Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Huh za koji auto? (na mobu sam pa ne vidim profil)

Bojim se da ce ti guma biti premesnata, kao balonka, teska, i da ce se autom malo muciti s njom :nezna:

Link to comment
Share on other sites

Ja osobno ne bih isao na tu varijantu..

Ili (ako imas love) uzmes celicne 14" sa 175/65/14 ili 195/50/15 (puno jeftinije u toj varijanti u odnosu na 185/55/15)

Link to comment
Share on other sites

Govorim ti iz vlastitog iskustva jer sam jednom na clio I stavio mesnatije gume (dobio povoljnije) pa se na kraju auto ponasao katastrofalno, i brze bolje sam skinuo i prodao dalje.....

Link to comment
Share on other sites

Ok,hvala na brzom odgovoru. Trebao mi je netko tko ima iskustva u tome. Ta varijanta onda otpada,tako da cu morat nesto iskombinirat...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da malo oživim topic.....

 

Zanima me ima li tko kakva iskustva sa gumama Federal 595 EVO???

 

Znam, većina vas bu se zgrozila pri pomisli na tamo neku "egzotičnu" marku (da ne upotrijebim grublju riječ), no zaintigriralo me je što u posljednje vrijeme na netu nailazim na gume Federal, pa sam si ja pun skepse dao truda da prolistam bespućima interneta i doznao da Federal postoji već oko 60 godina, a na stranim forumima auto entuzijasta (najviše na forumima SAD i Australije) ovaj model, kao i neki drugi modeli Federal guma, zaslužuje solidne pohvale forumaša, uglavnom vlasnika bijesnih pila poput Mitsubishija EVO i sl...

 

Ima li netko kakva iskustva iz prve ruke ili kakve spoznaje???

Link to comment
Share on other sites

dok god si unutar ovih 1000kn/osoba, NEMAŠ što za prijaviti! To je oslobođeno, pa se niti ne prijavljuje.

Nije baš tako. MORAŠ prijaviti sve što nosiš, makar to bilo i litra mlijeka i moraš znati šta voziš.

 

Ako želiš kupiti gume koje ti nisu upisane u prometnoj auta koji je u TVOM vlasništvu onda ti se itekako mogu naplatiti poreza. Ako želiš koristiti povlasticu oslobođenja plaćanja poreza onda roba (gume) moraju biti za tebe a te su one koje su upisane u prometnoj tvog auta. Ako voziš gume izvan tih dimenzija, platiti ćeš porez jer smatraju da ti uvoznik koji će ih prodati jer ne možeš dokazati da su za tvoju upotrebu. 

Ako želiš kupiti gume u većoj vrijednosti od 1 000 kuna onda moraš ići sa još nekom od osoba iz istog kućanstva a to dokazuješ istom adresom u osobnoj. Onda može biti jedan račun, npr. iznosa 2 000 kuna ako vas je dvoje u autu itd. 

 

Sve to imaš objašnjeno na stranicama carine. Sve ostalo je njihova dobra volja a ovo gore napisano redovna procedura.

Link to comment
Share on other sites

da ne otvaram i ja novu temu, biti cu slobodna nadovezati se ovdje..procitah sve, no primjetila sam da se tu radi o samo dvije adrese(mozda sam previdjela nesto), a one su blizu Zagreba..raspolaze li mozda netko nekom informacijom o kvalitetnoj adresi u jugozapadnoj Sloveniji (citaj: sjeverno od Istre ili Rijeke)? posto kad uzmem u obzir sve troskove ako odem na jednu od ove dvije, skoro dođem na isto kao da kupim gume u Puli..

Link to comment
Share on other sites

Pa probaj malo prosurfati taj jug slovenije, kaj tam imaš onaj portorož i slične gradove - ili čak za trst...

Link to comment
Share on other sites

Ovo sto pisete za dimenzije, prvi put cujem. Osobno sam vozio puno guma, sto na autu sto u gepeku i nikad mi nitko nije provjeravao je li to za moj auto ili ne. Ne kuzim zakaj ih to briga ako je roba povoljnija od 1000 kn.

Vozio sam nedavno kolegi za terenac u svom cc-u, vozio sam za bmw od starog, vozio sam sebi moto gume, sve od reda gume koje ocito nisu za moj auto i nikad nisam imao problema.

