju, e onda je to druga priča već. 

Ajmo reć da su ova 2 gore Ferrari i Lambo, a ova verzija Gripena je Dacia (bez uvrede vozačima Dacie, samo usporedba 😂

@dado_sk odlična tema, obožavam vojne zrakoplove 😁

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Najracionalnija odluka dugoročno je F-16 od amerikanaca, a Rafale je overkill za zemlju poput nase, a koliko sam gledao Rafale kao dvomotorac ima i najskuplju eksplataciju.

Svedsku ponudu treba odhebati jer jadan onaj tko se na Svedsku mora osloniti, kao drzavi svaka im cast u nekim stvarima, ali u vanjskopolitičkom smislu treba ih drzati sto dalje, totalno nepouzdan partner.

Izraelska ponuda je podsjednako losa kao i Svedska, ali iz drugih razloga.

Edited by Dule
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam baš da je Rafale overkill. Doslovno je toliko dobar, da tih 12 koje bi nabavili, je u usporedbi kao 20ak Gripena po borbenim sposobnostima i mogućnostima. Sat naleta je u usporedbi s F16, ima mogućnost superkrstarenja i najveći dolet, što znači i dulje borbeno djelovanje u potrebi. Relativno su kratko u upotrebi ti rabljeni, tako da nije ni to neki problem. Za naše potrebe, 30ak godina smo mirni. A i da ne govorim o 22 milijarde eura koje idu iz budžeta EU i o tome da je jednako mudro stvarati partnerstvo s jednom od najjačih članica, isto kao i s amerima. 

A Švedska si dopušta dijeliti lekcije okolo, pa tako recimo Mađarska prijeti da će se riješiti Gripena, ako im se ne prestanu miješati u politiku države. Osim toga, postoji stavka da Švedska ne isporučuje naoružanje u slučaju sukoba, nuff said. A o Karlu Bildtu i njegovom utjecaju, preferencijama i nastojanjima u događanjima 90ih, da ne govorim...

 

Edited by homer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bojim se da rafale ima puno sati. I je nevolim švede pogotovo što ne rade ništa od oružja. Trebali smo prije 10 ako godinu uzeti od Luftwaffe eskadrilu donacije f4 i prijeći na zapadnu tehniku. Šteta što nismo. Malo je nepokretan ali odličan radar . Meni je tiha patnja f14 ali toga nema više. Mačak je strašan. S Phoenix raketama

Edited by dado_sk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nema Rafale puno sati, tek su od 2007. u upotrebi i navodno imaju oko 3 tisuće trenutno.A i Francuzi bi ga nadogradili sa 7 na 9 tisuća, što bi nama bilo dostatno za idućih 25-30 godina. 

Link to comment
Share on other sites

Da. Eskadrilu ovih sada i za 10 ak godina eskadrilu novih. Navodno na razini EU razmatraju gradnju novog lovca koji bi se radio kao zajednički projekt tipa eurofighter i išlo bi se na zajedničku nabavu čime bi se uštedjelo na cijeni.eurofighter je odličan.  Mislim da nam je 12 aviona malo. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dado_sk said:

Bojim se da rafale ima puno sati. I je nevolim švede pogotovo što ne rade ništa od oružja. Trebali smo prije 10 ako godinu uzeti od Luftwaffe eskadrilu donacije f4 i prijeći na zapadnu tehniku. Šteta što nismo. Malo je nepokretan ali odličan radar . Meni je tiha patnja f14 ali toga nema više. Mačak je strašan. S Phoenix raketama

 

Dado da nebu sve crno, u čast jednog velikog Halena i jednog opakog stroja, f14

 

 

Edited by shogo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je f14A. Najbolji je bio D. Taj je mogao djelovati i na ciljevima na zemlji. Najuspješniji piloti f14 su bili Iranci. 😀. Radili su čuda u sukobima Irakom. Kad su ih vidjeli na radarima Iračani nisu letjeli u napad. No zo je zastarjelo. Veliki odraz na radaru,nepokretan,skup održavati,  ali je avion mojeg djetinjstva. Lijepo se podsjetiti. U top Gunu dva Maverick "leti" na f18.  A da odemo švabama i tražimo donaciju Tornada?

