Jump to content

Borbeni zrakoplovi Hr


dado_sk

Recommended Posts

Kako je Ivanjeku reći šta je dobro. To zna svatko. Ali šta se može platiti i koliki nam broj treba to je drugo. Nisam stručnjak,ali 8 za milijardu i 200 je ludost f16 block 70. To je 150 milijuna komad. 8 kakvih god da su je malo. Nisam siguran da je 3500 sati rabljen rafal malo.njemu je vijek trajanja oko 7000. To je na pola već.

Link to comment
Share on other sites

Pa napisao sam ti da bi dignuli radni vijek na 9000 sati, tako da im preostaje 5500, što je sasvim ok da dugo godina letimo na njima. Slažem se za prevrtljivost francuza. Naša granica je jako dugačka, tako da to superkrstarenje uopće nije loša stvar, jer u slučaju nekog sranja na jugu, mogu jako brzo doći. Evo ti jedan podatak, mig 21 na afterburnu izdrži 7 minuta prije nego potroši sve gorivo. 

Ako ćemo gledati dugoročno, F16 sa svojih 12000 sati je najbolje ulaganje. Je skuplji, al onda smo mirni 40 godina. 

Edited by homer
Link to comment
Share on other sites

Znam da im preostaje toliko ali gle kupiš Passat ili ovdje opjevanu lagunu polovni s 250 000 km. Ili novi Megane ili golf s 0 km. Koji se više održava? S kojim ćeš se više voziti?   F16 svakako ali 150 milja po komadu? Pa jbt toliko nije ni f35. Ne kužim šta u njemu toliko košta? A teško je to sve reći. Možda Amerikanci kažu da toliko to košta ali ti slože financiranje tako da si to ipak možeš priuštiti.  Čitao sam kako je predstavnica Lockheed Martina za hr rekla da naši nisu zatražili da odu u Ameriku da vide avione. U Francusku su otišli. Možda je već odlučeno za Rafale.  Možda Ameri kažu "gle zrakoplovi su toliko i to platite a naša inženjerija će napraviti hangare,tutnuti ćemo koju bespilotnu i pomoći vam oko oklopa koji je slab."

Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Znam da im preostaje toliko ali gle kupiš Passat ili ovdje opjevanu lagunu polovni s 250 000 km. Ili novi Megane ili golf s 0 km. Koji se više održava? S kojim ćeš se više voziti?   F16 svakako ali 150 milja po komadu? Pa jbt toliko nije ni f35. Ne kužim šta u njemu toliko košta? A teško je to sve reći. Možda Amerikanci kažu da toliko to košta ali ti slože financiranje tako da si to ipak možeš priuštiti.  Čitao sam kako je predstavnica Lockheed Martina za hr rekla da naši nisu zatražili da odu u Ameriku da vide avione. U Francusku su otišli. Možda je već odlučeno za Rafale.  Možda Ameri kažu "gle zrakoplovi su toliko i to platite a naša inženjerija će napraviti hangare,tutnuti ćemo koju bespilotnu i pomoći vam oko oklopa koji je slab."
70ica je f35 u 4th gen avionici. Ja glasam za Rafael ako gledamo samo ponudu i avion ne i nekakve druge igre

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Po ovim videima ispada da je Rafale "najjači" avion od svih tih, nebitno kaj je rabljen. Pa rabljeni su bili i F16 od Izraela.

Moje misljenje je  da neke avione MORAMO uzeti, jer imamo trigger happy susjede.  NATO , super , tam smo, al danas jesi sutra nisi , mozda se raspadne EU , mozda NATO bude imao drugacije neke poglede, ko zna..

A kad smo kod toga, Srbi imaju taj neki S300 obrambeni sustav. Jel to moze rusit te nase hipotetske avione, koje god uzeli ?

 

Samo cu dodat koji god da uzeli, obavezni uzet 1.9dci motor u rezervu ako rikne glavni motor

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, hrvojexyz said:

A kad smo kod toga, Srbi imaju taj neki S300 obrambeni sustav. Jel to moze rusit te nase hipotetske avione, koje god uzeli? 

 

Teoretski može naravno, samo je stvar ko koga prije detektira, tj tko je jači u jammingu, tj elektronskom ratovanju...

Link to comment
Share on other sites

Ma Srbi lupetaju. To im Amerikanci nikada neće dati kupiti jer su okruženi nato avijacijom i dati priliku Rusiji da špijunira ih preko s300 koji su u srbiji. Ma nek kupuju šta hoće. Njihovo pravo. Naše je da budemo spremni i nikad više ne naoružani. Gledam ivanjekovu pljuvačinu gripena i koliko god švedi su mi ljigavi mislim je previše pristran. Gripen je iznimno okretan i sposoban zrakoplov. Nosi rakete dugog kratkog i srednjeg dometa. Dobar radar i nov je. Sve naše potrebe zadovoljava. Ako ne mislimo ići u masovno bombardiranje susjeda onda nam je više nego dobar. Avion izvrsno penje,uzleće s kratkih staza. Lik stalno govori o kapacitetu aviona da je loš. Bogme nije. Jedno je platiti nešto 1.8 milijardi eura a ovo košta 0.9 milijardi.rafal da ali nov. Nisam za polovan. Puno je 3500 sati naleta. To će se više popravljati nego letjeti

Link to comment
Share on other sites

Nema sreće s Gripenima, jer se ne daju nadograđivati na bolje. Šta kupiš to imaš idućih 30-40 godina. A tehnika napreduje brutalno. Lijepo je objasnio Jan, to ko da možeš kupit novi focus za 20k eura, a ti kupiš prošlu liniju za 30k. Onda dodaš još malo i kupiš bmw 3. 