Edited by njambrosic
Link to comment
Share on other sites

Ako ima neko da mi moze dati savjet, ovako. Radim s ljetnim setom cca 20 tkm na sezonu. To je 40 tkm u dvije godine. Auto spusteni, 225 40 18, 2.0 dci i cesta otvorena, s podosta zavoja koje prelazim dosta agresivno. Da se vozim sporo trebalo bi mi 10 min duze do posla, znaci i prije ustati :-)

Ispada mi da me gume tesko mogu drzati 2 sezone. Sto mislite, jel se isplati kupiti michelin pilot sport, bi mogle drzati tih 40 tkm. znam da to ovisi o nacinu voznje da netko gume odere i za 20 tkm, ali dvoumim se ako uzmem conti sport contact 5 ili bridgestone potenzu da mi one sigurno nece drzati? Posto kazu da Michelin garantira sezonu duze od ostalih. Ako ce i jedne i druge biti gotove prije 2 sezone, onda mi je bolje uzet najjeftinije od tih.

Link to comment
Share on other sites

imao sam pilot sport, možda će duže trajat, ali kad sam stavio continental sport contact 5 puno bolje drže u zavojima, po kiši su mi neusporedivo bolje od pilota, kod mene je 205/50/17, csc5 su malo mekše nego pilot sport pa će vjerovatno i trajat malo kraće

Link to comment
Share on other sites

Pirelli P7 205 55 R16 i iskustva nakon dvije godine su odlična. Guma je odlična na suhom i mokrom, ali bi mogla biti i malo tiša.

Link to comment
Share on other sites

Pa probaj malo prosurfati taj jug slovenije, kaj tam imaš onaj portorož i slične gradove - ili čak za trst...

 

pitala sam zbog mogucnosti da je netko od forumasa mozda vec bio u tim krajevima, pa da ne kopam po bespucima interneta ukoliko netko zna nesto konkretno i ima iskustvo iz prve ruke.. ;) al hvala svejedno..budem si potrazila..

Edited by Diabla
Link to comment
Share on other sites

EVO model je srednja žalost ako a po mokrome katastrofa

model koji svi hvale je RSR ;)

Navodno je RSR više racing guma, neki polu slick, ako se ne varam, dok je 595 EVO više za cestovnu uporabu.

 

Jesu li tvoja iskustva iz prve ruke ili od nekog poznanika???

 

U biti, ja sada imam Uniroyal Rain Expert kojim sam izuzetno zadovoljan, a jedino što im je po meni mana jest da imaju preslabe bočnice i onih nekoliko trenutaka mjesečno kada se malo brže povezem poželim "direktniju" gumu, koja se ne pregrijava prilikom žešće vožnje zavojima.

 

Koju gumu uzeti, a da ne košta bogatstvo?

Link to comment
Share on other sites

Možda se netko javi iz Istre pa ti da informacije iz prve ruke, ako ne, imaš Kalister u Jelšama i Ilirskoj Bistrici, to ti je cca 30km od Rijeke, pošalji im mail pa pitaj za cijenu.

Link to comment
Share on other sites

Ako ima neko da mi moze dati savjet, ovako. Radim s ljetnim setom cca 20 tkm na sezonu. To je 40 tkm u dvije godine. Auto spusteni, 225 40 18, 2.0 dci i cesta otvorena, s podosta zavoja koje prelazim dosta agresivno. Da se vozim sporo trebalo bi mi 10 min duze do posla, znaci i prije ustati :-) Ispada mi da me gume tesko mogu drzati 2 sezone. Sto mislite, jel se isplati kupiti michelin pilot sport, bi mogle drzati tih 40 tkm. znam da to ovisi o nacinu voznje da netko gume odere i za 20 tkm, ali dvoumim se ako uzmem conti sport contact 5 ili bridgestone potenzu da mi one sigurno nece drzati? Posto kazu da Michelin garantira sezonu duze od ostalih. Ako ce i jedne i druge biti gotove prije 2 sezone, onda mi je bolje uzet najjeftinije od tih.
Meni je megane dosao sa michelin pilot sport i nemam rijeci hvale za tu gumu. Guma je izdrzala 30000 km, promijenjena na 40000 km ali tih zadnjih 10000 je bila katastrofa, a iskreno ni prije nisam bio odusevljen. Megane niti je spustan, niti se forsira u voznji, sta bi tek bilo da je tako... Takodjer sada imam michelin primacy hp na drugom autu (focus), takodjer je dosla tvornicki i opet nisam zadovojan jer ne prati sportski ovjes koji auto ima.
Link to comment
Share on other sites

Ljetne imam BF Goodrich. Kupio sam ih za prosli auto, dimenzija je pasala za Megana pa sam prebacio.