Link to comment
Share on other sites

Dida mi je bio pilot, pa znam nešto o avionima, ali ne ovoliko opsežno. Mada mi je uvijek zanimljivo čitati tekstove o zrakoplovima, sjećam se da sam prije par godina detaljno prostudirao Eurofighter Typhoon i Dassault Rafale. I uvijek me zanimalo kako stoje u direktnoj usporedbi s američkim konkurentima. Čini mi se da je ruski Sukhoi zapravo tehnički dobar i dosta konkurentan, zapravo sam se iznenadio jer sam mislio da Rusi ipak nemaju nešto tog kapaciteta. Međutim, ono što definitivno nisam znao je ovo što kažete za Grippene. Uvijek sam nekako mislio da se radi o dosta dobrim zrakoplovima, neopravdano zapostavljenim jer su eto švedske proizvodnje, a ne npr. američke. S druge strane, Concorde mi je nevjerojatna fascinacija i dan-danas. Najljepši zrakoplov ikada i stvarno šteta što ga više nema.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo će najveći problem biti tranzicija i prilagodba na zapadni standard. Treba obučiti ljude, a to će trajati. Zato najbolje nove Vipere i to je onda dugoročno ulaganje. 

@VedranSB evo pa vidi za Gripen

 

 

Edited by homer
Link to comment
Share on other sites

Rafale je bez sumnje odlican avion, ali meni su i Francuzi (kao i Šveđani) neozbiljan partner.

Francuska je dosta prevrtljiva drzava i svakako mi ne uljevaju povjerenje kao pouzdan partner.

Amerika ima trenutno blesavog predsjednika i ne mogu reci da nesto pretjerano simpatiziram tu zemlju iako postujem njihovu povijest i doprinos koji su dali u Europi za vrijeme WW2 jer su dali veliki doprinos u slamanju Hitlera, a kasnije su su sacuvali Europu da ju ne pregaze Rusi.

Crvena armija je bila u takvom naletu i doslovno su pregazili Njemacku i zauzeli Berlin, a da nije bilo Amerike vjerojatno bi se zaustavili u Portugalu.

Amerika je uvijek bila pouzdan partner pa tako i nama i bez obzira na neke negativnosti Amerike, za nasu zemlju mislim da je najpametnije gradjenje partnerstva upravo sa njima.

Ne zaboravite koliko su oni toga donirali HV-u, od kamiona, helikoptera, oklopnih vozila...

 

 

Edited by Dule
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Slažem se @Dule

A i bili su tu kad je bilo potrebno, za razliku od Europske Zajednice, koja je okretala glavu. Rafale je tu najbolji avion, ali i ako uzmemo novi F16 i dalje razvijamo partnerstvo, nećemo fulati. Samo ne kante Gripen C/D sklepane od zaostatka dijelova po "popularnoj" cijeni... 

Evo i analize F16

 

Edited by homer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebalo je ranije reagirati i tražiti pomoć saveznika. U prvom redu njemačka ponuda za donacijom 24 f4 je bila odlična. Letjeli bi se na 14-16 komada a ostale bi se čerupali za dijelove. ( Uobičajena praksa i drugdje ).  Ili donacija eskadrile Tornada. Osposobili bi tehničare i pilote za zapadnu tehniku. Ovako smo izgubili dragocjeno vrijeme i u dvije godine idemo raditi skok s 2.generacije zrakoplova na 4+. Teško je to. Nemamo ni trenažnih zrakoplova. Manjak je sad i pilota. Osoblja održavanja isto.  8 f16 je jako malo za milijardu i 200 milijuna. Kad se uzme održavanje jedva da bi imali 3,4 spremna za poletjeti. . Ne znam. Situacija je teška. To je najskuplji rod vojske. Tenk kupiš lako i posadu obućiš za par tjedana. Zato sam spomenuo gripene ranije. Njih za 12 f16 dobijemo 24. Za borbe na malim udaljenostima i srednjim isto nam dođe ako uzmemo rakete koje ima i f16. Ne vjerujem Ivanjeku da je to sklepa od starih djelova. Mi smo mala zemlja. Nemamo novca za rafal.treba superkrstarenje? Za šta? Poleti u ZG i za 8 min je na granici s Srbijom. Treba nam dobar radar on ga ima i rakete. 

Ja bi najsretniji bio s 24 nova rafala ili eurofightera. Nema bolje ali i Austrija koja je bogata se mučims održavanjem Eurofighter. To je najbolji stroj današnjice. Nema bolji. Uz rafale i f15. Dvomototorci su zakon.

Malo treba pogledati u povijest kakvi su Francuzi partneri. Vjerovali su u Jugoslaviju do zadnjeg nas blokirali. Argentincima prodali rakete inkaf je bio Falklandsk rat dali Britancima kodove da ometu navođenje . Ma sam se jedino u sebe možeš pouzdati. Izraelu blokirali prodaju i dijelove za mirage koje su pošteno platili.

Edited by dado_sk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.