Jump to content

Gume, upiti, preporuke, homologacija


Guest

Recommended Posts

Jel se plaća ugradnja i balansiranje? Koliko?

Trebam li imati kakve papire pripremljene da bih dobio povrat poreza ili je račun dovoljan? Vratim se na granicu, potvrde mi što već treba, vratim se u Furlan i tamo mi vrate porez?

Link to comment
Share on other sites

Meni su izgrebali felgu i onda tvrdili da nisu oni a ja donio nove felge!! Nije jako ali opet. Kad sam došao drugi dan po novi komplet uzeli me preko reda i dobio dodatan popust. Kod furlana. Inače ako se bojte da će loše izbalansirat felge slobodno stojite kraj njih dok rade. Dali su dobro izbalansirali vidjet će te na aparata kad radi provjeru.

EDIT: vraća se cca 16-17% od bruto cijene, ubiti to je 20% jer kad računati unatrag odnosno od bruto cijene odbijate 20 posto dobije drugačiji iznos zbog različitih osnovica za računanje.

Pravilno se računa (20/120)*bruto cijena. Tada se dobije odbitak odnosno povrat poreza. (16.67% od bruto cijene) to je ekvivalentno neto cijeni + 20%

Standardna porezna računica:

netto * (1+porez/100) = brutto iliti MPC

brutto / (1+porez/100) = netto iliti VPC

to što je kod 20% poreza brutto = 120% netta što daje da je porez 1/5 netta ili 1/6 brutta

ili kod 25% poreza brutto = 125% netta što daje da je porez 1/4 netta ili 1/5 brutta

nema smisla dalje o matematici - kome nije jasno nek ide u školu :p

Jel se plaća ugradnja i balansiranje? Koliko?

Trebam li imati kakve papire pripremljene da bih dobio povrat poreza ili je račun dovoljan? Vratim se na granicu, potvrde mi što već treba, vratim se u Furlan i tamo mi vrate porez?

O troškovima u ranijim postovima.

Kad dođeš na prijem ostaviš osobnu /putovnicu i dečki ti pripreme da kod plaćanja dobiješ sve već složeno. Na carini daš slovencu da i poštambilja i to ti je to.

Ne znam kakva je procedura s vraćanjem odmah. Dal mogu zajebavati jer unosiš robu ili ju moraš prijaviti da je imaš ili kaj. Mislim da bi ja u prvoj birtiji iskrcao nekog i gume/felge (ako nisu na autu) i vratio se prazan i na povratku pokupio iskrcano/e.

Link to comment
Share on other sites

Ne smiješ gume odmah u gepeku vraćati u Slo, jer postoji bojazan da ih ne bi prodao nekom slovencu bez poreza.

Fino ostaviš nekoga da s gumama pričeka u RH odmah blizu granice, pa se vratiš po DDV.

Ili imaš rok od 6 mjeseci da se vratiš po isti.

Link to comment
Share on other sites

Gume mogu biti montirane na vozilo, iznos računa mora biti ispod 1000 kn NETO,

ako je veći onda treba povesti jednog ili više članova kućanstva sa sobom.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali ako su montirane na vozilo, stare ne smiješ uvesti u RH (one koje si skinuo s auta).

Link to comment
Share on other sites

Kjj fakat stare ne smijem vratiti sa sobom ako su nove montirane? Koja debilana... :tup:

A dobro, onda će mi ih barem ovdje ugraditi netko kome vjerujem.

Link to comment
Share on other sites

Borny: ugradnja i balansiranje 5 eura, ventil 1.25 eura,

Smije se uvesti do 150 eura po osobi BRUTO, ( osobe moraju biti isto kučanstvo - ista adresa - uglavnom provjeravaju)

Nije istina da se stare ne mogu uvest natrag u hrvatsku, napravio svaki put do sad, samo treba rec istinu kak je na granici ak bas trazi da se otvori gepek.

Standardna porezna računica:

netto * (1+porez/100) = brutto iliti MPC

brutto / (1+porez/100) = netto iliti VPC

to što je kod 20% poreza brutto = 120% netta što daje da je porez 1/5 netta ili 1/6 brutta

ili kod 25% poreza brutto = 125% netta što daje da je porez 1/4 netta ili 1/5 brutta

nema smisla dalje o matematici - kome nije jasno nek ide u školu :p

Jel sam ja neš krivo rekao :p mislim da je jednostavnije uzet računicu 20/120* bruto cijena jer se odma dobije odbitak.