Ako uzmemo Gripene, netko je jako zajebo u procjeni naših potreba. Skupo govno, za svako oružje moraš dodatno platiti integraciju, Šveđani su užas partneri... Ili novi F16 ili rabljeni Rafale. 

Nama godišnje treba 100 sati naleta po avionu brijem, a Rafale će imat 5500. Pa računaj koliko je to godina. Nije malo... 

Link to comment
Share on other sites

Nisam baš siguran za ovo za integraciju. On dolazi s paketom naoružanja. Pa mora za to imati software. A da košta kao BMW? Hm.. pa kako? Ako je 12 komada 0.9 milijarde nov a f16 1.8 ne štima mu matematika. Nalupetao je on tamo puno toga.. istina da je A6 3.0 TDI bolji od 2.0 tdi ali samo ako vućeš kamp kućicu. Ako ne njegovih 300 KS ništa ti ne vrijedi u normalnoj upotrebi. A košta skoro 30 posto više. Rafal svakako ali samo nov. A nov je skuplji od f16 .Dečki kaže i tu na forumu neko kad kupi lagunu ilišta ja znam s 250 tkm može taj do 400. Može. Samo kako? Svako malo u servis.

Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Nisi shvatio usporedbu. Gripen je kompakt starije generacije po većoj lovi. C/D se ne može nadograditi na E/F

Rafale i F16(bmw u priči) će biti u upotrebi još 30-40 godina i razvijat će se dalje i biti spremni na upgrade, te će biti podrške za to. Kao s mobitelima. Imaš Android i IOS, a ti uzmeš windows phone... 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da će se moći jer su u planu korištenja minimalno 30 godina. Napravljeno je dosta komada. Budu oni to unaprijedili. Mislim da Ivanjeku lupeta. Nemoguće je da sat leta rafala dvomotornog aviona košta kao i kod F16 je za usporedbu nije velika razlika rafala i Eurofightera a za eurofigter je održavanje i trošak noćna mora . Austrija ga zamjenjuje i Italija zbog toga. F18 također dvomotorac a sat leta mu je 70 posto skuplji od f16. E rafal je kao jeftin? Hm..teško.  do sad f16 Viper je kupila samo Bugarska i možda hr. Dvije bankrotirane države dno EU. Najskuplje moguće a bijeda ekonomija. 

Link to comment
Share on other sites

Dado neće se moći, da su ponudili E/F Gripena koji je jako unaprijeđen, onda da. Evo ti riječi vojnog pilota koji bi trebao letjeti na njima "Ovaj Gripen je preskupo smeće u usporedbi s ostalim ponuđenim i tko tvrdi drukčije, ne zna ništa o tome" 😂

A to da jedan vojni analitičar ne zna ništa o tome, čisto sumnjam. 

Btw kod F16 i je problem što ga nećemo moći dobiti dok ne isteknu resursi migovima, baš zato jer su ih naručili masu. Slovačka, Bugarska, Tajland i Bahrein ih ima. A Bahrein baš i nije bankrotirana država. 

Edited by homer
Link to comment
Share on other sites

Pa pod tim sam i mislio. Bogati Bahrein kupuje i dvije bankrotirane zemlje mi i bugarska. Ni švicarci to neće jer je skupo. Indijci isto pa kupuju mig 29. Rafale prvotno htjeli 76 pa smanjili na 30 i nešto. Preskupo im.rusi u nekom hangaru našli 15ak nedovršenih mig 29 pa prodaju sad to Indiji. A biti će zanimljivo. U 12.mjesecu će zatražiti best and final offer pa će se odlučiti. Sve je dobro osim izraelskih f16. Ti imaju već sad oko 8000 sati naleta ako je vjerovati po portalima. Ivanjekova tvrdnja da je sat leta isti na gripeni,f16 ili rafalu ne stoji nikako . To je nemoguće. A da su švedi nepouzdani,slažem se. 

 

Link to comment
Share on other sites

Decki moji, kako sada stvari stoje, bilo bi najbolje.kupit 30tak barjaktara i rokačina.

Jel vi vidite.kaj rade po Armeniji i Libiji?

Poslano sa mog SM-G975F koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Rafal je krov. Ali,zaista ni gripen nije za baciti. Bojim se da je puno 3500 sati naleta koliko već ima rafal.  F 16i Sufa je odličan ali na žalost nije u ponudi. Dvosjed. Jedan je pilot a drugi operater naoružanja i radarist. Šteta što nije na vrijeme došla ponuda Eurofightera iz Italije. 