ZAdovoljan sam dosta, buduci da sam ih dobio nove za ispod 300kn, ne cuju se , ne vozim ludacki tak da nemogu ocijenit drzanje u zavojima i slicno.Naravno da mi do sad nisu nigdje proklizale, ali velim , vozim normalno.

Link to comment
Share on other sites

Hm.. takodjer mi je i kolega vulkanizer rekao da je bolje uzeti Continental jer je nesto udobniji. Ove zimske Continental sto sad imam su stvarno udobne, TS830P prezadovoljan sam.

 

Znaci Michelin otpada. U izboru ostaje Potenza ili Sport Contact. Za Dunlop me ne vezu bas neka predobra isustva, a Goodyear veli da su imali dosta reklamacija u zadnje vrijeme. Inace smo u familiji puno vozili Goodyear i bili zadovoljni.

Link to comment
Share on other sites

Hm.. takodjer mi je i kolega vulkanizer rekao da je bolje uzeti Continental jer je nesto udobniji. Ove zimske Continental sto sad imam su stvarno udobne, TS830P prezadovoljan sam.   Znaci Michelin otpada. U izboru ostaje Potenza ili Sport Contact. Za Dunlop me ne vezu bas neka predobra isustva, a Goodyear veli da su imali dosta reklamacija u zadnje vrijeme. Inace smo u familiji puno vozili Goodyear i bili zadovoljni.
Potenzu sam imao na Lanceru i takodjer nisam bio odusevljen. Da se razumimo guma mi je bolja od michelinke, a Pri tom mislim na drzanje ceste u zavojima, jer iz tvog posta to ti jeuz 40000 km najbitnije. Dunlop nisam nikad imao ali od kolega cujem da se dosta brzo trosi. Zasto neces contija?
Link to comment
Share on other sites

Nisam rekao da ga necem :-) samo se raspitujem sto je najbolje. Onda cu uzet i ljetne continental, kazem zimske su mi vrhunske. Samo mi se cini da ce mi tesko drzat 40 tkm. Morat cu vise putovati chopperom na posao... hehe

Link to comment
Share on other sites

Conti ti jest najskuplji ali i najkvalitetniji. Zadnje su mi bile Michelin i guma je tiha jeza. Čim se potroše prva 2mm po ljetu na vrelom asfaltu cvile ko blesave kao da vozim reli! Živa plastika, zato i traju toliko. Sad su na autu Goodyear i gume su odlične, čak meni puno bolje nego su im date ocjene po netu. Tiha (meni najbitnija stavka), udobna, grip odličan i na suhom i mokrom. Po meni najbolji odnos dobivenog uloženog.

Dunlop ni za živu glavu, uzeo mi bratić kad i ja i kaže katastrofa, na mokrom ne drže ništa. Nekad je na istoj ruti u zavoju išao sa 60 bez beda sad jedva sa 40km/sat jer auto krene proklizavat.

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Koje gume uzeti za Clia koji ne ide s mjesta?

Volio bih samo da budu kolko-tolko dobre na mokrom, ništa ekstra, bit će dovoljno da nije kao na ledu :)

175/65/14 dimenzija.

 

Gledao sam neke jeftinije kod Furlana tipa Kleber Dynaxer, Sava Perfecta, Fulda EcoControl - može li jedna od tih biti ok?

Ili da gledam Dunlop StreetResponse, Goodyear Duragrip, Continental EcoContact 3?

 

Jeftinije ispadnu oko 1000 max, a skuplje oko 1200kn. Možda ne vrijedi uzimati slabije gume zbog 200kn, ali ja pojma nemam koje bi mi odgovarale. 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.