Glavno da si vratimo porez i prođemo jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

Jel sam ja neš krivo rekao :p mislim da je jednostavnije uzet računicu 20/120* bruto cijena jer se odma dobije odbitak.

Glavno da si vratimo porez i prođemo jeftinije.

Ma nisi ti ništa krivo rekao, ali si malo nesvakidašnje se izrazio i unio pomutnju među ljude. Istina je da je porez cca 16% od ukupnog iznosa, ali neki brojke poistovjećuju pa su dva posta trebala da se zaključi da oni ne vraćaju cijeli porez...

Link to comment
Share on other sites

Da li pri povratku provjeravaju da li dimenzija kupljene i montirane gume odgovara onome što je upisano u prometnoj dozvoli?

Naime, na autu imam 185/55 R15 i to je upisano u prometnoj, obzirom da su u toj dimenziji gume bezobrazno skupe mislim uzeti 195/50 R15.

Jel mogu očekivati probleme pri povratku ako tu dimenziju nemam upisanu u prometnoj?

Link to comment
Share on other sites

Nisam još vidio da na granici provjeravaju taj "aspekt" tehničke ispravnosti. Kako bi slovenci reagirali da te zaustave drotovi - ak ne bi našli što pametnije...

Nego, ne drži mi vodu to da možeš kupiti samo gume za svoj auto. Ja mogu unijeti robe do netto 1000kn po osobi i kaj njih briga čemu mi služe. Možda doma imam bicikl na koji pašu...

Link to comment
Share on other sites

Ma nisi ti ništa krivo rekao, ali si malo nesvakidašnje se izrazio i unio pomutnju među ljude. Istina je da je porez cca 16% od ukupnog iznosa, ali neki brojke poistovjećuju pa su dva posta trebala da se zaključi da oni ne vraćaju cijeli porez...

oćeš reć vraćaju puni iznos :D

Link to comment
Share on other sites

Kjj fakat stare ne smijem vratiti sa sobom ako su nove montirane? Koja debilana... :tup:

A dobro, onda će mi ih barem ovdje ugraditi netko kome vjerujem.

krivo si shvatio..

odeš u slo, kupis gume po želji, ako zelis i das ih tamo namontirat a svoje stare strpas u gepek. dodjes na slo granicu, potvrdis racun, predjes slo granicu, dodjes na nasu i ako te kaj pitaju velis da si bio po gume, imas racun, nije po racunu preko 160 eura (u protivnom placas carinu i porez) i ides doma.. imas rok od 6mj da se vratis do furlana ili lasica s racunom koji su ti oni izdali odnosno onaj dokument koji su ti na slo granici potvrdili ;)

ono sto si vjerojatno krivo shvatio jest da ako se nakon nase granice, odmah okrenes natrag u slo, ti i dalje imas svoje stare gume u gepeku, poanta nekog tko je rekao da ti to nije pametno da nebi slovenci mislili da furas gume nekom u slo prodat, kuzis? zato ti je najbolje kad rijesis obje granice otic doma i vec ce bit prilike da odes opet tamo, nije daleko, potrosis max 100kn benge do tamo i natrag ;)

Link to comment
Share on other sites

Ima li netko kakvih iskustava sa Falken Ziex ZE-912 gumama???

Ne znam gdje bih drugdje postavio pitanje, ako postoji tema o ljetnim gumama, molim moda da se pitanjce premjesti...

Link to comment
Share on other sites

Da li pri povratku provjeravaju da li dimenzija kupljene i montirane gume odgovara onome što je upisano u prometnoj dozvoli?

Naime, na autu imam 185/55 R15 i to je upisano u prometnoj, obzirom da su u toj dimenziji gume bezobrazno skupe mislim uzeti 195/50 R15.

Jel mogu očekivati probleme pri povratku ako tu dimenziju nemam upisanu u prometnoj?