Link to comment
Share on other sites

Obratite pažnju koliko kratko mu treba da poleti i sleti. Iznimno pokretan u zraku,dobar radar. Nosi sve rakete koje i rafal. I nov je. Sad izgleda da sam ja jedan od rijetkih koji bi radije novi Clio umjesto polovno Megane s 200 tkm?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, dado_sk said:

Obratite pažnju koliko kratko mu treba da poleti i sleti. Iznimno pokretan u zraku,dobar radar. Nosi sve rakete koje i rafal. I nov je. Sad izgleda da sam ja jedan od rijetkih koji bi radije novi Clio umjesto polovno Megane s 200 tkm?

Nisi naveo kako je pogonjen clio a kako megane :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima ovaj dosta pogona s obzirom da je manji i lakši. Manje troši i goriva i dijelova. I košta duplo manje . A pošto smo mi bankrotirali treba gledati da se kupi nešto što se je kvari ( novo ) i malo troši a ne košta puno. Kako sam rekao novi Clio radije nego Megane s cca 200 tkm . U novi Clio 5 god samo ulje i filteri a u Megane ajmo veliki servis,dizna kodirana,reparacija turbine,kvačilo nagriženo, klima puše hladno umjesto da grije, pa ajmo diskovi zadnji prednji pa graničnik vrata pa kojekakvi zvukovi koje iritiraju,pa k9k krcka na niskim okretajima... Ne zato što je to loš auto nego zato šta je izvožen. 

Link to comment
Share on other sites

Nisam se mislio mijesati u pricu jer ne znam nista o avionima, ali moram samo opaziti da kad je netko bankrotirao onda ne kupuje ni Clia ni Megana nego ide cipelcugom. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ne. Moraš se naoružati. Biti spreman. Da druga strana zna da će dobiti po lampi ako krene išta. Drugih se stvari treba odreći ali oružja ne. Za obranu,naravno. Ima se u ovoj zemlji gdje kresati . Razno razne bezveze ništa koristi udruge, lokalni šerifi i njihovi troškovi,agencije ništa koristi, itd..

Edited by dado_sk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gripen sasvim sigurno nije opcija i taj avion sigurno nece doci kod nas i to ne toliko zbog svojih karakteristika koliko zbog drzave koja stoji iza njega.

Kao sto sam rekao, Svedska je neozbiljan partner i sa njima sigurno necemo ulaziti u ovako vazan deal.

Kupiti avion nije kupiti Renault Clio koji vozis u servis dok traje jamstvo 2 godine vec ulazis u deal sa drzavom koja ga radi narednih 30 godina, a imati deal sa drzavom poput Svedske...budimo ozbiljni.

 

Da me se krivo ne shvati, Svedska je sjajna drzava za zivjeti u njoj sa odlicnim uvjetima zivota i moj komentar se ne odnosi na to.

 

Edited by Dule
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Već par puta idem napisati nešto pa skrenem u nešto sto stvarno nebi trebali imati na autoforumu ..

Probat ću biti sto kraći
Mislim da je tema (oprosti @dado_sk nemam ništa protiv tebe:ruza: ) s**nje i da imamo u ovoj maloj a potpuno poremećenoj zemlji puno važnijih stvari od naoružavanja.

Tko će nas napasti? Susjedi? I tako vise ništa nije naše, samo to jadno more jer ga nemozemo prodati.. Ili ovi migranti za koju godinu samo dok se regrupiraju?


Tih par aviona nas neće spasiti od ničega kao ni zadnjih 10-12-15generacija mladih koji nisu imali nikakvu vojnu obuku i sve sto znaju je da lijevi klik na mišu znaci pucanje..

Cijeli svijet tone u krizu a mi mu kolo vodimo.
I onda kupujemo avione za rat. Kao problem su neki sati leta sto imaju..ma nisu jer mi da ih i kupimo nemamo vise ni za zrak u gumama im promjeniti zimski/ljetni

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi namjera o politici pričati iako tu kao i drugi imam puno za reći. Tu sam na off topic u dobroj namjeri stavio eto nešto što sam mislio da i druge zanima. Netko je stavio da kupuje kuću,netko uređuje garažu i netko vozi bicikl.. to je i smisao off topica. Još od top guna sam čitao o avionima i tako. Velika je ovo stvar,puno novca je u pitanju. Da smo jadni,jesmo. Teška je situacija,djeca odlaze . Ne znam šta je gore od toga. Ali eto..uz sve za šta su digli kredite i potrošili tko zna gdje ovo se neće osjetiti. Sve smo do sad rekli pa pričekati ćemo odluku Vlade šta će kupiti. P.s i dalje sam za novi Clio umjesto Megane s 200 + tkm. 😃.  Ako sam naporan bar 20 posto što je bio lik WIFI s njegova pjesma o 1.5 dci,recite pa ću se malo primiriti. 😬

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.