Možeš na našoj strani očekivati probleme,doživio sam osobno kao i mnogi drugi. Na kraju te ipak puste (uglavnom). Možeš kupovati gume i za drugi auto ali ti traže i prometnu u kojoj pišu dimenzije guma od tog auta. Glupo je sve to ali nažalost tako funkcioniraju. Slovenci te niti ne pogledaju,nije ih briga :cool:

Link to comment
Share on other sites

Otvorio sam ovaj topic kako bismo raspravili o osobnim iskustvima sa ljetnim gumama i pomogli drugima u odluci pri kupnji novih guma.

Pa da počnem:

Neću ići daleko u prošlost, već se samo osvrnuti na ljetne gume koje sam imao na sadašnjem autu.

Auto je iz tvornice došao sa Bridgestone Turanza ER300 u dimenziji 185/60 R15. Te gume su zbilja ujednačene u svim područkima i ocijenio bi ih najvišom ocjenom. Fino drže na suhom, ne pregrijavaju se jako kod brže odvezenih desetak km zavojima, iznenađujuće su dobre na mokrom, a koče odlično. Nisu bučne, nisu neudobne. Zbilja jedna odlična guma. Najviše mi se kod njih sviđa što na granici prijanjanja daju puno informacija i ne reagiraju naglo i nepredviđeno gubeći grip, već daju nagovijestiti da je prijanjanje na samoj granici, pa je vrlo zabavno igrati se težištem usred zavoja, bez straha.

Kasnije sam kupio 16" felge i stavio Uniroyal Rainexpert 195/55 R16. S tim gumama kotrljanje je nešto malo bučnije nego kod Turanze, ali ne neugodno. Prijanjanje na suhom je vrlo dobro dok je vanjska temperatura do cca 20 ili 25 celzijevaca. Kad je vruće, gume se brzo pregriju i muči ih nagla promjena smjera, s time da je bočnica nešto mekanija, pa je dojam kod stvarno brze vožnje na vrućem kolniku nešto lošiji nego kod Turanze. Kod neke normalno brze vožnje to nije zamjetno. Zato ove gume odlično drže na niskim i srednjim temperaturama, a na kiši su zbilja Ekspert, kao što im ime govori. Na kiši su granice visoko postavljene, gume omogućuju veliku sigurnost kod brže vožnje, koče odlično.

Nastavite sa svojim iskustvima... :)

Link to comment
Share on other sites

Imate problem s nasim carinicima jer si ga sami date napraviti. :fucka:

Ako gume imate u gepeku i ispod ste limita za carinjenje (znaci tih 1000kn/150eur koliko vec po racunu) mogu vam staviti soli na rep - imali tu dimenziju na autu ili ne, bili u rodu ili ne ili sta ja znam. Sto se carinika tice vi ste upravo kupili te gume kao zardinjere za cvijece, ne da bi ih se okacilo na auto. Roba kao bilo koja druga.

U zadnjih 2mj sam isao preko po dva seta guma: Pirelli P Zero Nero 205/40/17 (cca 710kn po gumi nakon povrata) te Fulde Kristal Montero 185/60/15 (cca 400kn po gumi - ne znam tocno, jos nisam otisao po povrat).

Prvi put je to islo na 4 racuna, svaki Pirelli zasebno (jedan racun po osobi - nisu medjusobno u rodu i ne zive na istoj adresi). Gume su bile u gepeku, na autu sasvim druga dimenzija. Carinik je mrko gledao, nista nije rekao.

Drugi put dvije gume (Fulde) po racunu, cura i ja. Dimenzija kakva nije na autu, nemamo isto boraviste. Carinik ponovo mrko gledao, nista nije rekao za gume. Isao nas je zajebavati zbog bicikla na krovnom nosacu misleci da svercamo njega (a u biti sam u HR bio skupio curu s posla na kojeg je isla bajkom)... ali kad je vidio da je koristen pustio nas je bez ijedne rijeci. Samo se bijesno okrenuo i otisao nazad u svoj chumez. Ne kuzim svu tu isfrustriranost.

Sto se pak tice povrata poreza - ne smije se odmah okrenuti nazad po njega. Gume se prvo trebaju ostaviti negdje u HR jer inace moze biti problema. Vrijedi za svu robu koja je kupljena van HR i za koju je izdan povrat poreza. Rok za povrat love je 6mj.

Link to comment
Share on other sites

cut

Apsolutno se slažem s napisanim. Hrvati su općenito trtaroški narod i svih se boje. Ako u zakonu piše do 1000kn dnevno, kaj tebe briga kaj sam ja kupio (ako nije ilegalna roba). Može mi carinik pofamfati kiflu to kaj on "prakticira" nešto svoje. Zaplijeni, daj mi pismeno da si zaplijenio, a ja ću se žaliti ako treba, a kasnije tražiti otštetu i stegovni postupak!

Link to comment
Share on other sites

Vozio sam Turanzu ER300 u dimenziji 205/50-R16 i 225/45-R17. Samo pohvale imam za te gume, oba auta su velika i teska i mislim da je odlicna guma za touring tip vozila. Nikad me nisu iznevjerile.

Na CC-u je prijasnji vlasnik stavio nove Nankang Ultra Sport NS2, 205/50-R17. Gume su solidne na suhom, no na mokrom su nesto losije i treba paziti kad se vozi po vlaznom kolniku. Ja sam ih skinuo nedavno i montirao zimske gume u toj dimenzji pa cu uskoro staviti oglas za te gume, ako kome trebaju, dam ih jako povoljno da se rijesim jer prelazim na 18".

Link to comment
Share on other sites

Ja sam isao po dva seta guma u slo. Moje je iskustvo ovakvo: kupio,montirao,ljetne gume u prtljaznik i na carinu. Ovjerio racune jer su bila dva na mene i na zenu i izasao van. Istog trenutka se okrenuo i nazad po povrat. Napomenuo na carini da se vracam po povrat. Isti ljudi na carini me docekali kad sam ulazio i isti kad se vracao po povrat. Dobio smjesak nase carinice i njihovog carinika i to je to. Nitko mi nista loseg nije napravio ni napomenuo. Nigdje mrkog pogleda i ostalog. I opet cu tako. Frendovi su mi rekli da moze biti problem ako u istom mjesecu vise puta ides po gume ali o tome ne znam nista. Nisam svercer i isao sam za svoje potrebe

Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Ni jedno ni drugo nego cu kupiti trece. Uzimam za zeninu corsu savu eskimo s3 +,a za puga gore navedenu dimenziju necu kupiti nista. Recesija je i nemam za 8 guma. Izgurati cu ovu zimu tako. Nije to cak ni guranje. Sretan sam sto i tako mogu. Hvala na savjetima

Edited by dado_sk
Link to comment
Share on other sites

Kupio sam ljetos Continental SportContact 5 u dimenziji 205/50/17 i jako zadovoljan sa njima, dosta je mekša nego prijašnja michelin pilot sport, na kiši su dosta dobre,a i na suhom u hladnijim danima (temp.ispod 10 °C) odlično drže u zavojima, a da ne govorim u ljetnim temp.

Link to comment
Share on other sites

Moril baš si me pogodio sa topicom.

Upravo razmišljam koje gume da kupim u subotu da li Turanzu Er 300 ili Rainexpert.

Turanzu imam na jednom autu i sa gumom sa skroz zadovoljan. Rainexpert nisam nikada imao pa nemam pojima kakva je. Dosta je ljudi hvali, ali su me upozorili da kod kupnje pogledam da li je made in romania ili bulgaria (ne sjećam se točno koja) ili neka zapadna zemlja (španjolska ili portugal). navodno ove rumunjske ili bugarske nisu dobre kao ove zapadnoeuropske.

Ps gume koje su mi se pokazale najbolje bile su conti sportcontact koje sam dobio na autu kada je došao iz salona.

Edited by dci
Link to comment
Share on other sites

Ako si zadovoljan s Turanzom, ne vidim razloga zašto bi mijenjao. Rainexpert je bolji od Turanze samo na kiši, u svemu ostalom po meni je Turanza jednaka ili za nijansu bolja. Neka cijena odluči!

Link to comment
Share on other sites

Tako nekako i ja razmišljam.

Jedino ovdje kod mene u Rijeci ima više kišnih dana nego u Londonu pa sam mislio prijeći na neku "kišnu gumu"...razmislit ću još malo

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

Renault-klub.hr koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva, funkcionalnosti i prikaza sustava oglašavanja. Cookie postavke mogu se kontrolirati i konfiguritati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića. Koristeći se ovom web stranicom, pristajete na opće uvjete te pravila ponašanja.